Sınav sırasında heyecanımı nasıl yenerim?

Eğer bu yazıyı sınavdan bir kaç gün önce okumuyor iseniz yapabileceğiniz çok şey ancak sınava bir kaç gün kaldı isede yine temlede basit ve temek egsersizler ile bu heycanınızı ve kaygınızı azaltmada etken rol oynayacak bir kaç yöntem sunacağız sizlere;

Eğer çok kısa bir zamanınız kaldı ise yapabileceğiniz en basit çözüm yoluna giden yöntem olumlu düşünceyi kendinizde patlama yapabilecek şekilde lehinize çevirmek , ikinci yöntemde bunu bedeninizi ve düşüncelerinizi rahatlatmak adına nefes egzersizleri ile perçinlemek.

Hemen oturarak dik bir pozisyon alıyoruz mümkün ise gözlerimi kapatım derin bir nefes alıyoruz. en az 10 sn kadar nefesimizi tutuyoruz dirseklerimizi ve kollarımızı elimizi kenetledikten sonra masayabırakıyoruz. Gözlerimizi kapadığımızda aklımıza o an için sadece boşluğu , beyazlığı alıyoruz başka hiç bir düşünceyi barındırmıyoruz ve sonra nefesimiz yavaş yavaş bırakıyoruz. Bunu konsantrasyonunuza da bağlı olarak 1 kere yapmanız bile yeterli olacaktır. Aman dikkat eğer uykunuzu yeterli derecede alamadıysanız bu methodu çok fazla uygulamayınız özellikle sınav esnasında.

Patlama olarak nitelendirdiğimiz olumlu düşünce methoduna gelince. Aslında sitemizde sıkça kişisel gelişim ve başarı konularında bahsettiğimiz anlık düşünce boyutunu yaşamanız sizi bir anda değişime ve gelişime itebilecek güdümlü bir sihir gibi nitelendirilebilir tabiki önemli olan bunu uygulayabilmek ve başarılı olmaktır ki etkisini alabilesiniz.bu arada üzülerek belirtmeliyim ki başarılı olmak kişinin konsantrasyonuna , nekadar istediğine bağlı olmak üzere değişmekte ve başları yüksen oranlarda tekrarlanmamaktadır. Yani anlatması kolay ama uygulaması bir okadar zor bir yöntemdir.

Peki ne yapıyoruz ; En kolay düşünce methodu bizi bir anda değiştirebilecek kaldıraçları aklımıza getirmektedir. Bu kaldıraçlar geçmişimizde yaşadığımız sıradışı ve göz doldurucu başarılar olabilir eğer bu şekilde bir başarı kaldıracınız yoksa ileride arzuladığınız hayat sahnesinden bir kaç kareyi kafanızda canlandırabilirisiniz. Eğer hayaller bana göre değil diyorsanız da en sevdiğiniz insanları aklınıza getirebilir ve bunu bir kaldıraç olarak kullanabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın