Melezliğe Övgü-Michel Bourse

melezlige_ovguKitabın adı :Melezliğe Övgü
Kitabın yazarı:Michel Bourse
Kitabın yayın evi :Ayrıntı Yayınları
Yayın tarihi :Kasım 2009
Sayfa sayısı:296
Kitap hakkında tanıtım yazısı :
İnsanlık tarihi boyunca pek çok etnik farklıların kitleler üzerinde pek çok olumsuz etkisi günümüzde hala artarak sürmektedir , etnik ve kültürel farklılıklar aslında tek bir ırkın var olduğu yada tüm ırkların melez olduğu gibi gerçeklikleri sorgulamamıza neden  olmaktadır. İşte bu noktada yazar Michel Bourse kendi araştırmalarını , yıllarca üzerinde çalıştığı bilgileri ve tezleri tamda bizim günümüzde ihtiyaç duyduğumuz kültürel ve etnik kimlik tartışması üzerinde sorgulamamıza yardımcı olacak bilgiler sunmakta.
Özellikle bu konuda akademik bilgi elde edebileceğiniz kitap , sosyoloji , Komu yönetimi gibi bölümlerde okuyan öğrencilerimiz içinde bir kaynak kitap olma yönündedir..

Bir alıntı :

Makedonya’da “çok-etnili” bir üniversite kurma ve kültürler arası gerilimleri azaltma temel hedefinin de parçası olmuş bu eser, bugünün Türkiye’sindeki kültürler ve etnik yapılar arası ilişkilere Melezliğe Övgü,Mışık tutucu niteliktedir.

Kitap hakkında inceleme yazısı :
I. Dünya Savaşı’nın sonrasında bilhassa Avrupa’da yeni yeni devletler kurulmuştu ve bu devletlerin kurulmasında etnik ve kültürel birtakım unsurlar temel alınmışü. Yüzyılın ortalarında ise bu çeşitlilik neredeyse tek tipe inecek kadar birbirine benzemeye başladı. Başta Türkiye olmak üzere çoğu ülkede bir kültür mozaiğinden bahsedilirken, aynı topraklarda bunun “bir mozaik değil mermer” olduğunu dile getirenler de oldu elbette. Peki nedir bu insanları kızdıran, kafaları karıştıran kültür, çokkültürlü, kültürlerarası kavramları ve onların temelinde yatanlar?
fransız Michel Bourse bil hassa kültürler arasılık üzerine çalışmalarıyla tanınan bir isim. 2004-2008 yılları arasında ülkemizde, Galatasaray Üniversitesi’nde de dersler veren ve aynı zamanda Türk, Fransız, Bulgar ve Romen üniversitelerinin işbirliğiyle çeşitli yayın ve inceleme faaliyetlerini yöneten Bourse bunlardan hareketle bu önemli incelemeye imza atmış. Kitabın başında çokkültürlülük ve kültürlerarasüık kavramlarının arasındaki farkı, arka planlarını ve diğer özelliklerini aktardıktan sonra dil , davranış ve kültür farklüıklarından asimilasyonlara uzanan geniş bir yelpaze kapsamlı bir anlatım sunuyor.

Hürriyet Kitap‘tan alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın