Sınav kaygımı nasıl yenebilirim?

Sınav kaygısı ,korkusu karşısında öğrencinin uygulayabileceği  temek ve basit en önemli methot nefes  egzersizleridir. Nefes egzersizleri sınav öncesi yada sınav esnasında çocuğun kaygıyı azaltması husunda uygulayabileceği en önemli yöntemdir.  Nefes egzersizi yöntemi nasıl uygulanır  derseniz bundan da hemen bahsetmek isteriz;

Öncelikli olarak  dik bir şekilde oturmak  oldukça önemlidir. Egzersizden önce  sırtınızı  hafifçe arkaya doğru yasladığınızda dahası belinizi iki tarafa oynatık  esneme  hareketi yaptığınızda elde edeceğiniz canlılık duygusu bu egsersizin daha faydalı olmasını sağlayacaktır. Temelde nefes egsersizleri  aynıdır. Öncelikle derin ve içten  bir nefes alınır ve içimizde bu nefes yaklaşık 10 sn kadar tutulur ve yavaş ve sakin bir şekilde nefesimi bırakılır . Bu egsersiz en az 3-5 defa tekrar edilir. Bu egsersizi  gün içinde 2 saat aralıkla yapmanızda kaygı düzeyinizin azalmasına yarar sağlayacaktır.

Kaygıyı azaltmada önemli olan ikinci etmen ise düşünce boyutudur. Olumlu düşünceyi içsel olarak kendimizde  geliştirmeli bunu  sadece sınav kaygımızı yenmekte değil tüm hayatımızda (kişisel başarı yöntemi olarak da ) kullanabilmeliyiz. Olumlu düşünceden kastımız kendimizi kandırmak ve polyanacılık oynamak değildir elbette. Olumlu düşünmek verdiğimiz kararlar ne olursa olsun ve nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın içerinden bir ders ve yarar sağlamayı bilebilmektir.

Tabi kaygıyı yaratan temel sebeplerden biriside özellikle sınav kaygısında , öğrencinin kendini hazır hissetmemesi,yeterli hissetmemesidir .suçllık duygusu ve hiç birşey yapamama ,aileden gelen baskılar da buna eklenince bu kaygı çok olağan sonuç olarak çıkmaktadır. O zaman bu kaygıyı azaltmanın en önemli yolu daha yolun başında iken kaygıyı ortadan kaldırmaktır. Yani kendimizi sınava hazırlamamız oldukça önemlidir.

Yorumunuzu bırakın