Ömer Seyfettin’nin yaşadığı dönem ve düşünce hayatı

omer-seyfettinFransız devrimiyle Avrupa’ya yayılan özgürlük düşünceleri 19.yy. sonlarında Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaşayan azınlıkları ulusal bilince yöneltmiş, bağımsızlık mücadelelerine girişmelerine yol açmıştır. Balkan savaşı öncesi imparatorluk içinde başlayan bu çözülülüğe karşı devletin birliğini korumak, yıkılışını önlemek amacıyla oluşan İslamcılık, Osmancılık, Batıcılık gibi siyasal akımlara 1911’den sonra Türkçülük de eklendi. Türkçülük akımının siyasal alanda “halka doğru” yönelişi, edebiyat alanında da “ulusal kaynaklara dönme” düşüncesini oluşturdu. Halka bu yönde ulaşabilmenin tek yolu olarak da, ulusal bir dile, tarih ve kültür birliğine sahip olma düşüncesi yaygınlaştı. Bu görüşlerden yola çıkan Ziya Gökalp ve arkadaşlarının, II. Meşrutiyetin getirdiği özgürlük ortamında, Genç Kalemler dergisi çevresinde başlattıkları hareket, bu akımın ulusal bilinçlenme yolundaki yönlendirici çabasıdır. Tanzimattan beri süregelen dilde sadeleşme eğilimi bu düşünceden hareketle benimsenmiş, geliştirilip sistemleştirilmiştir.
I.Dünya savaşının yarattığı toplumsal ve siyasal bunalımlar, düşün ve sanat dünyasını da etkiliyordu. Edebiyat hareketleri eski ilgiyi bulamıyordu.

1 Ömer Seyfettin’in hayatı
2 Ömer seyfettinin eserleri
3 Ömer seyfettinin şairliği
4 Ömer seyfettinin hikayeciliği
5 Ömer seyfettinin türkçülüğü ve milliyet anlayışı
6 Ömer Seyfettin’nin yaşadığı dönem ve düşünce hayatı
7 Ömer Seyfettin’nin kişiliği
8 Bomba –kitap özeti
9 Beyaz Lale – kitap özeti
10 Harem –kitap özeti
11 Yüksek Ökçeler-kitap özeti
12 Kaşağı –kitap Özeti
13 Pembe İncili Kaftan –kitap Özeti
14 Yalnız Efe –kitap Özeti
şeyma
Kasım 24th, 2008at3:10 pm

hiç bilmiyodummm

rukna
Ocak 8th, 2009at9:15 am

çokguzel dizilerdir tekerkürler

canısı turgut
Ocak 12th, 2009at9:08 am

kız şeyma nasıl bilmiyorsun ömer seyfettin en ünlü yazarlar biridir bilmemek mümkünmü bu arada tanışmak istermisin msn adresim romantik_dusunen_1888@hotmail.com ekle mazilerde yaşayalım cnm

sanane lan
Ocak 19th, 2011at9:30 am

siz salkmısını hiç birşey öğrenemedim gerizekalılar dicem ama 🙂 😉 😛 (L)

Adam olun Lan
Kasım 22nd, 2011at12:22 pm

Adam olun adam akıllı konuşunlan !!!!!!!

Yorumunuzu bırakın