Sınavlarda heyecanlananlar sınavdan önce neler yapmalı?

Aslında bütün bir öğrencilik hayatımızda karşılaştığımız sınav olgusu oldukça normal karşılanması gereken adeta olağan bir durumdur. Bu nedenle ilk kural bu durumu olabildiğince normal karşılamak olacaktır. Evet hayatımıza yön verdiğimiz olmazsa olmaz bir sınav sürecinden geçiyor olabiliriz ama  bir düşünün ne sınav olmadn geçirdiğimiz bir eğitim dönemi varmı ki? işte gireceğimiz bütün sınavlara nasıl giriyor ve ardından bitirip çıkıyorsak  öss ,lgs,sbs,kpss gibi hayatımızda sürekli karşılaştığımız eğitim ve kariyer sınavlarında da aynı sakinlik ile çıkmamız gerekmektedir. Eğer sınavları çok doğal sürekli karşılacağımız ve karşılaştığımız bir değerlendirme zamanı olaral algılar iseniz  inanın çok daha rahat atlatacaksınız bu dönemi.

Peki sınav günü ne yapacağız:  Öncelikle normal olağan bir gün gibi  karşılamamız lazım bu günü  bununda öncesinde sınavdan bir gün önce eğer mümkünse  zamanınızın bir bölümünü 2-3 saatini dışarda yürüyüş yaparak  geçiriniz.  Ayrıca sinema ve diğer algınızı  değiştirip dikkat odağınızı kısa  zamanda değiştirecek programlardan da uzak durmanızı öneririz.

Sınavdan önceki gece ne çok erken nede çok geç yatınız ne zaman uykunuz gelirse o zaman uyuyunuz. Aksi halde sınava olumsuz etkisi olacaktır uykunun. Yine sınav günü ve öncesindeki günde yiyeceklerinize fikkat etmeniz önemli. Kesinlikle zaka açtıracak diye aşırı tatlı  yemeyiniz ,aşırı olan herşeyden kaçırınız , günlük öğünlerinizde ne yiyorsanız onu devam ettiriniz.

Sınav sabahı bazi aileleri  görmekteyiz. Arabalarda yada okul girişlerinde çocukların başında kuran okuyup yine çocuklarına ballar sütler içirmekteler. Kesinlikle çok yanlış bir uygulamadır. Bir kere çocuğun kaygı  ve heyan düzeyini arttırmaktan  başka birşey yapmamış olursunuz bu harekeler ile ayrıca sizin  heyecanlı ve kaygılı durumunuzu çocuğunuz farkettiğinde heycan ve kaygısı çok daha fazla olacak ve  başarısız bir sınav geçirecektir.

Yapılmaması gerekenleri anlattık şimdide yapılması gerekenleri anlatmak gerekiyor.

Güne pozitif ve kendine güven içinde uyanmak.

  1. Çok önemli bir unsur arkadaşlar mümkünse kişisel gelişim kitaplarından okuduğunuz ve beğendiğiniz bir yazıyı küçük bir kısmınıda olsa bulun ve kalktığınız anda yatakta hemen onu okuyun. Hedefleriniz geleceğiniz ve yapacaklarınızı düşünün.
  2. Buz gibi bir suda yüzünüzü bolca yıkayın.
  3. Normal bir kahvaltı ve sınav yerine gidiş.
  4. Sınav zamanı  okula mutlaka en az 45 dakika önce orada olacak mış gibi yola çıkın ve okula vardığınızda mutlaka tualete uğrayın arkadaşlar.
  5. Sıranıza oturduğunuzda ve soruları beklerken mutlaka 1-2 dakika nefes egzersizleri yapın.

Yorumunuzu bırakın