Pollyanna – Eleanor H. Porter -Kitap özeti

polyana

Kitabın Adı:POLLYANNA
Kitabın Yazarı:Eleanor H. Porter
Kitabın Yazılma Yılı: 2006
Kitabın Yayınevi: ENGİN YAYINCILIK
Kitabın Basım Yılı: 1998
Sayfa Sayısı:200 sayfa
Kitabın Konusu: KONUSU: Hayatta bazı şeyler istediğimiz gibi gitmeyebilir , en sevdiklerimiz bizi bırakabilir yada hayatta olmayabilir yada bizi insanlar sevmeyebilir , insanlar kötülük yapmış olabilir ve sakatta kalabiliriz ancak hiç bir zaman içimizdeki sevgiyi kaybetmeden hayata hep umut dolu bakmamız gerekmektedir.. Böylece her zaman en sonunda kazanan biz oluruz ve çevremizide aydınlatırız.


Kitabın Özeti:
Pollyanna, sap sarı saçları gülümseyen yüzü ile etrafa neşe saçan on bir yaşında küçük bir kızdır.ancak küçük yaşta polyananın annesi ve babası ölür ve bir başına kalır. Bir müddet yardımsevenler derneğinin himayesinde yaşar. Sonra da, çok zengin olan teyzesi onu yanına almayı kabul eder. Bayan Polly tavan arasındaki küçük odayı polyana için hazırlatır , hizmetçi buna .ok sevinmiştir ancak Madam polly nin suratı asıktır çünkü, Bayan Polly’ye göre yeğeni, kardeşinin yapmış olduğu yanlış bir evliliğin ürünür. O sadece görevine düşkün birisi olduğu için, ortada kalmış olan çocuğa bakacaktır. Nancy, yukardaki odayı temizlerken, “Ah keşke, şu kadının ruhunun köşelerindeki pislikleri de temizleyebilseydim” diye düşünü­yordu. Evde o kadar boş oda varken, kışın soğuktan donduran, yazın sıcaktan pişiren bu odayı, küçük yavrucuğa layık görmesi, canını bayağı sıkmıştı.

Polyana eve geldiğinde hıçkıra hıçkıra ağlayarak, teyzesinin kucağına atılır. Teyzesi ise gayet ciddidir. Pollyanna’yı alıp kalacağı odasına getirir. Evin büyüklüğü ve zenginliği, Pollyanna’yı şaşkınlığa düşürmüştü. Teyzesi odasını gösterir ve “akşam yemeği saat altıda” diyerek uzaklaşır.

Saat altı olduğunda, bayan Polly sofraya kurulmuş, ancak Pollyanna henüz gelmemişti. Bayan Polly istemediğinden, Nancy çağırmak İçin Pollyanna’nın odasına gitmemişti. Yemekten sonra, ilk fırsatta gidip baktığında da odanın boş olduğunu gördü. Hemen bahçeye bahçıvanın yanına inip, kızın kaybolduğunu söyledi. Bahçıvan ise, ona yukardaki bir kayanın üstünü işaret etti. Polyyanna oradaydı.
Nancy telaşla kızın yanına koştu ve birlikte köşke doğru yürüdüler. Pollyanna’nın en üzüntü verici ve sıkıntılı durumda dahi, iyimserliğim kaybetmeyip, mutlu olmayı becerebilmesi, Nancy’i şaşkına çeviriyordu. Pollyanna’ya bunun sırrını sordu, “Mutlu­luk oyunu” dedi. “Bunu bana babam öğretmişti.” Ben küçükken, yardımsever bir hanım, hediye olarak bize koltuk değnekleri göndermişti. Sebebini sorduğumuzda ise “Bu değneklere bakıp bakıp, sakat olmadığınız için sevinebilmeniz için” diye cevap vermişti. İşte o günden beri babam ve ben, en zor durumda dahi mutlaka bir iyi yan bulup mutlu olabiliyoruz

Akşamın ilerleyen saatlerinde, Pollyanna odasında, başını çarşafların arasına sokmuş hıçkıra hıçkıra ağlıyordu: “Babacığım, sevgili babacığım! Benim melekler arasında yaşayan melek babacığım. Oyunumuzu oynamadığımızı biliyorsun. Benim gibi sen de ücra bir odada, karanlıkta üstelik yapayalnız kalsaydın bunun sevinecek bir yan bulamazdın…”
Ertesi sabah erkenden, Pollyanna bahçeye indi ve teyzesine sarıldı. “Teyzeciğim, sevgili teyzeciğim. Bu sabah yaşadığım için öyle sevinçliyim ki” dedi. Bayan Polly ise “Böyle günaydın mı olur?” diyerek kızı eleştirdi. Sonra da arkasını dönüp gitti. Yaşlı bahçivanın gözleri yaşarmıştı. Kızla konuştu ve onun annesine çok benzediğini söyledi. Bahçıvanın annesini tanıyor olması, küçük kızı çok sevindirmişti ki, tam bu sırada kahvaltı gongu çaldı.

Çok geçmeden Harrington Köşkü’nde hayat düzene girmeye başladı. Pollyanna sabahtan ikiye kadar teyzesi ile ders çalışıyor
ikiden altıya kadar serbest kalıyordu. Bazı alışverişleri de Pollyanna yapıyordu. Bu dışarı çıkışlarda, uzun siyah paltolu, silindir şapkalı “Adam”\ da gördü. Ahbaplık kurmaya çalıştıysa da, adamın kendisine verdiği cevaplardan bir şey anlamadı.
Pollyanna “Adam”ı tekrar gördü. Yine konuşmaya çalıştı. Birkaç gün içinde, “Adam” artık Pollyanna’yı gördüğü vakit ondan önce konuşmaya başlamıştı. Nancy bu duruma hayret ediyordu. Nancy’nin tanıdığı “Adam”m ismi John Pendtleton’du. Çok zengin olmasına rağmen, koca bir evde tek başına yaşıyor ve hiç kimse ile konuşmuyordu.

Pollyanna ertesi gün kucağında sıska bir köpekle geldi. Bayan Polly buna da ses çıkaramadı. Ama, bir gün sonra bu sefer yanında bir küçük oğlan çocuğu getirince, Bayan Polly hemen eski haline geri döndü ve “Yeter, Polyanna! Şimdiye kadar yaptığın saçmalıkların en büyüğü bu oldu! Sokaktan toplayıp getirdiğin topal köpeklerle uyuz kediler yetişmiyormuş gibi şimdi de üstü başı perişan dilenci çocukları evime taşımaya başladın!” dedi.
Erkek çocuk bunu duyunca, Polly Teyze’nin karşısına geçerek, dilenci olmadığını ve Polyanna istediği için buraya geldiğini
söyleyip gitti.

Ancak, Pollyana bu çocuğu bir yere yerleştirmeye kararlıydı. Bu amaçla, teyzesinin katılmadığı “Yardımsevenler Derneği” toplantısına gitti ve arkadaşı Jimy’e yardımcı olmalarını diledi. Önce, teyzesinin hatırına iyi davranan üyeler, işi anlayınca, “hayır” dediler.

Pollyanna eylül ayında okula başladı. Kısa zamanda okulunu da benimsedi. Ama, sık sık eski dostlarını ziyaret etmekten de geri kalmıyordu. Bir gün Bay Pendleton, Pollyanna’dan, hiç gitmemesini ve kendisi ile birlikte kalmasını istedi. Pollyoanna’nm tek başına böyle bir karar vermesi mümkün değildi. Bir gün, Bay Pendleton, Pollyanna’ya her şeyi anlattı. Meğer, asıl teyzesini değil, Pollyanna’nın annesini seviyormuş. Annesi, onun aşkına cevap vermeyip, başkası ile evlenmiş. O günden beri, Bay Pendleton bütün dünyaya karşı dargın ve asık suratlı duru­yormuş. Ancak, Pollyanna’nın bu sevimli hali, bütün dünyaya kapatmış olduğu kapılarını aralama isteğini doğurmuştu. Pollyanna’nj yanına alarak, hiç değilse bundan sonra, bu kızcağız sayesinde dışındaki dünya ile yeniden kucaklaşmayı düşünüyordu. “Yanıma gel, bu mutluluk oyunun birlikte oynayalım” diyordu.

Pollyanna İse, artık kendisi ile sadece görev duygusuyla değil, sevdiği için de ilgilenen teyzesinden ayrılmak istemiyordu. Ancak, bunu Bay Pendleton’a nasıl diyeceğini bilemiyordu. Sonunda uygun çözümü buldu. Sokakta karşılaşıp eve getirdiği ve teyzesinin istemediği Jimmy’i, Bay Pendleton’un yanına almasını isteyecekti. Bunu Bay Pendleton’a anlattı. O da haftaya birlikte gelmelerini söyledi. Tam da bu günlerde, Polyanna’ya bir otomobil carptı. ayaklan tutmuyordu. Bir gün sonra kendine geldiğinde, yine de seviniyordu. Hele hele, teyzesinin iki de bir kendisine “canım” demesi, mutluluğunu sonsuz derecede arttırıyorlardı. Bay Pendleton’da gelip, Pollyanna’nın durumu hakkında bilgi aldı. Pollyanna’ya yaptığı teklifi ve teyzesi için reddettiğini de anlattı. Bayan Polly bunu öğrenince, yeğenine karşı duyduğu sevgi daha da arttı. Öyle ki, yeğeni oynasın diye, kedi ve köpeğin bile yukarı çıkmasına izin veriyor, Pollyanna’nın sevinmesi İçin ne gerekiyorsa yapıyordu. New York’tan bekledikleri doktor bir hafta gecikmeli olarak geldi. Muayeneden sonra acı gerçeği söyledi. Polyanna bundan sonra yürüyemeyecekti. Bayan Polly bunu duyunca, ağlayarak bayıldı. Teyzesinin sesini duyan Pollyanna da, gerçeği öğrenince, o da üzüntüsünden hıçkırarak ağlamaya başladı. Artık herkes için, acılı günler gelmişti. Tanıdık tanımadık herkes bu güleryüzlü kızın geçirdiği kazayı öğrenince, onun için gözyaşları döküyor, böyle bir şeyin olduğuna inanamıyorlardı. Şehirde şimdiye kadar hiç kimse bu kadar konuşulmamış, hiç kimse için bu kadar ağlanmamıştı. Eve gelen ziyaretçilerin ardı arkası kesilmiyordu. Bay Pendleton, Pollyanna sevinsin diye, Jİmmy Bean’ı evlat edinmeye karar vermişti. Pollyanna bu kararı duyunca gerçekten de çok sevindi. Sevinci bununla da kalmadı. Birgün bayan Slow’un kızı Milly geldi ve Pollyanna’yı tanıdıktan sonra, annesi ile birlikte nasıl “Mutluluk oyunu” oynadıklarını, artık hep mutlu olduklarını anlattı. Her gün, tanımadığı insanlar geliyor ve nasıl mutlu olduklarını, Polly Teyze’den, Pollyanna’ya iletmesini İstiyorlardı.Yani, kısacası, şimdi bütün şehir, Pollyanna’dan öğrenmiş oldukları “Mutluluk Öyunu”nu, şimdi Pollyanna’nın bu zor durumda da uygulaması için ona destek oluyorlardı.
Polly Teyze, herkesin bildiği bu oyunu kendisinin bilmemesine şaşırıyordu. Nancy ile konuşunca, her şeyi öğrendi. Pollyanna’nın yanına gidip, “Arfîfc bu oyunu beraber oynayacağız” deyince, Pollyanna çok ama çok mutlu oldu. Bu arada, Bay Pendleton’un doktoru, Clithon, çocuğu mutlaka görmek istiyordu. Ancak, on beş yıl önce, sevgilisi olduğu Bayan Polly ile bozuştuklarından bu yana aradan on beş yıl geçmesine rağmen, o kapıdan bir kere dahi adımım atmamıştı. Fakat,söz konusu olan Pollyanna olduğu için, mutlaka buna bir çözüm bulmak gerekiyordu. Onlar aralarında bunları konuşurlarken, Jimmy her şeyi duymuş ve koşarak Bayan Polly’e anlatmıştı. Birkaç gün sonra Polly Teyze, Pollyanna’ya, doktor Chiltlon ile evlenecekleri müjdesini verdi. Ayrıca, kendisini de hastaneye yatıracaklardı. Bir müddet sonra, Pollyanna’dan mektup geldi. Şunları yazıyordu: “Çok sevgili Polly teyze, Tom enişte, Ah! Çok şükür yürüyebiliyorum. Buradakiler yakında eve dönebileceğimi söylüyorlar. Keşke bütün yolu yürüyerek gelsem. Ah, ne kadar sevinçliyim! Her şey beni sevindiriyor… Hatta, bir süre için bacaklarımdan yoksun kaldığıma bile seviniyorum. Çünkü, öyle olmasaydı bacakların bu derece önemli olabileceklerini hiçbir zaman bilemeyecektim.”
Kitaptaki şahısların değerlendirilmesi
Polyana:Çevresine neşe veren , insan ,hayvan ve doğa sevgisi ile dolu , umudunu hiç kaybetmeyen romanın baş kahramanı
Polly teyze: Sert mizaçlı , içinde sevgi barındırmayan , hep kurallar çerçevesinde yaşayan polyananın teyzesi

Kitabın Anafikri:Hayata ne olursa olsun umut dolu bakalım, İnsanları ,doğayı ve hayvanları sevelim..

