Kemalizmin Perestroykası -Murat Erdin

kemalizmin_perestroykasıKitabın adı :Kemalizmin Perestroykası
Kitabın yazarı:Murat Erdin
Kitabın yayın evi :Ark Yayınları
Yayın tarihi :Kasım 2009
Sayfa sayısı:206 Sayfa
Kitap hakkında inceleme yazısı :

Öncelikle Perestroyka ne demek ona bakalım …

Perestroyka SSCB’de (Eski Rusya) 1980’li yıllardan itibaren ortaya çıkan hantallaşan sosyal ve siyasi yapının yeniden yapılandırılması için girişilen reform hareketleridir.

Başlıca  özellikleri

Verimsiz işleyen devlet kurumları ve işletmelerine özerklik, tek bir merkezden planlama yerine kendi üretim planlarını yapabilme, bütçe açıklarını merkezden kapatma yerine kapitalist sistemdeki gibi kar amaçlı üretime odaklanma, kaynakların silahlanma yarışı yerine ekonomik refahı arttırma.

Kitapta ise  yazar  günümüz koşullarında hantallaşan  devlet  kurumları ve yapısının  yeniden  reforme  edilmesi  gerektiği  her konuda “açıklık ” ve “şeffaflık ” olması  gerektiğini  dokunulmazlıkların  her  konumda  kalması  gerektiğini   devletin her kurumlarının  köklü bir yapılanma içerisine  girmesi  gerektiği ve  bu  konuda  neler  yapılabilirliliğini  anlatmakta..

Kitaptan bir  alıntı :

Kendisine “Kemalist” ya da “Atatürkçü” diyen herkesin bu “perestroyka”dan nasibini alması şart. Cumhuriyetin demokrasiye taçlanması için bunu mutlaka başarmalıyız.

Ada
Aralık 24th, 2009at10:00 am

Çok güzel bir kitap sipariş verdim bu kitabı internetten bence sadece Kemalistler değil tüm gençler ve bilinçli insanlar okumalı..Özellikle Ekonom öğrencileri.

TqCee
Şubat 22nd, 2010at10:47 am

aynen yaa
gseLL bi kitap

Yorumunuzu bırakın