RENGARENK-SERTAB ERENER

TÜRK POP
RENGARENK
SERTAB ERENER

Yılın Türk Pop albümü olmaya aday

Zaman zaman Türk popunun geri zeka fakiri halleri beni çileden çıkarıp, ‘bunlardan ne köy olur ne kasaba’ dedirtse de, an geliyor tek bir albüm içimde yine iyimserlik çiçekleri açtırıyor. Öyle ya, bilim adamları da kanıtladılar, beyin ‘statik’ bir organ değil, güzel şeylere yeterli sürelerle maruz kalırsa, onun da dallarında, tıpkı benim içimdeki umut çiçekleri gibi yeni sinir uçları zuhur ediveriyor. Başka bir ifadeyle ‘zevkler ve renkler tartışılır ve angutluk baki kalmak zorunda değil.

Sertab Erener’in yeni ve güzel albümü “Rengarenk”! dinlerken bu ve benzeri ‘didaktik’ hallere sürgit kapılıp gitmedim şüphesiz. Ne de olsa bu aleme sefa tellallığı yapmaya gelmiş bir er kişiyim. Bana zevk vermeyen şeyler çok da umurumda olmaz. Bu uzun girizgahtan sonra, artık bana türlü türlü zevkler veren “Rengarenk’ln inceliklerini sizinle paylaşmaya başlayabilirim.

İlk olarak son zamanların en esaslı şarkı yazarlarından Soner Sarıkabadayı’nm albüme armağan ettiği ‘Koparılan Çiçeklerle başlayalım. Bu şarkı, abuklamadan da hit yazılabileceğinin, fark yaratacağım diye Türkçe’nin ırzına geçenlere mahkum olmadığımızın yaşayan bir ispat. Albümde şarkının iki ayrı versiyonu ve üç remix’inin bulunması ‘suyunu çıkarmışlar’ tepkisi yaratmasın; biri club, biri mainstream, biri de slow çalan radyolar için gerekli. Böylece şarkı üç koldan ortamı esir alacak. Plak şirketi açısından akıllıca bir strateji. Ayrıca Burak Yeter’in remix’i ne kadar dinlenilirse dinlenilsin insanı sıkmıyor.

Albümün diğer bir güzel sürprizi, Pinhani’nin şarkı yazarı ve solisti, sevgili kardeşim Sinan Kaynakçı’nm albüme bir söz-müzik ve iki de söz yazarak azımsanmayacak bir katkıda bulunmuş olması.

Devam edelim, remix’leri ve tekrarları dışarıda bırakırsak 13 şarkıdan oluşan albümde şarkı kalitesi, bazen ‘İkimiz Bir Fidamn’ gibi eski bir klasiğin esaslı cover’ı, bazen diğer bir Kabadayı şarkısı ‘Ego’, bazen albüme adım veren Nil bestesi ‘Rengarenk’ gibi şarkılar sayesinde hiçbir zaman vasatın altına düşmüyor. Elbette bunda albüme müzikal kimliğini kazandıran Mustafa Ceceli’nin katkıları da çok büyük.

Sertab’tan hiç bahsetmedik değil mi  ? Canım onun ne kadar harika olduğunu tekrar etmeye gerek var mı, o olmasa bu kadar güzel şarkı nasıl hayat bulacaktı, sormak bile anlamsız.

Haftanın albümleri
Kutlu ÖZMAKİNACI
Hürriyet Müzik

Yorumunuzu bırakın