Meslek seçiminin önemi nedir?

meslek_secimi

Bir sonraki makalemizde meslek seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir,meslek seçimimizi  neye göre yapmalıyız. Konusuna  değinmiştik. Şimdi ise  tüm hayatımızı  etkileyecek olan  meslek  seçiminin bize nasıl bir kazandırdığı  üzerine duralım

Meslek seçimi insan hayatında çok önemli bir konudur. Doğru yöne gidebilmek için insanın yaşamını belkide en derin şekilde etkileyecek kararlardan birisidir. Her zaman söylendiği gibi ‘Doğru meslek seçimi mutlu bir gelecek demek’tir. Günümüzde bir çok insan yaptığı işle değil düşlediği (yapmak istediği) meslekle yaşamının zevkli, anlamlı olacağını düşünmektedir. Bu gerçektende böyledir.

Araştırmaların temeline göre bir insan, yaşamının %75’ini  iş yerinde geçiriyor. Bu da insanın tüm özellikleriyle aslında yaşamının ne derece doyuma ulaşmasını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Düşünün yaşamınızın yarısından fazlasını iş yerinizde geçiriyorsunuz! Bu iş sizin bedensel, ruhsal ve zihinsel özelliklerinize çok uyumlu olması gerekiyor.

Yetenek ve ilginize uygun meslek seçimi yapmamış olmanız ilerde sizi ruhsal ve bedensel olarak etkileyebilir. Bir işi isteyerek ve severek yapmanız sizi karşı konulamaz bir huzura eriştirir. İşinizi motivasyonu yüksek bir şekilde yapar ve verim alırsınız. İsteyerek yapmadığınız işte ise hayatınız boyunca mutsuz olabilirsiniz.

Meslek seçimine gelecek olursak, en temel öğe istediğiniz mesleğe ne kadar uyumlu olduğunuzu kendinizin görebilmesidir. Çünkü seçtiğiniz meslekle kişisel özellikleriniz, meslekle ilgili ruhsal ve biyolojik yeterliliğe sahip olmanız gerekir.

Günümüzde bir çok insan yanlış meslek seçiminin mutsuzluğunu yaşıyor. İstatistiklerde gösteriyorki üniversiteden mezun olan %20’lik öğrenci kesimi tekrar üniversite sınavlarına girerek farklı bölümlerde okumak istiyor. Bu Türkiye’de meslek seçiminin bilinçsizce yapıldığının açıkça göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar bu yanlış seçimler yüzünden geleceğini daha geç şekillendirme durumda kalıyor.

İşin aslı, yaşamınızın mutluluğa erişebilmesi için kendinize en uygun mesleği seçmeniz ve gerekleriyle mantıklı tercihler yapmanız gerekir. Yoksa yaptığınız iş sizi hem bedensel hemde ruhasal yönden yaşam boyu sıkıntıya sokabilir.

BU  MAKALEYİDE  KAÇIRMA

Meslek seçimi nasıl yapılmalı-Hangi mesleği seçmeli ?

Yorumunuzu bırakın