ŞEKER PORTAKALI-JOSE MOURA DE VASCONCELOS

seker-portakali

Kitabın Adı:ŞEKER PORTAKALI
Kitabın Yazarı: Jose Moura De Vasconcelos
Kitabın Yazılma Yılı:1983
Kitabın Yayınevi: Can Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2001
Sayfa Sayısı:208
Kitabın Konusu: Ailesinden baskı gören ve bu yüzden aradığı değerleri başkasında bulan bir çocuğun,ilk başta korkması ve sonra da onu babası olarak görmesi

Kitabın Özeti:
Yaramazlığıyla tüm mahallede adından söz ettiren ve ailesinin kendisini daha fazla olay yaratmaması ve kendilerinin biraz daha rahat edebilmeleri için kendisini daha beş yaşında okula göndermelerinden şikayet eden Zeze,en çok sevdiği kardeşi olan Luis devamlı gezerdi.Zaten insanın ailede biriyle daha çok ilgilendiğini ve bununda Luis olduğunu söylerdi.Ama abisi Totoca ile birlikte de gezerlerdi.
Zeze devamlı Edmundo dayısıslagörüşür ve ondan çok şey öğrenirdi.Ona göre o bir kültür abidesiydi.Her gitttiğinde kendini geliştimesi bakımından bayağı mesafe katediyordu.
Noel yaklaşıyordu.Ve bütün şehirdeNoel’in yaklaştığını gösteren olaylar gelişiyordu.Bütün dükkanlar daha canlı, daha farklıydı.Yalnız Zeze ailesinin maddi durumunun iyi olmaması nedeniyle bu heyecanı yaşayamıyordu.Bir kamyon dolusu oyuncak dağıtılacaktı.Bu oyuncaklardan alabilmeri için oyuncakların dağıltıldığı ve çok mesafade bulunan bu yere gitmeleri gerkiyordu.Ve de kardeşiyle birlikte gittiler.Bu yere vardıklarında oyuncak kalmamıştı.dolasyısıyla Noel’I armağansız geçirdiler.Bu durumdan şikayetçi olan Zeze homuldanırken babası duydu.Babası bu olay üzerine bir köşeye çekilip çok üzüldüğü anlaşılırcasına oturdu.Zez babasını orda olduğundan haberdar değildi.Kemdisini affettirmek için boyacı sandığını kapıp para kazanmaya gitti ve babasına sigara getirdi.
Zez’nin okumayı daha küçükken öğrenmesi ailesinde herkesi şaşırtmıştı.Zaten ilk başta herkes onun duyduklarını ezberlediğini sanıyordu.Okumayı bilmesi ve birazda onun yaramazlığından kurtulmakiçin onu okula kaydettirdiler.Okulda öğtetmeninin en çok sevdiği öğrenci Zeze idi.Çok başarılıydıve de çok sessizdi.Evde yaptığı yaramazlıkları okulda yapmıyordu.
Taşınacaklardı.Yeni evlerine gittiler.Gloria eve doğru koşmaya başladı ve hintkirazı ağacına sarılıp o ağacın onoun olduğunu söyledi.Diğer kardeşi de aynı şeyi demirhindiye yaptı.Ve Zeze ‘ye de arkadaki küçük bir şeker portakalı fidanı vardı.dikensiz olduğu için onu seçti.Ablası onun çok genç olduğunu ve küçük fidanın da onunla büyüyeceğini söyledi.
Zeze devamlı küçük fidanın yanına gidip kendi kendine konuşuyordu.Sonunda bu küçük fidan Zez’nin sorularına cevap verdi.Bu olayda sonra Zeze deavamlı fidanın yanına giderek onunla dertleşiyordu.
Zeze okula giderken arabaların arkasına takılarak “Yarasa” dedikleri işi gerçekleştiriyorlardı.Yalnız, bir araç vardı ki hiçkimse yanaşamıyordu.Zeze birgün bütün cesaretini toplayıp arabanın arkasına atladı.ama arabanın sahibi arabadan indi veZeze’yi fırçaladı.Zeze bu olaydan sonra daha da yarasa yapmaya cesaret edemedi.
Zeze yaptığı yaramazlıkların birisi sonucunda ayağını bir cam parçasıyla yarmıştı.Bunu farkeden O Portekizli adam ki Zeze’yi arabasına bidiği için fırçalamıştı hemen onu arabasına bindirip onu okula bıraktı.daha sonraları sık sık buluşup arabayla gezmaye başladılar.Zeze bu Portekizli adamı çok sevmişti ve de çok samimi olmuştu.Hatta ondan ismini değiştirmesini istemişti.
Evde yaptığı yaramazlık sonucu babası ve ablası ağzı burnu kırılıncaya kadar dövdüler.Okulda kimse durumu anlamasın diye okula göndermediler.Bu yüzden Portrkizli adamın da yanına gidemiyordu.Dünyada en çok sevdiği kişinin bu adam olguğunu düşünüyordu.Bu yüzden bu adamdan onun babası olmasını istiyordu.

