80 Günde Devr-i Alem – Jules Verne

80_gunde_devri_alem

Kitabın Adı:80  Günde Devr-i Alem
Kitabın Yazarı: Jules Verne
Kitabın Yayınevi: Gün Yayıncılık
Kitabın Basım Yılı:2005
Sayfa Sayısı:125
Kitabın Konusu: Kitabın kahramanı Phileas Fogg un idda üzerine dünyanın etrafını 80 günde dolaşmasını ve yaşadığı maceraları konu almaktadır..
Kitap açıklama:
1872 yılında, İngilterede zengin bir adam yaşardı adı Bay Phileas Fogg’du Bay Fogg dünyanın en nazik insanıydı gösterişide pek sevmezdi ,hakkında pek az şey biliniyordu , herzamanki gibi biriç oynarken bir hırzıslık olayı masada konuşulmaya başlandı , Dedektifte tabiki olanları dinliyordu.. Bir iddaa üzerine bay Fogg dünyayı 80 günde gezeceğini söylemişti ,yanına yardımcısınıda aldı ve tabiki şüphe içindeki dedektifte onları takip edecekti.. Bakalım hırsız herçekten onlar mıydı ?

Bu kitabın tamamını okumanız dileği ile ….


Kitabın Özeti:
Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetinin yarısını ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de bunu, önceden bir plan program yapmadan gerçekleştirecektir. “Beyler, 21 Aralık günü beni burada bekleyin” demeyi de ihmal etmez.
Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı Passeportaut eşliğinde koyulur.
Bu arada, bir dedektif Fix, bir banka soyguncusunun peşindedir. Banka soyguncusu, Bay Foog’a çok benzemektedir. Bu yüzden, dedektif Fogg ve yardımcısını adım adım izlemektedir. Hatta, “soyguncuyu buldum” diye merkezine haber verip, tutuklamak için izin ister. Çünkü yaptığı istihbarata göre, Fogg İngiltere’den çok acele çıkmıştır ve de yanında büyük miktarda da para taşımaktadır.
Üç kahramanımızın bindiği gemi Afrika’ya varmıştır. Afrika’dan 14 Ekim’de Aden’e, oradan 20 Ekim’de Hindistan’ın Bombay limanına varırlar.
Dedektif Fix, Hindistan polisinden Fogg’un tutuklanmasmı ister. Hind polisi, İngiltere’den emir gelmeden bu işi yapamayacaklarını belirtip, reddeder.
Bombay’da, Fogg’un yardımcısı, treni beklerlerken, bir tapınağa ayakkabı ile girdiği için, ayakkabıları çıkartılarak tapınaktan sille tokat atılır. Bunu efendisine söylemez.
Trene binip, Hindistan’ın içlerine doğru yola koyulurlar. Ancak, tren hattı henüz tamamlanmadığı için, Tren belli bir yerde durur. Daha ileri gitmesi mümkün değildir. Araya araya bir fil bulup, satın alırlar. Ve yola koyulurlar. Hedef Kalküta’dır.
Yolda, fil duraklar. İnsan kokusu almıştır. Saklanırlar. Bir kafile, aralarında bir ceset ve kurban edecekleri bir genç kız den geçip gider. Sabaha kadar bekleyip kızı kurtarırlar. Artık dört kişi olmuşlardır. Kalküta’ya varırlar. Rehber ve fili geri gönderirler. Kız yanlarında kalır. Kızın adı Aouda’dır.
Kız, hayretler içindeydi. Bir gün önce ölmüş olacaktı. Bugün ise yabancı insanlarla bir arada bulunuyordu.
Akşam, gemiye binirj gitmelerine beş saat varken, yanlarına yaklaşan bir polis onları müdüriyete davet etti. Durum anlaşılmıştı. Dedektif Fix, Fogg’u tutuklatamayınca, yardımcısının tapınağa, ayakkabı ile girmesi konusunu işleyerek, rahiplerin şikâyetçi olmasını sağlamış, böylelikle de polis olaya el koymuştu. İki bin pound ödeyerek kefaletle serbest kaldılar.
Hemen bir gemiye binip Hong Kong’a doğru yola düştüler. Dedektif Fix yine peşlerindeydi. Hong Kong’da kendilerini götürecek, gemiyi beklerlerken, Detektif Fix, Bay Fogg’un yardımcısıyla ahbaplığı ilerletir. Ona polis olduğunu açıklar. Yardımcı, efendisine geminin kalkış saatini bildiremesin diye de onu sarhoş edip, oyalaı.
Bu esnada, bay Fogg Hong Kong çarşılarında alışveriş için gezmektedir.
Gece yatar. Sabah gemiyi kaçırdığını anlar. Fix yanma yaklaşır. Sevincini belli etmeden, onunla konuşur. Çünkü en yakın gemi bir haftadan önce gelmeyecektir.
Fogg bir kayık kiralar. Bilmeden, Fix’i de kendileri ile birlikte gitme teklifini, Fix mennuniyetle kabul eder. Küçük tekne ile yola çıkarlar.
Yardımcı ise, gemidedir. Gece uyanmış, koşa koşa kendisini gemiye atmıştır. Efendisinin olmadığını ancak, gemi hareket ettikten sonra anlayabilmiştir. Ama iş işten geçmiştir. Geminin vardığı yerde, Amerika’ya gitmek için gemi aramaya başlar. Parası olmadığı için, aşçılık yapmaya bile razıdır. Böyle dolaşırken, bir sirke uzun burunluların alınacağı ilanını görür. Müracaat eder ve karın tokluğuna çalışmaya razı olur. ‘ ¦ r .
Bir gün akşam, gösteriden sonra, seyirciler arasında oturan Efendisi Bay Fogg’u görünce hayretlere düşer. Yine bir araya gelirler. Albay Stamp Proctor isimli birisi ile kavga ettiler….

