Karabik kitap özeti-Nabizade Nazım

Kitabın adı:Karabik

Kitabın yazarı :Nabizade Nazım

Kitabın önemi ve konusu : Karabibik Türk edebiyat tarihinde önemli bir yer tutmaktadır zira bu kitap ilk gerçekçi uzun hikaye ve ilk köy romanı olarak anılmaktadır. Hikayede kitabın yazarı olan Nabizade Nazım toplumcu bir tutum sergilemektedir. Kitabın konusunda ise toprak sorunu,çiftçilerin yaşadığı ekonomik sorunla bununla birlikte insanın doğa karşısındaki acizliği anlatılmaktadır.

Hikaye Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Beyelik köyünde geçmektedir. Kitapta doğa gözlemeri bilinçli bir hikayede ilk defa kaleme alınır.

Karabik kitap özeti : Karabibik, sekiz dönümlük tarlasında yaşamını sürdürmek zorunda olan bir köylüdür.Bir varlığı olmayan çok fakir ancak 8 dönüm tarlası olan Karabibik bu tarlayı ekip geçimini sağlamak zorundadır.Tarlasını sürmesi için Koca İmam’ın öküzlerini kiralar. Kızı Huri’yi Koca İmam’ın kayınçosu Sarı İsmail’le evlendirebilse öküzleri
Kiralamaktan kurtulacaktır ancak Sarı İsmail başka bir kadın ile evlenince bu umududa suya düşer. Çaresiz kalan  Karabibik en sonunda Rum bir tefeciden yüksek faizli borç para almak durumda kalır ve bununla bir çift öküz alır. Artık tarlasıda vardır öküzleride bu durumda muhakak kızını alacak birisi bulunacaktır. Ve sonunda  kavgalı olduğu toprak ağası Yosturoğlu’nun yeğeni Hüsey’in sevmekte olduğu kızı Huri ile evlenince artık derin bir huzura kavuşacaktır.

Yorumunuzu bırakın