Şeker Portakalı

Şeker Portakalı

Totoc paraya ihtiyacı olduğu için Zeze’ye gelip ondan para istedi.Ama Zeze ona para vermemeye kararlıydı.Totoca para verirse ona iki önemli şey söyleyeceğini söyledi.Şeker portakalı ağacının bulunduğu bahçenin yol için kullanılacağı ve dolayısıyla buradaki fidanların kesileceğini söyledi.
Birgün Zeze okulda öğretmenin sorduğu soruyu cevaplarken geç kalan arkadaşı içeri girdi.Portekizli adamın arabasının Mangaratiba adlı trenin altında kaldığını ve büzden kendisini geç kaldığını söyledi.Bunu duyan Zeze izin almadan olay yerine g,tti ve gerçeği öğrendi.hayatınd aen çok sevdiği adamı yani babası olmasını istediği kişiyi kaybetmişti.Totoca onu bir evin önünde oturuken buldu.ateşler içerisindeydi..Hemen eve götürdü.evdekiler onun yine numara yaptığını sanıyorlardı.Daha sonra bunun gerçek olduğunu anladılar.Hiçbirşey yiyemiyor,hiçbirşey içemiyordu.Bütün mahalle onon ziyaretine gelerek onsuz mahallenin çok sıkıcı çok cansız olduğunu söylüyordu.Totoca ona kötü haber verdiğini ve bu yüzden kardeşinin bu hallere düştüğüne inanıyordu.Bu yüzden vicdan azabı çekiyordu.
Babası ümlü bir şirketin amirliğine atanmıştı.Zeze’yi karşısına alıp ona artık bu sefaletin bittiğini ve bundan sonra acı çekmeyeceğini söyledi.Ayrıca Şeker portakalı fidanının kesimini de erteltttiğini söyledi.ama Zeze için şeker portakalı kesilmişti.Çünki onun manevi babası Manuel Valaderes ölmüştü.
Kitabın Anafikri: Çocukların çocuk olduğu unutulmayıp gereken ilgiyi ve şefkati göstermenin önemi vurgulanmıştır.Vatan
Kitabın Kahramanları:
ZEZE: Küçük yaşta okuma yazma öğrenen,yaramaz bir çocuk.Aile sevgisinden mahrum bırakılmış ve sürekli dayak yemiştir.

TOTORA: Zeze’nin abisidir.

EDMUNDO: Zeze’nin dayısıdır.Ayrıca çok zeki ve çok kültürlüdür.

GLARİA: Zeze’nin ablasıdır.

MANUEL VOLODERES: Babasını olmasını istediği Portekizli adam.

Kitabın Yorumu: Hem büyüklere hem çocuklara hitap edebilen dille anlatılmış ufak şeylerle mutlu olmak ve sahiplenmenin en yalın haliyle bir çocuğun anılarını anlatan bu kitap bence özellikle küçük yaşta okunup ders alınması gereken bir kitaptır. . En kötü yalan insanın kendisine söyledği yalandır.Zeze akıl dolu maceralarıyla bize heyecanlı anlar yaşatıyor… Hayatıma başlı başına bir bakış açısı kazandıran bir eser. Herkesin mutlaka okuması, hatta belli bir yaşın altındayken okuması gerektiğini düşündüğüm yapıt.

enes
Ekim 14th, 2008at5:25 am

güzel bir hikaye küçük yaşta okunmaqsını tavsiye ederim!

