Kayıp sembol – Dan Brown Süleymanın Anahtarı

Aslında hepimiz bugün biraz şaşırdık ;i bugüne kadar (yani satışa sunulacağı bu tarihe kadar ) Dan Bwown’un en son ve merakla beklenen kitabının ” Süleymanın Anahtarı” adını taşıyacağını sanıyorduk.. Hatta bu ad ile yayına çıkmış öngörü kitapları bile yayınlanmış , bizde sitemizde tanıtmıştık..Hatta dün itibarı ile Dan Brown ‘un son kitabını amazon.com ‘da arattığımızda kitap kapağı çok farklı idi ve adı da ” Süleymanın Anahtarı” idi.. Bugün ise Ap Ayrı bir kapak ve Ad ile karşımıza çıktı.. Sanırım kitabın yayına çıkmadan önce bukadar sıkı güvenlik önlemleri ile korunmasıda bundan olsa gerek..

Gelelim   bir dalga halinde yayılan yıllarca  sabırsızlıkla  beklenen , komplo teorileri hatta  kitap için öngürüler  getiren kitapların yayınlandığı  Dan Brown’un  son kitabı ” Kayıp Senbol” adli kitaba..
Masonluğun en üst seviyesinde olan bir adam, kendine Mal’akh diyen biri. Kimliği gizli, kim olduğunu bilmiyoruz. “Bu akşam dönüşümüm tamamlanacak” diyor. Ne kadar güçlü olduğunu anlatıyor. Bir plan var ve sizin bu planı çözmeniz gerekiyor.

Bu gizemli adamdan sonra bir uçağın içine geçiyoruz. Dan Brown’un şifre çözücüsü, her kitaptaki protagonisti Hardvardlı Profesör Robert Langdon’a. Akıl hocası Peter Solomon son anda bir not gönderdiği için apar topar başkent Washington DC’ye gitmek zorunda kalmış. ABD Kongresi’nde bir konuşma yapması gerekiyormuş.

Langdon, uçaktan inip Kongre binasında konuşmasını yapacağı Heykelli Salon’a giriyor. Ancak salonda kimsenin olmadığını fark ediyor. Her şey önceden ayarlanmış meğer. Karşısında bir CIA ajanı, bir de; mahzenle, Amerika’nın kurucusu, mason George Washington’ın tasvirinin yer aldığı kubbenin arasına bırakılmış Solomon’un kesik elini buluyor sadece. Öykü başlıyor.

Düşmanlar listesi
New York Dergisi, geçen haftaki sayısında Dan Brown için bir “düşmanlar listesi” hazırlamıştı. Da Vinci Şifresi’nde Dan Brown’un yaptığını daha önce birçok yazar denedi. Neden onlar başarılı olamadı da Da Vinci Şifresi bir fenomene dönüştü diyorlar. Örneğin Hz. İsa’nın Magdalalı Meryem ile evlendiği iddiası daha önce Kutsal Kâse Kutsal Kan (1982) kitabında denenmişti. Ondan bir yıl sonra çıkan Da Vinci Vasiyeti (1983) kitabında da öyküye Da Vinci boyutu eklenmişti. Neden onlar başarılı olamadı da Dan Brown parladı. İyi toparladı diye mi?


Eleştirmen katili

Bunun cevabını Batılı eleştirmenler hâlâ bulabilmiş değil. Hatta durum o kadar komik ki, Da Vinci Şifresi’ni ilk okuduğunda kitaba “Saçmalık, orijinal hiçbir tarafı yok” diyen, sonra alelacele yorumumu değiştiren eleştirmenler bile var. Yazdığı kitap, bir eleştirmen katili.
İşte Amerika’da bugün piyasaya çıkacak Kayıp Sembol de hiç şüphe yok, Da Vinci Şifresi gibi olacak. Da Vinci Şifresi gibi çok konuşulacak. Da Vinci Şifresi gibi üzerine yüzlerce yazı yazılacak. Ve Da Vinci Şifresi gibi filme çekilecek, bir fenomene dönüşecek.

Çizgi roman formülü
Dan Brown hakkında okuduğum bir yazıda, biri “Belki de çizgi roman formülü uyguluyordur” demişti. Önceki Louvre Müzesi’nde başlıyordu. Bu, ABD Kongre Binası’nda. Öncekinde albino keşiş vardı. Bunda dövmeli adam. İlham verici mekânlar, karikatürüze edilmiş kötü adamlar… “Bunların hepsi bir çizgi roman klişeleridir” diyordu.

Dan Brown otobüsü

Ancak şu da kesin; bunları Dan Brown kendi söylemediği sürece, hiçbirinin önemi yok. Önemli olan ise şu: Daha önce Da Vinci Şifresi çıktıktan sonra Paris, Londra ve New York’ta Dan Brown turları başlamıştı. Kitabı okuyanlar, bu turlara katılıp hikâyenin geçtiği mekânları ziyaret ediyorlardı. Bu sefer tur otobüsünü beklemek zorunda değilsiniz. Çünkü Dan Brown Kayıp Sembol’de bütün mekanların adresini de vermiş.

Konu hakkında  diğer yazılar

Kayıp Sembol – Dan Brown Kitap kapağı yazısı

Kayıp sembol – Dan Brown Süleymanın Anahtarı

Süleymanın Anahtarı ve Şifreleri – Greg Taylor

Da Vinci ‘nin Şifresi ve Süleymanın Anahtarı Sırları

Dan Brown – Hayatı – Eserleri

Dan Brown’ın son kitabı -Süleyman’ın Anahtarı

Pingback:Kayıp Sembol - Dan Brown Kitap kapağı yazısı | Kitap Özetleri,Çocuk Kitapları, Roman Özetleri,Çocuk Masalları

segin bulut
Eylül 16th, 2009at4:39 am

Kitabı Türk internet sitelerinden alabiliyor muyuz ? bilgisi olan arkadaş var mı ?

DPJAM
Şubat 17th, 2010at11:06 am

bu kitabın arka kapağındaki farmoson şifresini başka merak edip çözen varmı ben beceremedim

DPJAM
Şubat 17th, 2010at11:06 am

bu benim kendi yorumum

DPJAM
Şubat 18th, 2010at5:12 am

sonunda çözdüm your mınd ıs the key birde şöyle bişey var bir harf hem t hemde e şeklinde yazılmış buda tht yaparki güç demektir zihin gücünün anahtarı sensin

Yorumunuzu bırakın