Kitabın Yorumu:Çok sade,akıcı bir kitap ,insan elinden bırakamıyor, sevgiyi, umudu kaybetmemeyi öğretiyor..

şehriban
Aralık 15th, 2008at9:20 am

bence eksik olmuş.çünkü bende kitabı okuduğum içinbiliyorum. umarım devamıda vardır.

admin
Aralık 15th, 2008at9:44 am

şehriban uyarın için teşekkür ederiz.. Yanlış kitap özetini yayınlamışız.. Düzelltik hemen 🙂

hilal
Aralık 15th, 2008at1:05 pm

çok çok saolun bende 200sayfayı nasıl okurum diye djnyordm

hatice
Aralık 17th, 2008at9:12 am

cok güzel olmuş ama internetten olduğu anlaşılıyor bende burdan yazcaktım ama okumaya kARAR WERDİM MALESEF

asi
Aralık 17th, 2008at12:17 pm

bence güzel okumak izterim ama 200 sayfa için kendimi yoramam

leyla
Aralık 22nd, 2008at10:41 am

küçük kemancının özeti olsa

dilşad
Aralık 23rd, 2008at9:09 am

bence çok güzel dilaranın bu şekilde eleştirmesi çoooooookkkk kötü

fadik
Aralık 24th, 2008at2:21 am

bence çok güzel herkes okusun

sena
Aralık 24th, 2008at9:56 am

çok saçma ayyyyyyyy midem bulandı

sinem
Aralık 25th, 2008at11:48 am

bence kitap çok güzel. ama ben okumam bu arada özet inanılmaz.

ela
Aralık 25th, 2008at1:06 pm

bu kitabın hatta benzer bi filmi var olaylar aynen burdaki gibi gelişiyor heralde burda bir çoğunuz anladınız bence güzel ama kız çok herkese umut veriyo allah korusun ama ben sakat olsam hayata böyle bakamazdım kız iyleşiyo yürüyebiliyo sonrada diyor ki ben iiyiki sakat oldum diye seviniyo çünkü diyorkibacaklarımın bu derece önemli olduğunu bilmeyecekti

rumeysa
Aralık 27th, 2008at8:41 am

süperrrrrrr başka hiçbirşey demiyorum bütün çocukların okumasını istiyorum

rumeysa
Aralık 27th, 2008at8:41 am

süperrrrrrr başka hiçbirşey demiyorum bütün çocukların okumasını istiyorum

aylin
Aralık 28th, 2008at3:24 am

süper olmuş çok işime yaradı çok saolunnnnnnnnnnnnnnnn baybay güle güle

simge
Aralık 28th, 2008at10:22 am

değiştirerek yazmasam belli olur internet olduğu birde çok uzun bu kitabın özeti

simge
Aralık 28th, 2008at10:23 am

neyse biraz kısaltıyorum yoksa kısa olmuş diye kafa ütülüyo

kosovalı
Aralık 29th, 2008at12:20 pm

çok sağlun ya okulda kitap okuyup özetleri yazıp no verecem diyorlar hocalar burda özeti varrrrrrrrrr

özge
Aralık 30th, 2008at6:59 am

bu neyy yaaa bir internette doğru dürüst bi şey bulamadımm yuhh yaniiiii….

elif
Aralık 30th, 2008at7:04 am

eğer benim msnmi ögrenmek istiyosanız nuriye_elif@hotmail.com cicişlerrr

sümeyye
Ocak 1st, 2009at2:55 am

bence eksik ve kitabı kendimiz okusak daha yararlı olur hadi kitap okuyalım

Emre
Ocak 1st, 2009at8:17 am

özet dedigin 4-5 paragraf olur

nesrin
Ocak 2nd, 2009at1:48 am

ben hpikaye kitaplarından çok memnum onları okumasını çok seviyorum

dilan
Ocak 2nd, 2009at3:56 am

ben çok begendim çünkü kitap okumak zorunda kalmıyoruz

filiz
Ocak 3rd, 2009at6:42 am

bence cok kötü bir kitap hiç beğenmedim hiç heyecanlı deil çok sade

yeliz
Ocak 3rd, 2009at6:43 am

bence suppperrrr bravo coooooook beğendim:D:D:D

aysenur
Ocak 4th, 2009at11:37 am

güzel olmuşşşşşşş 🙂 ama daha güzel birşey yapıp kitabın kahramanlarınıda yazsalar süperrrr olurduuuuuu 🙂

HePsİ_1(ErEn)
Ocak 4th, 2009at12:15 pm

süper bende 200 sayfayı nasıl okuyacağım dıye duşünüyodum :d

HePsİ_1(ErEn)
Ocak 4th, 2009at1:43 pm

savv ben ozetını ıstıyorum o bana konularını göstermıs hayret bişey yaaaaaaaa …! !…

HePsİ_1(ErEn)
Ocak 4th, 2009at1:44 pm

pardon buldum yhaa kusura bakmayınn …! !…

furkan
Ocak 5th, 2009at7:26 am

bu kitap özeti çokk uzun bu nu kısaltıp yazmak çok zor

sevillllllllllllll
Ocak 5th, 2009at10:51 am

salak rumeysa ben çocuk değilim 20 yaşındayım tamamımı

fidan
Ocak 5th, 2009at12:50 pm

bence çok saçma olmuş.hiç beğenmedim.

fidan
Ocak 5th, 2009at12:51 pm

özet istiyorummmmmmm. hikayeyi değillllllllll.

ankaragüçlüyüm başka bişey sölememe gerek var mı?
Ocak 6th, 2009at2:31 pm

ben özet istiyorum özetttttttttttttttttttttt

yasmin
Ocak 8th, 2009at1:23 pm

güzel ama özet deyil

Town Criston
Ocak 11th, 2009at4:46 am

im a BOok the student my site..
CoME coME bOok..
This a Theree bok Free.

seda
Ocak 11th, 2009at5:23 am

ya siz kitabimi yayınladınız bune ya ben kitabi okusam daha çabuk biter bune ya ben okudum okumakta yarar var!!!

cansu
Ocak 11th, 2009at7:44 am

bence yeterli bilgi yok sılaya selam yolluyorum,

ahmet
Ocak 11th, 2009at8:16 am

bu neydila karnıma ağrılar girdi

ÖMER ALİ
Ocak 12th, 2009at11:08 am

çok çok teşekkür ediyorum

ÖMER ALİ
Ocak 12th, 2009at11:15 am

dilan bu şekilde eleştirmen çok kötü oldu

tuğçe
Ocak 12th, 2009at12:53 pm

bu ne ya acayip bişey okuyana kadar oo oooo oooo asırlar geçti ben bide bunu yazıcam pışık yaplıkaşık siz okuyun kitapı kopyaşa yapıştır buney aaa

mehmet
Ocak 13th, 2009at6:34 am

soğ olun teşekkürler cok gerekliydi

asi_prens
Ocak 13th, 2009at11:32 am

coooooooqqqqqqqq saolun bu kadr sayfayı okuyacak kadar bi zmanım yoqtu iyiqi de burda özetini cıkarmısnız tşkr ederim cıqarmama gereq kalmadı bölece burda yazıp hocaya verebilirim :))):)))

kitap okumayı sewmeyen fakat kitap özeti çıkarmaya mecbur bir insan
Ocak 14th, 2009at2:04 am

çhq saolun walla işime çhq yarayacak allah razı olsun ellerinize saqlık.. emeqe sayqı bu aradaaa…(((((allah duttqunusu altın etsin altın etmesse gümüş etsin nebilim deqerli bişyler etsin:D:D:D:D

0ı8p0ğ
Ocak 20th, 2009at10:22 am

SALAK RÜMEYSDA VE APTAL MEHMET

burcuuuuuuuuuu
Ocak 22nd, 2009at11:35 am

var hiç beğenömedim

elizan
Ocak 29th, 2009at8:02 am

mrb ben çok beğendim bende de bu kitabın aynısı var ama benim timaş yayınların kitabından çok seviyorum bu hikayeyi çok güzel bir hikayedir size bunu tavsiye ederim by by

buse
Ocak 30th, 2009at2:12 am

offf yaa bide küçük keman cıyı yazın yaw

isimsiz
Ocak 31st, 2009at2:16 am

bence birazz fazla uzun olmuşş

gizem
Ocak 31st, 2009at10:22 am

çok benndm yha sonunda özetinib ulabldm hep bunu arıyodm teşekkür ederim :] :] ^^

buse
Şubat 2nd, 2009at4:58 am

bence çok güzel ben bunu öğretmebnime vericem ödev olarak

sarışın
Şubat 2nd, 2009at5:53 am

güzel olmuş ama özet biraz daha iyi olabilirdi.

maria
Şubat 2nd, 2009at12:59 pm

ama kitap tam olmamaış çünkü kitabın türü verilmememiş .

kadir
Şubat 3rd, 2009at3:09 am

butun herkesden tşkler çok işime yaradı turkçe odevinini iki dk yaptım kitapı okumadan allah emekleri geçenlerden razı olsun

fatma
Şubat 3rd, 2009at5:16 am

çok güzel saolun polyannanın özetini çok kolay yazıyorumm saolun hep büle şeyler ulsun

buse
Şubat 3rd, 2009at8:36 am

bence çok güzel işime yaradı ama doğru furkanın dediği gibi bunu kısaltıp yazmak çok zor

RANA
Şubat 4th, 2009at6:40 am

ay cooook sağolun bende bu kitabı nasıl okurum ve yazarım diye kara kara düsünüyordum ve siz yetiştiniz yardımıma size cooooook TESEKKÜR EDERİMMMMMMMMMMMMMM

RANA
Şubat 4th, 2009at6:42 am

İSİMSİZ ARKADASIM SANA KATILIYORUM BENCE DE COK UZUN OLMUS

büşra
Şubat 5th, 2009at2:43 am

bence süper olmuş çok teşekkür ederim 15 tatilde özetini çıkarmam gerekiyordu ama burdan çıkaracam çok mutluyum

ayşenur
Şubat 5th, 2009at3:34 am

cok tesekkur ederim cok işime yaradı gercekten Allah razı olaaaa:D:D

hedi 6/e
Şubat 5th, 2009at7:37 am

furka kaça gidiyosun maaşalmi 6/e

hedi 6/e
Şubat 5th, 2009at7:39 am

çok uzuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunnnnnn ksa olsa iyi olur

betül
Şubat 5th, 2009at8:09 am

çok güzel ama çok uzun

serenayy
Şubat 5th, 2009at11:21 am

allahdan kitap özeti varya kitapın tamamını yazmışsın ayrıca konusu anafikri özet baş kişi ve özellikleri yardımcı kişiler yazar ile ilgili bilgi bir kitap özetinde olması gerekenler yazarsanız iyi olur bu siteye 10 üzerinden 5 veriyorum

ayşenur
Şubat 6th, 2009at7:14 am

bazıları cirkin dior ama bence cok iyi cunku hem kitap okumaktan kurtuluoruz.bence kötü yorum yapanlar bu siteden ozur dilesin yaptıkları cok ayıp onlar bizim hayatımızı kurtardı:D

nursena
Şubat 6th, 2009at7:18 am

bende zet istiyorum ama alın tı yaparak bir özet çıkarmayı başardım bence sizde denemelisiniz hiç boşuna bagırıyosunuz

nursena
Şubat 6th, 2009at7:21 am

anlamıyosunuz basısı güzel basısı çirkin ben özet isti yorum diyosunuz nasıl iş bu böyle anlamadım bakın kimseyi şuçlamayın onlar size bence çok güzel özet vermişler ama siz farkında degilsiniz o yüzden hata onlarda degil aslında hata sizde