enes
Ekim 14th, 2008at5:26 am

güzeldi ve heyecanlı idi

hakan
Ekim 14th, 2008at5:28 am

güzel ama herkesin okumasını tavsiye ederim
küçük , büyük fark etmiyor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

onur
Ekim 15th, 2008at10:16 pm

GÜZEL BİR HİKAYEYDİ HERKESİN OKUMASINI DİLERİM…

kitabı
Ekim 19th, 2008at4:39 am

kitab güzel ama hikayenin bir kitabın tanıtımnı olsa keske

kitabı
Ekim 19th, 2008at4:40 am

kitapların bir tanıtmı olur yani hikayenin yazarın tanıtmı olur ama cok güzel hikayer

uyuyan güzel serap
Kasım 18th, 2008at11:28 am

ya acyip süper bi kitp

eda
Kasım 23rd, 2008at12:11 am

süper bir kitap ya ben onu okuyorum hala herkese tazsıye de bulunurum ben ce harika bir kitap

ramazan
Kasım 23rd, 2008at12:19 am

süper kitap yaaaaaaaaaaaaa
ha emseni bi gören eklesin

gaye
Kasım 27th, 2008at1:13 pm

ya güya özet kitabın hepsi nsl acaba yanlş anlaşlmasn yinede

sanane
Aralık 6th, 2008at9:06 am

ya spr çok beyendim ama istediğim özetler yokkkkkkkkk

kübra
Aralık 6th, 2008at9:09 am

spr bi kitap daha yeni başladım ben kitabını okuyorum daha 32. sayfadayım çok beğendim sizede tavsiyeye ederm

saliha
Aralık 13th, 2008at1:02 pm

çok güzel harika mütiş

saliha
Aralık 13th, 2008at1:03 pm

bazı istediğim şeyler yok

halime
Aralık 20th, 2008at12:35 pm

ben daha yeni okucam süper bir ikaye olduğunu söylüyorlar sizede tavsiye ederim

saliha
Aralık 20th, 2008at1:00 pm

bütün özetin hepsi yok

ALİ
Ocak 6th, 2009at2:40 am

kitabın dili çok güzel.Çocuklara ve büyüklere hitap ediyor.Bir çocuğun gözünde büyükler ve yalan -doğru çatışması.güzel benzetmeleri var.yarasa olamak her çocuğun hayali bence.

murat
Ocak 7th, 2009at10:46 am

Ben ce hikaye cok güzel arkadaşlar size tes viye ederim.

ezgi
Ocak 12th, 2009at10:12 am

şeker pancarı gerçekten müthiş son derece harika bir kitap. bu kitabı okuyanların dsers almasını gerektiren büyük küçük herkezin okuması gereken çocukların duygularını ve düşüncelerini en iyi anlatan ve bunları kağıda döken muhteşem bir kitap herkez okusn diyorum yazarına ve bu siteyi kuranlara çok teşekür ediyorum bu kitabı alamıyosanız bile interneten girip bu siteden okusanız inanın bu bile çok iyi jose mouro vascancelos’a çok teşekür ediyorum bir çocuğun duygu ve düşünceleri ancak bukadar güzel anlatılırdı. kitap okumayı sevmeyen biri bile bu kitabı okuyunca seveceğine inaıyorum yeni kitaplarınızı heyecanla bekliyorum!!!

admin
Ocak 12th, 2009at1:39 pm

Ezgi değerli Yorumların için çok teşekkür ediyoruz..

emre enver
Ocak 13th, 2009at10:14 am

yha bn su sefllr we siyh lale kitebını çoq sefiorm.ezgiiiiiiiiiiiiiiii duy sesimii seni çoq sefiormmmmmmmmmmmmm…

merve
Ocak 17th, 2009at7:33 am

çok güzel ve sürükleyici bir kitap allah çıkaranlardan razı olsun

bihter
Ocak 20th, 2009at9:57 am

hoş ve coooooooooooooooooooooook güzel kitap tavsiye ederim…………………………………

boşş
Ocak 27th, 2009at12:17 pm

çok güzel =)