Hep birlikte, General Grand gemisi ile Amerika’ya doğru yola çıkarlar. 3 Aralık’ta San Fransisco’ya ulaşırlar. Tüm aksaklıklara rağmen, Fogg’un hedeflediği tarihte bir sapma olmamıştır.
Fakat, aksilikler de bitmemişti. Amerika’da kavga ettikleri Albay, peşlerindeydi. Nitekim trende Bay Fogg’la karşılaşırlar ve düello için trenin arkasına doğru yürürler. Tam bu esnada, Kızıl­derililer trene saldırır. Fogg’un yardımcısının cesareti sayesinde bu saldırı püskürtülür. Bu arada Albay yaralanmış, yardımcısı ise kaybolmuştur.
Fogg treni kaçırma pahasına gider ve yardımcısını bulur. Bu sefer temin ettikleri bir kızakla yollarına devam edip ve Omaha’ya vardılar.. Omaha’dan da trenle Şikago’ya kadar geldiler. 10 Aralık’ta ise New York’taydılar. Ancak, gidecekleri gemiyi kaçırmışlardı.
Ama, Bay Fogg’un durmaya niyeti yoktu. 8000 dolara bir gemi kiralar ve ertesi gün yolculuğa çıkarlar. Hiçbir limana yanaşıp yakıt ikmali yapmadıkları için, yolda geminin kömürü biter. Bay Fogg, bu sefer de gemiyi sahibinden 60 bin dolara satın alır. Ve gemi, üst tarafında ağaçtan yapılma ne varsa yakarak yoluna devam edip, İrlanda’ya kadar varır. Artık yol yaklaşmıştı. İrlan­da’dan önce bir trene, sonra da bir gemiye binerek Liverpool’a vardılar.
Liverpool’da, dedektif Fİx Bay Fogg’a yanaşıp ismini sordu ve “İngiliz Kraliçesi adına sizi tutukluyorum” dedi.
Fogg’un canı çok sıkılmıştı. Saatini önüne koymuş, durmadan bakıyordu.
Birkaç saat geçmemişti ki, Fix içeri girerek, “Sizden özür diliyorum bayım, gerçek hırsız üç gün önce yoklanmış” dedi. Fogg ayağa kalktı ve Detektife esaslı bir yumruk atarak onun ayaklarını yerden kesti.
Hemen istasyona koştular. Tren yoktu. Bay Fogg özel bir tren tuttu. Dokuza on kala Londra’ya vardılar. Ancak, geç kalmış ve bahsi kaybetmişti.
Evine geldi ve odasına kapandı. Ertesi gün Aouda ile konuşmaya başladı.
“Seninle ilgili çok güzel düşüncelerim vardı. Ancak, şimdi her şeyini kaybetmiş birisiyim. Sana ancak, az bir para verebilirim.”
Aouda, “hayatımı kurtardınız, sizden daha başka ne isteyebilirim. Hem ben sizi seviyorum ” dedi.
Evlenmeye karar verdiler….Bir gün sonra, akşam evleneceklerdi.
Fogg’un beş arkadaşı, dakikaları sayıyorlar, Fogg’un artık gelemeyeceğini hesap ediyorlardı. Tam saatinde, Fogg içeri girdi ve “geldim” dedi
Bu nasıl olmuştu. Gayet basit. Fogg ve arkadaşları bir gün erken gelmişlerdi. Ancak, Bay Fogg, bunun farkında değildi. Yardımcı ertesi gün kendisini az bir zaman kala ikaz etmese, yine farkında olmayacaktı…
Ve Bay Fogg artık yine zengin bir adamdı.
Kitabın Anafikri: İstediğimiz ve kendimize güvendiğimiz zaman tüm zorlukların arkasında durabiliriz.
Kitaptaki Karakterlerin Değerlendirmesi:
Phileas Fogg: Zengin kendine güvenen maceracı bir kişi.
dedektif Fix: Yanlışlıkla Phileas Fogg u hırsız zannetmiştir..Ve onun peşinden dünya gezisine katılmıştır.

