Momo Michael Ende

momo

Kitabın Adı:Momo
Kitabın Yazarı:Michael Ende
Kitabın Yayınevi: Kabalcı Yayınevi / İlk Gençlik ve Çocuk Dizisi
Kitabın Basım Yılı: 2004
Sayfa Sayısı:303
Kitabın Konusu:
zamanın önemini hem çocuklara hemde asla yaşlanmayacak olanlara çok etkileyici ve basit yollarla anlatıyor
Arka Kapak:
Momo ve çocuklar sizi uyarıyor… Ey insanlık, dinle ve anla!… Onikiye beş kaldı… Aç gözünü, tetikte ol… Hırsız çaldı zamanı. Okuyun ve anlayın… Zamanınızı çalıyorlar.
Michael Ende den efsaneleşmiş bir eser daha… Üstelik yine hem çocuklara hem de çocuk kalmaya uğraşan büyükler…

Kitabın Özeti:
Günün birinde güzel kokulu çiçekler, masmavi gökyüzünün ve cıvıl cıvıl öten kuşların olduğu bir kentte yaşayan güzel bir kız varmış. Adı Momo’ymuş. Momo’yu yaşadığı kentte bilmeyen yokmuş. Herkes bu kentteki güzelliklerin Momo’nun sayesinde olduğunu düşünürmüş. Onun için Momo’nun kentten gitmemesi için her gün sohbet edip dertleşirlermiş. Momo’nun en önemli gücü gözleriymiş. Karşısındakini hem dinler hem de ne anlattığını merak edip anlattığı konuya yoğunlaşırmış. Konuya yoğunlaşmak için gözlerini dikip karşısındakine bakarmış. Momo’nun en yakın iki arkadaşı varmış. Arkadaşlarının isimleri ise Nogra ve Lila’ymış.

Momo’yu çocukların hepsi çok severmiş. Momo’yu herkes sırdaş ve yakın bir dost olarak görürmüş. En sevdikleri şey ise onunla oyun oynamak ve sohbet etmekmiş. Momo’nun da sohbetine doyum olmuyormuş. Herkes Momo’yla sohbet etmek istiyormuş. Herkes onunla sohbet ederken çok büyük zevk alıyormuş. Çünkü o deniz mavisi gözlerini açıp dinlediğinde karşısındakinin ağzından kelime fışkırıyormuş adeta.

Bu arada Momo’nun çok eski bir dostu varmış. Adı Bilge Orantusmuş ama herkes ona Zaman Dede dermiş. Zaman Dede çok gizemli biriymiş.Momo eski arkadaşını ziyarete gittiğinde çok şaşırmış, deniz mavisi gözleri açık kalmış. Masanın üstünde gri kutular, küçük dikdörtgen şeklinde telsizler, içinde renkli değişik şekiller ve yazılar olan siyah bir kutu, müzik sesi gelen kutular ve daha birçok şey varmış. Zaman Dede Momo’ya ‘Bunları başka zamanlardan getirdim’’demiş ve hepsinin ne olduğunu anlatmaya başlamış.Zaman Dede Momo’ya ‘’masanın üstündeki kutular, bilgisayar ; dikdörtgen şeklindeki telsizler, telefon ; siyah kutu, televizyon ; içinden müzik çıkan kutu ise radyo.’’demiş. Momo bu isimleri daha önce hiç duymamıştı.Zaten bu kentte bu aletleri Zaman Dede’den başka kimse bilmiyormuş.Herkesin Zaman Dede’ye Zaman Dede demesinin sebebi ise zamanda yolculuk etmesiymiş.Herkes zaman dede gibi zamanda yolculuk etmek istiyormuş.Zaman Dede tekrar zamanda yolculuk yapacakmış ama bu sefer yalnız gitmeyecekmiş.Momo’yu da yanında götürmek istiyormuş.Fakat bunu daha Momo bilmiyormuş.Zaman Dede Momo’ya ‘’benimle gelmek ister misin?’’demiş. Momo’da zamanda yolculuk yapmanın nasıl olduğunu merak ettiğinden teklifini geri çevirmemiş.Momo’yu yanında götürmesinin sebebi ise Momo’nun zekasına güvenmesiymiş. Çünkü Momo çok zeki bir kızmış.Fakat Zaman Dede’nin bu seferki yolculuğu alet getirmek için değil zaman tünelini sabote eden kırkılıkları engellemekmiş.

Zaman Dede Momo’ya biraz kırkılıklardan bahsetmiş. Kırkkılıklar canlı zamanları çalan, kılıktan kılığa geçen, insanları kandıran kötü insanlarmış. Zaman tünelinde kırkılıklarla karşılaşabilirlermiş.Bunun için Zaman Dede Momo’ya kırkılıklardan kurtulmak için bilgi vermiş.Onlardan kurtulmanın tek yolu ise onların şirketlerini bulup kocaman siyah kutunun içindeki çalınan zamanı serbest bırakmakmış.Zamanı serbest bırakmak için o kutuyu açması gerekirmiş ama o kutuya ulaşmadan önce zaman böceklerini yenmesi gerekirmiş. Zaman böceklerinin gücü ise hipnoz etmekmiş.Eğer bir insan zaman böceklerine çıplak gözle bakarsa onların istediklerini yapıp, hipnoz olurmuş.Zaman Dede’nin Momo’ya ‘’Sakın kırkılıkların seni kandırmasına izin verme!Onlar zeki yaratıklar, kılıktan kılığa geçme yetenekleri var ve karşısındaki insanları kandırırlar.’’demiş.

