Sessiz Ev – Orhan Pamuk

sessiz-ev

Kitabın Adı:SESSİZ EV
Kitabın Yazarı: Orhan PAMUK
Kitabın Yazılma Yılı:1998
Kitabın Yayınevi: İletişim Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:336
Kitabın Konusu: Orhan Pamuk’un öbür kitaplarında da olduğu gibi bu kitapta da siyasi bir anlatım göze çarpıyor. Bu romanda Orhan Pamuk; biri tarihçi, biri devrimci, biri de zengin olmayı kafasına koymuş üç torunun, 1980 yazında İstanbul’dan elli kilometre uzakta, Cennethisar’da yaşayan babaannelerini konağında geçirdikleri bir haftanın öyküsü üzerinden siyasi bir anlatım yapmaktadır.

Kitabın Özeti:
Yüzyılın başında, siyasetle uğraştığı için İstanbul’dan uzaklaştırılan, sürgüne gönderilen dede, Cennethisar’da bir konağa yerleşmiş Bütün yaşamını Doğu ile batı arasındaki uçurumu bir çırpıda kapatacağını sandığı büyük bir ansiklopedinin yazımına vermiştir. Öldükten sonra babaanne ve yanında çalıştırdığı cüce bir kahya tek başlarına yaşayıp gitmektedirler. Her yaz olduğu gibi bu yaz da şehirden gelecek torunları beklemektedirler. Torunlar gelince, tam babaannenin düşündüğü gibi aynı konuşmalar yapılır ve herkes kendi odasına ve kendi dünyasına çekilir. Babaanneyle beraber dedelerinin mezarını ziyaret ederler. Kitapta bekirki bir konu işlenmemekte. Aslında kitapı ilginç yapan da bu. Olaylar sırasında kişilerin kendi bakış aöılarından düşüncelerini anıarını öğreniyorsunuz. Genel olarak iki aşk hikayesi işlenmiş. Aslında ikisi de platonik. Torunlardan biri olan Nilgün’e hala Cennethisarda oturan eski çocukluk aşkı ilgi gösteriyor. Adı Hasan olan bu platonik aşık geçen zaman içinde solcu görüşlerin etkisinde kalmış ve kasabada sanki onların bir adamı olarak yardım parası manasında haraç toplamaktadır. Diğer bir torun olan Metin ise Ceylan adındaki zengin bir kıza aşıktır. Bir süre sonra evdekilerin de bundan haberleri olacaktır. Faruk Bey uzun zamandır aşırı derecede içki içmektedir. Ev halkı ve babaane bunu görüp elinden bir şeyin gelmemesi nedeniyle üzülmektedirler. Olaylar çoğu zaman kişilerin kendi anılarıyla kesilemktedir. Kitabın sonlarına doğru Nilgün’ün cumhuryet gazetesi aldığını gören Hasan Nilgün ile tartışırlar. Tartışma sonucu yere düşen Nilgün bir gün sonra beyin kanamasından hayatını kaybeder.
Kitabın Anafikri: Doğu ile batı arasındaki uçurumun bir anda bulunan bir buluşla değil ancak ve ancak insanların kafalarındaki değişmelerle kapatılabileceği.
Kitabın Kahramanları:
BABAANNE: (Fatma Hanım)90 yaşına gelmiş, torunlarını seven ancak onların babaannelerine soğuk davranmalarınından hoşlanmayan, daha fazla ilgi isteyen evin sahibesi.
FARUK BEY: Kendisini içkiye kaptırmış, hayatta kaybettiklerini unutmaya çalışan ve gelecekten umudunu tamamen kesmiş biri.
NİLGÜN: Torunlardan ikincisi. Belkide babaanneyi anlayan en iyi insan. Küçük yaşta anne ve babasın kaybetmiş olması ve kız torun olmasından dolayı hayaa biraz daha farklı bakan bir kişi. Hasan’ın kendisine aşık olduğundan uzun bir süre habersiz.
METİN: Cennethisar’a biraz olsun eski günleri tazelemek ve yeni aşklar yaşamak için gelmiş biri. Kasabadaki arkadaşlarıyla birlikte dolaşıp zaman öldürür.
RECEP: Evin cüce uşağı. Babaanneye bakıyor. Kasabalılar cüce olduğu için biraz garip davranıyorlar. Kalabalıktan ve değişimden babaanne gibi pek hoşlanmayan biri.

Kitabın Yorumu: Kitabın anlatım şekli daha önce okuduğum kitaplara hiç benzemiyor. Kitap şahısların bakış açılarından çoğu zaman hangi kişi tarafından olayların gözlendiği anlaşılamadan okuyucuya sunuluyor. Böylelikle okuyucu konu hakkında bir çok farklı bakış açısına sahip oluyor. Bu nedenle de daha önce okuduğunuz kitaplara benzemiyor.

vakkas
Aralık 3rd, 2008at3:26 pm

aga bu site bi ara bakırköy tımarhanesinie uğrasın bu sessiz ev peyami safanı kafayımı yediniz:d

Aishia
Ocak 1st, 2009at2:20 pm

bence süper bir site siteyi kuranlara çok teşkür

YaLnIzKuRt
Ocak 30th, 2009at9:24 am

cokk gusel bır sıte cokkkk tskkrler boylece kıtap okumaktan kurtuldumm xD

gzl kıss
Şubat 4th, 2009at11:09 am

spr ya çokkk sewdimm

esra
Şubat 8th, 2009at9:53 am

çok teşekkür ederim bu özet sayesinde okula gidicem .

fergat
Şubat 10th, 2009at4:37 pm

cok guzel saolun bu ozet sayesınde vızeden 50 alacam tesekkurederım

betül
Mart 10th, 2009at3:45 pm

bu hikayeler cok uzun bıraz daha kısaltamazmısınnnnııııııııııııızzzzzzzzzzzzzzzz

M.FURKAN.Y.
Mart 15th, 2009at2:07 pm

saolun çok güzel bu özet sayesinde okulun en disiplinli öğretmeninden dayak yemicem saolun teşekkürler

M.FURKAN.Y.
Mart 15th, 2009at2:09 pm

süpperrrrr site yha

M.FURKAN.Y.
Mart 15th, 2009at2:33 pm

saolun ödevim bitti inşallah öğretmen ödevimi begenir yine saolun yine teşekkürler

Mustafa
Nisan 15th, 2009at10:37 am

Çok Kısa Öğretmen Beyenmedi 🙁

hasret
Nisan 18th, 2009at6:47 am

bence bu siteyi kurarak çok hayır işlediniz teşekürler

sultan
Nisan 18th, 2009at7:47 am

iyiki bu siteyi kurdunuz yoksa o kocaman sayfalı romanı okumak sorunda kalacaktım size ve bu siteyi kkuranlara teşekkür ederiz

Yorumunuzu bırakın