Kar – Orhan Pamuk

kar

Kitabın Adı:KAR
Kitabın Yazarı: Orhan PAMUK
Kitabın Yazılma Yılı:2002
Kitabın Yayınevi: İletişim Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:429
Kitabın Konusu: Kitabın konusu irtica ve başörtüsüdür. Başörtüsü karşıtı bir tavırla yazıldığı çok açık olan Kar romanı, ülkemizin içinde bulunduğu büyük sorun ve örümcek kafalı kişilerin nasıl masum ve saf Türk halkını kandırdığını ve kendilerine tapınılacak duruma getirdiklerini anlatmaktadır.

Kitabın Özeti:
Romanda yazar, çok sevdiği arkadaşının anılarını anlattığını kitabın içinde değişik yerlerde vurgulamaktadır. Kitaptaki yazılar tamamen otlarındaki şeyleri anlatılmıştan ibaret olsa da bazı yerlerde kısaltlmalar ve birilerini veya biryerleri rahatsız edeceği kuşkusuyla zorunlu olarak kesintiler yapılmıştır.

Olaylar tamamen yurdumuzun doğu kesminin Kars ilinde geçmektedir. Bir gazetede köşe yazarlığı yapan ve ünlü bir şair olan Kerim Alakuşoğlu (kitabın bütününde ondan “Ka” olarak bahsediliyor) Almanya’nın Frankfurt şehrinde geçirdiği onca senelerden sonra Türkiye’ye dönme kararı verir ve geldiği ayların flaş haberleri arasında yer alan “Kars’taki kadınların intiharı” konularının üzerinde gazetede yayımlayabileceği bir araştırma yapmaya karar verir. Bunun için ülkemizde kış aylarının en sert geçtiği dönemde Kars’a gitmeye karar verir. Yolda gördüğü çoğu Kars’lı olan doğulu insanlarımızı, giyinişlerini, konuşmalarını, yolların durumunu ve oradaki devlet anlayışını açık ifadelerler anlatır. Yolda hayatında hiç yaşamadığı bazı gülünç olayları ve yöre halkının candan ve sevecenliğini anlatır.

Kars’a geldikten sonra üniversite yıllarından tanıdığı arkadaşlarını bulur hatta üniversiteden tanıdığı ve boşandığını duyduğu eski aşkı sayılabilecek olan İpek’in sahibi olduğu otele yerleşir. Bütün olanlar boyunca bu otelde kalır.

Kente bir yazarın geldiğini ve o dönemde de bir seçim zamanı olması itibariyle kentin ileri gelen devlet görevlileri Ka’nın yanına gelerek ziyaret ederler, konuşurlar ve esas olarak neden Kars’a geldiğini öğrenmeye çalışmaktadır. Ka’nın Kars’a geliş sebebi intihar eden genç kızların ve kadınların neden bu yola başvurduklarını öğrenmek, bunları gazetedeki köşesinde yayınlamak ve yapabilirse halka intiharın kötülüklerinden bahsedip halkı bu yönden uzaklaştırmaktır. Tabi bölgeye böyle ünlü gazetecilerden ve sanatkarlardan fazla gelen olmadığı için halk önce onu yadırgar ama Türk halkının en büyük özelliklerinden misafirperverlikten de vazgeçmezler.

Ka’nın şehre geldiğini duytan bazı din taraftarları ve yobaz kişiler onu kendi saklandıkları köşelere çağırır ve onlarla göüşmesini sağlarlar. Amaçları tabii ki kötü düşüncelerini ve geri kalmış fikirlerini onada aşılamak ve Kars halkının daha da dikkatini çekmektir. Bu arada Ka araştırmalarına devam eder ve intihar eden kadınlarla öğrencilerin çoğunun bunalımda veya aşk acısından kendilerine kıydıklarını anlar. Fakat şöyle bir durum da vardır ki bu ölen şahıslar üniversitede okuyan ve başörtüsü taktıkları için okula alınmayan kimselerdir. Bunu fırsat bilen geri kafalı insanlar devletin dine karşı olduğunu, Kars’taki görevlileri ise ateistlikle suçlarlar. Ka da devlet görevlilerini biraz destekler gibi göründüğünden onu da ateistlikle suçlarlar. Bu gelişmelerin yanında birtakım cinayetler işlenir. En önemlisi ise üniversitede devletin kurallarını uygulayan bir öğretim üyesinin öldürülüşüdür ki bunu yapanlarda laik devlet düşmanı gruplardır. Ka tüm bu olayların üzerinde korkmadan bu tip insanlarla ilişki kurar, çetebaşlarıyla görüşür ve buradaki saf delikanlı erkeklerin ve bayanların kandırıldıkları anlar. Bir ara kendisini öyle olaylar ve davranışlar içinde bulur ki kendisinin de onlardan birisi gibi olacağını anlayıp kurtulur onlardan.

