sınav kaygısını azaltmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuğumuzun sınav kaygısını tetiklememek için öncelikle çocuğumuzla  kurduğumuz ilişikinin sağlıklı olmasına dikkat etmeliğiz. Eğer çocuğumuza karşı davranışlarımız da eleştirel,kıyaslamacı ,zorlamcı davranırsak çocuğumuzu beklenmedik beklentiler ile boğar isek çocuğumuza karşı tahammulsüz ve  baskıcı davranışlar içinde bulunursak  çocuğumuz sadece sınav kaygısı gütmeyecek aynı zama içsel ve kişisel dünyasında da sorunlar yaşayacaktır.

Peki  annebaba olarak yapmamız  gerekenler nelerdir denilir ise;

ilk olarak çocuğumuzu  hiç bir zaman başkaları ile  kıyaslamamaya  dikkat edeceğiz ,ikincisi haddinden fazla  kapasitesinden  fazla zorlamayacağız.Çocuğumuza  karşı zorlayıcı  baskıcı davranışlar içine  girmeyeceğiz . Çocuğumuza  bu sınavın tek bir  sınav mış tek kurtuluşmuş  gibi algılamasından  özellikle  uzak  duracak herşeyi  sınava indekslemesine  izin vermeyecek bu tutumdaki  davranış ve konuşmalardan da uzak duracağız.

Çocuğumuza karşı sakin  durup objektif hareket edip yeri gelince eksiklerini belirtip dengeli ve socğuk kanlı hareket ederek bir  anlamda  uzaktan ama her zaman gözleriniz onun üzerinede gizli bir el ile  çocuğunuzu  takip etmeniz her zama çocuğunuzun zorlukları atlatmasında ve gelişiminde önemli rol alacaktır.

Yorumunuzu bırakın