Rehavete kapılmadan sürekli çalışmak zorundayız

Bu deney aslında bizim için önemli, zira insanın kötü alışkanlıklar sonucu yada devam eden düzenli tembelliği sonucu insanın nasıl buna alıştığı ve zarar gördüğünün bir göstergesi.

Deney şu şekilde..

İçi çok sıcak su dolu bir kovaya kurbağa atılır. Kurbağa sıcak suya girer girmez acı duyarak birden uzun arka bacaklarını açarak sıcak sudan fırlar ve kurtulur..

Bundan sonra ikinci aşamaya gelinir. Soğuk su bulunan kovaya kurbağa atılır ve kovanın altı ateşe verilir. Yavaş yavaş ısınan suda kurbağa ani refleks vermez zira suyun gittikçe ısındığının bile farkında değildir. Bunun sonucunda arka bacağının kasları sıcak nedeniyle küçülür. Su artık dayanılmaz sıcaklığa ulaşınca kurbağa can havli ile bacaklarını iter ama bacak kasları kısaldığından zıplayamaz ve suda haşlanır.

Bu durum insanlar içinde geçerlidir. Zira insanlar boş bir hayatta zev içinde yaşarak rehavete kapılırlar, ilerisini düşünmeden az, yada o an yettiği kadarı ile çalışıp gerisini düşünmezler, ileride başlarına bir iş geldiğinde ne yapacaklarını şaşırır o durumdan kendilerini kurtaracak bilgi, tercrübe ve gücü kendilerinde bulamazlar.

Bu nedenle her hiç bir zaman rehavete kapılmadan çalışmalı, sürekli ileriyi düşünmeli, ilerlemeliyiz.

Yorumunuzu bırakın