İpek’e aşık olan Ka tüm bu olayların yanında kendinin ne kadar tehlikelerin içinde olsa dahi kendinin İpek’in yanında ve mutlu olduğunu hisseder. Ama bu mutluluğun gerçek mi yoksa zahiri mi olduğunu anlayamaz. Bütün bu olaylar yaşanırken halkın sosyal aktivitesini ve mutluluğunu, gece gündüz kar yağmasından dolayı düştüğünü ve halkın morale ihtiyacı olduğunu anlayan görevliler tarafından bir organizasyon düzenlenir. Bu organizasyonda laik cumhuriyet yanlısı oyunlar oynanır ve örümcek kafalıların amaçlarına ulaşamayacağı anlatılır. Gösteride bulunan çoğu beyni yıkanmış imam hatipli öğrencilerin ve hokkabazların laf atması, sataşması, cumhuriyet rejimini ve devlet memurlarını din düşmanı olarak adlandırmalarından dolayı olaylar çıkar. Olayların sonucu kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilir ve ihtilal boy gösterir. Tabii bunu bir çok halk sevinçle karşılarken gericilerin çoğu ve ülkemize çomak sokmak isteyenler nezarathanelere konur ve sorguları alınır. Ka bu olayları pür dikkat inceler. Bir çok şiiri de bu olaylardan etkilenerek yazar.

Olayları sıkıca inceleyen Türk polis ve askerinin bu durumlarda nasıl canla başla çalıştıklarını ve ülkeyi korumak için bu gericilere nasıl davrandıkları, ülkemizin bu konulardaki sorunlarına da yazar uzunca dikkat çeker. Ka bütün bunları yaparken bazı dinci lider ve elebaşlarının ifadelerini eline geçirir ve hayretle bir ürperti hissi duyar. Bu insanların kimlerce desteklendiklerini ve yaptıklarını öğrendikçe meğer ülkesinde neler olduğunu ve haberinin olmadığını anlar. Bu insanların Tanrı’nın adını kullanarak ne zalimce işler yaptıklarını, nice cinayetler işlediklerini ve utanmadan bunları Tanrı için yaptıklarını öğrenince büsbütün hayrete düşer.

Ka olaylardan etkilenmişti ama korkmaya başlamıştı birazcık. Çünkü bazı dinci kesimler Ka’yı bir ajan olarak görüyor ve kendilerine vurulan darbelerin sebebi olarak onu görüyorlardı. Arada bir tehditler olmasına rağmen polisin Ka’yı koruduğunu zannedip düşüncelerinden vazgeçmişlerdi.

Ka bütün olayları incelemişti ve Kars’ı “Dünyanın bittiği yer” olarak adlandırmıştı. Sevdiği İpek’in bile bazı gerikafalılarla işleri ve ilişkileri olduğunu öğrenince kendisini bu şehirde tutacak bir neden kalmayacağını düşünüp şehirden üzüntülü olarak ayrılıp İstanbul’a dönecekti. Ama artık hayattan umudu kesildiği için Ka düşüncelere dalmakta ve İpek’i düşünmektedir. Buna rağmen en sonunda hediyeler ve teşekkürlerle Kars’tan ayrılır. Kars tam olarak düzelmese de uygarlık ve rahatlıklara ilk adımı atmaktadır.
Kitabın Anafikri: Kitabın ana fikri bir çok konu üzerine odaklanmış gibi görünsede ülkemizin doğu kesimlerinin gerçekten de yokluk, ilgisizlik ve eğitimsizlikten nasıl geri kalmışlığını, nasıl cahil düşüncelerin kabul edildiğini, bu tip düşüncelerin insanları nasıl hiçe saydığını anlatmaktadır. Aslında yöre halkının çok duyarlı, vatanına ve milletine ne kadar bağlı olduğunu ama nedense dış devletlerin veya dış kuvvetlerin belki de yörede güç sahibi olmak isteyen vatan hainlerinin nasıl yandaş topladıklarını, cahil halkı din duygularını kullanarak nasıl sömürdüklerini ve başörtüsü yüzünden halkımızla devletimizi nasıl karşı karşıya getirdiklerini anlatmakta, okuyucuya bu konularda güzel örnekli bir anlatım vermektedir.
Kitabın Kahramanları:
KA: Kendi içinde bazen entel bazen duygusal, kaliteli ve anlamlı şiirler yazan, ülkesini belki de yurtdışında yaşadığı için çok seven ama en azından hiç boş durmayıp ülkesine yardım eden kişi olarak göze çarpmaktadır.

İPEK: Ka’nın sevgilisi ve otel sahibi.
KADİFE: Bu akımlardan ve kafa yapılarından etkilenmiş İpek’in kardeşi
FAZIL: Sonu ölümle biten yüreği çok saf, tertemiz ve kandırılmış kişi
Kitabın Yorumu: Benim fikrim olarak kitap çok güzel ele alınmış, birçok araştırmalar yapılmış ve anlatılan bölge bilfiil görülüp yaşanarak yazılmıştır. Zaten 33 aya yakın süren çalışmalara da bunun bir kanıtı olarak görülmüştür. Karakteler sürekli değişiyor ve tanınmıyor gibi görünsede bizim içimizden çıkan karakterler olmuştur. Bize yol gösterdiklerini söyleyerek kandıran insanların asıl yüzlerini, sanki yeni bir heykel açılışında çekilen perdede olduğu gibi tamamen çarpıtılmadan ve sade bir şekilde anlatılmış ve okuyucuyu içine doğru çekmeyi başarmıştır.