Zaman Dede Momo’yu gizli bir odaya götürmüş.Oda parlak ve göz alıcı ışıklarla doluymuş. Zaman Dede elindeki garip kumandalara basmış ve Momo kendini birkaç saniyede bir tünelde bulmuş .Bu tünelin adı zaman tüneliymiş.Momo zaman tüneline girince heyecanlanmış.Çünkü yaşayacağı maceralar gözünün önünden bir perde gibi geçmiş.Zaman Dede ve Momo bir kente gelmişler.Momo şimdiye kadar hiç böyle büyük ve gürültülü bir kent görmemişti.Etraftaki beton yığınları bütün yeşil alanları kaplamıştı.Hiçbir yerden cıvıl cıvıl kuş sesi gelmiyordu.Hele o güzel kokular yerine adeta duman kokuları kentin dört bir yanını sarmıştı.Zaman Dede etrafa bir baktı ve hızlıca yürümeye başladı.Momo ne olduğunu anlamamıştı ama Zaman Dede’yi bu büyük kette kaybetmemek için Zaman Dede’nin adımlarını takip etmiş.Momo Zaman dedeye neden hızlı gittiğini sormuş.Zaman Dede Momo’ya kırkılıkların onları takip ettiklerini söylemiş ve Momo ile Zaman Dede saklanmak için gizli bir yere gitmişler.Momo neden takip ettiklerini sormuş.Zaman Dede de ‘’çünkü bizi burada istemiyorlar. Onlar, işlerini kimse anlamasınlar diye kılıktan kılığa geçiyorlar.Fakat biz onlarla ilgili her şeyi biliyoruz.’’demiş.Bu gizli yere kırkılıklar girmekten çekiniyormuş çünkü gittikleri yer kirli, pislik içinde bir mahalleymiş.

Momo mahalleye vardığında evlerin pencelerinden içeri bakmış, herkesin bir siyah kutunun önüne oturmuş, bir şeyler izlediğini görmüş. Momo bu insanların nereye baktığını anlayamamış.Fakat biraz düşündükten sonra izledikleri aletin telvizyon olduğunu anlamış.Momo bunu Zaman Dede’nin evinde de görmüştü. Momo ile Zaman Dede salaş bir sokağa saptıktan sonra belki de mahallede bulunabilecek en temiz eve gitmişler.Burası Zaman Dede’nin evine çok benziyormuş.Burada da değişik bir sürü aletle, kilitli bir kapı varmış.Zaman Dede kapının arkasında ne olduğunu merak edip, kapıya doğru yönelmiş.Fakat kapı kilitliymiş.Momo ile Zaman Dede kapının anahtarını aramışlar fakat hiçbir yerde yokmuş.Bakmadıkları son bir yer kalmış.O da üzerinde‘’CANLI ZAMAN’’yazan bir sandıkmış.Zaman Dede bu sandığı kapağını aralamış ve içinde tek bir anahtar varmış.Sanki özellikle Zaman Dede’nin bulmasını isteyen biri koymuş gibi duruyormuş anahtar.Zaman Dede tekrar kapıya doğru yönelmiş ve kapıyı dikkatlice açmış.Kapının içinde kocaman bir şirket varmış.Şirketin üstünde ‘’İLERİ TEKNOLOJİ ZAMAN MEKZİ’’yazıyormuş.Şirketin içine girdiklerinde onları kocaman bir kırkılık ordusu bekliyormuş.Zaman Dede çok büyük bir şaşkınlık içerisindeymiş ve ne yapacağını şaşırmış.İlk önce Momo’yu arkasına alıp, etrafa göz gezdirmiş.Kırkkılıklar ellerinde Momo’nun şimdiye kadar hiç görmediği silahlar taşıyorlarmış.Kırkkılıkların yanında zaman böcekleri varmış.Zaman Dede bunu fark edip, yanına aldığı gözlükleri takmış ve bir tanede Momo’ya vermiş.

Zaman Dede kırkılıklarla ilgilenirken Momo’da kocaman siyah kutununu olduğu odaya ulaşmaya çalışmış.Fakat önünü zaman böcekleri kesmiş.Sonra Momo yanındaki renkli topu çıkarıp ileri doğru fırlatmış.Top zaman böceklerinin ilgisini çekmiş ve zaman böcekleri topa doğru yönelmişler.Momo kapıdan içeri girdiğinde büyük küçük her boyutta siyah kutular görmüş ve şaşırmış.Yerlerde ise siyah kareler varmış.İçerisi fazla aydınlık değilmiş. Siyah kutuları açmaya çalışmış ama hepsi kilitliymiş. Hemen anahtarı aramaya başlamış.Yürürken yerdeki taşların biri oynamış.Momo yere eğilmiş ve taşı kaldırmış .Taşın altında saman varmış.Samanları karıştırmış içinde ise bir sürü anahtar varmış.Momo anahtarları görünce heyecanlanmış.Çünkü zamanı azmış.Zaman Dede kırkılıklar Momo’yu fark etmesin diye kırkılıkların dikkatini üstüne doğru çekmeye çalışmış. Momo anahtarları teker teker denemiş.Fakat hepsini açamamış.Sonunda bir kutunun içinden Tik Tak cüceleri çıkmış ve Momo’ya yardım etmişler.Momo Tik Tak Cücelerine ‘’neden buradasınız’’ diye sormuş.Tik Tak Cüceleri ise Momo’ya ‘’Kırkkılıklarla ilgili her şeyi biliyoruz.Bu yüzden bizi esir aldılar’’ demiş.Bütün kutuları açmışlar ve canlı zamanları serbest bırakmışlar.Böylece kırkılıklar teker teker yok olmuş.Yanlarındaki zaman böcekleri de yok olmuş. Çünkü zaman böcekleri canlı zamanlarla besleniyorlarmış . Bunlardan sonra Zaman Dede ile Momo kentlerine dönmüşler.Tabi yalnız dönmemişler.Yanlarında cüceleri de götürmüşler. Gittikleri kentte duman kokuları etraftan kalkıp, yerine tertemiz çiçek kokuları gelmişti.İnsanlar artık gülerek, birbirlerine ‘’Günaydın’’ diyorlarmış.Artık zaman insanlar için önemli olmuş, değerlenmişti.İnsanlar zamanı boşa harcamaz olmuşlardı.Momo tekrar kentinde çocuklarla oynayıp , gençlerle derleşiyormuş. Arkadaşları ise Lila , Nogra ve tik tak cüceleriymiş.Momo daha sık gelip gidermiş Zaman Dedeye.Zaman Dede ise aletlerden esinlenip icat yapmaya meraklı olmuş.Arada sırada Momo zaman dedeye giderken yanında Tik Tak Cücelerini de götürüyormuş.Tik Tak Cüceleri ise gittiklerinde Zaman Dede’ye yardım ediyorlarmış.Momo’nun hayatı da böyle sürüpgitmiş…

