Masumiyet Müzesi -Orhan Pamuk

masumiyet_muzesi_ciltliKitabın adı :Masumiyet Müzesi
Kitabın yazarı:Orhan Pamuk
Kitabın yayın evi :
Yayın tarihi :
Çevirmen :
Sayfa sayısı:
Kitap hakkında inceleme yazısı :

1975  yılında başlıyor  kitabın hikayesi , kitabın ilk  240 sayfasını oluşturan bölümde  Kemalin  misafirliği anlatılıyor ; Kemali  zengin bir aileden gelen , değişken ve bazen depresif  ruh halleri  sergileyen  evlenip ayrıca  sevdiği  kadınla  metres  hayatı yaşayan (ki burda yüzeyselliği vurgulansada)  sevdiği kadını unutmamak için hatırlardan eşyalar   toplayan (müze fikri’de  burdan gelmektedir) bir kişi olarak  tanımlayabiliriz. Hoş   kitabın diğer   hahramanı  “füsun”  biraz daha az irdeleniyor  zaman zamanda  unutuluyor.

Yazar belirttiğine göre bu kitabı için 6 yıl çalışmıştır .  Kitabın özellikle  başlangıç bölümlerinde  zaman zaman  Dostoyevki ‘yi de andıran  derin psikolojik tahliller de  bulunmuyor değil. Bu kitaba bir  derinlik   ve  sıkıcılığına  en azından bir anlam katıyor.

Kısaca  kitap  gerçekten  herkesin hemfikir  olduğu gibi sorunlu , depresif bir aşk hikayesini anlatmakta , Sıkı bir Orhan Pamuk takipçisi iseniz  yada  Aşk romanlarını kaçırmayan bir  edebiyat kurdu iseniz sıkılmadan okuyabilirsiniz.

Öte taraftan Orhan Pamuğun yazım tarzını okurları iyi  bilir , ağır  tasvirler , uzun ve  bazen anlamsız  gelen sözcük  öbekleri , anlaşılması  güç  kurgular kitaplarında bolca yer alır özellikle  Yeni hayat ,Benim adım kırmızı kitapların da olduğu gibi.Dağa sonraki  yıllarda  artan ilgi ile  bu anlaşılması  güç anlatım tarzından  uzaklaşıyor Orhan Pamuk .Bunun dışında  telaşlı  bir okursanız  pek çok kere  kitabı  yarıda bırakmaya  karar verebilirsiniz.

Bu kitabı satın alabilirsiniz

Yorumunuzu bırakın