Şamatalı Köy Astrid Lindgren

samatali_koyun_cocuklari

Kitabın Adı:Şamatalı Köy
Kitabın Yazarı:Astrid Lindgren
Kitabın Yayınevi: Can Çocuk Kitapları
Kitabın Basım Yılı: 2008
Sayfa Sayısı:88
Kitabın Konusu: Çocuklar için hikayelerden oluşmaktadır..kırsal bir bölgede, üç komşu evin küçük çocuklarını anlatıyor.

Arka Kapak:

Astrid Lindgren, çocuklar için yazan dünyanın en büyük yazarlarından biri. Pippi Uzunçorap adlı üç kitaplık dizisinden tanıyorsunuz onu. Şamatalı Köy adlı bu kitabında, yazar, kırsal bir bölgede, üç komşu evin küçük çocuklarını anlatıyor. Yürekleri sevgiyle dolu bu küçük çocukların haşarılıklarını, bir serüven tadı içinde anlatan bu ünlü yazar, çocuklar için yazdığı sayısız kitabıyla pekçok uluslararası ödüller de kazanmıştı.
Kitap açıklama:
Kız çocuklarını küçümseyen Kalle onlara yeni oyunlar oynamaya devam ediyor. Ama kızlar, zekalarını kullanarak, Kalle’nin ve diğer oğlanların oyunlarını bozup, onlara iyi bir ders veriyorlar. Büyük Köy’e alışverişe giden kızlar unutkanlıklarının cezasını çekerek defalarca bakkala dönmek zorunda kalıyorlar. Her günü bayrama ve Şamatalı Köy’ü de bayram yerine çeviren çocuklar, bir kez daha neşenin yaratıcılığını gösteriyor


