Memleket Hikayeleri-Refik Halid Karay

memleket_hikayeleri

Kitabın Adı:Memleket Hikayeleri
Kitabın Yazarı: Refik Halid Karay
Kitabın Yazılma Yılı:1983
Kitabın Yayınevi: İNKILAP YAYINEVİ
Kitabın Basım Yılı: 8. Baskı/2003
Sayfa Sayısı:78
Kitabın Konusu: kitapta Refik Halid Karay insanların Anadoludaki yaşamlarını anlatmıştır..Anadolu’nun nasıl değiştiği,o dönemin manzarası,psikolojisini,dönemin mantığını,iç ve dış varlığı bizlere aktarılmıştır.

Kitabın Özeti:

YATIK EMİNE
Bu hikayemizde yatık Emine adında bir kadın vardır,bu kadın Ankara’da fahişelik yaparak hayatını kazanmaktadır. İl merkezinde bu kadından dolayı sanılan ardarda olaylar çıkmasından dolayı ilçede oturtulmak ve başka bir yere gitmesine engel olmak için Kaymakam, jandarma bölük komutanına emir gönderir , kasabanın genel ahlakının bozulmaması için gerekli önlemler alınmasını ister.Jandarma bölük komutanı Sabri ilk olarak Yatık Emine’yi yanına çağırttırır ve olayların çıkmaması için kendisini uyarır .Yatık Emine ‘de “ tamam” der ve oradan uzaklaşır. Yatık Emine’nin ilçede olmasından dolayı yöre halkı devamlı tedirginlik içerisindedir ve Yatık Emineyi dışlamaktadır.Yatık Emine bu durumda oturduğu evdende olur onu kimse istememektedir. İlk olarak hapishanede kadınlar koğuşuna konulur,hapishanedeki kadınların çirkin tavırları ile karşılaşır ve orada dövülür,ardından hapishaneden alınır.
Hastaneye gönderilir ,orada iyi bir yaşam sürmeye başlar .Gürcü Server adında bir genç
delikanlı hastanede görevlidir ve Yatık Emine’ ye yardımcı olmaktadır;fakat hastahaneden çıkartılarak kendisine bir ev tahsis edilmesi kararı Kaymakamlığın emriyle Sabriye ulasır,
Sabri Yatık Emineye kıyıda köşede bulunan, ilçeden uzak bir yerde ev bulur;fakat evin içerisi boştur,hiç bir eşya yoktur .Yatık Emine burada sefil bir şekilde yaşamaktadır.Gürcü Server adındaki kişi Yatık Emine’ye , gizli gizli yardım etmektedir ve ona eşya getirmektedir.. Yatık Emine bu davranıştan ötürü mutlu olmuştur. Bir ara evi terkettiğinde eşyaları, yakındaki halk tarafından fahişenin eşyası mı olur gerekçesiyle alınır ve Yatık Emine gene sefalet içinde yaşamaya başlar .Sabri Yatık Emine’ye acımaktadır ve kendi adına Yatık Emine’nin ekmek alması için fırıncı ile konuşur .Fırıncı her gün Yatık Emine ‘ye 1 ekmek vermektedir .Yatık Emine 1 ekmeğin kendisine yetmeyeceğini söyleyerek 3 ekmek alır.Fırıncı Emineyi Sabriye şikayet eder ve artık Emine fırından ekmek alamamaktadır.Günler , Emine için yaşanmaz hale gelir. (açlık,susuzluk ,soğuk)Artık Emineden haber alınamamaktadır.Jandarma bölük komutanı Sabri bu olay için jandarma er ve çavuşu görevlendirmiştir.Jandarma er ve çavuş Yatık Emine’nin yanına gitmek için yola koyulur ve evine vardıklarında Yatık Emine’nin cesediyle karşılaşırlar.
Yatık Emine tum bu olanlar sonucunda daha fazla dayanamamıştır.

Kitabın Kahramanları:
YATIK EMİNE:Ankara’da fahişelik yapmaktadır,hayatını ona göre kazanmaktadır,her söy-
leneni kabullenmektedir.
SABRİ:Rütbesi teğmen olup, işinde acemidir.Merhametli gibi görünmektedir;aslında acı-
masızdır ve Yatık Emine’nin gözlerine tutkundur.
GÜRCÜ SERVER:Hastanede görev yapmaktadır ve Yatık Emine’ye kısa bir süreliğine yardım etmiştir.

Kitabın Yorumu: İnsanlar ne durumda olurlarsa olsun yardım edilmeli ,korunmalıdır

Yorumunuzu bırakın