Gizem
Şubat 6th, 2009at9:04 am

doğrusu ben bunu yazmaya cesaret edemem.oturur kendim emek vere vere yazarım.yoksa öğretmenim anlar.beni kıtır kıtır keser

ihsan
Şubat 6th, 2009at12:30 pm

bu ne iştir yav ben gogleye kız evlat yazdım poliyana çıktı muhahahahah

ihsan
Şubat 6th, 2009at12:32 pm

büşra kız bu özetler gerçek deil sen inanma

hilal
Şubat 7th, 2009at9:12 am

YAW BU NE BU KADAR KISA SÜREDE NASIL YAPCAM_?

hilal
Şubat 7th, 2009at9:13 am

BU 7-8 SAYFA ALIR

esra
Şubat 7th, 2009at3:08 pm

çok işime yaradı kitap okuycak vaktim yok dershanem var çok güzel süüpper tek kelimeyle harika =))))

sude
Şubat 8th, 2009at9:41 am

bence çok güzel ama bu özet dillki bn kendim özetledm hahah

sanane yha iisim vermem zorunluysa zorunlu.
Şubat 8th, 2009at1:13 pm

bunu öğretmen anlar en iyisi okumak hehe:D

sanane yha iisim vermem zorunluysa zorunlu.
Şubat 8th, 2009at1:14 pm

hem yanlış bu be boswrrin okumak daha iyi bnce hem okuman gelişir:):=):=)

sanane yha iisim vermem zorunluysa zorunlu.
Şubat 8th, 2009at1:16 pm

hem bu özet değil normal kitabı yazmış buraya okuyumuş olcak o okuyordu yazmış chok saçmaaaaaaaaaaaaaaaaa

defne
Şubat 8th, 2009at6:32 pm

çok güzelmiş vallaha… ama arkadaşlar siz hiç rene guillottan kemalettin tuğcu yazdı onu okudunuz mu?

kitap sever
Şubat 9th, 2009at12:36 pm

HARİKA BİR KİTAPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP ……

merve aygün
Şubat 9th, 2009at3:12 pm

süper yha çok acıklı

büşra
Şubat 11th, 2009at9:50 am

bu kitap çok süper ayrıca bu kitabın bi flimi vardı izleyenler bilirler hayat sevince güzel diye bi film çok güzeldi herkese slm

gamze
Şubat 11th, 2009at1:16 pm

…kitabı okumayanlar kötü yorum yapmasın bence. çok güzel ben okudum. o iğrenç diyenler bide kendileri yazsın bakalım yazabilecekler mi? kitap çok güsel ben okudum sewmeyenler başka kitap okusun kötü yorum yapmasınnn… bilip bilmeden konuşmasın…LÜTFEN akli dengesi olanlar yorum yazsın …

gamze
Şubat 11th, 2009at1:18 pm

…kitabı okumayanlar kötü yorum yapmasın bence. çok güzel ben okudum. o iğrenç diyenler bide kendileri yazsın bakalım yazabilecekler mi? başka kitap okusun kötü yorum yapmasınnnlar… bilip bilmeden konuşmasınlar…LÜTFEN akli dengesi olanlar yorum yazsın … kitabı kötülemesinler

wwwnetköml
Şubat 12th, 2009at8:41 am

süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!:)

canan
Şubat 16th, 2009at2:25 pm

ben kitabı okudum ama böyle deyil ama bazı arkadaşlarımızın işine yarayabilir=)

onur
Şubat 17th, 2009at4:47 am

pardon görmemişim özeti gözelolmuş

onur
Şubat 17th, 2009at4:55 am

LEFKOSA ORTAM DİSKODA KIVIRAN YATAKTA AYILAN OLUYORRRRRR ŞİMDİKİ KIZLAR EL SÜRMEDEN HAMİLE BİLE KALIYOR ABAZA GENÇLER LİSELİ KIZLARA ETEK ALTINDAN BAKIYORRR

defne
Şubat 18th, 2009at3:07 pm

ya beyenmeyen okumasın kardeşim madem beğenmiyon ne okuyupta moral bozuyosun onur sende n saçmalamışın bnce çok spr özeti beğenmeyen uzun gelene kitabını okusun bn şahsen roman okurum aslunda ama gerek vardı buna ondan:D xD

ismet
Şubat 20th, 2009at1:59 am

çok uzun yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa okuyamadım ben. ama çok güzel bir kitap

selin
Şubat 20th, 2009at6:30 am

bencede güzel bir sarkı bende kitap sevmiyom gıcık olayom

selin
Şubat 20th, 2009at6:33 am

özeti cıkıyom net en alıp hocaya gösterercegim ugramamam

selin
Şubat 20th, 2009at6:34 am

benim kitap 262 syf okumamam

semra_batuhan
Şubat 21st, 2009at10:06 am

ayyy hıç bı seye benzemıyo bu ne abıcım ya bu da kıtap ozetımı özet dedık kıtabın tamamı geldı allah allah yanlıs mı yazdım acaba :)))

gvg
Şubat 22nd, 2009at11:33 am

bence çok güzel bu masal açısından bakarsak hayatta ne kadar kötü şey olsada hiç önem vermeyip devam etmek gibi bişey bence hm süper hm muhteşem hmde harikulade

gvg
Şubat 22nd, 2009at11:35 am

tebrik ederim (bu masalı kim yazdıysa ve yardım edene)
saolun

çılgınceren
Şubat 23rd, 2009at6:17 am

bu kitap çok güzel olmuş iyi yada kötü herşeye umut ile yaklaşmamız gerektiğini anlatıyor ama siz kitaptan ne anlarsınız

ismsizz
Şubat 24th, 2009at3:09 pm

ama kitap okumakta fayda varr

büşra
Mart 3rd, 2009at8:56 am

ben kitabını okudum çok güzel bi kitap kitap okumayı çok seviyorum özelli maceralı olunca

bjkli_bobo
Mart 7th, 2009at8:33 am

nbr
arkadaslar kimin msn si vardır bana versinler sonra msn de görüselim

alp türker gürüz
Mart 8th, 2009at4:21 am

çok fazla yazım yanlışı var ama emeğe sağlık çok teşekkü ediyorum

ismi lazım deyil bsş harfi ben
Mart 10th, 2009at5:26 am

şu elenor h.porter ın ismini bi doru düzgün yazamzlarmı ya her yerde adamın uzun ismini aRıom be

esmacan
Mart 10th, 2009at7:00 am

ben polyana hikaye kitabını okudum ve çok sevdim diğer arkadaşlarıma da okumalarını tavsiye ederim bu site bana çok yardımcı oldu .

esmacan
Mart 11th, 2009at5:28 am

harika birşey bu ben çok beğendim

serpil
Mart 11th, 2009at6:53 am

bence çok uzun olmuş çünkü hocalar özet verdiğinde bu kadar da uzun yazın demiyoolar kısa yazın diolar

selin
Mart 11th, 2009at7:30 am

bu kitaBI OKUMDIM ÖZETİNİ BULDUM ALLAHA SÜKÜR ALT ALTA YAZACAGIM YARIN HOCAYA VERECEGİM NE YA 272 SAYFA OKUMMAM

selin
Mart 11th, 2009at7:31 am

NE YA OKUMAM SEVMEM DE KİTAB OKUMAYI ZORUNLU VERDİ

serhat17
Mart 11th, 2009at10:03 am

polyannayagıcıkoldum

irem
Mart 11th, 2009at2:09 pm

çok güzel bir öykü

su
Mart 14th, 2009at4:01 am

cok ğüzel bir gitapın özeti ama yinede kitap okumakta fayda var

kıvanç
Mart 15th, 2009at10:10 am

güzel benndimm

FB Lİ KIVANÇ
Mart 15th, 2009at10:13 am

BENCE POLYAnın yürüyeyememesi kötüydü.ama soradan yürümesi güzeldi…

irem
Mart 15th, 2009at1:00 pm

süper bunun filmide var

acs
Mart 16th, 2009at12:43 pm

yazmışın saol ama bide doru dürüst yazabilseydin iyi olurdu yinede emeğe saygı okusum ben bunu son 20-30 sf kaldı mecbur burdan baktım yetişitirmem gerekiyodu:D

iş te ben polyanna :D
Mart 18th, 2009at11:47 am

ayy ayyy ağlıcaktım öf ya :s
çok güzel bunu yazan da çok zevkli olan birisi olduğuna inanıyorum……..

zuhal
Mart 22nd, 2009at2:29 am

bunun filmide var da ama çok güzel diil

damla
Mart 22nd, 2009at5:19 am

bence çok güzel ama biraz daha ekleselermiş daha güzel olcakmış benim için bu yoru

naz
Mart 22nd, 2009at11:12 am

valla çok saolun ben o mkitabı asla olkuyamazdım hadi diyelim ki okudum oooo onun daha özeti var. oh böle ne güzel:>):)

FURK0000000
Mart 22nd, 2009at1:01 pm

kitab çok ii saolun fakat 200 sayfayı bitirene helal olsun msnemi veriom okuyan fox_star27@hotmail.com eklesin ve bana özetini versin (NOLUR-ALLAH RIZASI İÇİN Bİ ÖZET):d:d:d

FURK0000000
Mart 22nd, 2009at1:04 pm

saolun beyler hadi daha mesaj gelmedi nolur biri kitabın özetini versin saten pollyanna kadar iyi hayat dersi veren hikaye yok.Belki kibritçi kız flan az da olsa hayat dersi varda ama pollyanna süper.Helal olsun bu kitabı yapana ve son olarak nolur özeti verin msnem= fox_star27@hotmail.com

elif kalyoncu
Mart 26th, 2009at12:38 pm

esmacan da diğer arkadaşlara terçih ederim demiş ama polyanna nın hayadı çok sıkıcı ve garanti kitabida sıkıcıdır okumam be

elif kalyoncu
Mart 26th, 2009at12:43 pm

gamze salakmısın benim aklı dengem yerinde ve bu kitabı okudum beğenmedim kendine göre konuş
bokk

ferhat
Mart 30th, 2009at4:46 am

vallla bn 100 alırım:) dönem ödevi oldu :)hazır buldum masal özeti.teknolojiden yararlanmak hoşuma gidiyo :))

yağmur
Nisan 2nd, 2009at9:35 am

bn bu kitabı başından beri beğenmemiştim ztn ayrıca su zamanlarda insanlar polyanna gibi iyimser ve smpatik diğiller bu kitabı saçma buldumm =( =( =(

ebrar
Nisan 2nd, 2009at9:49 am

bn coook beğendim tam yasıma göree ……

ceren
Nisan 2nd, 2009at11:04 am

hmm bu ne yha çok uzun okudum özet çıkartamıyorum çoooookk uzun:(

yağmur
Nisan 3rd, 2009at6:27 am

saolun kitap okuma yarışmasına katılmıştım tek bu kitabım kalmıştı amam zaman yoktu özetini okudum çok saolun

büşra
Nisan 3rd, 2009at6:28 am

saolun kitap okuma yarışmasına katılmıştım tek bu kitabım kalmıştı amam zaman yoktu özetini okudum çok saolun

büşra
Nisan 3rd, 2009at6:29 am

süper olmuş bunun filmide vardı oda kitabı gibi güzeldi

erdinç
Nisan 3rd, 2009at8:03 am

bence bu cok guzel cunku ben kıtap okuma yarısmasına gırdım orada pollyananın yazarını ve basım yılını sordu. 10 puanı ordan bıkereden kaptımm ..saolunn:)

erdinç
Nisan 3rd, 2009at8:05 am

iste bırıncı oldum oley dızustu bılgısayar aldım 3 tane bılgısayarım olduu………

cansu
Nisan 6th, 2009at10:19 am

süper bunun filmide var okurken bile zevkli

oktay
Nisan 9th, 2009at12:10 pm

ağlıcam

ahmetcan
Nisan 9th, 2009at12:14 pm

yha arkadaslar bu kitabın oyküsü saçma degilmi 😀

sefanur
Nisan 9th, 2009at1:29 pm

kitap insanlar için çok değerli
o kitap polyanna ise herkes okusun

ayça
Nisan 13th, 2009at11:26 am

ya çoq uzun olmuş biraz daha kısaltın pls!!! hoca uzun olunca anlıo ınternetten olduğunu

nergis
Nisan 14th, 2009at9:20 am

çok güzel bir kitap herkese öneriyorum bende performans ödevi için aldım yani süper bi kitap:D:D

merve
Nisan 14th, 2009at9:57 am

valla bu kdar sayfayı nasıl okurum diordumm çok saolun tşk ederim beni 0 almaktan kurtardınız

gizem ferahlı
Nisan 15th, 2009at8:28 am

bu kitap hariha hem kitabın kendisini bitirdim hem de internetten okuyup bitirdim yani tek kelimeyle hariha bir kitap herkeze tavsiye ediyorum polyanna sayesinde bende mutluluk oyunu oynuyorum

ben bir soru sorcam:bu polyanna kitabında yazan şeyler gerçek olmuş olaylarmı bana yardımcı olursanız sevinirimm

ecenur
Nisan 18th, 2009at8:27 am

benim email adresim semazenece@hotmail.com byyyybayyyyy

güüüüümm
Nisan 19th, 2009at5:53 am

gercekten cok guzel ders çıkarılacak bı kitappp…

müşgan
Nisan 20th, 2009at12:49 pm

ya bunlar yalnış yazmışlar be okudum valla hiçde 200 sayfa deil yalan yani bence okuyun güzel ayrıca 200 sayfada deil.:)

müşgan
Nisan 20th, 2009at12:51 pm

arkedeşler böle şeyler bazen yalnış oluyo nabasın:) bilginiz olsun istedim çünkü bazıları 200 sayfa çok fln demişde ondan yazdım yani

