Sait Faik Abasıyanık-Alemdağ ’da var bir yılan

alemdagda_bir_yilan
Kitabın Adı:ALEMDAĞ ’ DA VAR BİR YILAN
Kitabın Yazarı: SAİT FAİK ABASIYANIK
Kitabın Yazılma Yılı:1984
Kitabın Yayınevi: BİLGİ YAYIN EVİ
Sayfa Sayısı:85
Kitabın Konusu: Yazarın yalnızlığa karşı mücadelesi .

Kitabın Özeti:

Yazar kendini dünyada yalnız hissetmektedir.Bir arkadaşı , Panco , annesi , Arap isminde bir köpeği vardır.Üçünüde çok özlemektedir . Bir tiyatro çıkışı Panco‘nun evine giderken Atikali ‘ ye uğramak ister . Yolda karşısına Hidayet , Fatih Parkı’nda yatan bir adam , sokak köpeği ve Yahudi karısının arabacı zımparası karşısına çıkar. Hepsiyle yaşayıp yazma yazıp yaşama olgunluğuna erişir . Panço ile buluştuğunda gezmeye çıkarlar. Yazar Panco’yu çok sevmektedir.Ama yalnızlığın dünyayı doldurmuş olduğunu düşünüyordu.Çünkü Panco yarın yoktu . Sevmek bir insanı sevmekle başlar.Yazarın inanışı Alemdağ için bunun tam tersiydi . Alemdağ güzel yerdi . Panco oranın hayvanları ile iyi anlaşıyordu.Yılan Panco’yu gördüğünde kaskatı kesilir ve onun dediklerini yapardı.
Panco’nun pardesesünün yakası kürklüdür .Yazar arkadaşını hep bu özelliği ile sever.Yazarı kürk rahatlatmaktadır. Panco alemdağı gezintisinden sonra ortadan kaybolur. Yazar arkadaşını bir kahvehanede bulur . Onu içini rahatlatan kürkü ile tanır . Fakat Panco yazara yüz vermemekte ondan kaçmaktadır. Kahvehane sahibi , iyi yürekli , Luka efendinin arkasına saklanmaktadır.Bu olanlar Alemdağ gezintisinden sonra olmuştur . Ama yazar Alemdağ’ı tavşanı , kekliği , o ılık harikulade katgan ve güzel yılanı , karatavuğu Alemdağ’ını , Taşdelen suyunu , çümüş yaprakları , yaprakların üstüne yağan pelte pelte güneşi hatırlar.

Kitabın Kahramanları:
Panco : Yazarın arkadaşı .
Arap : Yazarın köpeği .
Hidayet : Sevgilisini öldüren simitçi .
Pakize : Hidayet ’ in sevgilisi .
Fatih parkında yatan adam : Ailesini sevmeyen bir insan .
Luka : Yunan tebaasından iyi yürekli bir kahvehane işletmecisi .

Kitabın Yorumu: Yaşayıp yazma , yazıp yaşama eylemi öyle bir olgunluğa erişir ki , yazarın okura çağrıştırdıkları ile yazarın kendisinin yazdıkları bir takım aforizmalara dönüşür .

Yorumunuzu bırakın