Kitabın Özeti:
Dedenin dolabında her zaman bir kutu elma, ya da mevsimine göre meyve olur. Bize, meyvelerin yanında akide şekeri de verir.
Ben şahsen, bir köpeğim olacağına, böyle bir dedemin olmasını çok isterim.
Şalgam seyreltme işinden sonra, sıra samanların samanlığa taşınmasına gelmişti. Bütün gün saman arabalarına binip, samanların üzerinde tepİniyorduk.
Bir gün, samanlıkta gecelemek için annemizden izin aldık. O gece, erkek çocuklar bizi korkuttular. Sabaha karşı hepimiz üşümüş bir halde uyandık. Hemen eve girip, yatağıma koştum. Şu yatağı icat eden her kimse çok zeki olmalıydı. Gerçekten de yatakta samanlıkta olduğundan çok daha rahat uyunuyordu.
Anna, dünyanın en iyi oyun arkadaşıdır. Yalnızca ikimizin bildiği o kadar çok oyunumuz var ki. Yağmurlu günlerde dedeye uğrar, ona gazete okuruz. O da bize her şeyi anlatır. Bir gün de, evden kaçışının hikâyesini anlattı. Biz de dedeye danışarak, birazcık evden kaçmaya karar verdik.
Anna ile saat dokuz buçukta kaçmak üzere anlaştık. Beni u-yandırması için ayak baş parmağıma ip bağlayıp, aşağı sarkıtmış-tım. Birdenbire ayak başparmağımda bir ağrı duyarak uyandım. “Tamam, Anna geliyorum” diyerek fırlayıp, pencereye koştum. Sabah olmuştu ve ayağımı çekiştiren Anna değil, Lasse idi.
Sonunda samanların içinde oynamaktan bıkmıştık. Bir gün Güney Çiftliğinin arkasındaki bir yarığı oyun evi yapmaya karar verdik. Evden getirttiğimiz kilimleri de serince, tam bir ev olmuştu.
Ertesi gün oğlanlar, kahvaltıdan sonra hemen kayboldular. Neredeyse bir haftadır sabahtan kaybolup, akşama doğru ortaya çıkıyorlardı. Takip ettiğimizde, çalıların arasına girip yok oldular. Biz de gidip, köpeği getirdik ve onun sayesinde çocukları çalılıkların arasında yapmış bulundukları kulübede yakaladık. Sonra hep birlikte oyunlar oynadık.
Uzun bir yaz tatilinden sonra, tekrar okula başlamak hoş bir şey. Ben hep kitaplarımı güzelce kaplıyorum. Okula yürüyerek gittiğimiz için, sabah saat yedide çıkmamız gerekiyordu.
Bir gün okula gittiğimizde, öğretmenimiz hasta olduğu için, ders yapılamayacağını öğrendik. Öğretmenimizin kaldığı odaya gittik. Hasta yatıyordu. Hepimiz el birliği ile onun bütün işlerini gördük. Hatta ona yahni bile yaptık. Ertesi gün, yine hastaydı. Biz yine yardımcı olduk ve bu sefer de yulaf lapası yaptık. Ne yazık ki ertesi gün iyileşti. İyileşmeseydi, bütün yemekleri pişirmesini öğrenecektik.
Bir sonbahar akşamı, “Şamatalı Köy”ün bütün büyükleri, “Büyük Köy”de düzenlenen şölene katılmışlardı. Köyde yalnızca biz çocuklar ve dede kalmıştı. Bizde büyüklerin kıyafetlerini giyerek, o gece doyuncaya kadar eğlendik.
Noelden önce yağmaya başlayan kar, üçüncü gün şiddetini arttırmıştı. O gün, öğretmenimiz gitmeyip, kendisinde kalmamızı istediyse de, evdekiler merak ederler diye, yola düştük. Yürüdük de yürüdük. Birbirimizi kaybetmemek için el ele tutuşmuştuk. Dizlerimize kadar kara gömülüyorduk. Çok üşümüştük. Bu gidişle eve varamayacaktık. Zorunlu olarak, yol üzerindeki kundura tamircisinin evine gitmeye karar verdik. Fırtına bizi, neredeyse kapısından içeri savurdu. Tamircinin bizi gördüğü için pek sevindiği söylenemezdi.
Hava kararmıştı ki, dışardan çan sesleri geldi. Kapıya koştuğumuzda, kar arabasıyla babamın geldiğini görünce ne kadar sevindiğimizi anlatamam. Eve geldiğimizde annem, endişe ile pencerede bekliyordu. Annem, yolda kaldığımız içine doğduğu için babamı kızakla bizi almaya göndermişti. İyi ki öyle yapmıştı.

Ertesi gün, güneş açmıştı. Ağaçların üzeri bembeyaz karla kaplıydı. Öğretmenimiz, bizi gördüğünde derin bir oh çekti. Bütün gece uyumamış, bizi düşünmüştü.
Dönüşte, hemen Noel hazırlıklarına başladık. Dedeyi yalnız bırakmamak için, bütün çalışmalarımızı onun yanında yapıyor, ona da anlatıyorduk. Çok güzel bir Noel geçirdik. Aslında “Şamatalı Köy”de geçirdiğimiz bütün günler güzeldi. Biz, burada çok mutluyuz.

aslan yerköy
Aralık 4th, 2009at8:34 am

çok güzel çok yararlı teşekkürler

ZEKA
Mart 31st, 2011at6:41 am

malca boktan bişey salak aslan yerköy malı

esra
Mayıs 16th, 2011at6:47 am

adın zeka ama snde yok

krşt
Ekim 4th, 2011at2:36 am

bende esraya katılıyorum

aysim
Ekim 20th, 2011at8:09 am

çok teşekkürler çok işime yaradı

'twettyy'
Kasım 24th, 2011at5:52 am

demek buymuş behh özeti kitap okuma yarısmasına gdecem yha

naz
Aralık 24th, 2011at7:02 am

Çok güzel yararlı bir kitap ben bunun kitabını okudum ama unuttum tam olarak hatırlamıyorum bu yüzden bir ödewim war özetini yazacağım siteye ve kitap sahibine teşekkür ediyorum.Ve herkesin okumasını öneririm 🙂

