Michel Montaigne

Michel Montaigne-Hayatı-Biyografisi

Yazarın Adı:Michel Montaigne
(1533-1592) Fransız yazar. Zengin bir  ailenin 8 çocuğundan biri olarak  1533  ‘te dünyaya  gelir Alman bir dadı tarafında latince  konuşularak  eğitilir. Kolej eğitimi sırasında Yunan mitolojisi ve latince şiirlere  merak sarıyor..Eğitimini  hukuk okuyarak  tamamladıktan sonra   Bordeaux parlamentosunda danışman iken yeni doğan kızının  ölümünden  sonra  görevinden ayrılarak şatosuna çekilir. 1572’de ünlü Denemeler adlı eserine

başlar babası  vefat  eder kendisine küçük bir orman satın alır  ve  kendini okumaya ve yazmaya  adar. Hayatı boyunca  denemeler  adlı  eserini  yamayı  sürdürecektir. Bu arada  Bordeaux belediye başkanlığını görevini yürütür.

Şehirde  veba  hastalığı çıkmıştır  ayrıca  kendiside kum sancıları  nöbetlerine sık sık  yakalanır.   Montaigne deneme türünün dünyada  en çok tanınan yazarıdır. Pek çok yazar  kendisini örnek almıştır ve eserlerinde ondan bahsetmiştir.  Denemelerin uzunlukları birbirinden çok farklıdır ve toplamda  107 bölümden oluşmaktadır.

Epikürcü bir ahlak anlayışını sergilemiştir. Denemeler Türkçe’de de çeşitli çevirmenler  tarafından değişik zamanlarda yayınlanmıştır.Özellikle  gençlerimizin baş ucu kitabı olması  gereken bu kitap insanın  hayatı boyunca sürekli yararlanabileceği  bir eserdir.

Yorumunuzu bırakın