25.04.2007
MOMO/ELİF ÖZYER VE YAĞMUR ÇINAR
İDV ÖZEL BİLKENT İ.Ö.O. 7/A

_____________winx_________
Ekim 26th, 2009at8:31 am

haketten spr bir kitap ama özetini okutum heycanı kaçtı ama bende özet değilde kitap okumak istiodum ama malesef dalıp gitim okurken bir baktım bitmiş valla michael ende spr bir yazarsın tebrikler şimdi ben sihirli şişe gibi bir kitabını okuycam yarın ama özetini okumak istiom ama sapredip okumuycam kitabı okuycam ellerinize sağlık keşke herkes böle güsel kitaplar yapma

ilqNuRR
Aralık 7th, 2009at9:05 am

benn özeti demiştimm ama çok uzunn çıktıı okudum süper ama:):):d

ilqNuRR
Aralık 7th, 2009at9:07 am

benn momo kitabını daha önceden okudum özetini okumak istedmmm çokk güzell kitap okumanızı tavsiye ederimmm

albinaa
Aralık 18th, 2009at8:03 am

yha kitap süper aslında özetini okumayın kitabı okuyunnn banada başka kitap öneren var mı?

sihirliperi
Aralık 20th, 2009at8:08 am

okadarda ii yammışsınız ama yinede saolun hiç yardımcı olmadınız yhani olmadınız derken pek işime yaramadı belki kitabın özetini çıkarırken işime yarayabilir keşke ne giydiğini ve anafikrinide yazsaymışsınız süper olurmuş olsun yinede ii tşk!..

elif
Aralık 20th, 2009at8:09 am

aferin kız sana süper yazmışın brawo sana

cadı_kız
Aralık 24th, 2009at12:21 pm

bence çok güzel yazmışsınız sizleri çoook tebrik ediyorum yarın kitap sınavım var teşekkür ederim canlar

tilki
Ocak 4th, 2010at10:15 am

mımınun en yakın arkadaşı gigi ve bepho

bln
Ocak 10th, 2010at3:50 am

Pardon da ZAMAN DEDE’de nedir?? O Hora Usta olmasın!! Ayrıca Hora usta ile momo arkadaş filan da değil! Ve bu söylediklerimin dışındada çok fazla yalnış var! Sadece en önemlilerini söylüyorum. Hayır kitabı okumasam buna inanacağım yani.
Ayrıca Lila , Nogra ve tik tak cüceleri diye bir şey de yok kitapta! Momo’nun en yakın arkadaşları Beppo ve Gigi!
Ama yinede emeğinize sağlık…

admin
Ocak 10th, 2010at3:54 am

bln kitap yorumun ve eleştirin için teşekkür ederiz. Bu kitap özetlerini arkadaşlarımız çeviriyor tabiki eksiklikler hatalarda olabiliyor . Zaten sadece bu özetleri okumak çok yanlış .Önce senin yaptığın gibi kitapları okumak sonra yardımcı olması adına bu özetlere bakmak yada yorumları okumak gerekiyor. İlgin için teşekkürler.

flora
Ocak 10th, 2010at8:54 am

valla güzel kitapmış HERKES OKUSUN:):)

Seray
Şubat 18th, 2010at11:45 am

Başka bir kitap mı 🙂 Michael Ende-Bitmeyecek Öykü!

MuHaMMeD EMiN
Şubat 22nd, 2010at9:45 am

zaman dede die bişi yok ama kitapta hora usta var çöpçü beppo gigi ve kassiopea var bide duman adamlar zaman dede die bişi yok ve masanın üstünde de öle akıllı yaratık fln gezmiyo biraz sallamış galiba arkdaş bna öle geldi

Beyza
Mart 11th, 2010at10:22 am

ya özet dediğin kısa olmazmıydı :))))))

Esra
Mart 13th, 2010at1:29 am

Özeti ni yanlış yazmışsın canım…belkide senin okuduğun ktap böyledir ama bnm okuduğum kitap bu şekilde deil…emin olmak için herkesin okumasını isterim orjinalini…

Esra
Mart 13th, 2010at1:30 am

Bncede Zaman dede yok hora usta var….

havva nur
Nisan 18th, 2010at1:40 pm

buu özeti kim yazmışsa yanlıış yazmış momonun en etkileyicii ynıı gözleri diğil.en etkileyici ynı susup hiç bişey sölemedn dinlemesii.