Berşan
Nisan 24th, 2009at3:46 am

bu guzel bır hıkaye polyanna

ipek
Nisan 26th, 2009at12:28 am

bence çok iyii bir özet 300 sayfa oku oku bitmezdii yarın götüreceğim ödevimi

sümeyye koru
Nisan 27th, 2009at12:34 am

çok güzel bir kitap özeti , çok beğendim .müthiş harika .

hüsna
Nisan 28th, 2009at10:53 am

güzel he bide benle …………… yapmak istiyorsanız husna-_-kara@hotmail.com u ekleyin msnnize ekleyin

¿?SaPiKMaN?¿
Mayıs 2nd, 2009at7:32 am

bence çok kötüü milleti tembellige itiyorr

ahmet
Mayıs 3rd, 2009at1:10 am

Bence kitab çok gözel olmuş yani söylenecek bir söz bulamıyorum kitap zzzzüüüppppeeerrrr…….

ahmet
Mayıs 3rd, 2009at1:14 am

Bu özeti okurken sıkılan arkadaşlarımız bide bu kitabın filmini izlesin bakalım yine sılılacaklar mı ?

Ahmet
Mayıs 3rd, 2009at7:43 am

arkadaşlar bence çok güzel olmuş tüm bay ve bayanlara tavsiye ederim

eylül
Mayıs 3rd, 2009at10:48 am

çok uzun olm sewgileruş özeti.. bana bi faydası olmadı ödevimde ne yazık:(

başak
Mayıs 6th, 2009at5:50 am

kitap ne yha boşwr kitabı sevmem kitap okumayı zaten xd

şifa nur
Mayıs 6th, 2009at6:31 am

bence çok güzel bazı yerler heyecahlı ama süper
bütün kitap sevenlere sesleniyorum bu kitabı okuyun kaçırmayın bence

çağla
Mayıs 7th, 2009at9:20 am

çok uzun :):> bence ama yinede çok güzel sağlun

aslı
Mayıs 14th, 2009at6:20 am

bişey dicem şimdi siz buna özet mi dionuz yaaaaaa ne biçim bi özet bu ben sizden özet istedim özet özet ÖZET ÖZETTT hikaye değil…
özet dediğin en fazla 2 sf. tutmalı bence siz oraya kitabın tamamını yazıp bırakmışsınız ya bu kadar şeyi yazarken hiç mi yorulmadınız?

ayça
Mayıs 15th, 2009at5:48 am

bence güzel bende şimdi okuyorum süper benim msnadresim aleynanur8@hotmail.com ben bunu neden söylüyosam durunben yazmadım arkadaşım benim msn adresimi yazmış göndermiş belli oluyor zaten benim adım ayçaen onunkisini gönderdim o na çok kişilllller gelsin diye eklemeyi unutmayın hheeee

büşra
Mayıs 17th, 2009at10:29 am

bence güzel ama benim okuduğum kitapta böyle başlamıyodu.hatta bizim öğretmen kendin mi yaptın internetten mi yazdın hemen anlar ama ben yinede bi yazim bakim benim okuduğum kitabının neresinden başlıyo

Melis
Mayıs 19th, 2009at6:39 am

Bence de eksik olmuş.Ben 552 sayfalık kitabını pkumuştum.Pollyanna kitaplığımda da önemli bir yer tutar.Onun için lütfen düzeltiniz…

semanur AKBANA
Mayıs 22nd, 2009at11:08 am

ben pollyannanın hem hikayesini hem filmini izledim bunu yapana teşekkür ederim

zorlu kız
Mayıs 28th, 2009at10:16 am

ya tmm güselde çok uzun ya kitabımı yazdınız..ben bunu özet diye götürsem öğretmen internetten olduğunu anlar..:D emekleriniz için sağolun yinede..!!!

burçin öztürk
Haziran 3rd, 2009at9:50 am

bence çook güsel bi hikaye gerçekten böyle site kurana çook teşşekkür ediyorum ama hikayesi bayaa uzunmuş olsun çok güsel bi hikaye çook acıklı tam ders verici…

sanane öler
Haziran 3rd, 2009at9:55 am

200 sayfada az buz deil iiyi kitap ama inşallah hoca anlamaz burdAn yazdığımı

suhara
Haziran 4th, 2009at6:38 am

bence cok guzel kıtap ozetıde harıka bunu yapan cok guzel yazmıs ben okuduggum ıcın ded dıyorum en guzel polyannna kıtaplardan bence

suhara
Haziran 4th, 2009at6:41 am

bence bu hıkaye cok guzel ozetıde cok guzelmolmus kı yazdıysa cok guzel cıkarmıs cunku bende bunu okudugum ıcın dıyorum bence hıkayelerden en guzelı polyanna cok guzel

belma erol
Haziran 20th, 2009at4:39 am

çok güzel bir hikaye

hem masalı hemde filmi çok güzel

gülsemin
Temmuz 29th, 2009at10:45 pm

vavvvvv özetin uzununu görmüştüm ama bu kadar da uzununu gömemiştim boravo valla

eda kartal
Ağustos 12th, 2009at2:04 am

çok teşşekür edrim çok güzeldi sizede tavsiye ederim

MERVE
Ağustos 28th, 2009at7:54 am

çok saolun bu sene hiç kitap okumadım diyordum.Acımak ıda damla damlayıda okudum.Yani hiç sakıncası yok HLLP POTER ide özetini yazarsanız çok sevinirim.

sevda
Ağustos 28th, 2009at7:56 am

Hery Porter mi ? Tam adını yazarsanız sitemizin müftelası olan size yardım etmekten zevk duyarız 🙂

admin
Ağustos 28th, 2009at3:18 pm

evet arkadaşlar bu kitabın bazı eksiklerini fak edip yeniden düzelttik umarım beğenirsiniz teşekkür ederim

jeffrey
Ağustos 28th, 2009at3:20 pm

selam arkadaşlar neden bu sitede harry potter yok

admin
Ağustos 28th, 2009at9:39 pm

Merhaba Jeffrey sitemizde çok yakında harry potter ın tüm seri kitaplarını kitapların özetlerini ve bu kitaplar ve yazarı J.K. Rowling hakında bilgiler yer alacaktır…

elif
Eylül 23rd, 2009at12:33 pm

laf etmeyin o kadar kitap okumak güzeldir

esra
Eylül 29th, 2009at9:21 am

benimde senden bulandı bu kitap senden daha güzel çirkin şey

esra
Eylül 29th, 2009at9:22 am

çok haklısın çok güzel

esra
Eylül 29th, 2009at9:26 am

sen kitaptan anlamassın ruhsuz kız gerizekalı şey kaç yaşındasın sen ruhsuz hiç kitap okumuyorsun galiba salak olduğundan belli tip ayyyy midem bulandı ama senden

esra
Eylül 29th, 2009at9:28 am

kitap güzel ama okumalısın 200 sayfa okumaktansa

esra
Eylül 29th, 2009at9:31 am

bende okadar güzelki iiki bu sayfaya girdim benim adım burak benle çıkarmısın bu yiğenin msnsi aşkım rümeysammmmmmmmm

esra
Eylül 30th, 2009at6:43 am

yazamadın dimi kapapak oldu bitarafına girdi dimi pç kızzzz

esra
Ekim 2nd, 2009at7:25 am

oku salakmısın bu kitap çok güzel ben 200 sayfa okudum

esra
Ekim 2nd, 2009at7:37 am

bende canımmm çok güzel kitap

esra
Ekim 2nd, 2009at7:41 am

o poliyana değil salak

esra
Ekim 2nd, 2009at7:46 am

ben polyannayı çok severim laf söleyenlere kötü şeyler yazdım özür dilerim…!!! ama kızdırdılar bidaha yazmayın da bende yazmıyım adım burak…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………:)

esra
Ekim 4th, 2009at3:45 am

benimde dershanem var ama ben 200 sayfa okudum

esra
Ekim 4th, 2009at3:46 am

çok haklısın

esra
Ekim 4th, 2009at3:47 am

isimsiz dediğin başka biri

esra
Ekim 4th, 2009at3:48 am

balıkesirdemi 6-E

esra
Ekim 4th, 2009at3:48 am

başlarım sizin işinize okumalısın yorumları

esra
Ekim 4th, 2009at3:50 am

okuma özeti varken nhaklısın selincim mmmmmm

esra
Ekim 4th, 2009at3:52 am

size deediklerim için özür dilerim benim adım ecem çok özür dilerim . hepinizle arkadaş olmak istiyorum : ) muck

ECEM..

admin
Ekim 4th, 2009at3:55 am

Kitabı okumalısın tabiki.. Bu sadece size yardımcı olsun diye yazılan özetler.. yoksa siz okumaz iseniz bu ödevlerin size hiç bir yararı olmaz..

selena
Ekim 8th, 2009at3:00 am

bencede sen den qüsel kısım kitap

aydın armagan
Ekim 9th, 2009at10:32 am

slm ben aydın gerçekten çok iyi bir roman dı sonsuz teşekirler

tacettin
Ekim 17th, 2009at9:33 am

bence çok güzel bir kitap olumlu ya da olumsuz olsa bile bu hikaya çok güzeldir

tacettin
Ekim 17th, 2009at9:37 am

bence bu kitap çok güzeldir

buse :D
Ekim 17th, 2009at10:23 pm

GERÇEKTEN DÜNYANIN ERN GÜZEL KİTABIDIR

şevval
Ekim 19th, 2009at10:25 am

zaten özet daha nekadar çok olsun :D:D:)

ghjg
Ekim 31st, 2009at9:05 am

eksikmi doktor chiltonla evleenmiyoki bahçıvan tom ile evleniyor

BuSe
Kasım 1st, 2009at7:05 am

saolun ama bu özet eksik hem hilalcim kitap 128 sayfa 200 sayfa deil

BuSe
Kasım 1st, 2009at7:08 am

boşverin kızlar yaa uğraşmayın şu beyinsizle ne anlar o kitaptan hem ağzımızı bozmaya hiç gerek yok bence adı üstünde GERİZEKALI şyyy

arif
Kasım 3rd, 2009at2:16 am

özet çok uzun olmuş:
kısve öz yapıla bilirdi.

ama yinede çok güzel olmuş tebrikler

ENBÜYÜK CİMBOBMBOM (GALATASARAY)

esra
Kasım 4th, 2009at2:53 am

hawa atma bizde 1 tane annemde 1 tane babamda 1 tane ben de 1 tane kardeşimde leptop 1 tanede masaüstü war

kuzen
Kasım 8th, 2009at1:15 am

küçük kemancı kitap özeti yazzzzz cıkar belki

besime
Kasım 8th, 2009at3:46 am

bence çok güzel olmuş özeti bunu hazırlayan çok başarılı bir şekilde hazırlamış

prenses
Kasım 14th, 2009at2:12 am

kitap çok güzel ama kitabın özeti yanlış ve kapığını hiç beğenmedim

prenses
Kasım 14th, 2009at2:15 am

kitap güzel ama eleştirilerin bazıları yanlış

ruh
Kasım 17th, 2009at9:03 am

çok güzel bir kitap okuyun

ebru
Aralık 2nd, 2009at7:18 am

hayranıyım bu kitabın

miraç
Aralık 9th, 2009at9:33 am

Ben Polyana kitabını birçok kez okudum.Çok güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll bir kitap herkese tavsiye ederim.Artık bende polyana gibi davranıyorum.Polyana oyununu oynamaya başlayınca daha da ynamak geçiyor içinden.

