Ömer seyfettinin şairliği

omer-seyfettinÖmer Seyfettin, daha çocukken evlerinde birçok Divinler bulunduğundan onları okuya okuya edebi hava etmiştir, bu edebiyatı anlamak başka bir hazırlığa ihtiyaç gösterdiği için, zevkini pek de tadamamıştır. Ömer Seyfettin Tanzimat  şairlerinden bilhassa Namık Kemal’e hayrandır. Ömer Seyfettin’e göre “şair, ruhunda ilahin bir hassasiyeti bize ilke etmelidir. Hikayeci olarak tanzimata rağmen o pek çok edebiyatçımız gibi edebiyat alemine şiirle adım atmıştır”

Ömer Seyfettin’in 1901-1908 yılları arasında neşrettiği şiirlerinde işlediği mevzuu aşk hisleridir. Ömer Seyfettin’in 1914’den başlayarak yazdığı şiirlerin hepsinin mevzu aşk mevzuunda birkaç şiiri ve kendi hayatını canlandırdığı Doğduğum Yer dışında milli ve iştimai’dir. Milli Türk destanlarının, Türk mizahının ve eski Türklerin hayatının da ilham kaynağı teşkil ettiği bu şiirlerinde artık Türklük aşkının uyandığı, Türklük kanının canlandığı ve mivkinlikten kurtulma lüzumu, Türklük öğünme bir mefkürce sötib olmanın kazandıracağı kuvvet vb. fikirleri işler; bazılarının mevzuu ise, milli kahraman ve şairlerimizdir.

Ömer Seyfettin’in 1901’de neşrettiği ilk şiirinden başlayarak 1914’e kadar ki manzumeleri aruz vezni iledir; bu arada 1905’den sonra ancak bir iki şiirini hece vezni ile yazmıştır.

Şiir yazmaya başladığı sıralarda gazellerde yazan, fakat bunları beğenmediğini söyleyen Ömer Seyfettin’in neşrettiği şiirler arasında Divan nazım şekli ile yazmış. Kırk kız dışında hemen hiçbir manzumesi yoktur; bunların çoğunda Batı nazım şekillerini, bir kısmında da halk nazım şekillerinden koşma’yı kullanmıştır.

Ömer Seyfettin’in şiirlerinde kafiyeler, çağdaşlarına göre ayrı bir hususiyet göstermez, her cins, hatta ara – sıra cinaslı kafiyelerde kullanmaz, Tanzimat ve bilhassa Servet-i Fünun devrinde inkişaf  eden sen’i kafiyelere de yer vermiştir. 1914’den sonra çağdaşları gibi Ömer Seyfettin’in şiirlerinde de halk edebiyatı tesiri görülür; fakat bu edebiyatın inceliklerini kavramış sayılmaz.

BİR ÇOCUK ALEKO -Ömer seyfettin

Ömer Seyfettin HİKAYELERİ

1 Ömer Seyfettin’in hayatı
2 Ömer seyfettinin eserleri
3 Ömer seyfettinin şairliği
4 Ömer seyfettinin hikayeciliği
5 Ömer seyfettinin türkçülüğü ve milliyet anlayışı
6 Ömer Seyfettin’nin yaşadığı dönem ve düşünce hayatı
7 Ömer Seyfettin’nin kişiliği
8 Bomba –kitap özeti
9 Beyaz Lale – kitap özeti
10 Harem –kitap özeti
11 Yüksek Ökçeler-kitap özeti
12 Kaşağı –kitap Özeti
13 Pembe İncili Kaftan –kitap Özeti
14 Yalnız Efe –kitap Özeti
kemalcan baba
Aralık 3rd, 2008at10:37 am

ıyımısınnız arkadaslar nbr
slm

cemre
Aralık 17th, 2008at1:09 pm

slm ii senden

ataarslan
Aralık 18th, 2008at11:26 am

yaaaaaaa kankiler FERMANIN ÖZETİ yokmuuuuuuuuuuu???????

ezel
Aralık 29th, 2008at2:24 pm

yha siz ne aradığınızı bile bilmiyonuz saf mısınız siz

zeynep
Şubat 17th, 2009at3:15 pm

YAA ÖMER SEYFETTİNİN BİR ÇOCUK ALEKO DİYE Bİ KİTABI VARMIŞ ONUN ÖZETİ VARMIŞ DUTAN BİLEN VAR MI?

okan asker
Mart 21st, 2009at10:55 am

abı bu sıtede omer seyfettının kahramanlar adlı eserı yok mu? beeee

oykuuu
Mart 24th, 2009at1:21 pm

aleko özeti var mı _?

meryem
Nisan 22nd, 2009at10:53 am

BEN ARADIĞIM HİÇ BİRŞEYİ BULAMAMADIM ŞİİRLERİNİ DUYAN YADA BİLEN VAR MI????????????

pınar
Mayıs 7th, 2009at1:01 am

ya arkadaşlar slm ben fermanın özetini istiyorum bilen yokmu?

tami
Aralık 7th, 2009at10:42 am

ben alekonun özetini arıyorum bilen yokmu!

sımge
Mayıs 2nd, 2011at10:09 am

ya ben ömer seyfettinin şiirlerini aradım ama bulamadım şiirlerini bulan bana 5 tane örnek yazıp yorum yapsın!!!!

seckin
Aralık 19th, 2011at8:36 am

BİR ÇOCUK: ALEKO kitabının özeti
Çanakkale savaşı zamanında azınlıklar (rum ve yunanlılar) ayaklanmaktadır. Köylerin çoğu boşaltılmış ahırlar boşalmış orada bir muharebe olacağından hükümet oradaki insanları anadoluya geri çekmiştir. Büyük bir göç yaşanıyor her yerde at,araba,asker ve çadırlar bulunmaktadır.Hiristiyanlarda anadoluya geçiriliyordur.
Alide geliboluda bir Rum fırıncının yanında çalışmakta iken azınlıkların İngilizlerle bir olduğu, Türklere sinsice düşmanlık ettiği dönemde ustasının da Anadolu’ya gönderilmesi üzerine Ali de yollara düşüyor ve ailesini aramaya başlıyor. Ailesini ararken tek başına kalıyor ne yiyeceği ne giyeceği nede yanında kimseler vardır. İçecek su bile bulamamaktadır. Yolda bir rum kafilesine rast geliyor ve papaz’a yaklaşır su ister. Papaz, Ali’nin kendini Aleko adında Rum çocuğu olduğuna inandırınca suyu verir. Papaz sonrasında Ali’yi yanlarına alır ve yola devem ederler. Papaz, Ali’yi kiliseye alma kararı verir. Kilisede her gün şarap içildiğini, hatta şarapsız yemek yenmediğini söyler ve Ali’den şarap içmesini ister. Ali bunu istemez Papaz ısrar etmektedir eğer İçmez ise, ya açlıktan, ya susuzluktan, ya da onların zulmünden ölecektir ancak Ali,Köydeki hocasından öğrenmiştir içkinin haram olduğunu.Papazın ısrarlarına sonunda dayanamaz ve şarabın o berbat tadından bakmak zorunda kalır. Sonra Papaz ona türklerin nekadar kötü olduğunu söyler Ali buna inanmaz, inanmak istemez. Rumlar hergün Türklerden kurtulmak için dua etmektedir bunları görür ve çok üzülür.

seckin
Aralık 19th, 2011at8:51 am

ana fikiri ni bilen varsa soylesin

Yorumunuzu bırakın