İbrahim
Mayıs 23rd, 2010at3:39 am

Momo’nun en önemli özelliği çok iyi bir şekilde dinlemesi
Ayrıca en yakın arkadaşları Gigi ve Beppo.
Hora Usta eski bir arkadaşı değil üstelik…
Tik tak cüceleri diye birşey yok kitapta…

Çok yanlış bilgiler var…

buket
Haziran 7th, 2010at10:54 am

yani yarın sınavım vardı hiç yardımcı olamadın. bu internetin bazı kötü yönleride varmış.Ayrıca buraya insanlar “doğru kitap özeti” almak için geliyor.Bence bu hata kabul edilemez.Boşu boşuna “emek” harcadın.Yalan yanlış bilgilerle özet çıkartmayın

turgut
Eylül 20th, 2010at11:59 am

bnde 7-a daydım ve çok saol güzel olmuş

Duygu
Şubat 25th, 2011at1:35 am

Ben kitabı okudum. Buradaki özet çok farklı. Lütfen daha doğru bir özet yazalım…

Momoo
Mart 2nd, 2011at10:45 am

Ayrıca ileri zaman merkezi deil o … Zaman tasarruf merkezi

yok
Mart 13th, 2011at11:00 am

sakın ctrl+w yapmayın

ce11at
Nisan 4th, 2011at11:43 am

arkadaslar elinize sağlık çok güzel olmus ama soliim çok yazım yanlısı var.

Berrin
Mayıs 25th, 2011at2:23 am

Bende kitabı okudum kitapta, duman adamlar falan vardı. Momo’nun en yakın arkadaşları Beppo ve Gigi değil miydi?

Berrin
Mayıs 25th, 2011at2:26 am

BİRİNCİ BOLUM:

Büyük Bir Kent ve Küçük Bir Kız:

Çok eski zamanlarda, sı­cak ülkelerde, büyük ve görkemli kentler vardı. Büyük saraylar, tapınaklar ve şatoların yaranda, kentin arka taraflarında, daracık sokaklar, eğri büğrü evler de bulunurdu. Aynı zamanda, insanla­rın bir araya gelip, konuşmaları ve tartışmaları için geniş meydan­lar da bulunurdu. Hepsinden önemlisi, bu kentlerde, günümüz­deki sirklere benzeyen, taştan basamakları olan, büyük tiyatrolar da vardı.
O günlerin üzerinden binlerce yıl geçti. O kocaman tiyatro­lardan bugün sadece yıkıntılar kaldı. İşte bizim Momo’nun başından geçen olaylarda böyle bir kentte yaşandı.
Bu büyük kentte, evlerin İyice yoksullaştığı bir yerde, küçük bir çam ormanında gizlenmiş, o dönemde de yoksullara hitap ettiği belli olan bir tiyatro vardı. Bu taş yığınını en iyi tanıyanlar, yakın çevrede yaşayanlardı. Çevre halkı bir gün, bu taş yığınlarının arasına, garip giyimli, kıza benzeyen, korkunç bir görüntüsü olan, ufak tefek, simsiyah kıvırcık saçlı, kocaman siyah gözleri bulunan Momo ismini verdik­leri bir çocuğun taşındığını gördüler. Tiyatro yıkıntısının tam sahne altına gelen yerinde, birkaç yıkık oda vardı. Momo bunlardan birine yerleşmişti. Çevreden insanlar gelip onunla konuşunca, zararsız olduğunu anlayıp yar­dımcı olmaya karar verdiler. Elbirliği ile, Momo’nun evini elden geçirip, yaşanır hale getirdiler. Çocukları, yiyeceklerini Momo İle paylaştılar. Böylece, Momo ile çevre halkı arasında dostluk baş­lamıştı. Zamanla birbirlerine öyle alıştılar ki, mahalle halkı, Momo’nun oradan ayrılacağını asla düşünmek bile istemiyorlardı.

Sıra Dışı Bir Özellik ve Sıradan Bîr Tartışma:

Momo, onlar için çok iyi bir dinleyiciydi. Kimin her ne prob­lemi olursa olsun, Momo’nun yanma uğrar ve anlatırdı. Momo, saatlerce bile olsa sessizce dinler, hiçbir şey söylemezdi. Ancak, derdini anlatan kişi, bu anlatma süresi içinde çaresini de bulur, böylece Momo’nun yanından sorunu çözülmüş olarak ayrılırdı. Bir gün tiyatroya, birbirleriyle kanlı bıçaklı olan iki adam geldi. Biri tiyatronun bir tarafına, diğeri öbür tarafına oturdu. Momo’da tam ortalarındaydı. İki adam, önce öncekiler gibi şid­detli bir şekilde tartışırlarken, nasıl oldu bilinmez, bir süre sonra, birbirleri sakin sakin konuşmaya başladılar. Bir müddet sonra ise, kol kola Momo’nun yanından ayrıldılar. Momo’nun gelişi sadece yetişkinlere değil, çocuklara da ya­ramıştı. Bir kere, can sıkıntısı diye bir şey kalmamıştı. Üstelik, sürekli yeni yeni oyunlar icat ediyor ve oynuyorlardı. Hepsi bir noktada anlaşıyorlardı: Burada, Momo’nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı.
Momo herkesi, her şeyi dinlerdi. Böcekleri, otlan, yağmuru, hatta rüzgârı bile. Her biri ona kendi dilince bir şeyler anlatırdı.