şule
Aralık 10th, 2009at7:26 am

Bencede ben bu kitabı 2 kez okudm ve benim kitabın 130 sayfaydı.Çünkü 2 sayfasıda konusu felan yazıyordu yanlış kitabın özetini almışsın.Umarım iş işten geçmemiştir… :d xd

yarn
Aralık 15th, 2009at10:24 am

çok güzel ama çokta üzun ama okumaya değiyor herkese tavsiye ederimmm

hülya
Aralık 21st, 2009at6:21 am

bence çok iyi olmamış çok eksiği var ben begenmedim

sena erkoç
Aralık 28th, 2009at6:50 am

arkadaşlar özet çook güzel olmuş elinize sağlık.kitabın sonu çook hoş.her zamanki gibi aşk ile bitiyor.YA ARKADAŞLAR BEN AŞIĞIMM!! öle fena tutuldummki anlatamam..DOĞUKAN’mm SENİ SEVİYORUM………………………SeNaA…DoĞuKaNn…

sena erkoç
Aralık 28th, 2009at7:06 am

arkadeşlar aşık olmak kötümü

sena erkoç
Aralık 28th, 2009at7:29 am

yhaa ltfn cevap verin qusel bi aşk yaşamak istiyorum qusularımmmmmmm

MaTRaXZKC
Aralık 28th, 2009at11:12 am

yaşayalım o zaman :)…

sena erkoç
Aralık 30th, 2009at7:34 am

bn o aşkı doğukanımla yaşamak istiyorumm hıhh DOĞUKANMM SENİ ÇOK SEVİYORUM BEAA

simge
Ocak 2nd, 2010at3:18 am

bu kısa özetiyse uzununu düşünemiorum çüş yha xD

PaSa41
Ocak 2nd, 2010at5:04 am

Arkadaşlar Eleanor PORTERin hayatını koyabilirmisiniz !!

pollyanna ayse
Ocak 4th, 2010at6:43 am

Pollyannayi 5 kez okumuslugum var.Alacakaranliktan önce en sevdigim kitap kuskusuz pollyannaydi hala seviyorum tabiki.Emeginize tesekkür ederim.Sizden bir istegim olacak cahic ucukun yazdigi gümüs kanatin özeti acilen lazim simdiden tesekkür ederim…

kerim
Ocak 6th, 2010at12:44 am

bu hayat sevince güzel filminin özeti gibi benpollyannayı okudum hiç böle değildi

damla özge
Ocak 7th, 2010at7:08 am

bnce çok güzel bn kitabıda okudum gayet güzel o uzun diyenlerde bulupta bunayanlar sonuyunda olmasınlar yazan için teşekkürler çok yardımınız dokundu:,=)

abdullah
Ocak 11th, 2010at4:42 am

ben çok beğendim ama bazı harfleri yanlış yazmış 😀

eda
Ocak 17th, 2010at10:32 am

adam bu kadar uzun metin yazarsa bu kişinin türkçesi neyse artık anlamadım…

emine
Ocak 17th, 2010at2:22 pm

size de tavsiye ederim ama 200 sayfa biraz az gibi 500 olsa da iyi olurdu
şaka şaka bence çok fazla sayfası:d

fatih
Ocak 18th, 2010at5:51 am

haklısın bende 500 sayfalık okudum

beyzanur aslan
Ocak 19th, 2010at12:36 pm

ben 600 sayfalık okudum

sema
Ocak 20th, 2010at9:21 am

bn okudum güzel bir kitap ama arkadaşlara atıyor biri 200 biri 500 diğeri 600 diyor bn atıyorlar bn kütüphaneden aldım 128 sayfa

emine
Ocak 20th, 2010at9:22 am

500 sayfa iyi de yani bu da azzz

emine
Ocak 20th, 2010at9:23 am

beyza sen okuya bilirsin ama bazıları okuyamıyabilir

emine
Ocak 23rd, 2010at3:51 am

ben de okudum 128 sayfa

sinem
Ocak 27th, 2010at6:25 am

benim okumaya çalıştım203 sayfa ve 15 tatilinde hem bitirmrm hemde bir kitabı çalışarak bitirmeliyim

eda
Ocak 28th, 2010at5:39 am

ama çok güzel bir kitap bence de ama şahsen ben 162 sayfalık mı ne her neyse okudun yahni

merve
Ocak 28th, 2010at7:48 am

ben 200 lük okudum güzel bir kitap bncee

merve
Ocak 28th, 2010at7:51 am

özeti çok uzun yarısını yazdım hatta yırtıp attım.. Kendim kısa bir şekilde yapcam artıkk…

Okadar ugraşamam

irem
Ocak 30th, 2010at3:46 am

bence güzel bir kitap hayatta en kötü şeyleri bile iyiye çevirmeyi öğretiyor.Bu kirli Dünyayı bile iyiye çevire bilmemizi bize öğretiyor…

irem
Ocak 30th, 2010at3:48 am

ama en iyisi 200 çok az 500 olsa insanlar başını kaldıramaz ve bütün okuyan insanlar bir daha okumak isterler…

yaren
Ocak 30th, 2010at5:01 am

bnce çok güzel kitap bayıldım :))))) bnde 200 sayfalık kitabını okudum:))))

çiğdem
Ocak 31st, 2010at9:05 am

Daha kısa olsa daha iyi olurdu.Ama yinede güzel.

çiğdem
Ocak 31st, 2010at9:06 am

polyannayı bende okudum 80 sayfa

bertafa
Şubat 1st, 2010at4:36 am

bu çok uzun benim kitap 80 sayfa özete bak san ki özette 80 sayfa kitapı yazsam özet yazdım derim

aycan
Şubat 1st, 2010at7:15 am

google’ ye polyanna özeti yazdık kitabın tamamı çıktı neredeyse ekrana.

buket
Şubat 1st, 2010at9:08 am

ben de okudum 128 sayfa

melikenur
Şubat 5th, 2010at5:37 am

bende okudum ama ben romanını okudum 318 sayfa

buket
Şubat 5th, 2010at10:19 am

bnde okudm 128 sayfaydı

buse
Şubat 6th, 2010at3:12 am

bnn 272 lik ve 600 sayfalık okudum ama çk güzl bir hikye herkeze tavsiye edrm

gizem
Şubat 6th, 2010at4:52 am

!!!!!!!!!! çooookkk sayfa okusan bile anlamak daha çok önemli !!!!!!!!!
pollyanna !!!! gizem başdemir!!!!

elif
Şubat 6th, 2010at6:12 am

harika bir kitap kuzenim ve ben polyanna ya çok benziyoruz.

melikenur
Şubat 6th, 2010at12:22 pm

okumak ve anlamak önemli değil canım kendi kendine pollyannacılık oynamak daha çok önemli 🙂 🙂

nagihan
Şubat 7th, 2010at4:30 am

benceede bu söylediğinin saka olması lazım ne bilim 500 sayfa biraz fazla.

nagihan
Şubat 7th, 2010at4:31 am

ben okudum 80 sayfa

nagihan
Şubat 7th, 2010at4:34 am

bende 80 sayfa okudum ama insan okuduğu zaman kitabı elinden bırakamıyor

bahar
Şubat 7th, 2010at6:51 am

bence sayfası ideal

efe
Şubat 7th, 2010at7:46 am

çok güzeldi okumak ve anlamakta çok önemlidir bu kitabı yazan yazara çook teşekkür ederim 😀

kübra
Şubat 7th, 2010at9:02 am

ben 144 sayfalığını okudum çok güzel bir kitap ama 200 sayfa biraz fazla gibi

ÇağLa
Şubat 7th, 2010at1:47 pm

walla arkadaşlar bu süper birssey ben yazdım ama yarın yıldız alacağımdan eminim çünkü bende hikayesi var okumak istemedim burdan açtım ama hikayenin ilk başını okumuştum aynıydı gerçekten bu gerçek ve yıldız alacağımdan da eminim %100 de %100 :d:D:D

merve
Şubat 8th, 2010at7:54 am

500-600 sayfalık diyen arkadaşlar ltfn abarmasnlar burada bu yazıları milyonlarca kişi görüo ve ltfn yalan yanlış şeyler konusacanıza doğru dürüst olalım…….

serap
Şubat 8th, 2010at7:54 am

meraba arkadaşlar bn 200 sayfalık okudum

ben
Şubat 8th, 2010at9:45 am

güzel bir kitap

çiğdem
Şubat 9th, 2010at6:46 am

hepiniz yanılıyorsunuz çünkü her kitabın sayfa sayısı aynı diıl

serseri girl
Şubat 9th, 2010at10:32 am

arkadaşlar hepiniz haklısının

irem
Şubat 10th, 2010at12:57 pm

Harika bir kitaptı bende bu kitaptan okudum gerçekten çok güzeldi.Teşekkürler.Öneririm arkadaşlar…

fetih
Şubat 12th, 2010at7:49 am

ya bence bu çok ya ben bnu yaz yaz btiremem 🙁

fetih
Şubat 12th, 2010at7:52 am

ben 80 o bana çok yine!

çiğdem
Şubat 13th, 2010at3:00 am

aradığım hiçbirşeyi bulamadım üstelik hikaye çok sıkıcı hem de ben özet diyorum konusu çıkıyor özet o kadar uzun olmaz

çiğdem
Şubat 13th, 2010at6:11 am

bu bilgisayarda aradıklarımı hiç bulamıyorum hiçte güzel değil

merve
Şubat 14th, 2010at9:19 am

Sen kitaptan ne anlarsın

esra
Şubat 14th, 2010at10:08 am

güzel kitap =)

eren
Şubat 14th, 2010at11:59 am

kardeş kitabı yazsaydı senin için daha pratik olurdu !!!kitap çıkar bundan kitaap!!!

eren
Şubat 14th, 2010at12:00 pm

ayrıca saatiniz de yanlış ben saat 11:59 da değil 21:14 de yazdımm….

merve
Şubat 20th, 2010at2:03 am

polyana super ilk okudugum zaman hiç birşey anlamadım. ama yavaş yavaş sayfa atlıyarak o kadar kıtap oldugunu anladım bizi ogretmenımız o kıtaptan yazili yaptı 85 aldım . sonra sımıtcı ahmet vardı onu okudum 95 aldım sonra olıvır twıst vardı onu okudum 60 algım saten olıvırı hiç sevmemiştim.ama herkeze soylüyorum gercekten kıtap okumak ççok eglencelı ve bilgilendirici ..herkez kıtap okusun

osman
Şubat 20th, 2010at10:06 am

ewt bende şimdi yazdm ama saat 10.05 deilkiyaa bunebiçim site böle saat 18,32

tuğçe öztürk
Şubat 20th, 2010at12:38 pm

ben kitabı çok beğendim ders verici ve de eğitici bi kitap.

brd
Şubat 21st, 2010at4:33 am

160-200 SAYFASINI OKUDUM AMA SENİN KADAR AZ OKUYANI GÖRMEDİM

kristen stewart
Şubat 21st, 2010at12:19 pm

benim bir türkçe ödevim var hoca not verecek pollyanna ile ilgili pollyanna hani hıçkıra hıçkıra ağlayıp uyuduktan sonrasını yazın diyor ya aklıma bir şey gelmiyor ne yapmalıyım…yazacağımız şey bir sayfa olmalıymış ne az ne de çok kabul etmiyormuş allah rızası için yardım edin:(:(

yasemin
Şubat 24th, 2010at7:45 am

bence güzel bir kitap ama ben carrefourdan 542 sayfalık çok detaylı bir kitap aldım herkese öneririm 😀

admin
Şubat 24th, 2010at7:48 am

Kitabı alıp okumak en yararlı olanı yasemin.. Kutluyorum seni.

merve
Şubat 27th, 2010at4:02 am

ilk baslarda gzl geldi ama artk beğenmıorm cok sıkıcı macera daa gzl bnce bndekı pollyannada dersanedeki tuırkce öğrt. werdi 126 sF.

gülşa
Mart 2nd, 2010at5:35 am

bende okudum o kitabı çok acıklı ve de hüzün verici bir kitap öğretmenimiz almıştı kitabı da hatta

mehmet efe
Mart 2nd, 2010at9:59 am

bizim hoca anlattırıyo anlatamayıncada döwüyo depik atıyo 🙁

dender
Mart 4th, 2010at1:40 am

the submit h.d.c. the end de sevon (akılsız)

ecem
Mart 4th, 2010at8:47 am

bende okudum çok beğendim ama çok az sayfa var.

buse karadeniz
Mart 4th, 2010at10:34 am

bnimkisi de 128 syf

buse karadeniz
Mart 4th, 2010at10:38 am

80 biraz az değil mi sizce ?????????

merve
Mart 7th, 2010at4:09 am

çok güzel bir site çok beğendim

şule
Mart 10th, 2010at11:20 am

bnce çok gsl bi kitap bnde 15 tatilde bitirdim…ve çok beğendim bu siteye girenlere okumalarını tavssiye edrim 😀

berk
Mart 12th, 2010at10:33 am

havanız kime benimki 204 sayfa

BERİKA hazel gül
Mart 18th, 2010at11:35 pm

bakmadan yaz yoksa öğretmenin kızar demedi deme

hoşt zönk
Mart 24th, 2010at11:51 am

bu kitabın özetimi yoksa kitabın kendisi mi?

selin
Mart 29th, 2010at3:44 am

maşallah buna kitap özeti demeye şahit lazım yani

göksu
Mart 31st, 2010at10:40 am

ben bunu okuyana kadar kitabı okurum. sanırım kitap bundan daha kısa ….