Bu kitabı satın almak için tıklayınız.

fenerbahce
Kasım 8th, 2009at4:31 am

kitap cok guzel:)

gürsel
Aralık 2nd, 2009at3:35 am

çok saol okuldan istemişlerdi çok işime yaradı saol

berkan
Ocak 4th, 2010at8:51 am

saolun çok işime yaradı

qwqw
Ocak 17th, 2010at4:35 am

8 kitap özeti istenmişti bulamamıştım.şimdi bunları gördüğüme çok sewinndimm

zehra
Mart 1st, 2010at10:13 am

ÇOK GÜZEL DİMİİİİİİİİİ BENİM GİBİİİİ ::::dDDDD
😀
😀 😀 😀
😀
😀 😀

RAZİYE
Mart 3rd, 2010at11:47 pm

haklısın

Buse =)
Mart 11th, 2010at5:11 am

Güzel we Maceralı bır kıtap we cokta acıklıyıcı bır kıtap işimiede cok yaradı =)

ahmet
Mart 24th, 2010at8:18 am

çok güzel 🙂

zehra
Mart 30th, 2010at8:56 am

ben beğendim güzel aynısının tıpkısı bende de var yani şaşırmadım okuyunca alışığım bu tür kitaplara yani abartı değil fakat güzel site-kitap……..

zehra
Mart 30th, 2010at8:57 am

yorumuma devam ediyorum ben hava atmak istemem ama yani çoğunuz okumamıssınızdır. BEN OKUDUM AMAAAAAAAAA……………..

zehra
Mart 30th, 2010at8:59 am

ben okudum oyuzden hahaa noldu yazdım 10 yas demek küçüğüm fakat bilgiliyim demektiiirrrr…

emrah
Nisan 28th, 2010at3:18 am

ben bu özet sayesınde okul bırıncısı oldum valla çok saolun bu arada zehra kımse bu yorumu okusun
bende okudum hemde iddaya gırdım 80 defa okudum bakalım ağzını açıcakmısın zehra

tuğba
Mayıs 2nd, 2010at11:33 am

çok işime yaradı çok saolun arkadaşlarr

tuğba
Mayıs 2nd, 2010at11:34 am

emrah sen nasıl ve neden okul birincisi oldun yha merak ettim vlla

sagopa
Mayıs 3rd, 2010at5:40 am

cook güsel olmus bunun sayesinde bizim hoca odeve 100 verdi ve sizin sayenizde takdir alacağım.Size cok tesekkür ederim.

tuğçe karamel
Mayıs 6th, 2010at11:50 am

gayy çok güzelmiş yha bayıldım önce elinize sağlık sonra gözüme okumaktan gözüm çıktı ama değermişş yhaa tavsiye ederimm saol jules vernee

alperen adlım
Ekim 31st, 2010at8:48 am

gayet başarılı bizede çok yardımcı oldu ellerinize sağlık teşekkürler

gül
Kasım 6th, 2010at5:18 am

tşk ederim işime çok yaradı vallahiherkese okumasını tavsıye ederim

dark DeVoL
Kasım 10th, 2010at9:34 am

isa adım benim

liza
Kasım 17th, 2010at2:47 pm

cok tesekurler

dengesiz
Aralık 1st, 2010at6:57 am

vallaha çok iime yaradı hoca kitabı okuyun gelin dedi bn burdan özetini çıkardım güle güle gzller telfonmu 053245693525147896325

hasan
Aralık 2nd, 2010at9:43 am

ßN çOq bqendim bqaLım hoca internetten yadıqımı anivaqmiiii

PİHİLEAS FOGG
Aralık 2nd, 2010at11:30 am

Hello ben adım fogg adı benimde geçiyor.Ben zor anladı ama süper ben begendiiii

gülcan
Aralık 7th, 2010at7:50 am

ben bu kıtabı cok begeniorumm cok guzell

hasan
Aralık 8th, 2010at7:50 am

çok güzel böyle özetler olması hoca özet yapın dio 100-200 syf okucam yere 1syf okuyom 😀 😀 😉 🙁 <3

buse
Aralık 18th, 2010at7:32 am

bence bu kitap çok uzun ama keyifli zevkli aama okuması çççoookkk zzzoooorrrrrrrrrrrr 🙂

kerim
Aralık 21st, 2010at11:11 am

kapa çeneni

hüseyin
Aralık 22nd, 2010at5:09 am

arkadaşlar herkese tavsiye ediyorum mesela okumayı seviyorsun ama kitap alacak paranmı yok gir bu siteye araştır hatta
size bu sitenin linkini verem(www.kitap-ozet.net/kitap-ozetleri-yazar-biyografileri/seksen-gunde-devr-i-alem-jules-verne.html)

hüseyin
Aralık 22nd, 2010at5:11 am

heheh ya senin aklında varmı??????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sanki anlamadık za xd 😀

hüseyin
Aralık 22nd, 2010at5:12 am

o zaman nie girionda bu siteye yorum yapıon ve yararlanıon sen malmısın yav :[

fatmanur
Aralık 25th, 2010at8:06 am

ayyyyy ben bu kitabı çooqqq b£q£ndim yhaaaaaaaaaaaa hahahaaa

Zeynep
Ocak 3rd, 2011at9:18 am

oha herşey yazıyo süper

semra
Ocak 6th, 2011at8:03 am

kuzenimle benim sitemi beğendiğiniz için teşekkür ederiz

zehra nur
Ocak 7th, 2011at8:47 am

bana bak ben sana lafattımmı sana karışan var mı bide cevap vermiş utanla az hem ben havamı da atarım ddalgamı da geçerim sensin lan o MALL

asi melek
Ocak 9th, 2011at2:29 am

çok işime yaradı saolun

cezaaa
Ocak 10th, 2011at8:47 am

süpeerrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!çok beyendim sayenizde 5 alcam…

