Küresel Krizin Anatomisi -Hayri Kozanoğlu

kuresel_krizin_anatomisiKitabın adı :Küresel Krizin Anatomisi
Kitabın yazarı:Hayri Kozanoğlu
Kitabın yayın evi :Agora Kitaplığı
Yayın tarihi :Eylül 2009
Sayfa sayısı:156 Sayfa
Kitap tanıtım yazısı :
2007 krizi, bir anlamda kapitalist küreselleşmenin ilk krizi; tüm çoğrafyaları, sektörleri ve toplumsal kesimleri etkileyen topyekûn bir yaygınlıkta. Türkiye de bu krizin ortasında, tasarrufları yetersiz, sürekli dışa açık veren, beklenti yönetimi taktikleri izlemek dışında bir sanayileşme ufkuna, teknoloji geliştirme kapasitesine, sektörel önceliğe dayalı bir planlama paradigmasına sahip olmayan bir ülke olarak bedel ödemeye devam ediyor.

“Finansal sistemin 2001’de yaşadığı, vergi mükelleflerinin 35-50 milyar dolar arasında bir fatura ödediği “bankacılık krizi” nedeniyle, bu defa kriz otomotiv, tekstil ve beyaz eşya başta olmak üzere üretim ekonomisinden patlak verdi ve daha da zamana yayılacağı tahmin ediliyor.”
Kitap hakkında inceleme yazısı :

Ekonomi mezunu olarak daha dikkatli inceleme fırsatı buluyorum son dönemde çıkan kriz manşetli kitaplara.Genellikle var olan ve şu an uygulanan ekonomik modellerin hiç birinin günümüz iktisadi koşullarına ayak uyduramadığı daha doğrusu krize yol açan etmenleri ön görmediği söyleniyor kuşkusuz yaşadığımız kriz Amerikan kaynaklı ve bir çoğumuz Fed’ in şişirilmiş içi boş kredilerden kaynaklanan , Amerikan halkını kaldıramayacağı bir borç yüküne bulaştıran finansal planlamalarından kaynaklandığını biliriyoruz. Peki Türkiye dış kaynaklı bu finansal krizde neler yaptı , neler yapabilecekken yapmadı yada neleri yanlış yaptı. Özellikle bu konu ile ilgili sektör çalışanlarının ve uzmanlarının okuması gereken bir kitap..

Yorumunuzu bırakın