Kitap okumanın yararları

Neden    kitap okumalıyız ?

Okuma  eylemi okadar  sihirlidir ki hiç bir eylem insanı bukadar  derinden ve bukadar  güçlü  etkileyemez.  Herşey bilgi edinme ile  başlar , bilgi insanı insan yapan en büyük faktördür , insan hayatı  boyunca çeşitli  engeller  ve sorunlarla karşılaşır bu sorunları aşmak için kendisine sorular  sorar  , düşünür  ve bazı kararlara varır ve bunları uygular tecrübeleri  doğrultusunda   bilgiler  edinir. İnsan  “gerçek bilgi”nin %88  ini okuyarak elde  eder..

Peki  insana bukadar  değer katan okuma eylemi  neden bukadar  az kişi tarafından gerçekleştirilir? Neden bukadar  değerli bir hazine bukadar kolay elde edilebilirken ve değeri herkez  tarafından bilinirken kimse bu hazineden faydalanmaz , faydalanmak istemez ?

Bilinçsizlik bu sorulara verilebilecek cevaplardan biridir.  Bilinç  dünyayı  anlamlandırma şekillerimizle oluşur bunuda  kavramlarla  sağlarız , kavramlarada yine bilgi ile  ulaşırız. Dolayısı ile   bilgi edinmiyorsak  kavramlara yüklediğimiz anlamda oluşmaz  , değersiz  ve biçimsiz olur.

Çevrenize bir bakın kendisini boşlukta  hisseden   okadar  çok  insan göreceksinizki. Bu insanlar  herşeyden yakınırlar , hoşnut oldukları anlar  çok kısıtlıdır , sürekli kendilerinin bu hayatı hakketmediğini ama  birşeyde yapamadıkalarını   söylerler ,  kadercidirler  çalışmadan  emek  sarfetmeden herşeyin kaderden ibaret olduğunu söylerler, geleceklerinide  kendilerinide  kadere  emanet etmişlerdir  amaçları  ,hedefleri , heycanları  dahi yoktur.  Yaşıyorlardır  ama  gün doldurmak için , egolarını  tatmin etmek için ,  korkularından kaçmak için , zaman doldurmak için.

Herşeyden önce  bilinçlenmek  için okumalıyız , kendimizi  tanımak  için eğer  kendimizi  tanırsak  tüm donyayı  çok daha iyi  tanıyacağız bundan emin olabilirisiniz. Kendimizi  tanımak  ise  öyle  sanıldığı gibi kolay değildir , korkularından , koplekslerinden ,pişmanlıklarından ,hayal kırıklıklarından , yetersizliklerinden  kaçan biri  bilincini  uyuşturur  ve onu  ihtirasla  , egoları ile yapay  zevklerle   bastırır.  Bu kişiler  emin olunki  hayatları  boyunca ellerine  bir kitabı ya  gösteriş için yada  zorla  almışlardır..

Oysa  küçük yaşlarda  kitap okuma alışkanlığına  sahip olan biri için hayat çok daha anlamlı  , renkli ve gerçektir.  Kitaplar  hayal dünyamızı  güçlendirir  evet  ama bir yandan da  bizi  dünyaya  hazırlar , bize  insanların iç dünyasını  , yalanlarını , iyiliklerini , bencilliklerini gösterir ,Dostoyesvkinin  Suç ve cezasını  okurken  Raskolnikovun vicdan azabını  , suçluluk duygusunu sizde  hissedersiniz bu derin psikolojik yıpranma  sizide etkiler  ve  suçun nasıl da  ahmakça  olduğunu nasılda  sarsıcı ve  cezalandırıcı  olduğunu  anlarsınız  ve  bu size  bir bilinç katar.  Aynı şekilde  Balzac ‘ın  Goriot  babasını okuduğunuzda  baba  vicdanını  yüreğinizde  hissedersiniz  babanızla  sorunlarınız  dahi olsa  en azından kendinizin iyi bir  baba olacağına  dair kendinize  söz  verirsiniz ,karşılıksız  sevginin  değerini ,yüceliğini hissedersiniz..İşte kitaplar  sizi  hayata  hazırlar , size bilinç  kadar , kişiliğinizi  geliştirir ,  insanları  anlamanızda yardımcı olur ve  kendinizi  çok daha rahat  ifade  edebilmenizi  sağlar , çok daha pratik düşünmenizi , çok  daha akılcıl  davranmanızı , nereden nasıl  hatalar  gelebileceğini ve bunlardan  nasıl korunabileceğinizi sizlere  gösterir. Kitap okumak  insanı  kalıplaşmış  yapıdan dışarı çıkarır ,  sanatsal  yönünüzü  ortaya çıkarmakta  kendinizi  bulmanızda yeteneklerinizi  keşfetmenizde  dahada  önemlisi  kendinizi  keşfettmenizde  en önemli  araçtır..Kitap okuyarak elde  edeceğiniz  bilgileri  daha başka hiç bir yerde hiç bir şeyde  elde edemezsiniz.Kitaplar  size  sayısız  insanın hayat  tecrübesini sunar bunlardan  ders almanızı  sağlar. Gençlerimiz  bu değerli  hazineyi nekadar  erken farkedip kullanırlarsa  okadar  yarar  sağlayacaklardır.. kitap-ozet.net  ailesi  olarak sizelere  bol kitaplı  günler diliyoruz..

Yazan:  Aktan Aydın

beyza
Mart 12th, 2010at6:02 am

sonuclar 10 martta acıklanmıck mıydı yha:S

cem
Şubat 22nd, 2011at10:02 am

çok salakça bir yazı ……………..böyle

gizli
Kasım 13th, 2011at10:10 am

çoook uzun ve gıcık bir yazı.

buse
Aralık 28th, 2011at8:57 am

bu benim ödevim ama

Yorumunuzu bırakın