BebeqLeshi
Ocak 16th, 2011at9:36 am

boq gibi kitap sikerim ben böyle kitapı

zeliha tuba
Ocak 20th, 2011at12:59 am

sağolun çok işime yaradı yarın sınav var 😀

fezile yıldırım
Şubat 5th, 2011at6:56 am

bn hiçç beyenmedim üff

asi melek
Şubat 5th, 2011at6:58 am

zehranur dalga denizde eser ok mu hehehheh

sevgi
Şubat 8th, 2011at5:07 am

çok teşekkürler işme yarayacağını umuyorum herkese okumasın tavsiye ederim

yusuf
Şubat 12th, 2011at11:59 am

sağolun çok işime yaradı

Phileas Fogg
Şubat 13th, 2011at2:52 am

Hello, my name is Phileas Fogg, the events I’ve had it all

serkan
Şubat 13th, 2011at10:08 am

cok teşekür ederim cok işime yaradı

efe
Şubat 14th, 2011at11:30 am

şu kücücük özet bnm cok isime yaradi hatta taktir aldim 😀 🙂 😮 (h)

erva
Şubat 22nd, 2011at8:20 am

salak gerizakalı

07 gençlik
Mart 2nd, 2011at8:10 am

valla iiiyiki böyle siteler var yoksa 12 tane kitabın özetini 2 günde nası bulupta yazılıya çalışacaktımmm allah bu siteyi kuranın belasını versin dermişim hahahaaaaa:x:D

kanaryamm
Mart 6th, 2011at8:51 am

en sevdiğim kitapp:::::D

kdsömfökdsn
Mart 11th, 2011at1:55 am

bu kitap özeti sayesinde öretmenim çok beğndi

maqni
Mart 22nd, 2011at2:20 am

Cok quzeL Bır Kıtab Kıtabı Okuyamadım Cok TeLasLadım Cunku 20 Dk KaLmısTı Hemn Okudum Cok TskLer

sevimli
Mart 23rd, 2011at9:37 am

çok teşekkür ederim.

kaan
Mart 30th, 2011at7:58 am

bizimde yazılı vardı ii oldu kitap çok uzun geldi hemen özete

erkut karal
Nisan 5th, 2011at9:02 am

teşekkür ederim çoq işime yaradı

BİR GÜL
Nisan 7th, 2011at2:46 am

çok tesekürler okuldan istemislerdi

ozi
Nisan 8th, 2011at12:19 am

Sizi gidi özetçiler toplanmışız buraya kitap özetlerine bakıyoruz.dimi siz ne çakallsınız varya siz şeytana papucunu ters giydirirsiniz.

sena
Mayıs 11th, 2011at6:26 am

yarışma ıcın lazımdı çok işime yarıycağını umuyorum

CrAzY SaKaRyA
Mayıs 12th, 2011at7:38 am

SaOlUn ÇoK iŞiMe YaRaYaCaĞıNı DüŞüNüYoRum….:):):):):):):):)

ahmet
Mayıs 24th, 2011at10:59 pm

sen çokmu güzelsin :))

ahmet
Mayıs 24th, 2011at11:02 pm

onu sorarsan bende okudum ve hüseyin sana hak veriyorum MALMISIN SEN???

ahmet
Mayıs 24th, 2011at11:03 pm

ben senden küçüğüm ama bende okudum (ben 9 yaşındayım)

ahmet
Mayıs 24th, 2011at11:05 pm

kitap alacak parası yoksa interneti nereden bulsunlar(cevaplada görim)

ahmet
Mayıs 24th, 2011at11:06 pm

yess (anlamadım ama neyse) 😀 😀 😀 😀 😀 😀

ahmet
Mayıs 24th, 2011at11:07 pm

beşiktaşlımısın

ahmet
Mayıs 24th, 2011at11:09 pm

yarışmayı inşallah kazanamazsınız. çünkü kendi hakkınızla kazanmalısınız

ahmet
Mayıs 24th, 2011at11:10 pm

neden teşekkür ediyosunuz yorum yaptıkğım içinmi??????? hahahahahaha : 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

isim yoq
Haziran 1st, 2011at11:44 pm

abi bu resmen özzet değil geniş özet ya şimdi ben bunu yaz yaz bitiremem 😀

beyli
Eylül 19th, 2011at11:08 am

bana hiç işime yaramadı ya ne kadar uzun 🙁 ofya bu yazılarla bizi öldürürler

zehra
Ekim 13th, 2011at7:13 am

ne iyi ettilerde özeti buraya yazdılar

zehra
Ekim 13th, 2011at7:14 am

asıl çakal sensin

serdar
Ekim 18th, 2011at9:01 am

🙂
malsın olum sen

esmer
Ekim 25th, 2011at12:33 am

çok uzun yaaa bnm yazmm gereken yer 5 6 satırlık yer

esmer
Ekim 25th, 2011at12:37 am

ama konu felan işime yaradı

peri kızı
Ekim 26th, 2011at10:36 am

sözde özet haa kitap kitap 🙁

SElsN
Ekim 31st, 2011at12:22 pm

çok işmE yarDı Bu Konusu Benn yaZdım Bunu Ödv içN 10 saAt Te yazDım

SElsN
Ekim 31st, 2011at12:24 pm

çok işime yaradı bunu yazdım hoca kaç vercek acaba? 😀

Sende BaksanA ne Laf aTn pÇ

elif
Kasım 15th, 2011at9:21 am

ben yazdım ama bitti bile 🙂

elif
Kasım 15th, 2011at9:23 am

herkes yazmasın haha ben çoktan bitirdim bile ama lazım olmassaydı yazmazdım işte