KUL
Şubat 4th, 2009at2:50 am

gerçekten güzel

KUL
Şubat 4th, 2009at2:51 am

gerrçek olay

KUL
Şubat 4th, 2009at3:02 am

bu kitap 200 syf ayrıcamanuel ölmedi ki?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

akın
Şubat 4th, 2009at5:51 am

yazarını tanıysa daha iyi olur

gzl kıss
Şubat 5th, 2009at12:33 pm

ya ben yazarın hayatını bulamadım

özge
Şubat 5th, 2009at4:38 pm

bence çok güzel bir hikaye fakat fazla kitaptakine benzememiş ama yinede çok can alıcı küçük yaşta okuduğum için biliyorum gerçekten yazarına brova …

tembelxd
Şubat 7th, 2009at3:36 pm

yani süper kcükler ıcın bence herkez okusun okumasına gelıstırısın sız bana bakmayın benım gıbı eşşek olmayın:D

yusuf
Şubat 9th, 2009at1:16 pm

bence güzel bir kitap

sevil
Şubat 9th, 2009at1:23 pm

Ben bu kitabi bir dizide görmüştüm dikkatimi çekti araştırdım güzel bi kitap çok beğendim teşekkür ederim

karya
Şubat 10th, 2009at2:39 am

bu kitabı okuyarak yorum yapmak gerek kitabı okudum ilgimi çekmedi ben doğrusu hiç ve hiç beğenmedim

buse
Şubat 10th, 2009at12:50 pm

yorum bu kitap bence çok güzel bilgili kitap

herkezin okumasının isteriz

selin
Şubat 18th, 2009at11:37 am

süper bir kitap, her yaşta okunmasını tavsiye ederim.kimse bu kitap için geç kalmadı.

selin
Şubat 18th, 2009at11:43 am

ayrıca bu arada bu kitabın devam serisi de vardır ”güneşi uyandıralım” ve ”deli fişek”…yazar kendi hayatını anlatmıştır.

burcu
Şubat 22nd, 2009at9:43 am

çooooooooooooooooooooook güzel bu hikayeyi sevmeyenlere katılmıyorum ayrıca ezgi arkadaşımızın yazdığı şeker pancarı değil ŞEKER PORTAKALI olmayacakmıydı:)

burcu
Şubat 22nd, 2009at9:45 am

güzel kıs adlı kişiye sesleniyorum bende şeker portakalının hayatı var!!!!! araştırsaydın bulurdun

esen dal
Şubat 22nd, 2009at2:21 pm

okuduğum kitapların en güzeliydi özetide fena olmamış

Kübra TÜTÜNCÜ
Mart 4th, 2009at1:05 pm

Kitap çok duygusal…Belki size komik gelecek ama kitabı okurken ağladım….Herkese öneririm….Ama özelliklede büyükler okusun…..Yazarın ellerine sağlık:)….

zeynep....!!!>
Mart 8th, 2009at3:29 am

bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim çok güzel bir kitap…

betül
Mart 10th, 2009at3:34 pm

cok güzel bi kitap herkesın okumasini tavsiye ederim harıka arkadaslarımın cogu kıtabı okumadan bilıyorlar cunku bu hıkayeyı onlara ben en ince ayrıntısına kadar anlattım

şevval
Mart 12th, 2009at11:30 am

oncelıkle gzl bır sıte!!
kıtabın ozetı bıras daha kısa olsa iyi olurdu ama neyse…
kıtap çok gzl hrkese onerırım …
bu arada msnem : sewwal_395@hotmail.com

özge karahan
Mart 26th, 2009at1:34 pm

bence güzel herkes okusun ama gerçeğinde biraz küfürler var ancak bilinçli bir kişiye zarar gelmez

DuyGu
Nisan 28th, 2009at9:37 am

güsell ama çokk acıı bi olaylaa sonaa eriyorr… çocuk küçük yaştaa olgunlaşıyor…ama özettee çkk yazım yanlışı vardıı… tekk eksikk olarakk bunuu gördümm 🙂

acı prenses
Mayıs 10th, 2009at11:31 am

valla bu kıtap cok guzel cunku ben bu kıtabı okudum herkesin okumasını isterim bıde ordan bı cocuk mauro olmediki diyor ama öldü dünyadan haberi yook ne insanlar var ya lutven yorumum cıksın bazen cıkmıoda neysex herkse by buradan herkese sl

mert
Mayıs 12th, 2009at11:13 am

hiç güzel olmamış çünkü çok uzun

gülin
Temmuz 18th, 2009at11:25 am

ben bu kitaba yeni başladım hadi hayırlısı

serpil
Temmuz 31st, 2009at5:31 am

harika bir kitap ben 3 defa okudum ve her darlandığımda tekrar okumaya başlarım.