Suskun Bir İhtiyar ve Konuşkan Bir Genç:

Momo’nun çok sevdiği Beppo isminde yaşlı bir adam ile genç bir dostu vardı. Yaşlı adam, sokakları süpürürdü. İşi biter bitmez Momo’nun yanına gelir ve saatlerce dura dura, dalgın bir şekilde konuşurdu.
Gıgı ismindeki genç dostu ise, yaşlı adamın tam tersiydi. î-nanılmaz bir konuşma yeteneği vardı. Öyle güzel gülerdi ki, insan doğal olarak onunla birlikte gülerdi. Turist rehberliği, park bekçi­liği, nikâh şahitliği, köpek gezdirİciliği, aşk mektubu taşıyıcılığı, cenaze levazımatçılığı, hatıra eşya satıcılığı, kedi maması dağıtıcı­lığı ve daha bir sürü iş yapıyordu. Bütün hayali bir gün zengin olmaktı.
Gigi’nin yaptığı hafiflikleri anlayışla karşıladığı için Beppo ile iyi dosttular.
Ancak, bu dostlukların üzerine düşecek olan sinsi bir gölge adım adım ilerliyordu. Başkalarının göremediği bazı şeyleri göre­bilen ihtiyar Beppo bile, son zamanlarda kentin içinde çoğalmaya başlayan ve durup dinlenmeden birtakım dolaplar çeviren duman renkli adamları fark edememişti.
Bu duman renkli adamlar duman renkli şık otomobillerde geziyor, kül rengi suratlarıyla her yere girip çıkıyorlardı. Ağızla­rında hep sigara bulunuyordu. Aynı adamlar, tiyatronun etrafın­da da gezip duruyorlardı. Momo onları görünce çok korkmuştu. O gece sabaha kadar onları düşündüyse de, sabah olunca yine eski haline dönmüştü.
Gıgı, zamanla Momo’ya daha çok bağlanmıştı. Momo’nun yanında iken, hayal dünyası çok fazla zenginleşiyor, hikâyeleri süsleyerek anlatması kolaylaşıyordu. özellikle, turistlere anlattığı hikâyeler çok ilgi çekiciydi. Momo ile baş başa kalınca da, kahra­manının adı Momo olan masallar ve hikayeleri sadece Momo için anlatıyordu.

İKİNCİ KISIM , Duman Adamlar:
Hesap Yanlış Ama Geçerli: Duman adamlar kadar yaşamda
zamanın Önemini kimse bilemezdi. İnsanların zamanı üzerine planlar kuruyorlardı. Yaptıklarından kimsenin haberdar olmama­sı çok önemliydi. Hiç kimse farkına varmadan adım adım ilerliyor ve insanlara egemen oluyorlardı. Kendilerini “Zaman Tasarruf Şırketi”nin birer temsilcisi olarak tanıtıyor, konuştukları insanların zamanlarını nasıl boşa harcadıklarını saniye hesabıyla ortaya koyuyor, onların sadece iş yapan birer makine haline dönüşmele­rini istiyorlardı. Zamanla şehrin büyük bir çoğunluğuna bu şekil­de etkinlik sağladılar. İnsanlar artık birbirleriyle iş dışında bir şey konuşmuyor, hasta ve komşu ziyaretine gitmiyoj, birbirlerinin sorunlarına yardımcı olmuyorlardı. Çünkü, bunları yapmak, za­manı boşuna harcamak demekti. Bu nedenle, bayramları dahi kutlamaz olmuşlardı.
Bütün çalışma yerlerinde, fabrikalarda, bürolarda, “Zaman değerlidir, onu yitirme” ya da “Vakit nakittır, boşa harcama” diye levhalar yazılıydı.

BÖYLE Bİ ÖZET OLMALIYDI 😀

osurukçu
Ekim 13th, 2011at5:39 am

bok gibi bir kitap sıçsam daha güzel bir kitap çıkar

VEYSİ
Ekim 13th, 2011at7:43 am

cokk güzel :DD:d bir kitap herkezin okumasını isterim

berat
Ekim 20th, 2011at9:40 am

çok güzel yazmışsın eline koluna sağlık siteden 4 kat ayrıntılı

aleyna
Kasım 1st, 2011at1:18 pm

burda yanlış yazıo ya momonun en yakın arkadaşı beppoyla gigi zaman dede diyede bişey yoktu kitapta tek dogru şey momo nun kız oldugu ve herkezin onu çok sevdigi ama tasaruf şirketi yüzünden herkezin momoyu unuttugu

alırsın
Kasım 2nd, 2011at9:22 am

bence çok güzel bi kitap herkese tavsiye derim :p 😀

Ayçıl
Kasım 2nd, 2011at11:02 am

yanlız bu kitap özeti yanlış

ece
Kasım 8th, 2011at11:20 am

gerçekten harikaa bir kitap 2 günde bitirdimmmm çok akıcıydııı süperdiiiii michael ende harikasınnn daha kitabı etkisindeyimm çok teşekkürler özette biraz fazla kaçmış yhaaa 😀 (ece)

eser9888
Kasım 14th, 2011at8:11 am

doğru söylüyürsun bende kitabı okudum en iyi arkadaşları beppo ve gigi:DDDDDDD:D::D:DDDDDDDDDDDDD

yesil gözlüm
Kasım 15th, 2011at12:25 pm

evet sana katılıyorum

Name
Kasım 22nd, 2011at9:46 am

Bu yanlış olmuş. Niga ve loja nedir ya ?

Name
Kasım 22nd, 2011at9:47 am

Bu yanlış olmuş. Niga ve lora ne leen

mafo
Aralık 13th, 2011at11:59 am

destan hatda daha beter

bengüsu
Aralık 18th, 2011at6:59 am

çok teşekür ederim ama çok uzun geldi bende bunu okuyup özetini çıkardım herkeze tavsiye ediyorum süper bir kitap arkadaşlar

serenay
Aralık 26th, 2011at12:02 pm

yha lütfen doğru düzgün özet çıkartın. herkez hata yapabilir ama bidaha çok dkkat edin lütfen benimde performans ödevim vardı yorumları okumasam götürcektim öyle öğretmen vercekti 0 bu arada kitabı okuyan kişilerede saolun bize bu doğru bilgileri verdiğiniz için