Hakkı Devrim
Aralık 5th, 2008at5:18 am

Bilmiyorum bu yorumlarınızda yazarın acıklamalarının bir etkisi var mı? Ama bence usta bir yazardan çok güsel bir kitap. Hani bir kere okuyup doyamaz insan iste öyle bişey…

tuğba
Ocak 9th, 2009at8:24 am

çok güzek bir kitap tebrik ediyorum orhan pamuk seni böyle güzel kitaplarının devamınıda bekliyorum….BAŞARILAR

kar romanı
Ocak 12th, 2009at12:31 pm

bu site güzel başarıların devamın dilerim

Kar
Ocak 19th, 2009at4:07 pm

cok uzun ve siyaset cok icinde bunaltiyor hatta daha farkli birsey beklemistim…

yihsan
Ocak 20th, 2009at10:19 am

ben yihsan orhan pamuk ve nice orhan pamuk gibi ustaların bu kitaplarını okumaktan zevk alyor ve bütün ustalarımız yazarlarımız artı şairlerimizden aynı davranışı bekliyorum orhan pamuk elerine saglık okudukça zevk alıyorum bazı insanlar yada şahsiyetler yazarım diye geçinip gidiyor lütfen bu gibi insanları savunmak yerine orhan pamuk gibi yazarlarımızın kitaplarını okuyalım ve lütfen emege saygı gösterelim

yihsan
Ocak 20th, 2009at10:22 am

ya insanlar nasıl kitap yazıyo ayrıntılı olarak orhan pamuktan bekliyorum lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn bekliyorum

deyan
Şubat 5th, 2009at1:06 pm

çok güzel

beyza
Şubat 8th, 2009at7:22 am

yaa çok uzun ben bunu yazana kadar başka yorum yazan arkadaşlar da haklı çok uzun iğrenç

beyza
Şubat 8th, 2009at7:24 am

ama uzun olsa bile bunu yazan okadar emek vermiş bravo orhan pamuk çok güzel

recep
Şubat 27th, 2009at3:37 pm

güzel bi kitap ülkemizdeki olaylar anlatan sürükleyeci bir kitapp ama çok siyasi

merwe
Şubat 28th, 2009at9:14 am

arkadaslar bu kıtap sacma gelebılır ama sonuçta gecmişi anlatan bır kıtap herkesınde bır gecmişi wardır bu ka 😀

hayat
Mart 3rd, 2009at2:27 pm

bence çok güzel işime yaradı ödevimde 100 alırsam orhan pamuğa çok tşk edicem

GAMZE
Mayıs 10th, 2009at11:50 pm

roman çok güzel içeriğini çok begendim başarılı bir yazar orhan pamugu tebrik ediyorum başarılarıının devamını diliyorum

aysegul
Temmuz 12th, 2009at6:39 pm

benim yorumun soyle ki inandigini soyleyemeyen saklayan belki de kacan birisinin (ka) olmamasi gereken yerler de bulunmasi..
hatta boyler yerler oldugunu zannetmiyorum bile sadece yazarin nefreti sonucu bazi insanlarin karalanmasindan baska bisey yok… yazarin dusuncelerini kelimeye dokme yetenegi olabilir guzelde kullanmis kullanamasa odul de alamazdi sanirim(gercekten hakederek aldiysa tabi!!??) ama dusuncelerini kesinlikle tasvip etmiyorum Bana Bize ya da baskalara saygisizlik oldugu icin degil gercekten ama gercekten ulkemizde dini olaylarin fazlaca yanlis gosterildigi icin…
sanirim gercekten hic bilmeyen az bilenden daha iyi sozu durda etkisini cok iyi gostermis.

Nilgün
Ağustos 18th, 2009at9:57 pm

Kitaba ilk başladığımda çok sıktı ve bıraktım okuyan arkadaşlar övgüyle bahsetti onlarıda ilk başta sıkmış ama okumamı istediler ve şuan devam ediyorum önemli olan gerçekte yaşanmış olaylar beni sıkan yanı siyasi olayların fazla ele alınması .TEŞEKKÜR EDERİM ORHAN PAMUK’A

HANDAN
Eylül 14th, 2009at12:03 am

BENDE AYSEGULL ARKADASIMA KATILIYORUMM BNCEDE BU TURR SEYLERIN OLDUGUNU SANMIORUM BU KARSA VE KARSLIYA YAPILAN BUYUK AYIPTIRR!! EWET YAZARR GUZELL KELIMEE OYUNLARI YAPMISS İNANDIĞIKLARINI GUZEL BI DILLE AKTARMISS OLABILIR AMA ORDAKI INSANLARR VE KARS BU YAZILANLARII HAKETMIO!!NOBEL ALMISS OLABILIR AMA NASIL VE NE SEKILDE ALINDIGII TARTISILIRR BNCEE:s:s

Yorumunuzu bırakın