ferit
Kasım 15th, 2011at10:20 am

çok iyisin ozaman biraz ellerin kopmuştur ama salamsındır yani tebrik ederim seni o zaman

kalp
Kasım 19th, 2011at3:33 am

çokkkkk iiişime yarayacak 🙂

performansssss için

alişan
Kasım 20th, 2011at10:07 am

sen çok güzelsen göster yüzünü gösterde bakalım güzelim

alişan
Kasım 20th, 2011at10:08 am

zehra sana diom kız tmmı yarın saat 7 de yorum yaz bakım

alişan
Kasım 20th, 2011at10:09 am

çok güzel kitab bence 😀 😀 😀 😀 fogg hee

alişan
Kasım 20th, 2011at10:10 am

çok güzel kitab bence 😀 😀 😀 😀 fogg hee :S:S

alişan
Kasım 20th, 2011at10:11 am

sen çok güzel sen gel karşıma tmmı

deniz
Kasım 22nd, 2011at6:29 am

yarışmada 1.oldum yubbi:))))))))))))9

masal perisi
Kasım 30th, 2011at5:57 am

jules verne nin kitaplarının hepsine ayılıyorum ve hiç sıkılmadan okuyorum

elif
Aralık 7th, 2011at12:58 am

ço teşekkür ederim sınavda çok işime yarıcak

osman
Aralık 12th, 2011at10:00 am

saolun işime yarayacaktır 😀

Crazy aboaut
Aralık 13th, 2011at2:06 am

yaz yaz bitmez bu ya daha jules vern ıcın bır yazı hazırlıcam

furkan
Aralık 14th, 2011at12:13 pm

çok güzel olmuş yarınki sınavdan inşallah iyi alırım amin

zehra
Aralık 17th, 2011at2:42 am

biraz daha kısası yok muydu

Yasin
Aralık 19th, 2011at9:23 am

Lütfen burdaki Karhamanların kişilik özeliklerini söylermisnz adıyla birlikte Çarşambaya lzm LÜTFEN

Yasin
Aralık 19th, 2011at9:23 am

Katılıyorum

roka
Aralık 19th, 2011at9:56 am

sen de gelmişsin 😀

esra
Aralık 20th, 2011at12:21 pm

sınavımda başarılar yani 5 kitiptan 5. si

işime yarar bu

merve
Aralık 24th, 2011at7:44 am

benimde elim kopacak yha boyle özet olur mu 😀 de git bee .d kitabı yazmişsinız resmen XD

alperen
Aralık 25th, 2011at3:33 am

bence de çok güzel hazırlamışlar benimde işime yaradı. Admine çok teşekkürler.

alperen
Aralık 25th, 2011at3:35 am

ne olm beğenmiyosan niye araştırıyon .

name
Aralık 27th, 2011at9:31 am

kopyacılar diyene bak sen nesin amk 😀

asiiiiiiii
Aralık 29th, 2011at12:40 pm

ya hacı bana hemen kitaptan cıkardıgın sonuc lazım

tarıkcan
Ocak 1st, 2012at7:11 am

bence kitap süer ama kahramanlarını bilmiyorum söylermisiniz?

melek
Ocak 3rd, 2012at10:37 am

tşkkürler yarınki sınavda çok işime yarayacak işallah iki yüz alırım

selen
Ocak 5th, 2012at11:13 am

cok teskurler kıtabı hıc daha once okumadım daha dgrusu okumaya fırstım olmadı sınavda ısıme yrıcak tekrar tesekurler 😀 kıtabı okumadıgım ıcın uzgunum =)

melih
Ocak 7th, 2012at3:57 am

fogg iddayi kazandımı ?

melih
Ocak 7th, 2012at3:58 am

ahmet doru dio alın teri ile kazanmalısın

hazal
Ocak 8th, 2012at1:09 am

yaaa çok güzelmiş beğendimmmm o yee 😀 😀 <3

hazal
Ocak 8th, 2012at1:10 am

çekilsene şurdan bee sıra bende oyeee tnetenettenketeee türkiye türkiyee ! 😀

hazal
Ocak 8th, 2012at1:10 am

bişe olmaz zaten bnde okumadm 😀

melek
Ocak 10th, 2012at9:58 am

performans odevım bu kitabın ozetını cıkarıcaktık kahramanlarını yazıcaktık . özelliklerini feln Yazıcaktk . Çook ama çook işim .yaradı teşekkürLeer … 🙂

