SAVE ME, SAN FRANSISCO-TRAIN

ROCK

SAVE ME, SAN FRANSISCO

TRAIN

SONY MUSI

Train,
şu sıralar ABD’nin en çok dinlenen mainstream rock gruplarının başında geliyor. Rafine ve popa yakın soundları, kolay adapte olunan melodik şarkılarıyla grup, bir mainstream rock ekibi olmanın hakkını da veriyor.

Aslında hikayenin başlangıcı, 11 Ağustos 2009’a, albümden çıkan ilk single, ‘Hey Soul Sister’a kadar uzanıyor. 1994’te kurulan Train, diskografisi içinde başarısız kabul edilen bir önceki albümünden sonra, kariyerinin en başarılı single’mı çıkarıyor. Bu nasıl oluyor diye sorulabilir. Elbette kesinlikle böyledir demiyorum ama o ana kadar orta halli gruplardan sayılırken, büyük ihtimalle yukarıya göz dikip, mainstreamln olmazsa olmazı müzisyenlik üzerine yoğunlaşan ekip, o dönemde şarkı yazmayı ihmal etti. Önceki albüm böyle patladı fakat o sırada müzikalite işini halleden grup elemanları, bu albümde de şarkı eksiklerini giderip oyuna döndüler.

Bu zirve işini hafife almayın, belirli kuralları vardır. Öncelikle kabul edilebilir, sınırları önceden tanımlanmış bir sound’unuz olacak. Yani burada alternatif rock’taki bu benim sound’um hikayesi geçmez. Hemen negatif yandan bakmayın, bu da böyle bir oyun; gitarlarınızın sound’u
şöyle, basınızınki böyle olacak, mutlaka yaylı kullanılacak, hem balad hem de enerjik, yeri geldiğinde dans ettirebilecek şarkılar yazmayı bileceksiniz ve şarkıcı bir solistiniz olacak. Özetle, ‘ben bu oyunu böyle de oynarım, çünkü üstün yeteneklerim var’ beyanında bulunacaksınız. Müzisyen için az şey değildir.

Şimdi “Save Me San Fransisco”nun şifrelerine gelelim. Sound, Train’in ustalaşmaya çalıştığı sırada kaybettiği bir köklere dönüş sound’u ama elbette profesyoneli. Bugünün popüler rock anlayışına yön veren kadın rock’çu işlerinin dna’sına sahip şarkılar, grubun neden tekrar gündemde olduğunun diğer bir ipucu. Ve elbette içinde üzüntü ve kalp kırıklıkları barmdırsa da genelde mutlu bir albüm bu. Şunu kesinlikle söyleyebilirim, karamsarlık, depresyon ve öfkenin altı ne kadar çizilirse çizilsin, insanların en çok satın aldıkları şey, müzikte de diğer her şeyde de hala mutluluk.

Bir şimdiki zaman analizi yaparak bitirelim: Zor bir sahne bu. Burada oynayıp iyi paralar kazanan diğer grupların arasında sürekli 1 numara kalmak stresi daha şimdiden Train’i ele geçirmiştir. Ee, her şeyin bir bedeli var bu dünyada.

Haftanın albümleri
Kutlu ÖZMAKİNACI
Hürriyet Müzik

Yorumunuzu bırakın