MİRKELAM & KARGO- RRDP

TÜRK ROCK

RRDP

MİRKELAM & KARGO

SONY MUSIC

İlk süper grubumuz hazır
* * * *
Dünya rock sahnesinde, özellikle son yıllarda gittikçe popüler olan bir uygulama var: Süper gruplar. Bunu kısaca, farklı gruplarda sivrilmiş önemli şahsiyetlerin bir araya gelerek proje bazında yeni bir grup oluşturmaları ve ortalığın tozunu attırmaları olarak özetleyebiliriz. Audioslave ile başlayan bu trend, Velvet Revolver, Probot, Them Crooked Vultures derken Türkiye’ye de sıçradı.

Rock sahnemizi yakından takip edenlerin bildiği gibi, Kargo, bir süre önce vokalist Koray ve klavyeci Serkan’ın ayrılıp müzik çalışmalarını ABD’de devam ettirmeye karar vermeleri üzerine fiili olarak dağılmıştı. Ancak dinleyicileri üzen bu gelişme günün popüler ifadesiyle ‘hayırlara vesile’ oldu ve önce grubun eski bas gitaristi ve şarkı yazan MŞŞ (Mehmet Şenol Şişli) gruba döndü. Ardından yeni bir vokalistle grubun çalışmalanna tekrar başladığını duyduk. Fakat yeni vokalist denemesi uzun ömürlü olmadı ve vokalist olarak gruba Mirkelam’m katıldığı ve projenin Mirkelam & Kargo adıyla devam edeceği kamuyuna duyuruldu. Böylece biz de ilk süper grubumuza kavuşmuş olduk. Mirkelam & Kargo projesinin merakla beklenen ilk çalışması “RRDP / Rakın Rol Disko Parti”, geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. Sekiz şarkının bulunduğu albümün hikayesini de paylaşalım isterseniz. Olayın
başlangıcı, MŞŞ’li Kargo’nun stüdyo çalışmalarına uzanıyor. Burada yaptıkları bir şarkının Mirkelam’m sesinden çok güzel olacağını düşünen grup, Mirkelam’la bir araya gelip şarkıyı konuk solist olarak seslendirmesini istiyor. Ancak bu birliktelik esnasında yakalanan kimya, tarafları bir ortak albüm projesine götürüyor ve prodüktörlüğünü INXS’le de çalışmış olan Mark Opitz’in yaptığı “RRDP”nin çalışmaları başlıyor.

Albümünde yer alan 8 parçanın sözleri Mirkelam’a, müzikleri ise Mirkelam & Kargo’ya ait. Albüm, audio cd’nin yanı sıra, karaoke dvd’den oluşan 2cd’lik bir formatta müzikseverlerin karşısına çıktı. Ortaya çıkan işin, eskilerin dediği gibi adıyla müsemma bir çalışma olduğunu peşin peşin belirtelim. Yani bu albümde hem Mirkelam’m kendine özgü disko anlayışını hem de Kargo’nun rock tavramn bir karışımını bulacaksınız. Müzikal açıdan zor olduğunu düşündüğüm böyle bir sentezin altından başarıyla kalktıkları için tarafları kutlarım. Ancak bir prodüksüyona öncelikli olarak kimliğini kazandıran söz hadisesi üzerinde de durmak lazım ki, yukarıda da belirttiğimiz gibi sözler tümüyle Mirkelam’a ait ve ilk izlenim olarak, bu yapılan işe kaçınılmaz bir Mirkelam ağırlığı kazandırıyor. Sanırım o denge de, zaman içinde sağlanacaktır.

Haftanın albümleri
Kutlu ÖZMAKİNACI
Hürriyet Müzik

Yorumunuzu bırakın