ADA
Aralık 27th, 2011at10:16 am

SAOL’ UN BU BİLGİYİ BİZİMLE PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN (önceki yorumum kabul edilmemiş küfür falan yoktu) 🙁 🙁 🙁

sırcı
Aralık 28th, 2011at9:43 am

salaklar özet dedik Ö_Z_E_T bundan nasıl D_E_S_ T_ A_ N anlarlar 🙁 bu yuzden AB’ye giremiyoruz:((((((((((((((((((((((((

admin
Ocak 8th, 2012at8:31 am

saol kardeşim

admin
Ocak 8th, 2012at10:14 am

süpersin yyaaaa

fstkçşhp
Ocak 9th, 2012at12:15 pm

ben ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ adlı kıtabı okumanızı tavsiye ederim.ben okudum çok güzel bir kitap çok sıkıcıda değil.160 sayfa civarlarında gercekten cok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.

nazlı
Ocak 29th, 2012at3:21 am

çok güzel öneriim özellikle kızlara çünkü güzel kız momoyu anlatıyo ayrıca özet budur çünkü bu kitap normalde300 sayfalık ( KALIN BİR KİTAPTIR).

nazlı
Ocak 29th, 2012at4:01 am

güzel eskilerin ve ilerinin karşılaşmasıydı macera dolu ama hep düşmanlar olmak zorundamı ya

ezgi
Şubat 1st, 2012at6:34 am

harika bir kitap ben kitabın kendisini okudum bayıldım kitabı okurken bir kaç kere ağladım ve bitince kitap içimden bir parça kopmuş gibi hissettim şimdiye kadar okuduklaruımın içinde en güzeli bu. herkese tavsiye ediyorum…

hacer
Şubat 7th, 2012at8:50 am

çok güzel bi kitap MOMO’yu herkese tavsiye ederim.Michael Ende süper bi yazarmış gerçekten bütün kitaplarını okumayı düşünüyorum….Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi kitabından sonra ilkez bu kadar çok heyecanlandım.herkes okusun bence diyecek pek fazla bişey yokk…:):)

gamze
Mart 5th, 2012at9:41 am

çok güzel bir kitep arkadaşlar herkese tavsiyr ederim bna önereceğiniz bir kitap varsa lütfen söyleyin cuma günü momo kitabını aldım pazartesi bitti bugun kütüphaneye gittim bi tane kitap aldım adı ışıltılı geceler yarısını okudum hepinize tavsiye ederim arkadaşlarr

gözde
Mart 5th, 2012at9:42 am

selam bu kitabı kimseye tavsiye etmemm iğrençç

sanane
Mart 5th, 2012at9:44 am

popolular ayol mal gibisiniz kitap okuyonuz mal gibi kamiller

sanane benim adımDAN my name is sanane
Mart 5th, 2012at9:49 am

kamiller piç misiniz lann kitap okuyonuz şeyy ben sex yapmak istiyorum yapmak isteyen şü numarayı arasın 0535 769 99 21

sexy kız
Mart 5th, 2012at9:53 am

kim beni sikicek gelin beni sikin pipi emmek istiyorum memelerim çok güzel çok sexyim numaramm 0535 769 99 21

arda
Mart 21st, 2012at5:55 am

salak buldunda daha iyisinimi istiyon ..

Almeda
Mart 21st, 2012at5:57 am

ben beğendim beğenenler beğensin 🙂

eliff
Nisan 6th, 2012at9:56 am

Arkadaşlar; Peki hora usta zamanla ilgili şeyleri nerden öğreniyor o lazım bana yardımcı olur musunuz lütfen ?

piskokulu erdem
Mayıs 5th, 2012at1:16 pm

erdem bunu okurken altına yapıp bırt yaptı

piskokulu erdem
Mayıs 5th, 2012at1:18 pm

sen pırtcı kıralısın sen bvunu oklurken bırt yaptın ondan sonra butun evren koktu sende baytıldın altına sıctın erdem dio pis koku oerdem

pırtcı momo
Mayıs 5th, 2012at1:20 pm

momo yolda giderken kuafore girmiş ve orda herkezin pırt yapmasını sağlamış bıu momo ne kadar da pırtcı aynı pırtcı erdem gibicrtf45

pırtcılar
Mayıs 5th, 2012at1:25 pm

werdem herkeze imza werecek yeterk,ii pırt yapın

emre
Mayıs 7th, 2012at11:43 am

bir kere momo köye taşındıktan sonra kimse onu bilmiyormuş. hemen durup dururken tanımamışlar. sonradan gelmiş ve çok iyi dinleyiciliği sayesinde köyde tanınmıştır. ama yinede elinize sağlık çok güzeel olmuş 🙂

mahmut
Mayıs 8th, 2012at12:12 pm

kitab berbat çok saçma okumayın daha gülerrini okuyun

kazım
Mayıs 14th, 2012at6:11 am

wolfteam oynuyan mesaj atsın facedeki adım şu OG RAUNEN

selin
Ağustos 10th, 2012at3:28 pm

zaman dede falan yok ya hora usta var cok guzel bir kitap ama

ece
Eylül 17th, 2012at9:30 am

gzl ktp saolun özet için okulda lazım oldu.

ece
Eylül 25th, 2012at8:28 am

zaman dede yoksa bildiğini yazsaydın vede özet çok uzun yhaa bana lazım oldu ama

meri
Ekim 11th, 2012at3:06 am

aman dede diye bişi yok

ceyda
Şubat 6th, 2013at11:34 am

kitabı okudum bununla alakası yok hiçbirşeyi benzamiyo arkadaşlarının isimleri bile yanlış sakın bunu yazıp okula falan götürmeyin 0 alırsınız berbat

onur
Şubat 7th, 2013at4:25 am

yazmış ya mal ece

Aleyna
Şubat 7th, 2013at10:10 am

Doğru Mu Yanlış Mı Arkadaşlar Lütfen Doğru Düzgün Söyleyin..

asya engebeli
Şubat 8th, 2013at1:09 pm

bence gzl . fakt dede ama fazla çağ atlamışşşşş

umut
Şubat 10th, 2013at11:49 am

çokk uzun olmuş

admin
Şubat 18th, 2013at11:12 am

zaman dede var mı yok mu?