_MELOSH_
Nisan 3rd, 2010at5:50 am

ewet yha çok daha kısa bn kitanı okudum ama özet çıkarmak hoşuma git mio k,i o yüzden

şeyda
Nisan 7th, 2010at7:46 am

yanii kitap bundan daha kısa

fatma gülizar
Nisan 8th, 2010at10:07 pm

ben bu yazarın pollyanna kitabını 3 kez okudum süper bir kitappp

esra
Nisan 11th, 2010at12:16 am

kitap okuayı seviyorun ama pollannayı okumayıisterim

ömer
Nisan 18th, 2010at7:19 am

kaç kere okudum özetini çıkaramadım .

ömer
Nisan 18th, 2010at7:27 am

kitap okumayı ve özeti çıkatmayı seviyorum ama bunu hiç sevmedim

ömer
Nisan 18th, 2010at7:29 am

aynen selincim

ömer
Nisan 18th, 2010at7:36 am

abimin adını verdim yani ben kızım

ömer
Nisan 18th, 2010at11:31 am

ya siz yazmayın öğretmen anlarsa kızar sadece bn yazıyım olmaz mı

göksu
Nisan 19th, 2010at9:51 am

ewt ama kitap güzel okuyana kadar gözlerim ağırdı.(çok uzun çünkü)

saadet
Nisan 25th, 2010at8:32 am

Bunada özet diyene bişi derim;sen hiç kitap okumadın her halde.Bune ya destan gibi yazmışta yazmış=)

TUĞRUL
Nisan 26th, 2010at8:34 am

COK GÜZEL BİR KİTAP

berrin
Nisan 26th, 2010at11:55 am

kitap çok uzun bir özeti var acaba kaç saate yazan var sölermisiniz <3

€moo
Nisan 27th, 2010at2:19 am

yhaw özet dediqiniz böyle olur siz daha kısa bişey istiyosanız kitabın konusuna bakacaksınz bnce çook kısa bi özet olmuş

esoes
Nisan 29th, 2010at11:15 am

tom eniştesi bahçıvanmı yoksa doktor chilton mu?

bedriye
Nisan 30th, 2010at12:35 am

ya bu kitabtan yazılı olcan ama hiç bisey anlamadım ne bu özetten nede kitaptan

nil buse
Nisan 30th, 2010at2:32 am

heyır nevin bence harika…<3<3<3

esra
Mayıs 2nd, 2010at3:42 am

kitabın özeti bana gerçekten de lazımdı

tuğçe
Mayıs 2nd, 2010at9:54 am

çok süper ve hüzünlendirici….:):(

yüsranur
Mayıs 4th, 2010at3:43 am

yav bu hikayenin tamamımı yoksa özetimi bir şey anlamadım

esra
Mayıs 9th, 2010at6:42 am

hikayeyi bugün okudum gerçekten çok güzel ama aklıma takılan birşey var. tom kim? bahçıcan olanmı eğer o olursa saçma olur o kötü teyzesi nasıl bir bahçıvanla evlenir hernyse çok güzel kitap birazdan bunun özetini anakonusunu konusunu falan yazıcam performans ödevi için.
performans ödevi şuydu: herhangi bir kitap okuyup özetini çıkarma diye bende hiç düşünmeden polyanna dedim çünkü hep almak aklımdaydı ama almama sebep yoktu
böyle bi huyum vardır
neyse çok teşekkür ederim beni 1 almktan kurtardınız

s
Mayıs 17th, 2010at5:55 am

ya kıtabın sonunda kım ewlenıo ya?

sümeyra kaya
Mayıs 19th, 2010at11:33 pm

süper kitap ama ben genellikle romanları daha çok severim mesela sefiller bayılıyorum.Okumanızı tavsiye ederim .Sol ayağım roman değil ama harika kitap kurdu olanlara harika gelir kitaplar…

ezgi
Mayıs 26th, 2010at10:33 am

Çok ama çok beğendim.OKUMANIZI TAVSİYE EDİYİRUM

kerime\sevda
Mayıs 27th, 2010at4:36 am

bencede çok güzel ama bana kitabın türü lazım lütfen bilen varsa söylesin

leyla
Mayıs 30th, 2010at6:05 am

amn bune yaaa yiter nasıl özet yaa benim kitap 205 sayfa yaa onu okurum daha iyii

melike
Mayıs 30th, 2010at8:43 am

çok güzel ama okuyana kadar canım çıktı ve gözerm yoruldu

merve
Haziran 10th, 2010at10:42 am

çok işime yaradı

hacer
Eylül 15th, 2010at6:14 am

bu özet çok uzun daha kısası yokmu??arkadaşlar çok acil yardım edermsnz ????

mert
Eylül 17th, 2010at5:29 am

işime yarayacak galiba ama hoca anlamassa

ayşe toy
Eylül 17th, 2010at7:20 am

bn bunu yapmaktansa kitabı okurum daha ii demi .. bn sivastan ayşe toy lise 1 e grçtim .. haha

berk
Ekim 12th, 2010at9:23 am

elinize sağlık çok güzel olmuş bu kitabı herkeze tavsiye ederim hakikaten çok güzel bir kitap yarın biz bu kitaptan yazılı olcaz

berk
Ekim 14th, 2010at5:45 am

süper elinize sağlık

caner
Ekim 15th, 2010at11:37 pm

terbiyesizim

zehra
Ekim 16th, 2010at12:29 am

bence kitabın anafikri hayattan hiç bir zaman vazgeçmemek her şeye memnun kalmak

hasret
Ekim 18th, 2010at3:08 pm

ya bu ne kitabın kendisimi yoksa özetimi anlayamadım yazanın bunu anlından öpim…

hrtg
Ekim 26th, 2010at8:29 am

bu özetmi
😀

eda
Ekim 28th, 2010at2:40 am

güzell bi kitap yha

birkan
Ekim 29th, 2010at11:33 am

yani biraz daha uzun olsaydı çatlayacaktım yapabileceğinizin en kısası bumu

ali
Kasım 1st, 2010at9:49 am

cok güzel ama ben türkçe performans için burdan yapıyom okumaktan kolay oluyo özet akıll:)))))))))

can
Kasım 8th, 2010at9:50 am

ya ben bu kitabı okudum ama bu ondan farklı bence bu özeti

sümeyra
Kasım 15th, 2010at3:01 am

arkadaşlar,pollyanna çok duygusal bir kitap. ben çokbeğendim . sizin de beğeneceğinizi umuyorum. mutlaka okuyun okumazsanız çok büyük zarar edersiniz.

melis dio ki
Kasım 22nd, 2010at7:06 am

BENDE DE VAR 201 SAYFA

ali ak
Kasım 22nd, 2010at10:56 am

çok tesekkurler sınavda bu kıtabtan cıkacaktı okuyamamıstım özet için thank you

ipek
Kasım 25th, 2010at11:50 pm

bu kitabın özeti iyi geldi bea

[AYAZ] CM DARKORBİT
Kasım 29th, 2010at9:12 am

sen malmısın sitedikiler kusura bakmayın caner sapığım ne lan

diloş
Aralık 7th, 2010at6:06 am

çok güzel teşekkürler

pelin karahan
Aralık 9th, 2010at8:45 am

çok işime yaradı teşekkürler

pisko
Aralık 10th, 2010at8:38 am

süper oldu saolun hocanun kazabından kurtardınız beni

manyak
Aralık 26th, 2010at2:15 am

saolun çook güzel

nayn hoş
Aralık 27th, 2010at7:20 am

çok hoş mutlu çok sevinçli

elif sude
Aralık 27th, 2010at7:23 am

ben (nayn) (hoş) kelimesini yanlış yazmışım………………

ödev bitti teşekkürler

afra
Aralık 28th, 2010at4:29 am

bu kitap öezti çok işime yaradı bizim teknolaji tasarımcı begendi

iloşhh
Aralık 29th, 2010at6:00 am

iyi güzel ama hiç bir öğrenci bence bir kitabı böyle yorumlayamaz hocalar anlamazlarmı ki yha bence onuda düşünün arkadaşlar birkaç yerlerde yanlışlıklar yapın bendn tavsiye sizler ßß

ömer
Aralık 30th, 2010at7:19 am

ben bu hikayenin kitabvını okudum çok güzel herkese tavsiye ederim

fatmanur
Aralık 30th, 2010at10:32 am

sayenizde ödevimden artı alcam

cnsn
Ocak 4th, 2011at7:16 am

iyi de bnu elimizle nasıl yazcaz çok zeki arkadaşlar ???

cnsn
Ocak 4th, 2011at7:18 am

hocalar çıkarırsak okumadığımızı anlamıcaklar mı sanıyosunuz ?!?

ilayda
Ocak 5th, 2011at12:35 pm

çok güzel öğretmen 100 verdi yazana allah razı olsun

damla
Ocak 6th, 2011at4:44 am

işime yaramadı çok uzun 🙁

zülal
Ocak 6th, 2011at11:29 am

bazı cümleler hariç bütün parça güzel.Ama en güzeli değil

zülal
Ocak 6th, 2011at11:31 am

bence bununda özetini çıkar

gizli
Ocak 9th, 2011at10:45 am

karakteri yazmamışlar yazsalardı güzel derdim

erdemo
Ocak 13th, 2011at11:03 am

ödev bitti sağolun

tuba
Ocak 14th, 2011at3:42 am

yani işime yaraya bilir bakmam lazım

melda naz
Ocak 14th, 2011at5:35 am

bu güzel bir kitap okumaya değer ama hemen özeti lazım

isim yok
Ocak 18th, 2011at9:32 am

çok uzun olmuşşşş :((((

gitarcı kızzz
Ocak 19th, 2011at9:50 am

valla çok uzun bunun da özetini çıkarsalardı daha iyi olurdu……

perenses
Ocak 23rd, 2011at9:25 am

braz daha kısa ve anlamlı olablrdı 😀

ferhunde
Ocak 23rd, 2011at1:45 pm

biz hikayenin tamamını istemiyoruz biz özet istiyoruz bune lan biz bunu nası yazcaz

Black Angel
Ocak 25th, 2011at8:14 am

BeNcE Bu öZeTiN öZeTiNi çIkAr hEmDe 10 DeFa

esat
Şubat 2nd, 2011at4:58 am

işime yaradı öğretmen özetini istemişti. Ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh!

esat
Şubat 2nd, 2011at4:59 am

ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh öğretmen 100 verdi.

