LYS için tercih yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Bölüm mü önemli ,üniversite mi önemli oldukça çok sorulan bir sorudur en ideali ikisininde bütün olarak en iyisi olması en ideal  olanıdır. Ama şu  bir gerçekti hayatımızın sürecinde üniverstede bulunmanız en fazla 4-5 senidir ama   bölüm sizin hayatınız  boyunca etkileyecek bir etkendir.

Söylede denilebilir  istemediğimiz ve gelecekte yapmayı düşünmediğiniz bir bölümde okumak sizi nekadar mutlu edecek ve gerek üniversite de gerekse ileriki iş hayatınızda siz bu bölümde okuyarak kendinize ne kadatacksınız sorusu çok önemlidir. Eğer eh işte diyorsanız bence kesinlikle o bölümü tercih etmemelisiniz yoksa hayatınız boyunca ya bölümünüzden farklı bir alanda uzmanlaşmak zorunda kacak ve zaman ve emek  israf etmiş olacaksınız yok eğer o bölümde çalışacak isenizde işinizi severek yapmamış olacak buda sizin tüm hayatınıza etki edecektir.

Şayet üniversiteyi çok arzuluyor iseniz  üniversiteden mezun olduktan sonra  yüksek lisanasınızı orada yaparak yine bu dileğinizi gerçekleştirebilirsiniz veyahut üniversiteler arası  yatay geçiş yapabilir yine bu isteğinize ulaşabilmeniz mümkündür. Aynı şeyi üniveriste içinde bölümler arasında  yatay geçiş ilede gerçekleştirebilirsiniz aslında. Ama burada önemli olan bölümler arasında eşdeğer özellik  olmasısdır bunada özellikle dikkat etmelisiniz.

Yorumunuzu bırakın