🙁 :/

batuhan
Şubat 20th, 2013at11:00 am

çok güzel kitap

batuhan
Şubat 20th, 2013at11:04 am

peyendin nasıl desem çok iyi yapmış özeti paçka kitaplar yayın luffen

batuhan
Şubat 20th, 2013at11:04 am

çok

ahmet
Şubat 20th, 2013at11:06 am

iiiiiiyyyyyiiiii

betül dağ
Şubat 25th, 2013at8:03 am

zaman dede yok ama çok güzel bi özet çıömış çok teşekkürler

ali berkay erince
Mart 4th, 2013at12:13 pm

tamamen uydurma,kapak doğru kapak fakat arkadaşımız yanlış ve yalan özetlemiş. doğru, kitap zamanın önemini anlatıyor ama gerisi yalan. aynı kitap bende de var. Yukarıdaki tam bir uydurma !!!!

ali berkay erince
Mart 4th, 2013at12:18 pm

‘Çok eski zamanlarda, sı­cak ülkelerde, büyük ve görkemli kentler vardı. Büyük saraylar, tapınaklar ve şatoların yaranda, kentin arka taraflarında, daracık sokaklar, eğri büğrü evler de bulunurdu. Aynı zamanda, insanla­rın bir araya gelip, konuşmaları ve tartışmaları için geniş meyda…’
arkadaş doğru söylüyo. kitapta zaman dede yok. nogra ve lila yok.sadece duman adamlar ve beppho ile gigi var.gerisi (yani yukaradaki özet) yalan.uydurma…

ali berkay erince
Mart 4th, 2013at12:19 pm

tamamen uydurma,kapak doğru kapak fakat arkadaşımız yanlış ve yalan özetlemiş. doğru, kitap zamanın önemini anlatıyor ama gerisi yalan. aynı kitap bende de var. Yukarıdaki tam bir uydurma !!!!
kitapta zaman dede yok. nogra ve lila yok.sadece duman adamlar ve beppho ile gigi var.gerisi (yani yukaradaki özet) yalan.uydurma…

ali berkay erince
Mart 4th, 2013at12:20 pm

yaa nası bi özet bu yhaa. hepsi yalan, uydurma ,nası utanmadan yazdınız bu özeti yaaa. hepsi uydurma bu özetin. yaa sabııır

buket yavuz
Mart 12th, 2013at12:38 pm

gerçekten özetmi bu ya bana kitabı yazmışlar gibi geldi

berk
Mart 13th, 2013at12:23 pm

ya cok salakça bir ozet sakın inanmayın hiçbiri gercek deil. kitabı kendim bizzat okudum. neredeyse hepsi yanlış. lutfen bilmediğiniz seyleri siteler yerlestirmeyin yonetim kuruluna sikayet ederim.

buse
Nisan 1st, 2013at10:01 am

kitap muhteşemmm. okumayanlara tavsiyemmm çabukk okuusuunnlarrr

süreyya say
Nisan 17th, 2013at9:58 am

bence bu kitap çokkkk güzell

süreyya say
Nisan 17th, 2013at9:59 am

bence bu kitap çok güzel bilgi verici

miray
Nisan 25th, 2013at6:10 am

bu bütün bölümlerin özeti dimi

micheal ende
Nisan 25th, 2013at6:38 am

Bu kitapi iyi bilirim mmo kentte gidince onkimse, animiyor ilk tanistigi arkadaslar sayesine taninmistir soyle git bir momoya ugra

umut
Mayıs 2nd, 2013at8:04 am

evet miray bütün kitabın özeti ben bütün bölümlerin özetini yazdım sağolun bu arada facesi olan eklesin oyunlarda yardım ederim 🙂 adım umut ayterkin sayıner resmim 2 tane kuş

x
Mayıs 4th, 2013at3:10 am

kitabı sallamışlar

HALİME
Mayıs 6th, 2013at8:37 am

müthiş 🙂

cemal
Mayıs 7th, 2013at10:29 am

çok işime yaradı allah razı olsun

cemal
Mayıs 7th, 2013at10:29 am

çok işime yaradı allah razı olsun

mine
Mayıs 7th, 2013at11:09 am

harika ama horo usta yok

mine
Mayıs 7th, 2013at11:10 am

🙂

fatih yunus demir
Mayıs 9th, 2013at6:30 am

bu kitap cok uzun yaaaaaaaa………

hande
Mayıs 14th, 2013at6:51 am

zamanın önemini hem çocuklara hemde asla yaşlanmayacak olanlara çok etkileyici ve basit yollarla anlatıyor

zeynep
Mayıs 14th, 2013at9:03 am

mahmut sanki çok biliyosunda

kıkjjhk
Mayıs 23rd, 2013at10:21 am

irenö sdsfösdlh

SAMET
Mayıs 24th, 2013at8:35 am

çok güzellllllllllllllllll bayıldım evimdede var kitap :nahcekcok:

SAMET
Mayıs 24th, 2013at8:35 am

çok güzel bayıldım

çaglar
Ekim 8th, 2013at6:10 am

konular yanlış yazılmış özet olarak okula götürmeyin güzel bir kitap mutlaka okuyun

İSİMİZ
Ekim 28th, 2013at7:33 am

bukitap mükeeensel bukitap irenç diyenler o zaman niye okuyosunuz

İSİMİZ
Ekim 28th, 2013at7:35 am

bu kitap irenç diyenler madem kitap irenç mallar niye okuyosunuz???

