Sevişen Beyin-Geoffrey Miller

sevisenbeyin_geoffrey_millerKitabın adı : Sevişen Beyin
Kitabın yazarı : Geoffrey Miller
Kitabın yayın evi : NTV Yayınları
Yayın tarihi : 2010
Sayfa sayısı : 465

Kitap Yorumu :
Uzun zamandır evrim psikolojisi ile ilgilenen birisi olarak bu  kitap  , içerdiği  devrimsel hipotezler ile beni oldukça heycanlandırdı. Evrim Psikolojisinde  bugüne kadar  yayımlanan en geniş kitap olma  özelliğini de taşıyan Sevişen beyin kitabı , Kadın ve erkeğin  eş seçimini  bilimsel evrim sürecinde  argumanlarla  ele alıyor , insan  zihninin  temellerinden , amaçlarına , ilkel hedeflerinden cinsel ayrıma kadar  eş seçimlerimizin  biyolojik  nedenlerini  irdeliyor. Sadece  Evrim Psikolojisi ile  ilgilenenlerin değil , evlilik hazırlığında olan dahası  kadın -erkek ilişkilerinde  daha fazla  farklı bilimsel bilgi  isteyen  her kitap severin mutlaka okuması gerektiğine  inandığım bu kitabı  kesinlikle  kaçırmamanızı öneriyorum..

Kitap hakkında  sitemizde  içinden anlınan bilgilerden de alıntılar yapılarak  çoğu  konuda  değinilmiştir. İşte bu  konuların linklerinide  aşağıda paylaşıyoruz. Bilgi  dolu  günler dilerim..

KIŞKIRTICI BİR TEZ
Bazı özelliklerimizin özellikle çekici olmasının sebebi, bunların potansiyel bir eşin uyum yeteneğine (fitness) işaret etmesidir. Miller’a göre hem erkekler hem de kadınlar uyum yeteneklerini sergileyebilmek için çeşitli pratikler geliştirmiştir. Güzel hikayeler anlatma, şiir, sanat, müzik, spor, dans, mizah, nezaket, liderlik gibi pratikler ve özellikler hep bu sergileme çabasının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Miller bu kışkırtıcı tezini savunmak için psikoloji, ekonomi, tarih, popüler kültür ve Darwin’in seksüel seçilim teorisinden kanıtlar sunuyor.

İdeal eş-Sevişen Beyin ile ilgili diğer yazılar

İdeal Eş seçimi-1-Sevişen beyin kitabından

İdeal Eş seçimi-2-Sevişen beyin kitabından

İdeal Eş seçimi-3-Sevişen beyin kitabından

Yorumunuzu bırakın