merve
Ocak 12th, 2012at9:49 am

bu kitabı 5-6 satırla bitiremezsiz canım 😉

merve
Ocak 12th, 2012at9:50 am

ewtt kazandıı ben bitirdiim bu kitabı üsper bişeyy <3

berkay
Ocak 12th, 2012at11:15 am

ya daha kısa yokmu :/

endopilazmikbirkulum
Ocak 15th, 2012at2:18 am

Kitabın Adı:80 Günde Devr-i Alem
Kitabın Yazarı: Jules Verne
Kitabın Yayınevi: Gün Yayıncılık
Kitabın Basım Yılı:2005
Sayfa Sayısı:125
Kitabın Konusu: Kitabın kahramanı Phileas Fogg un idda üzerine dünyanın etrafını 80 günde dolaşmasını ve yaşadığı maceraları konu almaktadır..
Kitap açıklama:
1872 yılında, İngilterede zengin bir adam yaşardı adı Bay Phileas Fogg’du Bay Fogg dünyanın en nazik insanıydı gösterişide pek sevmezdi ,hakkında pek az şey biliniyordu , herzamanki gibi biriç oynarken bir hırzıslık olayı masada konuşulmaya başlandı , Dedektifte tabiki olanları dinliyordu.. Bir iddaa üzerine bay Fogg dünyayı 80 günde gezeceğini söylemişti ,yanına yardımcısınıda aldı ve tabiki şüphe içindeki dedektifte onları takip edecekti.. Bakalım hırsız herçekten onlar mıydı ?

Bu kitabın tamamını okumanız dileği ile ….

Kitabın Özeti:
Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetinin yarısını ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de bunu, önceden bir plan program yapmadan gerçekleştirecektir. “Beyler, 21 Aralık günü beni burada bekleyin” demeyi de ihmal etmez.
Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı Passeportaut eşliğinde koyulur.
Bu arada, bir dedektif Fix, bir banka soyguncusunun peşindedir. Banka soyguncusu, Bay Foog’a çok benzemektedir. Bu yüzden, dedektif Fogg ve yardımcısını adım adım izlemektedir. Hatta, “soyguncuyu buldum” diye merkezine haber verip, tutuklamak için izin ister. Çünkü yaptığı istihbarata göre, Fogg İngiltere’den çok acele çıkmıştır ve de yanında büyük miktarda da para taşımaktadır.
Üç kahramanımızın bindiği gemi Afrika’ya varmıştır. Afrika’dan 14 Ekim’de Aden’e, oradan 20 Ekim’de Hindistan’ın Bombay limanına varırlar.
Dedektif Fix, Hindistan polisinden Fogg’un tutuklanmasmı ister. Hind polisi, İngiltere’den emir gelmeden bu işi yapamayacaklarını belirtip, reddeder.
Bombay’da, Fogg’un yardımcısı, treni beklerlerken, bir tapınağa ayakkabı ile girdiği için, ayakkabıları çıkartılarak tapınaktan sille tokat atılır. Bunu efendisine söylemez.
Trene binip, Hindistan’ın içlerine doğru yola koyulurlar. Ancak, tren hattı henüz tamamlanmadığı için, Tren belli bir yerde durur. Daha ileri gitmesi mümkün değildir. Araya araya bir fil bulup, satın alırlar. Ve yola koyulurlar. Hedef Kalküta’dır.
Yolda, fil duraklar. İnsan kokusu almıştır. Saklanırlar. Bir kafile, aralarında bir ceset ve kurban edecekleri bir genç kız den geçip gider. Sabaha kadar bekleyip kızı kurtarırlar. Artık dört kişi olmuşlardır. Kalküta’ya varırlar. Rehber ve fili geri gönderirler. Kız yanlarında kalır. Kızın adı Aouda’dır.
Kız, hayretler içindeydi. Bir gün önce ölmüş olacaktı. Bugün ise yabancı insanlarla bir arada bulunuyordu.
Akşam, gemiye binirj gitmelerine beş saat varken, yanlarına yaklaşan bir polis onları müdüriyete davet etti. Durum anlaşılmıştı. Dedektif Fix, Fogg’u tutuklatamayınca, yardımcısının tapınağa, ayakkabı ile girmesi konusunu işleyerek, rahiplerin şikâyetçi olmasını sağlamış, böylelikle de polis olaya el koymuştu. İki bin pound ödeyerek kefaletle serbest kaldılar.
Hemen bir gemiye binip Hong Kong’a doğru yola düştüler. Dedektif Fix yine peşlerindeydi. Hong Kong’da kendilerini götürecek, gemiyi beklerlerken, Detektif Fix, Bay Fogg’un yardımcısıyla ahbaplığı ilerletir. Ona polis olduğunu açıklar. Yardımcı, efendisine geminin kalkış saatini bildiremesin diye de onu sarhoş edip, oyalaı.
Bu esnada, bay Fogg Hong Kong çarşılarında alışveriş için gezmektedir.
Gece yatar. Sabah gemiyi kaçırdığını anlar. Fix yanma yaklaşır. Sevincini belli etmeden, onunla konuşur. Çünkü en yakın gemi bir haftadan önce gelmeyecektir.
Fogg bir kayık kiralar. Bilmeden, Fix’i de kendileri ile birlikte gitme teklifini, Fix mennuniyetle kabul eder. Küçük tekne ile yola çıkarlar.
Yardımcı ise, gemidedir. Gece uyanmış, koşa koşa kendisini gemiye atmıştır. Efendisinin olmadığını ancak, gemi hareket ettikten sonra anlayabilmiştir. Ama iş işten geçmiştir. Geminin vardığı yerde, Amerika’ya gitmek için gemi aramaya başlar. Parası olmadığı için, aşçılık yapmaya bile razıdır. Böyle dolaşırken, bir sirke uzun burunluların alınacağı ilanını görür. Müracaat eder ve karın tokluğuna çalışmaya razı olur. ‘ ¦ r .
Bir gün akşam, gösteriden sonra, seyirciler arasında oturan Efendisi Bay Fogg’u görünce hayretlere düşer. Yine bir araya gelirler. Albay Stamp Proctor isimli birisi ile kavga ettiler….