:)
Kasım 1st, 2009at11:36 am

evet gerçekten çok iyi bir kitap. tüm gençlerin okumasında fayda var. size çok şeyler kazandırabilecek bir kitap . ayrıca canınızı sıkacak bir kitap değil . çok eğlenceli ve gerçekçi . Zeze’nin bir şeker portakalı ağacıyla olan dostluğu ona karşı sevgisi hoşunuza gidecek . zeze’nin yaramazlıkalrına da güleceksiniz ..

ayrıca yine aynı yazarın kayığım rosinha adlı kitabını okumanızı da tavsiye ederim .. o da çok güzel bir kitap .

esra
Kasım 10th, 2009at11:43 am

şeker portakal çok güzel bir romandır.

esra
Kasım 10th, 2009at11:45 am

veçok acıklıdır endaksidir. herkese tarif edebilirim.

gizem
Kasım 11th, 2009at12:41 am

çok güzel bir kitap şu anda okulda bu kitabı okuyoruz.herkese tavsiye ederim..

burcu
Aralık 2nd, 2009at9:10 am

allahalla istediğin özetler olmasın sen buradan oku daha sonra kendi özetini sen çıkar yani

ece yılmaz
Aralık 8th, 2009at1:35 pm

cümleye bak “güzel ama tavsiye ederim” hahaha cümleni yalnış kurmuşsun

şeyda
Aralık 17th, 2009at12:59 pm

çok acıklı bir kitap ne zaman okusam hep ağlıyorum birde yazar bu kitabı 12 günde yazmış

Utku
Aralık 19th, 2009at2:35 am

bu kitabı 6-7 kere okudum çok güzel bi kitab ve arkadaşlar güneşi uyandıralım adlı kitaptada zeze nin hikayeleri var

umut
Aralık 27th, 2009at12:31 pm

tavsiye ederim güzel bir kitaptı daha doğrusu hoca bize 5 tane kitap aldırdı ve 5 ktaipın içinde bu vardı bu kitapı okudum bittirim süperdi daha doğrsu bir yerde felan hoşlanmadığım cümleler vardı ondan puan kırmadım keşke kırsaydım 10\10 veriyorum

emre
Aralık 28th, 2009at7:33 am

**Çok acıklı ve güzel bir hikaye.**

emre
Aralık 28th, 2009at11:47 am

Şimdi özetini yazdım çok güzeldi

sewilay
Ocak 6th, 2010at11:00 am

çok saolun çok lazımdı aynı zamanda o kadar güzel bi roman kiii anlatamam bn

sewilay
Ocak 6th, 2010at11:01 am

ewet aynen çok acılııı

inn0Cent AnqeL
Ocak 6th, 2010at12:58 pm

ben kitap okumayı sewerim ve gerçekten zevk alarak ouduğum kitaplardan bir tanesi fakat kitabı kendisini kumanızı öneririm

furkan
Ocak 6th, 2010at1:12 pm

ben de bu kitabı okudum çok güzel herkese tavdiye ederim

efe
Ocak 7th, 2010at7:35 am

güzel denildiğine bakmayın içinde binlerce terbiyesiz sözcük var

genç FB'li
Ocak 12th, 2010at6:06 am

bence güzel bi kitap diil.çünkü içinde çok fazla küfür var
ör: o………….. çocuğu

yasemin
Ocak 18th, 2010at10:59 am

super bir kitap

rabia
Ocak 25th, 2010at4:19 am

anlamadım bu kitaptan bişey anlatınbana

arda
Ocak 27th, 2010at1:22 pm

bu kitap çok güzel okumanızı tavsiye ederim

arda
Ocak 27th, 2010at1:26 pm

hiçte bile sadece zezeyi çok hırpalıyorlar o kadar

arda
Ocak 27th, 2010at1:27 pm

ama çok güzel bir kitap

esma
Ocak 31st, 2010at6:57 am

bencede bu kitap çok güzel ama bazı yerlerde küfür yazıyor ama çok güzel bir kitap