esat
Şubat 2nd, 2011at5:00 am

bişey değil,

fezile yıldırım
Şubat 4th, 2011at7:15 am

canım sen de kısasını ara başka yerlere bak yarrabi

samed
Şubat 5th, 2011at3:23 am

çok uzun

banu
Şubat 7th, 2011at6:20 am

berbat bir kitap özet çıkara çıkara canım çıktı

şeyma
Şubat 7th, 2011at10:24 am

ya bu çok uzun ama

sercü
Şubat 9th, 2011at5:57 am

allah sizden razı olsun öğretmen anlamazsa 100 alcam ödevden.:):):):
🙂
:):)xD:xP

sercü
Şubat 9th, 2011at5:59 am

bencede arki vala uzunmuş ha AYNEEEEEEEEEEEEEEN!!!!!!1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sercü
Şubat 9th, 2011at6:00 am

valla uzunmuş haaa

serap
Şubat 9th, 2011at6:04 am

saolun tatilin bitmesine 5 gün kalmışken biraz rahatladım thank thank 🙂
🙂
🙂

serkan savaş
Şubat 9th, 2011at8:52 am

bu çokm uzun ben bunu nasıl yazıyım allah aşkına yaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

serkan savaş diyor ki
Şubat 9th, 2011at8:52 am

kısaltın biraz allah aşkına yaaaaaaaaaaaaaaa

Nisa
Şubat 9th, 2011at9:35 am

Banu hiç bir kitap berbat değildir.Senin okuman çok güzelse kitap okumanın sayesinde oyuzden böyle demen çok kötü.Belkide kaçıncı sınıfa gidiyorsun bilmiyorum ama kaçıncı sınıfa geldiysen kitap okuyarak geldin.Çünkü kitap seni eğitir.Başarılı bir öğrenci yapar.Burda sana kızmıyorum.Sadece hatanı anlarsan iyi olur.Beğenenlere sevgilerimle.Herkeze iyi akşamlar.Belkide hatanı anlamışdırsın Banu.

beyza
Şubat 10th, 2011at5:45 am

ödevim başarıyla sonuçlanacak insallah

cemre
Şubat 11th, 2011at12:43 am

benim de ödevimde de yardimcı oldu sağolun

вєуαz кρяιк
Şubat 11th, 2011at8:07 am

ohoo o kadar şeyi yazamıonuz bari bunu
okuyup özetini çıkarın ben öle
yaptım bu özetin bile özeti çıkarılır…:)))

вєуαz кρяιк
Şubat 11th, 2011at8:09 am

o zman bu özetinde özetini çıkarın

şeyma
Şubat 13th, 2011at5:39 am

pollyanna kitabı çok güzel
herkes okumalı

görkem
Şubat 14th, 2011at8:30 am

bunu nasıl yazmamızı bekliyorlar elimiz kopacak

gizem
Şubat 14th, 2011at8:34 am

bunu yazan iyi güzel yazmışta …………….. biraz akılsızlık yapmış nasıl yazacağız çok u z u nnnnnnnnnnnnnnnn

Kary
Şubat 15th, 2011at4:19 am

bn kendimde çıkardım bu hiç gzl diil

baran
Şubat 16th, 2011at6:14 am

işime yaradı öğretmen kitabı okuyun demişti bende özetini okudum rahat ladım

Qizémm
Şubat 16th, 2011at6:41 am

asLınDa hiçTe uzuN değiL kiTaba göRé…Ama bn şaHsen Hiç beqenmeDim çOk sıKıcı geLdi bana gerÇi zevkLeR ve renkLeR tartışıLmaz ama oLsn…:D

baran
Şubat 21st, 2011at9:45 am

OKU ANLARSIN ŞEYMA KİTAB GÜZEL
xD

aayqenur
Şubat 27th, 2011at10:53 am

süqerrrrrr

esra
Şubat 28th, 2011at9:26 am

ben kitabı okudum ancak kitabın devamı var benim okuduğum çok daha uzun…Ama kesinlikle mükemmel

selenn
Mart 3rd, 2011at8:33 am

bnce çok güzel ama çok uzun bu nederle bnde özetinin özetini çıkartıcam

elif
Mart 3rd, 2011at8:34 am

hepiniz çok malsınız

babanız01
Mart 10th, 2011at11:50 am

hocanın kazabından kurtuldum tşk

crazy
Mart 10th, 2011at1:30 pm

ayy vallaaaaaa saolllllllll hoca kitapların özetini istiyoda hiii teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

z0mbykra1
Mart 14th, 2011at10:31 am

ArkileR Şu AndA Elimİ HissetmiyoruM… YazarI NasıL YazdıysA HeLaL OlsuN!! :]]

polyannaa
Mart 15th, 2011at5:38 am

Polyanna’nın annesine tecavüz etmişler “oleey kardeşim olcak” demiş.

Pollyanna
Mart 20th, 2011at2:55 am

çok işime yaradı sağolun 🙂 biraz uzunmuş ama olsun…:D 😀

Pollyanna
Mart 20th, 2011at2:55 am

hoca istiyordu verdim 100 geldi 😀 😀 😀 😛 :S

Pollyanna
Mart 28th, 2011at10:31 am

Ohhh beee qurtuLdM 😀 😛

irem
Mart 28th, 2011at10:49 am

allah razı olsun abe 100 aldım..

irem
Mart 28th, 2011at10:49 am

süper yhaaa 100 aldım emeklerinize sağlık

gizem
Nisan 3rd, 2011at4:32 am

bu hikayennin daha kısa özeti yok mu ??????:)

ahmet
Nisan 12th, 2011at10:31 am

bu mu kısa kitap özet

pollyanna
Nisan 21st, 2011at6:01 am

100 aldım 🙂

pollyanna
Nisan 21st, 2011at6:02 am

ögretmen 100 verdi :* 🙂

-
Nisan 27th, 2011at5:17 am

daha uzunu yok muydu ?

fclsgbghb
Mayıs 4th, 2011at10:48 am

harikaa

yağmur
Mayıs 17th, 2011at4:45 am

süperti tşkl bunu yazana insanın okuması geliyor bunun bir flmi var bilen varmı? bencesine ayşe_güldü tekrar tekrar tşk
sine bir şey sorabilirmiyim?sbs puanınız kaçtı?benimki 478 idi

aslıhan
Mayıs 17th, 2011at11:51 am

biraz uzunmuş

aslıhan
Mayıs 17th, 2011at11:52 am

kaçıncı sınıfa gidiyorsun

DİLARA
Mayıs 26th, 2011at1:14 pm

çok güzellllllllllll……. 😀 😀 😛 😉 🙂 :*

DİLARA
Mayıs 26th, 2011at1:14 pm

ben bunun filminide izledim

polly : anna
Temmuz 21st, 2011at1:11 am

bugün sınava giricem ve bu çok işime yaradı

gerçek polyanna
Eylül 11th, 2011at2:53 am

Yaa çok kısa yazmışım hayatımı düzelteyim bari

melike mutlu
Ekim 7th, 2011at2:17 am

niye uzun olsunki

didem
Ekim 8th, 2011at3:50 am

polyanna dışında küçük kemancı özetini de yazsanız çok mutlu olurdum doğrusu.ama kitabımı okulda unuttuğum için kendim yazmam zor olcak napıcam şimdi nolur yazın nooluuurrrrr 🙁

didem
Ekim 8th, 2011at3:51 am

aklımdada bişi kalmadı yani
offf!!

polli:)
Ekim 16th, 2011at10:59 am

özeti yazmıştım kişinin hayatı yok mu

ilknur
Ekim 17th, 2011at12:04 pm

yarın trkçe dersinden sözlü var çok işe yarıycağı grünüyo arkadaşlar hiç kitap okumayın o kitabın özetini okuyun netten

ilknur
Ekim 17th, 2011at12:04 pm

🙂 🙂

muhammet
Ekim 31st, 2011at1:42 am

ne oldu

muhammet
Ekim 31st, 2011at1:43 am

maeeee

açelya
Ekim 31st, 2011at9:14 am

oh ne güzel disiplin hocasına gösteriom 100 ü alıom bi kitap bile okumuom 😀

anonim
Kasım 2nd, 2011at7:54 am

BUNUN BANA TAMAMI LAZIM ÇABUK YAZINIZ

anonim
Kasım 2nd, 2011at7:55 am

KÜÇÜK KEMANCININ

anonim
Kasım 2nd, 2011at7:56 am

NÜTFEN:)()()()()()

anonim
Kasım 2nd, 2011at7:56 am

🙂

dds
Kasım 10th, 2011at3:39 am

özetine bakmıştım tamamına deil

dilan
Kasım 10th, 2011at8:57 am

çok uzun abi ben bunu yazana kadar geberrim

dilan
Kasım 10th, 2011at8:57 am

allah derim yani

dilan
Kasım 10th, 2011at9:00 am

ben nokuyup yaparım hadi iyi günler iyi akşamlar byyyyyyyyyyyyy burdan aldığınızı öğretmeniniz duysa sıfırı basar valla ona göre siz bilirsin gerisi size kalmış birşey ama öğretmeniniz öğrenmesin derim yani yapmayın yazmatyın yeni gelenler kendiniz okuyup kendiniz yazın

dilan
Kasım 10th, 2011at9:01 am

byyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy kopyacılar

osman
Kasım 11th, 2011at11:43 am

süper bu site olmasaydı ödevimi yapamazdım bu siteyi hazırlayanlara teşekür ederimmmmmmmmmmm
😀

fatma
Kasım 21st, 2011at10:08 am

süper bir sittte

Avrilkolik Sahraa
Kasım 22nd, 2011at10:30 am

Çok uzun bu yhha neyse diştirerek yazcam ve kısaltarak 😀

burcu
Kasım 27th, 2011at7:10 am

ohbe kitrabıda okumamıştım

angel
Kasım 27th, 2011at11:36 am

walla billa bu kitap canımı okuyacak:D

cansu
Kasım 29th, 2011at10:16 am

Pff çokk uzunmuş ama olsunn ben bu özetten yine özet çıkartarak yazıyorum 😛 😀

bilge
Kasım 30th, 2011at10:16 am

herkesde pollanyayı okuyormuş.

ayberkdincer2011@hotmail.com
Kasım 30th, 2011at10:34 am

çok güzel 100 aldım karnemede yansıyayacak 😀

ByTecNical
Aralık 4th, 2011at3:26 am

kaç gündür bunu arıodum

lara ecem
Aralık 8th, 2011at7:44 am

ödevimi şu anda yapıom onun sayesinde 100 alcam 🙂

esra
Aralık 15th, 2011at11:35 am

kesinlikle

furkan
Aralık 18th, 2011at6:22 am

çok hoşuma gitti günde 5 kere okuyorum :D:D:D

furkan
Aralık 18th, 2011at6:24 am

polyananın anası kaşarmış 😀 😀 😀

ase
Aralık 18th, 2011at7:18 am

süper hoca 200 verdi=;

azra
Aralık 18th, 2011at8:52 am

yukarıda yazdımı kim okuya bilir ben ingiliz türkçe daha ben yeni öğren

Hıkmet Karaman
Aralık 20th, 2011at1:53 pm

Hep Türkçe hocaları verıyor bıktım yav bu ne kendiyazsın bi itabın özetini versin bide bıs bakalım özetine dimi hocalar duyunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

sağane
Aralık 21st, 2011at8:22 am

Ben bunun kitabını okudum gerek yoktu zaten hepsi aklımda yinede sağol.Yani 3 kere kitabı bitirdim aklımda kalmaması mümkün değil 😀

dilara
Aralık 21st, 2011at1:06 pm

çok güzel bir hikaye

SUBER
Aralık 24th, 2011at3:20 am

SÜPER YAAA BAYILDM YANLIZ YAZARIN HAYATI OLSAYDI İYİYDİ…=)

rahime
Aralık 25th, 2011at6:54 am

kitabın özeti okadar işime yaradı ki kitabı okumama gerek kalmadı =)

zeynep
Aralık 25th, 2011at7:11 am

biz özet diyoruz siz kitabı yazıonuz,hakkatten daha uzunu bi kitap kaldı!

süleyman
Aralık 27th, 2011at8:15 am

çok işime yaradı sağolun çok işime yaradı sağolun biraz uzunmuş ama olsun…:D biraz uzunmuş ama olsun…:çok işime yaradı sağolun biraz uzunmuş ama olsun…:D

ENES
Aralık 28th, 2011at2:50 am

kim yazdıysa eli dert görmesinn çok ama çok teşekkür ederim emeğe saygı 🙂

buketçik
Aralık 28th, 2011at11:32 am

bence çok güzel ya inşallah 5 alırım yani

süljkjvgbhd
Aralık 29th, 2011at6:42 am

çok güzel

fatma
Aralık 30th, 2011at7:13 am

özet özet değil roman bir özet bu kadar yazılır mı

tuğçe
Aralık 30th, 2011at7:31 am

bence çok uzun :2:cnm:21:çokkkk uzuuuun değil mi?:4:

tuğçe
Aralık 30th, 2011at7:31 am

hayır sana öyle geliyor bence

melike
Ocak 1st, 2012at12:54 pm

süper olmuş çok işime yaradı çok sağolun kitabı çok beğendim hocalar olmasa pollyanna’yı hiç okumicktım çok teşekkür ederim 🙂