TALHA
Ocak 4th, 2012at2:32 pm

sen ne anlarsın zeka küpü :d

hüseyin
Ocak 5th, 2012at11:39 am

çok güzell

korhan arslan
Ocak 7th, 2012at11:34 am

çok güzel bi kitap (-_-) xD………

KaPaK OlSuN sana (ZEKAYA)
Ocak 16th, 2012at6:54 am

Zeka SENi tam BİR öküzsün MALSIN(sülalende) ZEKA diye AD koyup BOK GİBİ YORUM yapıosun KeNDİNE BAKMADAN aslan yerköy ARKADAŞIMIZA LAF sokuosun dünyadaki en boktan adamsın azına SSS II ÇÇIIIMM bok çukurunda öl kara cahil şeytan boku bok ye ayrıca senin gibi kara cahil insanlar ne anlar kitap DENİLEN KUTSAL ŞEYDEN SİZ KİTABI şapka zannadip kafanıza takarsınız (SANA KAPAK OLSUN) ! ALLAH IN MALI hohh rahatladım! SENİN GİBİ CAHİLLERE HEP KAPAK KOYMAK LAZIM not:ALLAH IN CAHİLİ YANİ (zeka denilen bok)

inci
Mayıs 23rd, 2012at7:38 am

kitapın ana fikri nedir arkadaşlar . ben anlamadım da

Mustafa
Ekim 8th, 2012at10:23 am

kitap süper bende var biliom süper bi kitap.

DELİ
Mart 16th, 2013at3:58 am

arkideşler bu kitap çok yararlı :)))))

DELİ
Mart 16th, 2013at3:59 am

deliler ben deliyim 😀

Kadir
Mayıs 5th, 2013at1:59 am

Çok Uzun özet =(

melike
Mayıs 14th, 2013at9:57 am

çok harika bir kitap………………………….

recep
Şubat 13th, 2014at12:11 pm

çok güzeldi bu kitabı bi türlü bulamadım siteye çok teşekkür ederim

isimsiz insan
Nisan 10th, 2014at10:17 am

Zeka kardeşim noluyo sana adının özelliğini taşımıyon hiç

erman
Nisan 13th, 2014at2:40 am

çok eylenceli ve oğretici insanin bu kitabı okudukca okuyası gelir

erman
Nisan 13th, 2014at2:41 am

yazara tesekur bu kitabı yazdıgı icin

aleyna
Nisan 14th, 2014at8:16 am

bencede çok güzel bir özet işime çok yaradı

rihanna
Nisan 20th, 2014at6:36 am

kötü!!!!!!!!!!!!

İREM
Nisan 20th, 2014at6:38 am

ya arkadaşlar ben size bişiy söliycem ama liütfen ail cevap verin.
ya şamatalı köy kitabının ana düşüncesi nedir? hiçbiryerde bylamadım da .

emre
Mayıs 2nd, 2014at11:02 am

Güzeldi ama sanki özet biraz fazla kısa

emre
Mayıs 2nd, 2014at11:05 am

yorumda çok güzel diyenlerde salak

seldaa :D
Mayıs 22nd, 2014at10:32 am

amk o değilde sınavdan yüksek alıyım inşallah işe yarar mkk 😀

Kaybeden
Mayıs 22nd, 2014at1:20 pm

yapıcağınız özeti sikeyim ben gidiyorum mk 1. kişi ağzından anlatılmaz özet 3. kişi azından yapılır (tekil)
anneniz sizi doğurmamış sıçmış mk

eray
Mayıs 24th, 2014at7:20 am

zeka senin amına koyayım emi

Kapak Olsun ZEka Sana ZekASIz
Mayıs 24th, 2014at7:52 am

beğenin ünlü oliim bir

eray
Mayıs 24th, 2014at7:53 am

adamın dediği haklı

Kapak Olsun ZEka Sana ZekASIz
Mayıs 24th, 2014at7:54 am

amk zekası

beyinsiz ve mal zekaya gelsinnn
Eylül 21st, 2014at5:56 am

lan mal sen kitap yazdındamı yazanlara laf ediyon lan göttttt

Yorumunuzu bırakın