Lüzumsuz adam – Sait Faik Abasıyanık

luzumsuz_hayat_sait_faik_abasi_yanik

Kitabın Adı:LÜZUMSUZ ADAM
Kitabın Yazarı:SAİT FAİK ABASIYANIK
Kitabın Yazılma Yılı:MART 1987
Kitabın Yayınevi: BİLGİ YAYINEVİ
Sayfa Sayısı:176
Kitabın Konusu: Mansur Bey adlı,bütün günleri aynı faaliyetler çerçevesinde geçen bir adamın hikayesi anlatılıyor.Hayatındaki sıradanlıklar ve bundan duyduğu zoraki mutluluk en ince ayrıntısına kadar belirtiliyor.Sonunda ise bu hayattan nasıl vazgeçebilirim sorusunu soruyor kendi kendine.


Kitabın Özeti:
-LÜZUMSUZ ADAM
-BEN NE YAPAYIM?
-BİRANEDEKİ ADAM
-MÜRÜVVET
-İP MESELESİ
-MENEKŞELİ VADİ
-BİZİM KÖY BİR BALIKÇI KÖYÜDÜR
-KAÇAMAK,PAPAĞAN,KARABİBER
-BACAKLARI OLSAYDI
-AYTEN
-PAPAZEFENDİ
-BİR KÜLHANBEY HİKAYESİ
-KAMERİYELİ MEZAR
-HAYVANCA GÜLEN ADAM
Haftanın 7 günü aynı şeyleri yapan Mansur Bey her zaman ki gibi kahvesine gider ve kahve sahibi Yahudi bayanla kapuçinolu fransızca sohbetine başlar.Daha sonra kütüphaneye giderek bir Fransızca dergi alır.Çünkü bu dergi yarınki sohbetine yardımcı olacaktır.Öğlene doğru işkembecisine gider ve ekşi ekşi limonlu işkembesini içer Bayram’ın dükkanında .
Akşam Fransızca dergisindeki bilmediği kelimeleri tercüme ederken uyuyakalır.Fakat saat 4:30’daki akşam gezintisi için uyanacaktır elbette.Gezinti sırasında akşam olduğunu pastahanesinin perdesi çekilnce anlar.Portakalını alır ve meyhaneden çıkan insanları izlemeye başlar.Daha sonra karşı meyhaneye girer,her zamanki içkisini içer ve her zaman olduğu gibi zurnacı ,zurnasının kamış düdüklerinden birini değiştirirken masasından kalkar.
Yedi seneden beri mahallesinden çıkmayan Hünsar Bey bir gün mahalesinden çıkmaya karar verir.
İstanbulun güzelliği onu büyülemiştir ve aklına ne gelir biliyor musunuz? Dükkanla,evi satıp,gazinodaki alnı dar kızı metres tutup,daha sonra bir Boğaziçi vapuruna binip,Bebek’le Arnavutköy önlerinde oturduğu tabureden kalkıp,kendisini denizin içine bırakıvermek.

Kitabın Kahramanları:
Hünsar Bey ,sakin bir yaşam seven veya başka işlerle uğraşma düşüncesinde olmayan biridir.Detaya inersek işkembe çorbası içmeyi seven,Fransızca’ya meraklı ,tek geliri dükkan kirasından ibaret bir insan…
Bayram,işkembe dükkanının sahibi.
Salomon,portakal satıcısı.
Ve pastahanenin sahibi Yahudi kadın.

Kitabın Yorumu: Hikayenin akışından çok olayların ve yerin tasviri dikkatimi çekti ve hoşuma gitti.Sanırım yazar oluşturduğu karakterlerle kendi iç dünyasındaki istekleri,düşünceleri dışa vuruyor.Onlarla olan diyalogları,onlar hakkındaki düşünceleri saf ve yalın.Olduğu gibi anlatılan olaylar sanki insana oradaymış hissi veriyor ve okumanın amacına ulaşılmış oluyor.Hikayeden çok tasvire önem verdiğimden Sait Faik benim için güzel bir kaynak oldu.

Hikaye kitabını satın almak için tıklanıyınız…

Yorumunuzu bırakın