necati
Şubat 2nd, 2010at4:16 am

bunun özetini çıkarandan allah razı olsun çooook teşekkürler:)

hilal
Şubat 4th, 2010at10:32 am

çok guzel bir roman

lezzetli porkatal
Şubat 5th, 2010at10:53 am

yawwww böyle porkatal yemediydüm tirabzon un en kırel kıtabı seçildi 4-5 arkadaşla seçtik ama küfür edio .örneğin:gerizekalı,o… salak o.ç. …

isimsiz
Şubat 6th, 2010at7:15 am

İçinde çok terbiyesiz kelime var fakat çok duygulu ağladım yha portuga ve minguinho ‘ ya çok acıdım =( içinde ne arasan war küfür açısından ama konusu ve anafikri süper !!!!

suevin
Şubat 7th, 2010at5:16 am

olsun ama yinede güzel bir kitap çok duygusal ve dokunaklı yazar grçek bir dahi

suevin
Şubat 7th, 2010at5:20 am

ben bu kitaba bayıldım kusursuz tek kelimeyle harika mükemmelin tesinde SÜPER BİR KİTAP hem küfür edersede etsin sanki siz hiç küür etmiyonuz ya kim ne derse desin ÇOK GÜZEL BİR KİTAP

merve
Şubat 7th, 2010at8:47 am

bence çok güzel bir kitap ama pek bir şey anlaymadım çok sevdim herkezin okumasını tavsiye ederim
öğretmen istemişti çok işime yradı biraz da olsa bilgiler aldım saol çok teşekkürler

SEDA
Şubat 14th, 2010at9:11 am

hayır çok küfürlü

TqCee
Şubat 22nd, 2010at10:18 am

ewet ben güneşi uyandıralım kitabını okudum…oda çoq keyifliii bir kitap..ayrıca delifişek adlı kitaptada zezenin maceraları anlatılıyorr…okumanızı tawsiye eDerimm!!!

TqCee
Şubat 22nd, 2010at10:22 am

abartma LÜTFENNN .D

eCe
Şubat 22nd, 2010at10:25 am

AYNEN katılıyorum …
bende bu kitabı ÇoK sEWMişTİm

derya
Şubat 22nd, 2010at10:26 am

saçmalamayın yaaa…benCe güzel bir Kİtp

semih
Şubat 22nd, 2010at10:27 am

katılıyorum sana

TqCee
Şubat 22nd, 2010at10:37 am

zezenin güneşi uyandıralım ve delifişek kitabıda cooqqqqq güssell

TqCee
Şubat 22nd, 2010at10:38 am

özetini oku işte…veya kitabın kendisini oku

esra
Şubat 25th, 2010at11:07 am

tarifi olmayan bir kitap.SÜPERRRRRRR…

bensunurr
Mart 10th, 2010at12:22 pm

pisikojok hocam oku dedi bende okumaya çalışıom ama yinese saqolun beaa

merve
Mart 10th, 2010at12:24 pm

yha varya bayıldım abi ama ben genellikle ipek ongun okuom ipek ongunun yanında bu bok kalır yhani ama yinede qüzell

alperen
Mart 11th, 2010at10:33 am

hiç güzel bi kitap değilmiş valla

alperen
Mart 11th, 2010at10:34 am

birde çok küfürlü o….. yazıyo anlarsınız işte

ayşe
Nisan 19th, 2010at4:55 am

sen kıtmısın da anlamıyosun en iyisi sen bu tür kitapları okuma git pamuk prensesi felan onları oku(:d)

yasemin
Nisan 26th, 2010at8:00 am

çok güzel bir roman herkese tavsiye ederim

RÜMEYSA
Mayıs 23rd, 2010at1:11 am

HARİKA bir kitap çok begendim herkese tavsiye ederim

fifii
Mayıs 28th, 2010at1:06 pm

cok beqndm bu siteyi Harika Yanee 😉

kübra kara
Temmuz 23rd, 2010at9:08 am

kitap süper diğer serilerinide okumak için sbırsızlanıorum okumayan herkese tavsiye ediorum..:)

aBk :3
Eylül 22nd, 2010at10:51 am

çokkk ama çok qüzL bi kitp her okuDuqmDa ağLıyoRm.BnCe bu kitabn eşi benzeri yok.