Hep birlikte, General Grand gemisi ile Amerika’ya doğru yola çıkarlar. 3 Aralık’ta San Fransisco’ya ulaşırlar. Tüm aksaklıklara rağmen, Fogg’un hedeflediği tarihte bir sapma olmamıştır.
Fakat, aksilikler de bitmemişti. Amerika’da kavga ettikleri Albay, peşlerindeydi. Nitekim trende Bay Fogg’la karşılaşırlar ve düello için trenin arkasına doğru yürürler. Tam bu esnada, Kızıl­derililer trene saldırır. Fogg’un yardımcısının cesareti sayesinde bu saldırı püskürtülür. Bu arada Albay yaralanmış, yardımcısı ise kaybolmuştur.
Fogg treni kaçırma pahasına gider ve yardımcısını bulur. Bu sefer temin ettikleri bir kızakla yollarına devam edip ve Omaha’ya vardılar.. Omaha’dan da trenle Şikago’ya kadar geldiler. 10 Aralık’ta ise New York’taydılar. Ancak, gidecekleri gemiyi kaçırmışlardı.
Ama, Bay Fogg’un durmaya niyeti yoktu. 8000 dolara bir gemi kiralar ve ertesi gün yolculuğa çıkarlar. Hiçbir limana yanaşıp yakıt ikmali yapmadıkları için, yolda geminin kömürü biter. Bay Fogg, bu sefer de gemiyi sahibinden 60 bin dolara satın alır. Ve gemi, üst tarafında ağaçtan yapılma ne varsa yakarak yoluna devam edip, İrlanda’ya kadar varır. Artık yol yaklaşmıştı. İrlan­da’dan önce bir trene, sonra da bir gemiye binerek Liverpool’a vardılar.
Liverpool’da, dedektif Fİx Bay Fogg’a yanaşıp ismini sordu ve “İngiliz Kraliçesi adına sizi tutukluyorum” dedi.
Fogg’un canı çok sıkılmıştı. Saatini önüne koymuş, durmadan bakıyordu.
Birkaç saat geçmemişti ki, Fix içeri girerek, “Sizden özür diliyorum bayım, gerçek hırsız üç gün önce yoklanmış” dedi. Fogg ayağa kalktı ve Detektife esaslı bir yumruk atarak onun ayaklarını yerden kesti.
Hemen istasyona koştular. Tren yoktu. Bay Fogg özel bir tren tuttu. Dokuza on kala Londra’ya vardılar. Ancak, geç kalmış ve bahsi kaybetmişti.
Evine geldi ve odasına kapandı. Ertesi gün Aouda ile konuşmaya başladı.
“Seninle ilgili çok güzel düşüncelerim vardı. Ancak, şimdi her şeyini kaybetmiş birisiyim. Sana ancak, az bir para verebilirim.”
Aouda, “hayatımı kurtardınız, sizden daha başka ne isteyebilirim. Hem ben sizi seviyorum ” dedi.
Evlenmeye karar verdiler….Bir gün sonra, akşam evleneceklerdi.
Fogg’un beş arkadaşı, dakikaları sayıyorlar, Fogg’un artık gelemeyeceğini hesap ediyorlardı. Tam saatinde, Fogg içeri girdi ve “geldim” dedi
Bu nasıl olmuştu. Gayet basit. Fogg ve arkadaşları bir gün erken gelmişlerdi. Ancak, Bay Fogg, bunun farkında değildi. Yardımcı ertesi gün kendisini az bir zaman kala ikaz etmese, yine farkında olmayacaktı…
Ve Bay Fogg artık yine zengin bir adamdı.
Kitabın Anafikri: İstediğimiz ve kendimize güvendiğimiz zaman tüm zorlukların arkasında durabiliriz.
Kitaptaki Karakterlerin Değerlendirmesi:
Phileas Fogg: Zengin kendine güvenen maceracı bir kişi.
dedektif Fix: Yanlışlıkla Phileas Fogg u hırsız zannetmiştir..Ve onun peşinden dünya gezisine katılmıştır.

