Sarı Sessizlik-Cihangir Akşit

Sarı Sessizlik : Ahmet Ümit

Sarıkamış 1914: Bir Kayboluş Romanı Cihangir Akşit

Kitabın Adı:Sarı Sessizlik
Kitabın Yazarı:Cihangir Akşit
Kitabın Türü:Tarihi
Kitabın Yazılma Yılı:Nisan 2009
Kitabın Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı:344
Kitabın Konusu: 1.Dünya savaşındaki Kafkas Cephesi (Sarıkamış) , Şehit olan 65 bin Türk askeri ,sarıkamış trajedisi ilk defa bukadar kapsamlı ve direk okuyucuya bu denli canlı bir şekilde anlatılmakta.

Kitap Hakkında bilgi: Hepimizin bildiği gibi sarıkamış hepimizin yüreklerini burkan bir askeri başarısızlık olmuştur. Kayıtlara göre 65 000 Türk askeri Şehit olmuştur , Bu askerlerden sadece %5 i Okuma yazma bilmektedir , Şehitlerimizin sadece 17.000 in isimleri bilinebilmektedir.
**”10. Kolordunun Erzurum’dan çıkarken 45. 000 mevcudu olduğu, Allahuekber Dağı eteklerine geldiği sırada bunun 28.000 mevcuda indiği, o müthiş dağ 4 günde aşıldığında Başköy ve Beyköy’e sadece 1200 (bazı anılarda 3000) Mehmetçiğin ulaşabildiği yazılmaktadır. Onların da çoğunun ayağı donuktur. ”

Bu kitapta  tam bu tradejeyi bir asker  ama aynı zamanda  vatansever bir yazar olarak  okuyuca  sunmaktadır , emirlere itaat ile uyan askerlerin , hayalleri , çaresizlikleri ; Mülazım Sacit ve fedakâr askerlerini , hedefe  varmak için amansız  mücadeleleri  anlatılmaktadır.. Mutlaka  okunmasını  önerdiğimiz  kitaplardandır..

Alıntı : muzaffertasyurek.blogcu.com

Yorumunuzu bırakın