şeker portakalı
Aralık 27th, 2010at12:18 pm

çok iğren bi kitappppppppppp

samet
Şubat 8th, 2011at1:05 pm

deyilmi arkadaşlar evettttttttttttttttttt

azad
Şubat 19th, 2011at8:52 am

senin kibi iğrenc bir kitap değilmi

esra
Mart 31st, 2011at5:12 am

bnm türkçe performans ödevimdi bu hikayeyi okumuştum ama bulamadm özetini yzcm çok gzl bt roman bu acaba kç alcam ki ? :/

leyla
Nisan 4th, 2011at7:59 am

çok güzel bir kitapmış

fatoş
Nisan 10th, 2011at6:31 am

yukarıdali parça şeker portakalının özetimi

sena
Nisan 11th, 2011at12:39 pm

gizem sen misin kızım..sıra arkimm

sena
Nisan 11th, 2011at12:40 pm

çookkk harika kelimeler yetmeyen bir kitapp bi kereee zekasız taş kalpli mendeburlar..

seren aydemir
Mayıs 3rd, 2011at11:52 am

güzel bir kitap bence..sıınıfca okuduk bu kıtbı..zeze yrmz oldugu hlde zekı bır kahraman fakat ysdklrı onu yıprtmıs ve cok uzduunu anltıor bncr kısaca ıster byuk olım ıster kucuk olıım frktmez sadece svkt ve sevgnn hryrde olmsı grktıını ne htlr ypsnda trkrrlnmaması anltıor..herkesın okumasını tvsıye edrm

seren aydemir
Mayıs 3rd, 2011at11:54 am

güzel bir kitap bencede sitede hrka …

rabia
Kasım 1st, 2011at4:18 am

süper bişey kitabın içinde bazen kötü şeyler yazıyo ama çok güzel özetii kısa bişee

buğra
Kasım 10th, 2011at1:16 pm

içerisinde azıcıkta küfür olsa çok güzel bir kitap herkese öneririm.

Emirhan
Kasım 16th, 2011at12:48 am

Çok TŞK Ederim Yazana..! 😀

0quzhan
Kasım 23rd, 2011at3:16 pm

Ark. deli fişek güneşi uyandıralım şeker portakalı herkeze tavsiye ederim

zeynep
Kasım 30th, 2011at9:37 am

gerçekten çok güzel bir kitap o hikayenin içinde olmak isterdim

kübra
Aralık 21st, 2011at11:36 pm

güzel bir kitap içerisinde bilgi dolu herkese tavsiye ederim bu kitabın devamı olan güneşi uyandıralım kitabını da okuyun okulda bu kitabı okuduk performans ödevi verdi hoca okudum özetledim 100 aldım…
:D:D:D
:):):)
<3<3<3

ahmet
Aralık 24th, 2011at2:15 am

inşallah öğretmen fark etmez

MELEKE
Ocak 8th, 2012at11:03 am

EMREYE KATILIYORUM

NİMET
Ocak 8th, 2012at11:05 am

OKUMA BİLMİYORUM YAAZMA BİLİYOM BEN NİMET İŞMAL

AVNİ BULDAŞ
Ocak 8th, 2012at11:06 am

BEN KISACA AYI AVNİ

Adım Bende Saklı Kalsın:)
Ocak 10th, 2012at9:39 pm

bence süper bi özet yazmıssın bravo kştapta bu arada harika herşeyide açık açık anlatmıssın tskkr edyrm

şeker portakalı
Ocak 14th, 2012at4:36 am

çok güzel bir kitap herkesin kitap okuma zevki farklı olabilir ama herkesin her çeşit okuyarak kendisinin hangi tür okumada daha zevk aldığını bilmesi gerekir.

boşwer
Şubat 5th, 2012at6:38 am

şeker portakalı romanında olayın nasıl geliştiğini söylermisiniz lütfen çok acill :((,

sahin
Kasım 12th, 2014at12:56 am

kitapla özet arasında çok fark var . Mutlaka okuyun. İlk olarak 13 yaşımda iken okumuştum çok etkilenmiştim. 22 sene sonra yeniden okuduğumda hala hıçkırıklara boğulmaktan kendimi alamadım

Yorumunuzu bırakın