Sahilde Kafka-Haruki Murakami

20. yüzyılın en iyi yazarlarından kabul edilen Japon yazar Haruki Murakami, Sahilde Kafka ile kendisiyle ilk kez tanışacak olanları bir kenara bırakalım, romanlarının tümünü okumuş edebiyatseverleri bile hayrete düşürecek nitelikte bir romanla karşımızda.

Kitabın baş karakteri Kafka Tamura 15 yaşına girdiği gün, gerekli bulduğu birkaç eşyayı sırt çantasına atıp evden kaçıyor. Kaçıyor, ama neden ve nereye? O yalnızca sıcak bir yerlere gitmek istiyor ve olduğu yerde durmaya devam ettiği taktirde onu bulacak olan kaderden kaçıyor. Çünkü kehanete göre, Kafka babasını öldürecek, annesi ile ilişkiye girecek ve öz ablasına tecavüz edecektir. Kafka, Oedipus kompleksinden kaçıyor bir nevî. Ancak bunların tümü kehanetin gerektirdiği adımlardan başka bir şey değil aslında.

Bir de Satoru Nakata var. Küçük yaşta yaşadığı bir olay sebebiyle okuyup yazamayan, zekâsının diğerlerine göre geri olduğunu kabullenmiş. Ancak kendisi bunun farkında olmasa da, aslında özel bir insan Nakata. Çünkü kedilerle konuşabiliyor.

Murakami, berrak bir dil ile saür aralarına gizlenmiş derin manaları kuvvetli bir kurgu içinde okuyucuya sunuyor ve sonuçta ortaya işi gücü bırakıp bize kendini okutturacak bir roman çıkıyor.

Hürriyet KİTAP ‘ tan  alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın