Sınav kaygısı nedir?

Sınav kaygısı öğrencinin öğrendiklerini sınav ve öğrenme sırasında verimli bir şekilde kullanamaması sonucunda ortaya çıkan ve akedemik başarıyı olumsuz bir şekilde etkileyen düsünce ve davranış boyutunda oluşan bir kaygı dururmudur.

çocuk sınav karşısında başarılı olamayacağını düşünerek kaygı durumuna girer ve olumsuz şekilde etkilenerek sınav sırasında da bu durum nedeni ile gerçekten başaırısız sonuçlar alabilir.

Aslında kaygı durumu hem olumlu hemde olumsuz olmak üzere ikiye ayrılabilir. Olumlu kaygı insanı hırslandıran çalışa güdüsü getiren , güç katan motive eden kaygıdır ve bu kaygı gerçekten kişisel geliim ve başarı içinde aynı zamanda akademik anlamda hemde mesleki hayatımızda bize yardımcı olacak gelişmemizi sağlayacak bir kaygı dururmudur. Ancak negatif kaygıda bunun tam tersi olur. başarısızlığımız arttırır hiç birşey yapamaz anlayamaz aşırı heyecanlı bir konuma geçeriz ki buda bizi olumsuz şekilde etkiler.Negatif kaygı sonucunda mide bulantısı ,terleme ,uykusuzluk, iştahsızlık gibi  fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Yorumunuzu bırakın