Pembe İncili Kaftan-Ömer Seyfettin

Pembe İncili Kaftan- Ömer Seyfettin

Kitabın Adı:Pembe İncili Kaftan
Kitabın Yazarı:Ömer Seyfettin
Kitabın Türü:100 Temel Eser
Kitabın Yayınevi: Timaş Yayınları
Sayfa Sayısı:127 sayfa.
Kitabın Konusu: İran şahına elçi olarak giden Muhsin çelebi Tüklük onurunu ve şerefini koruyarak cecurca Osmanlı devletini temsil etmiş ve bu görevi çıkarları için değil bir fedekarlık bir görev olarak üstlenmiş ve bundanda asla övünmemiştir.


İranda o zamanlar çevresine korku salan Şah İsmail adında bir hükümdar vardı ve Osmanlı devletinde hiç bir vezir onun yanına elçi gönderemiyordu çünkü elçiler ya cezalandırılıyor yada başları kesiliyordu.Vezirler bu deli adama elçi göndermek için toplanmış ne yapacaklarını düşünüyorlardı.Gönderilecek elçi cesur,ölümden korkmayan,devletin şanına yakışacak bir kişi olmalıydı.Sarayda, Enderunda, divanda böyle bir kişi bulamıyorlardı.Daha sonra vezirlerden biri Muhsin Çelebi’nin adını söyledi .Bunun üzerine Osmanlı sadrazamı Muhsin Çelebinin çağrılmasını istedi. Peki hiç kimsenin cesaret dahi edemediği bu elcilik görevine çağırılan Muhsin Çelebi kimdir?

Doğruluktan ayrılmayan , varlıklı fakiri fukarayı koruyan cesur , iyilikten doğruluktan ayrılmayan Muhsin Çelebi sadrazamın emri üzerine huzurana gider. Sadrazam ondan el etek öpmesini beklerken o eğilmez.Sadrazam onun bu hareketine kızmasına karşın ona elçilik teklifinde bulunur.Muhsin Çelebi bu görevi devleti için kabul eder. Elbette ki bu büyük devletin elçisi; atları,hademeleri ve giysileriyle ihtişamlı olmalıdır.Muhsin Çelebi bu giderleri, sadrazamın ısrarına karşın, kendisi kraşılamak ister. Bütün varlığını rehin vererek tüccarlardan on bin altın alır.Bu parayla ihtiyaçlarını karşılar. Bir de Sırmakeş Toroğlu’ndaki: Kumaşı Hint’ten incileri Venedik’ten gelme Şah İsmail’in hayatında göremeyeceği pembe incili kaftanı sekiz bin altına alır.

Karısını iki çocuğunu akrabalarına bırakarak yola koyulur. Muhsin Çelebi Tebriz’e vardığında halk ve şah onu şaşkınlıkla karşılar. O her zamanki gibi başı dik göğsü ilerde Şah İsmail’in huzuruna varır. Padişahın mektubunu öperek Şaha uzatır.Ayağı öpülmeyen Şah sapsarı kesilir. Muhsin Çelebi sağına soluna bakar ve oturacak bir şeyin olmadığını görür. Bunun ayakta beklemeye mecbur bırakmak için yapılmış bir davranış olduğunu düşünerek o göz kamaştıran kaftanını tahtın önüne serer ve üzerine oturur.Şah,vezirleri komutanları aptallaşmışırlar.Muhsin Çelebi gür sesiyle:Padişahının hiçbir ecnebi padişah karşısında eğilmeyeceğini ve dünyada Türk Padişahı kadar asil bir padişahın olmadığını söyleyerek huzurdan izin istemeden ayrılır.Kapıdan çıkarken Şah’ın askeri kaftanı arkasından getirir.Muhsin Çelebi sesini yükselterek ‘bir Türk asla yere serdiği şeyi sırtına koymaz.’diyerek oradan ayrılır.

Muhsin Çelebi sağ salim ülkesine döner.Herkes pembe incili kaftana ne olduğunu merak eder. Fakat o bu yaptığını anlatacak kadar küçük bir insan değildir. Muhsin Çelebi elçilikten kalan malzemelerini satarak küçük bir bahçe alır.Üsküdar pazarında sebze meyve satarak geçimini sağlamaya başlar.Düştüğü bu acı durum karşısında o hiçbir zaman yaptığı fedakarlıkla övünmemiştir.

Bu kitabı satın alabilirsiniz.

1 Ömer Seyfettin’in hayatı
2 Ömer seyfettinin eserleri
3 Ömer seyfettinin şairliği
4 Ömer seyfettinin hikayeciliği
5 Ömer seyfettinin türkçülüğü ve milliyet anlayışı
6 Ömer Seyfettin’nin yaşadığı dönem ve düşünce hayatı
7 Ömer Seyfettin’nin kişiliği
8 Bomba –kitap özeti
9 Beyaz Lale – kitap özeti
10 Harem –kitap özeti
11 Yüksek Ökçeler-kitap özeti
12 Kaşağı –kitap Özeti
13 Pembe İncili Kaftan –kitap Özeti
14 Yalnız Efe –kitap Özeti
çalışkan şeker kız
Ağustos 30th, 2010at12:24 am

süper tam normal yaa wala sitenizi herkese tavsye edcem“D

dilo§
Ocak 17th, 2011at10:23 am

iste bizim türk milleti kimseye bas egmiyorum padisah bile olsa…….

tavsiye ediyorum herkes okusun süper ..ßßßß

MİSAFİR
Şubat 11th, 2011at8:21 am

Ben Ömer Seyfettin kitaplarına bayılıyorum herkese tavsiye ederim

Korcan
Şubat 12th, 2011at5:34 am

valla cok tesekkür ederim cok cok ama cok isime yaradı

sanane
Mart 12th, 2011at8:14 am

hiç beğenmedim hiç işime yaramadıı 😛

Jbies
Nisan 19th, 2011at3:41 am

çok teskür ettim isime yarıyacak heralde 😀 Justin Bieber

ceyda ateş
Ekim 17th, 2011at7:02 am

hmm benimde işim yaracak eee napalım ben ömer seyfettinin hayranıyım kitabını bayılıyorum hepsini çok seviyorum gerçek değilsen boş bırak konuşma benle

ceyda ateş
Ekim 17th, 2011at7:04 am

valla çok beğendim ben ömer seyfettinin hayranıyım ve kitabını bende var uzun süredir okuyorum özet için teşekkür ederim herkes için tavsiye ederim hoşçakal……

gizem
Ekim 30th, 2011at5:33 am

hiç bir şey anlamadım

angel_dilara
Kasım 19th, 2011at10:12 am

teşekkür ederi çok işme yaradı 😀

eyymenlan
Aralık 9th, 2011at12:40 am

afferinla güzel olmuş

taşım ama kaya değilim
Ocak 10th, 2012at5:00 am

doğruyu sölemek gerekirse işime hiç mi hiç yaramadı:)

defne
Ocak 27th, 2012at8:36 am

of be bi susun ah uhh ıhhacıyo daha hızlı

Yorumunuzu bırakın