ONUNCU KOY-CEZA

HIP HOP
ONUNCU KOY
ESEN MUZIK
CEZA BEKİR ÇOŞKUN’UN

KÖYÜNDE

Ceza’nın dördüncü solo albümü “Onuncu Köy”ün tanıtımına geçmeden önce, adet olduğu üzre biraz ahkam keselim. Maalesef tıpkı rock gibi kültürel ve ideolojik geri planı bulunan hip hop da Türkiye’de kendisine bir ‘kurtarılmış bölge’ yaratamadı. Daha net konuşursak Ceza parantezini bir türlü aşamadı. Bunu sadece Ceza’nın bariz yeteneklerine bağlamak doğru olmaz çünkü ülkede Ceza dışında da yetenekli rapçiler var. Bence sebep, bütün olup bitenin sadece müzik parantezinde algılanıyor oluşu ve bu tür müzikleri kültür ve ideolojisinden koparan kronikleşmiş sektör defectlerimiz. Oysa çağdaş zamanların sokak şairleri diyebileceğimiz bu gençlerin özellikle diğer gençlere söyleyebilecekleri pek çok şey var. Hip hop’la iştigal eden kardeşlerin, bu mesele üzerine de birbirlerine saydırdıkları kadar kafa patlatmalarının ve kültürlerini etkilenmeye hazır genç kitlelere lisan-ı münasiple aşılamalarının vacip olduğu kanaatindeyim.

Gelelim albüme. Çıkması için Ceza fanlarının 4 yıl beklediği “Onuncu Köy”ü dinlemeye ve bukletinin sayfalarını çevirmeye başladığımda albümde altı çizilmesi gereken iki önemli şey olduğuna kanaat getirdim. İlki, “Onuncu Köy”ün

hiçbir featuring yani konuk sanatçı barındırmamasıydı. Bir pop ya da rock albümü için normal kabul edilebilecek bu durum, hip hop için anormal. Sebebini kendisine sormak lazım ama benim tahminim, albümde genellikle ticari . sebeplere dayanan featuring hadisesine girilmemiş olmasını Ceza’nın son birkaç yıldır yerli dizi ve reklamlarda müziklerinin çok kullanılmasında aramak doğru olacaktır. Özetle Ceza ‘önceliğim, sağa sola olta atıp sizi tavlamak değil’ demek istemiş sanki.

Bununla bağlantılı ve tutarlı olarak, albümün diğer öne çıkan özelliği ise, şimdiye kadarki Ceza albümleri arasında en politik iş olması. Albüm, oraya buraya serpiştirilmiş diss’ler (rap’çilerin birbirine laf çakması) barındırsa da, benim gibi cemaatin dışından bir gözlemci için “Onuncu Köy” bu diss’lerle değil, Ceza’nın sözlerin aralarına ustalıkla yerleştirdiği, duvar yazısı tadındaki kelime öbekleriyle anımsanacak.

Son olarak Ceza hayranları için önemli olduğunu düşündüğüm oldukça gecikmiş bir gelişmeyi de duyuralım. Albümle birlikte Ceza’nın internet sitesi www.ceza.com.tr de yayına giriyor.

Haftanın albümleri
Kutlu ÖZMAKİNACI
Hürriyet Müzik

Yorumunuzu bırakın