endopilazmikbirkulum
Ocak 15th, 2012at2:18 am

çok güzel olmuş vallaha

fatih
Ocak 21st, 2012at5:44 am

karakterleride yazsaydınız 10 numara olurdu 😀

oğuzhan
Ocak 23rd, 2012at10:32 am

sağolun çok işime yaradı ama birazcık uzun

ömer
Şubat 2nd, 2012at5:10 am

gerçekten çok güzel olmuş

isimsiz
Şubat 2nd, 2012at5:11 am

bence çok güzel ama karakterlerini ve özelliklerini de yazsalar iyi olurdu

veli
Şubat 3rd, 2012at3:18 am

valla bende okumadım

haydar
Şubat 3rd, 2012at3:20 am

vallah ben okudum ama aklıda bir çümle kalmadı

selin
Şubat 6th, 2012at11:45 am

çok güzel yazanın elıne saglık

miraç baba
Şubat 7th, 2012at11:23 am

eserin kişiler ve özellikleri nedir

baskın berkay
Şubat 8th, 2012at2:18 am

o kadar uzun ki hiç bbşise yaramaz ya of ne kadar uzun hangi salak yazdıysa helel haya yaza elleri kırılmışştır

hamza
Şubat 27th, 2012at10:55 am

bende size katılıyorun

mushap
Şubat 27th, 2012at10:57 am

nazar etme ne olur çalış seninde olur 😀

ahmet
Şubat 27th, 2012at11:00 am

alayına isyan ölemina diyar D.bakır 😀

abdurezak abi
Şubat 27th, 2012at11:09 am

terbiyesiz

salih baba
Mart 6th, 2012at9:50 am

hiç işime yaramıyor

hande banu
Mayıs 5th, 2012at5:30 am

oşşşşşşşş bune ya çok uzun kısa özeti lazım bana acil resmen kitabı yazmışsınız çok hatalı

şeyma
Mayıs 9th, 2012at9:52 am

falla hiçte okuyamam kusura bakmayın bunu yazanada helal olsun ne cesaret (tabii yazanın aklı hala yerindeyse)
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

hahaaaaaa
Mayıs 10th, 2012at12:29 am

süper ödevden sayelerinde yırttım.100 aldım da.

atena
Mayıs 16th, 2012at11:32 am

ayy çok sıkıcı

selma
Ekim 25th, 2012at3:29 am

çok güzel harika birşey

nazlı
Ocak 31st, 2013at2:25 am

offfff çok uzun

nazlı demir
Ocak 31st, 2013at2:26 am

offf yaz yaz biitmiyor yoruldum ne kadar uzun

emre gülter
Şubat 6th, 2013at3:26 am

ben bu kitabı okudum çok güzel helal olsun

pınar
Mart 13th, 2013at9:57 am

çok anlamlı birkitap 😀

yook
Mart 31st, 2013at10:01 am

tesekürler

büşra
Nisan 10th, 2013at10:14 am

çok güzel çok teşekkürler işime çok yaradı

sanane
Nisan 11th, 2013at11:16 pm

çok güzel bir kitap bu özet sayesinde 100 aldım

yunus
Nisan 28th, 2013at12:51 am

çok güzel ama çok uzun <3

emirhan
Mayıs 2nd, 2013at11:48 pm

bunun sayesinde 100 aldeım

emirhan
Mayıs 2nd, 2013at11:48 pm

100 aldım

beyza
Mayıs 4th, 2013at5:54 am

vlla çok irenç sii

huy6km
Mayıs 7th, 2013at5:15 am

okuyamam filmini yapsalardı

deniz
Mayıs 15th, 2013at10:02 am

performans ödevim kitabıda okudum ama yinede özetine bakıyım dedim iyiki bakmışım teşekkürler

beyza
Ekim 20th, 2013at1:44 pm

yankalım kayalararı tercih ederim

kübra
Kasım 5th, 2013at7:28 am

ggggggggggggggüüüüüüzzzzzzeeeeeeeeeelllllllllllllll

büşra
Şubat 5th, 2014at9:19 am

Bizim okulda kitap anlatma yarışması var. Ben bu kitabı seçtim. Çok zevkli ve güzel bir kitap. Bu kitabı herkese tavsiye ederim…

ibrahim
Şubat 6th, 2014at12:18 pm

abi kitabı kaynetim öet istedilir burası çok iyi

selçuk
Şubat 17th, 2014at6:28 am

şaka şaka çok güzel bir kitap bu aslında işime yaramadı ama güzel bir kitap

febenin amına goyim
Şubat 17th, 2014at10:56 am

yolda gördüm seni kimseye demedim seni siktiğimi

Lara
Şubat 23rd, 2014at4:50 am

Sadece güzel diye bilirdiniz ama da abartmışsınız çooooooooooooooook gggggüüüüüüzzzzzzeeeeellllllll

selçuk
Mart 5th, 2014at9:26 am

ben bu kitabı hiç beğenmedim neresi güzel anlamadım

misafir
Nisan 7th, 2014at7:07 am

çok güzel hoca yarın sınav yapacak çok teşekkür ederim 😀 ☺ ☺ ☺ ☺ ☺

kader
Mayıs 14th, 2014at12:50 pm

bence çok zefkli bi kitap yani herkesin okumasınıı isterim ben isteyerek tam 8 kere okudumm tavsiye ederim 🙂

Yorumunuzu bırakın