Meslek seçimi nasıl yapılmalı-Hangi mesleği seçmeli ?

meslek_secimi

Daha önceki makalemizde

Meslek seçiminin önemi üzerinde  durmuştuşuk.

Bu makalemizde ise Meslek seçiminin nasıl yapılması gerektiği ,püf noktaları üzerinde duracağız.

Meslek seçiminin öneminin kavranması, meslek seçiminin yapılmasında büyük rol oynamaktadır. Bireyin meslek seçiminde ki kararı gelcekte iş hayatını, işindeki motivasyonla birlikte başarısını büyük oranla en çok etkileyen faktör olacaktır.

Meslek, bir kimsenin hayatında maddi kazanç sağlayabilmesi için yapacağı faaliyetlerin bütününü oluşturmaktadır. Fakat insan sadece maddi kazanç sağlamak için meslek seçimi yapmamalı. Çünkü insanın hayatının büyük bölümü meslek etkeni altında kalacaktır. İnsanın mutlu olmadığı mesleği hayatında tutması onu mutsuz edecek ve iş hayatında verime ulaşmasını engelleyecek ve motivasyonunu en aza indirgiyecektir. Meslek seçimi yaparken, seçeceğiniz mesleğin kişilik özelliklerinize uygunluğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Mesleğin, gerektirdiği meslek alanında başarılı olabileceğinizi yetenekleriniz ve bu meslek konusunda ne kadar istekli olacağınız belirleyecektir. Meslek seçimi yaparken hiç bir kimesenin etkisinde kalmamanız ve bireysel özelliklerinizle örtüşen meslekleri seçmeniz gerekmektedir. Aksi halde mesleğinizden memnun olmayacak ya tekrar meslek değiştireceksiniz ki bu da vakit kaybı demek olacak ya da hayatınız boyunca mutsuzluk çekeceğiniz mesleği yapmış olacaksınız bu da sizi yaşam boyu bedensel ve ruhsal olarak kötü yönde etkileyecek.

Ülkemizde her geçen gün meslek alanlarının artması ve insanların bilinçlenmesi meslek seçiminin etkisini eskilere oranla daha fazla arttırmıştır.

Meslek seçiminde önemli olan sizin için en uygun mesleği seçmektir. Seçtiğiniz mesleği yaşamınız boyunca yapacak olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Yaşınız ilerledikçede meslek değiştirme şansınız da azalacaktır.

Meslek seçiminden  önce  kendinizde  sorgulamanız  gereken  konularda  vardır. Öncelikle  kendinize  dürüst  davranarak şu benzer  soruları  kendinize  sormalı ve  cevaplarını vermelisiniz.

  1. Kendinizi isteklerinizi,sınırlarınız  zayıf ve güçlü yanlarınızı  biliyor musunuz?
  2. Hangi konularda yetenekliriniz , sınırlarınız  nelerdir?
  3. Hoşlanarak yaptığınız işler yada davranışlar  hangi yöndedir?


Örneğin ;

insan ilişkilerinde çok fazla dışa dönük olmayan insanlar kendi ilgi alanlarına  göre  uzmanlaşabileceği bölümlere kanalize olurlar ( Mesela bilgisayar programcılığı  bunlardan birtanesidir)

İleride  yapacağınız meslek hakkında  incelemelerde  bulunurken dikkat etmeniz  gereken noktaları aşağıda sıralıyoruz.

a) Meslek mensuplarının yaptığı temel faaliyetler
b) Çalışma ortamı nasıl
c) Çalışma koşulları hangi koşullarda
d) Çalışanlarda aranan nitelikler neler
e) Mesleğe hazırlanma eğitimi varmı
f) İlk işe giriş
g) Meslekte ilerleme
h) Kazanç ne olmalı -sınırları  aralıkları nedir
ı) İş bulma olanağı ve mesleğin geleceği hangi doğrultudadır.

Son olarak diyoruz ki, meslek seçimlerinizde niteliklerinize en uygun seçimi yapmalısınız. İşinizde mutlu olmanız, sizin ve yaşamınızın gelecekte ne yönde olacağının somut bir göstergesi olacaktır.

BU  MAKALEYİDE  KAÇIRMA

Meslek seçiminin önemi nedir?

Yorumunuzu bırakın