İSİMİZ
Ekim 28th, 2013at7:37 am

IUGGY

Bok
Kasım 2nd, 2013at9:11 am

İğrenç okul verdiği için zorunlu okudum

kitabı okuyan kişi
Kasım 4th, 2013at12:08 pm

arkadaşlar bu kitabı bn okudum zaman dede yok nogra lila diye birileri yok ama gigi ve beppo var
sakın bunu yazmayın

xfcv
Kasım 4th, 2013at1:03 pm

“sınav var” 7. sınıf 🙁

eda
Kasım 8th, 2013at1:41 am

iğrenç tavsiye etmem zorunlu okuyorum okul için

derin
Kasım 20th, 2013at7:51 am

keşke kahramanlarda olsaydı

yasemin
Şubat 5th, 2014at7:37 am

ben proje ödevim için arıyordum sitelere hep baktım internetten sipaariş edecektim ama gerek kalmadı kim yazdıysa ellerine sağlık çok teşekkürediyorum

ece
Şubat 9th, 2014at8:38 am

Bence bunlarin anlattigi kitap momonun ikinci kitabi

ertuğrul
Şubat 10th, 2014at8:31 am

vallaha çok güzel

ertuğrul
Şubat 10th, 2014at8:34 am

abi nabıyım

ertuğrul
Şubat 10th, 2014at8:35 am

momoooooooooooooooo

ertuğrul
Şubat 10th, 2014at8:35 am

momoooooooooooooooo:D

ertuğrul
Şubat 10th, 2014at8:36 am

ÖMER AYICIĞI YÜZÜNDEN OKUYORUM MAL AYIIIIIIIIIIIIIIII

ertuğrul
Şubat 10th, 2014at8:38 am

MOLOTOFÇU ZENCİ GAYIM BEN

ertuğrul
Şubat 10th, 2014at8:39 am

KEPÇE TUNAAAAAAAA

mal ömer
Şubat 11th, 2014at7:36 am

abi en bok kitap

şeyda
Şubat 11th, 2014at10:50 am

arkadaşlar yalan yere konnnuşmayın bu sitenin suçu değil sizin suçunuz momo diye bir sürü kitep var
kitabın şairini ve yayıncılığını yazarsanız karşınıza çıkar

dilan
Şubat 11th, 2014at12:17 pm

Özet dedim ,özetin özetini yazdım yorumlara bakılınca kitabın özeti değilmiş gibi yorumlar yapmislar .bu benim performans odevim

zeynep
Şubat 17th, 2014at12:18 pm

saol berrin sen olmasan yanlis ozet cikarip sinavdan sifir alirdik 😀

irem
Şubat 23rd, 2014at4:29 am

Biraz sacma ama guzel biraz cizgi filme kaciyo gibi ama guzel yani

Gülfem
Mart 3rd, 2014at8:02 am

özette sürüsüne bereket yanlışvar bi kere zaman dede deil hora usta olacak bu arada kitapta olmayan kahramanlar var momo nun en yakın arkadaşı beppo ve gigi

ali
Nisan 1st, 2014at9:34 am

okumadım ama çoooooooooooook güzel bir kitap

canberk tokmak
Nisan 13th, 2014at12:02 pm

çok sağolun çok güzel bi kitap yarın sınavım vardı kurtardınız beni:D

Hakan
Nisan 14th, 2014at9:51 am

Çok sağol yarın kitap sınavın var bu bana çok yardımcı olacak 😀

ela
Nisan 17th, 2014at11:34 pm

bu kitap özeti yanlış normal kitapta böle zamncı dede falan yokk

kağan
Nisan 20th, 2014at10:59 am

senin sıççak cesaretin mi var ki konuşuyon kabız fitil bağımlısı kitap harika

ahmet
Mayıs 1st, 2014at4:13 am

Gercekten cok kisa oku oku bitmedi yaa

momo
Mayıs 1st, 2014at4:15 am

Yaw hehe ahmet

Macım
Mayıs 5th, 2014at6:20 am

Hamzaaaaaaa

HamzaOyunda
Mayıs 26th, 2014at9:29 am

Gülfem e katılıyorum çünkü kitabı okudum ana fikrini ararken buldum

Melike Sahra
Haziran 2nd, 2014at10:02 am

Çok güzel bir özet olmuş ama -mış, -miş eki yerine -yor eki kullanmalıydın.

eno
Haziran 3rd, 2014at8:09 pm

gigi kısa adı girolamo

muhammed ali çalış
Kasım 7th, 2014at1:44 pm

ARKADAŞLAR 12. Cİ BÖLÜMÜ NERden BULbillirim

:DDD D

amq
Kasım 7th, 2014at1:45 pm

ARKADAŞLAR 12. Cİ BÖLÜMÜ NERden BULbillirim

:DDD D

amq
Kasım 7th, 2014at1:46 pm

miiiiiiiş boşsun olum

furkan
Kasım 11th, 2014at11:50 am

Arkadaşlar burdaki isimler yanlış
Ben kitapi okudum yanlis

maceracı
Kasım 13th, 2014at12:39 pm

arka daşlar bu kitabı aldım ama okumadım neden biliyormusunuz?Çünkü hoca okumamızı istedi diye zorla kitap onuturulmaz bunu kınıyorum herkezin bi tarzı var …

selcan
Kasım 16th, 2014at3:16 am

Biz bu kitaptan sınav olduk.

selcan
Kasım 16th, 2014at3:17 am

Şimdi de okuyacağımız kitap mavi zamanlar

nazar
Aralık 7th, 2014at7:28 am

çok sıkıcı bir romanmış

Yorumunuzu bırakın