Aylin
Ocak 2nd, 2012at6:45 am

Ben de 100

Aylin
Ocak 2nd, 2012at6:45 am

Ben de 100 aldim

perihan
Ocak 6th, 2012at9:57 am

Aferim çocuklar öğretmenler ödev versin , siz burdan yapın hiç okumadan…
Not: Ben Bir Öğretmenim.

elifnur
Ocak 7th, 2012at5:15 am

saolun çok iyi tşk

cansu
Ocak 10th, 2012at4:24 am

valla çok iyi oldu şu kitabın özetinin olması.kitabı bitirmekten ötürü yazılısını yapıyoruz.hayat adil olsaydı elimi keserdim valla =-( =-(

:@@@veysel@@@@
Ocak 10th, 2012at10:05 am

guzel bir hıkaye inşallah 100 alırım yarın goturcem hadi dua edın bana 🙂 -_-

burak
Ocak 11th, 2012at12:08 pm

siz de bunu yazdınız he

isimsiz642
Ocak 11th, 2012at1:33 pm

daha kısası yokmu

gülnar
Ocak 14th, 2012at11:51 am

ya güya kısa özet yazdm ktbn kndsni okusaydm daa kısa bitirrdm be 😀

gülnar
Ocak 14th, 2012at11:52 am

ya güya kısa özet yazdm ktbn kndsni okusaydm daa kısa bitirrdm be 😀 😛
ßu kadar uzn yani yha

mehtap
Ocak 20th, 2012at9:05 am

insallah isime yarar hoca anlamaz

pollyAnna
Ocak 21st, 2012at6:52 am

yaa bizim öğretetmen buralardan bakıyo hemen anlıyo

pollyAnna
Ocak 21st, 2012at6:52 am

bana zayıf
vermiş

poli
Ocak 25th, 2012at4:58 am

bendepollyanna 1 var yani teyzesinin evine gittiği bolum okudum bayıldım hada yanınmda kitap kapağının resminde . Çikli bir şekilde cekikilmiş 1 gün elimden bırakmaadım

poli
Ocak 25th, 2012at4:59 am

(endepollyanna 1 var yani teyzesinin evine gittiği bolum okudum bayıldım hada yanınmda kitap kapağının resminde . Çikli bir şekilde cekikilmiş 1 gün elimden bırakmaadım…)

Sena
Ocak 30th, 2012at10:27 am

harika bir kitap sadece yarısını okuyabilidim okuldakikitaplıktan ama gzl bir hikayeye benziyor performans ödevim 3 hikaye okuyup birini anlatmak ben üç tane okudum ama polyannayı anlatacagım harika bir sitee 🙂 ___ ?’!

sacmalık
Şubat 5th, 2012at11:06 am

resmen sacmalık bir de ozet değil kitabı yazmışlar resmen

ZbeyzaD
Şubat 6th, 2012at11:18 am

AYNEN YAA SANKI KITABI TAMAMEN HEPSINI YAZDIM YAA AYY SINIR OLDUM BIRDE OĞRETMEN HEPSINI YAZACAKSINIZ DEDI DELI OLDUM SAAT:6’YI ÇEYREK GEÇEMI NE BAŞLADIM 8 BUÇUKTA BITTI YANI KOLLARIM KOPTU AYY OLMEK UZEREYIM 😀

bu ne
Şubat 7th, 2012at11:08 am

kitabı yazmışsın

yok böyle birşey
Şubat 9th, 2012at8:42 am

ya bu özetmi?bune yaa bunu kitapa geçirsen sığmaz yaa olurmu böyle birşey anladımki bu siteden yararlanamayacağım off nolur düzgün kısa ve öz birhikaye bulup koyun….

ezgi
Şubat 12th, 2012at2:20 am

harika bir kitap 1 ayda 3 kere okudum 2 gün arayla tabii

Öykü
Şubat 13th, 2012at6:22 am

bence gayet güzel özenerek yapılmış sonuçta, saygı duymak gerek..

nazlıcan
Şubat 15th, 2012at11:30 am

yaa cok uzun ama

çok saçma
Şubat 20th, 2012at5:41 am

yha dha kısası yokmu saçmalık bence resmen kitabı yazmışlar ve ilk pragraf bnm okuduğum kitabın aynısı deil ama emeğe saygı…..!!!!!

emre
Mart 13th, 2012at1:19 am

elerine sağlık yapana

elif rabia
Nisan 4th, 2012at6:04 am

bence bana göre güzel bir kitap ama bazı kişiler pollyanna gibi herşeye mutlu olamıyor elindekilere şükretmiyor çok güzel bir öykü .

sevda
Nisan 6th, 2012at6:32 am

teşekkür ederim çok işime yaradı sağolun
bide okadar kalın bir kitabın özeti ancak bu kadar olur sizde bu siteden yapmasaydınız allahallah

Asli
Mayıs 10th, 2012at11:09 am

Cok guzel yazmis, hayatimi kurtardi. Ellerine saglik!:))

suzan
Mayıs 13th, 2012at9:44 am

kitap çk uzun yaaaaaaaaaaa

suzan
Mayıs 13th, 2012at9:45 am

çk uzunnnnnn yhaaaaaaa:((((((((((

Abdulcebbar
Mayıs 13th, 2012at10:38 pm

Vallahi kim yazdıysa ellerime sağlık çok teşekkür ederim

off yaa
Mayıs 14th, 2012at10:49 am

özet uzun deil kısa olur insan bunu görünce bile tüyleri diken diken oluyoooooooo

seymen
Mayıs 17th, 2012at8:11 am

soğal yapana işallah 100 alırım

NURİ
Mayıs 19th, 2012at5:20 am

çok ama çok teşekkür ederim

ece
Mayıs 21st, 2012at7:55 am

vallaha çok işime yaradı yazanın ellerine sĞLIK İNŞllhhhhh 100 alırım

ece
Mayıs 21st, 2012at7:57 am

vallaha çok işime yaradı yazandan çok sağol inşaaallaaahhh sınavdan 100 alırımm

tezer
Mayıs 21st, 2012at7:59 am

çokkk güzel saolun var olun

tezer
Mayıs 21st, 2012at8:01 am

çok teşekkürler yazandan çok işime yaradı inşallah sınavdan 100 alırım bence özet hiçte uzun değil o kadar kalın bir kitaba kısa bilee denilebilir

aslı
Mayıs 24th, 2012at9:09 am

bunun 120 sayfalık kitabı yokmuydu

ece
Ekim 7th, 2012at5:02 am

bumu özet ln resmen hayatını yazmışş

asu
Ocak 31st, 2013at6:58 am

bizimkiside inşalah anlamz

asu
Şubat 1st, 2013at6:40 am

çok güzelmiş tamda aradığım gibi

sennoş:D
Şubat 5th, 2013at7:19 am

kitaı yazdm snki çok uzun inş

sennoşş:DD
Şubat 6th, 2013at4:45 am

vallla kitabı yzsaydm dha iidi valla.ellermi su tpladı resmen km yzdysa işime yaradı ama çk uzn olmş ln snr oldum ve bide notum var:sevgili pollyanna özetini yazan yazar ltfn bu yazıyı kslt bni dnldğn içn tsk :DD:D:D:D

asu
Şubat 7th, 2013at11:17 am

çok güzel be

asu
Şubat 7th, 2013at11:18 am

hem yazıyonuz hemde konuşuyonuz
🙂

BİLİ BİLİ
Şubat 9th, 2013at3:15 am

İgrenç

eren
Şubat 10th, 2013at7:58 am

çok süper yapmışsınızzz ( KURBAN OLAYIM SİZE ) ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM YAZILI DA ÇOK İŞİME YARAYACAK

yağmur
Şubat 18th, 2013at8:30 am

bence adam hayatını anlatmış bununn bide yazması varrr…

püfpüf
Şubat 27th, 2013at7:04 am

:))) saçmalık cokkk uzun bncede

püfpüf
Şubat 27th, 2013at7:05 am

🙂 güzel dgl fzla cünküü cok uzun 🙂

aysel
Mart 4th, 2013at2:14 pm

Sacmalik tipa tip eski turk filmini yazmissiniz ayni sozler her sey ayni sezercikle aysecikin oynadigi filimdi bvu filmi yazib guya kendiniz mi yazdiniz yaa cok komik ncncncn ayip

nesli
Mart 5th, 2013at5:50 am

çok uzun

ceren
Mart 5th, 2013at9:30 pm

ya hoca anlarsa

salak
Mart 11th, 2013at10:03 am

saaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalaakkkkkkkk

sibel
Mart 12th, 2013at5:23 am

bn yazdım hepsini hoca anladı bnm baktığımı sonra sopa yedim ahh

EZGİ DOĞAN
Mart 12th, 2013at7:29 am

ayyyyyyyyyyyyy bune yaaaaa ben bunu mu okuyacam öööööööööööffffffffffff:) bunla uğraşammam

kübra
Mart 13th, 2013at5:55 am

yaaaaaaaaaaaaaa bu neeeeeeeeeeeeeee yaaaaaaaaaaaaaa özet dddeidik kitap benim hayatımdan uzun 🙁 :'(

bunu yazana kadar ölürüm (^^^)

kübra
Mart 13th, 2013at5:56 am

offffffffffffff ya bu özet mi yani hayatımdan uzun
🙁

kübra
Mart 13th, 2013at5:57 am

offffffffff bu ne yaaaaaaaaaaa öet dedik hayatı çıktı benim hayatım bile bu kadar uzun deil

pollyan
Mart 19th, 2013at11:26 am

ben sadece konu ve ana fikire baktım yazılı için yoksa bakmam yaaa

pollyan
Mart 19th, 2013at11:27 am

sadece anafikir ve konuya baktım

kevser
Mart 25th, 2013at10:29 am

kitabın kendisini okusaydım daha çabuk biterdi bide bu özetse kitabın kendisi ne kadar uzundur ALLAH bilirrrrrrr 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

eda
Mart 27th, 2013at7:51 am

çok güzel bir kitap yazarı tebrik ediyorum başarılı…

eda
Mart 27th, 2013at7:53 am

çok güzel bir kitap yazarı tebrik ediyorum başarılı…

damla
Nisan 13th, 2013at10:08 am

sağolun ya sayenizde 100 aldımm

nidanur
Mayıs 2nd, 2013at11:12 am

süperrr çok tşk

beyza
Mayıs 6th, 2013at10:45 am

Ya. Kitabın. Kendisini. Okusaydım. Daha kısa. Sürede. Bitirirdim

demet
Mayıs 11th, 2013at1:27 pm

bnce emege saygi ellerinize sagliq odevimi son ana biraqtim ve siz hemen imdadima yetistiniz çoqqq tsqq ederimm 🙂

şerife ilke
Mayıs 20th, 2013at2:59 am

çok güzel olmuş inşallah hoca beğenir ve bir de inşallah anlamaz ama ben yine de 100 aldım hoca beni seviyor o yüzden çok güzellllllll olmuş çokkk ama çokkk beğendim ve size çokkk ama çokkk teşekkür ederim

harry
Mayıs 23rd, 2013at8:59 am

bir özet yazıyım dedim sanki kitabı yazdım yaaa 😀

missafir
Mayıs 24th, 2013at12:36 am

fena deyyyyyyyyyyyiiiiiilllllllllll ama çk uzun

pamuk
Ekim 5th, 2013at8:54 am

çoooooooooook uzun ama nta baktım ho anlamadı

pamuk
Ekim 5th, 2013at8:55 am

süper işime yaradı

İlly
Kasım 4th, 2013at7:28 am

Bence özet muhteşem,olması gerektiği gibi. 🙂

irem
Şubat 10th, 2014at1:26 pm

bence güzel ama tam değil

irem
Şubat 10th, 2014at1:27 pm

eh işte fena değil

yarrrrrrraaakkkk
Nisan 29th, 2014at11:22 am

yemin ederim bilgisayarı kapatıp yeniden açıcam bakmaaaa yemin ettin hadiiiiyyyyy

tuba
Mayıs 12th, 2014at9:22 am

çıkarımları yok ya

efe
Mayıs 23rd, 2014at8:44 am

tam değil ama güzel

enes
Kasım 30th, 2014at2:31 am

bok gibi mesj yok

Yorumunuzu bırakın