Kar – Orhan Pamuk Özet-2

kar

Kitabın Adı:KAR
Kitabın Yazarı: Orhan PAMUK
Kitabın Yazılma Yılı:2002
Kitabın Yayınevi: İletişim Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:429
Kitabın Konusu: Kitabın konusu irtica ve başörtüsüdür. Başörtüsü karşıtı bir tavırla yazıldığı çok açık olan Kar romanı, ülkemizin içinde bulunduğu büyük sorun ve örümcek kafalı kişilerin nasıl masum ve saf Türk halkını kandırdığını ve kendilerine tapınılacak duruma getirdiklerini anlatmaktadır.

Kitabın Özeti:
Romanın ana kahramanı Kerim Alakuşoğlu fakat romanda Orhan Pamuk ona sürekli KA diye hitap ediyor.
            Romanda olaylar genelde KA’nın etrafında olup bitiyor. KA laik bir aileden yetişmiştir. Pek dini bir eğitim almamıştır.
            Roman KA’nın Almanya’dan Kars’a gelmesiyle başlıyor. Fakat romanın ilerleyen bölümlerinden de anlaşıyor ki; KA Almanya’dan önce de Kars’ta bazı olaylar yaşamıştır. KA Almanya’ya çalışmaya gitmeden önce Kars’ta üniversite bitiriyor. KA’nın Almanya’dan Kars’a dönmesiyle olaylar başlıyor.
            KA’yı Almanya’dan Kars’a getiren sebep o dönemde Kars’ta bir kızın intihar edişidir. KA bunun nedenini araştırmak için Kars’a geliyor aynı zamanda buna bir çare bulmaya çalışıyor. KA bu olaylarla ilgilenirken gençlik aşkı olan İpek’i görüyor ve İpek evli olmasına rağmen aralarında tekrar hoşnutluklar başlıyor.
            İpek, KA nın çocukluktan beri sevgilisi olup fizik ve güzellik olarak hoş bir kız idi.
            O dönemde lakabı lacivert olan siyasal İslamcı görüşü benimseyen gizli yaşayan bir kişi KA’nın Kars’ta yaptığı bu çalışmalardan hoşlanmıyor. KA’yı bir gün adamlarına yakalatıp polisten gizli yaşadığı yere getirtiyor ve bu araştırmayı artık yapmamasını söyleyip tehdit ediyor.
            Lacivert İpek’in kız kardeşi Kadife ile beraber. İpek’in kız kardeşi Kadife başı kapalı güzel bir bayan ve bu yüzden o dönemde İslamcılar için özel bir kişidir.
            KA ile İpek arasında çocukluk-gençlik aşkları tekrar depreşiyor. KA İpek’e Almanya’ya dönmeyi teklif ediyor. KA ile İpek dönmek için anlaşıyorlardı.
            Fakat tam buluşup gidecekleri zamana yakın KA lacivertin yerini bildiği için onu polise ihbar ediyor. Lacivert polis tarafından öldürülüyor. Bunu duyan ipek KA’ya çok sinirleniyor. Ve lacivertin hayatına son verdirttiği için KA ile Almanya’ya gitmekten vazgeçiyor.
            Romanın sonlarına doğru KA Almanya’ya gidiyor ve gittikten dört yıl sonra öldürülüyor.
            Romanın başlangıcında KA’nın Kars’a gelişi anlatılıyor. Karlı, fırtınalı bir havada KA Kars’a geliyor. Yollar kardan dolayı kapanır. Bu yüzden romanda Kars’ın içinde bir yoğunlaşma başlıyor.
            Romanda siyasi partilerin adları romana gerçeklik katmak için kullanılıyor. KA en son olarak gitmeden önce araştırmasının sonucunu buluyor. Kadınlarının intihar etmelerinin sebebi Kars’ta genç kızlar genelde baş örtülü  ve aşırı bir dini baskı altındadırlar. Ve bunun verdiği sıkıntı ile ne yaptıklarını bilmiyorlar. Kendilerini bir boşlukta hissedip intihar ediyorlar.
            Orhan Pamuk Kars’a gidiyor. Ve KA’nın orda dinsiz, inançsız biri olarak tanındığını ve sevilmediği anlıyor.
            Siyasi bir roman geniş kapsamlıdır. Macera romanı gibi üçüncü tekil şahıs anlatımı vardır. Olaylar dışardan izleniyor ama yazar anlatıyor. Olayların sürüş zamanı bir iki aylık bir süreyi kapsıyor
YORUM: Romanda gerçekçi ve orijinal anlatımlar var. Bu yüzden kitap genelinde heyecan uyandırmıyor gibi gözükse de okuyucuyu kendine çekmeyi başarıyor.
            Başlığın kar olarak belirlenmesi gerçekten çok anlamlı. Kar, Kars, KA arasında bir ses uyumu olduğu aşikar. Bence yazar seçilebilecek en iyi başlığı seçmiştir.
Kitabın Kahramanları:
KA: Kendi içinde bazen entel bazen duygusal, kaliteli ve anlamlı şiirler yazan, ülkesini belki de yurtdışında yaşadığı için çok seven ama en azından hiç boş durmayıp ülkesine yardım eden kişi olarak göze çarpmaktadır.

İPEK: Ka’nın sevgilisi ve otel sahibi.
KADİFE: Bu akımlardan ve kafa yapılarından etkilenmiş İpek’in kardeşi
FAZIL: Sonu ölümle biten yüreği çok saf, tertemiz ve kandırılmış kişi
Kitabın Yorumu: Özenle yazılmış bir kitap , ancak yazarın anlatım tarzı çok akıcı değil , araştırmalara değilinilmesi ve bölge sorununa değinilmesi yerinde..

Not: Bu sitemizde yayınlanan Orhan Pamuğun Kar romanın 2 sidir..

İlk Özeti okumak için Tıklayınız…

Yorumunuzu bırakın