Sodom ve Gomore – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

sodom-gomore
Kitabın Adı:SODOM VE GOMORE
Kitabın Yazarı: Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU
Kitabın Yazılma Yılı:1928
Kitabın Yayınevi: İletişim Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2000
Sayfa Sayısı:336
Kitabın Konusu: Kitabın konusu İstanbul’un İngilizler tarafından işgaline karşı halkın mücadelesidir. Kiralık Konak’da olduğu gibi Yakup Kadri bu kitapta da aşk hikayesi üzerinden anlatmıştır konuyu.

Kitabın Özeti:
Birinci Dünya Savaşı daha yeni bitmiştir.Savaşı kaybetmesinden dolayı Osmanlı İmparatorluğu da bu felaketten payını almış ve ülkenin heryeri kargaşa içindedir. 1921’lerin İstanbul’u, İngilizler şehri işgal etmiş ve saray buna sessiz kalmıştır. İstanbul, Anadolu’ dan kopuk ayrı bir dünya gibidir, tıpkı Sodom ve Gomore gibi.Tanrının lanetlediği şehirlerden ikisidir. İstanbul kızları İngiliz subaylarıyla beraber olmaktan gayet mutludurlar. Leyla’da bunlardan biridir.Bu nazik kızlarımız Kuvayi Milliyetçileri yabani dağ insanı olarak görmekte,hatta tiksinmektedirler.Leyla’ ya aşık olan Necdet ise bağımsızlıktan umudunu kesmiş, olaylara sadece seyirci kalmıştır.Sevdiği kızın işgalci subaylarla olan yakınlığını görür fakat görmezden gelir,hatta o da bu subayların çevresinde oluşan yüksek sosyeteye katılır.Oysa Necdet’in arkadaşı Cemil bir şeyler yapmak gerektiğini düşünür ve Kuvayi Milliyecilere katılır ve sonunda şehit olur.Fakat o değeri bilinmez insanlardandır, vatan o ve onun gibilerinin kanlarıyla hayat bulmuştur.Vatanın ayakları aslında bağımsızlık savaşında ayaklarını yitiren gazilerimizindir.Onlar her bir uzuvunu kaybederken vatan yeniden el ayak sahibi olmuştur.
İstanbul’un bu şaşalı hayatı çok kısa sürer.Ezilmiş Anadolu insanının özlediği gün gelir.Bir gece Kuvayi Milliyeciler karanlığın içine akın eden ışık hizmeleri gibi akın ederler şehre.
Leyla,o eski hayatlarının mahvettiği için bu büyük savaşçıları nefretle karşılar.Necdet ise artık bu İngilizler tarafından kullanılmış vatanperverlik duygusundan yoksun kızdan soğumuştur.
Leyla dudaklarını Necdet’in dudaklarına uzatır.Necdet onu kucaklar ve bir köşeye bırakır. Dudaklarında bir kimyevi maddenin “rujun” yavan tadıyla bağımsız İstanbul’a katılır.

Kitabın Anafikri: İnsanlar zorda kaldıkları an her türlü şekle bürünebilir , hatta en samimi olduğu kişilere bile kazık atabilir.
Kitabın Kahramanları:
NECDET: Kendine güveni olmayan birisi ve küçük kırılganlıkları ve vazgeçemediği rahatlığı onu yurt savunması gibi bir şereften yoksun bırakıyor.

LEYLA: Bakımlı ,ince yapılı ,dikkati çeken güzel bir İstanbul kızıdır. Fakat ailesi gibi vatan duygularından yoksun, sosyeteyi seven, hovarda bir kızdır. Hayatı yalancı bir cennetten farksız yaşamak isteyen bir kişi.
CEMİL: Vatansever biri, vatanının köle oluşuna katlanamayacak derecede onurlu, güçlü, iri yapılı bir Türktür.

Kitabın Yorumu: Her milletin içinde fedekar insanlar olabileceği gibi menfaat insanlarıda bulunmaktadır. Bağımsızlık bu fedakar insanlar sayesinde devam etmektedir. Kötülüğün kaynağı olan hep menfaat grubudur.

öznur
Ocak 13th, 2009at10:58 am

bu kitap özeti için teşekkürler.iyiki yapmışsınız.eğer yapmasaydınız bu kitapları okumak zorunda kalcaktım.

gzl kıss
Şubat 7th, 2009at7:27 am

kitap resmi neden değişik

sevda
Nisan 10th, 2009at10:59 am

çok güzel bi romanmiş yazari yakup k. sonsuz teşekkürler ve a Allah rahmet eylesin

Kerem
Şubat 18th, 2010at7:29 am

Kitap Resmi Degisik Degil Aynı.Paylasım İcin Cok Tesekurler.Cok Isıme Yarıcak .. 😉

admin
Şubat 18th, 2010at8:12 am

Okuman gerekir zaten öznur , bu şekilde bir eğitim anlayışı olmaz , kolay yoldan kopya ile ödevlerini yaparsan ileride vasıfsız ,özelliksiz sıradan bir insan olarak kalırsın. Bu özetler size sadece okuduğunuz kitapla kendi okuduğunuz arasında bir fikir vermek için yayınlanıyor yoksa bu özetler size birşey kazandırmaz.. Kitap okumak size çok şey kazandırır ama.

yasin
Nisan 7th, 2010at10:54 pm

admin reply doğru sölüyorsunuz da bende okudum bu kitabı özet araştırmadım fakat ilk baiları cok sıkıcı sonradan güzelleşti.Arkadaşım bu özeti cıkardıkdan sonra okumanı tavsıye ederim. bu kitab okumak hem kelime haznesi bakımından hemde dunyaya bakıs acını değiştirir.Yaşım 16 simdi TURNALAR diye kitab okuyorum akışı güzel ins güzel gider sıkılmam 😉 BaBa BaNa KiTaB AL 🙂 Haydi Cocuklar KİTAB EVLERINE hehe

ilker
Mayıs 2nd, 2010at11:19 am

dönem ödevimdi bu kitap
bir şeyi anlatırken araya 30 bin tane edebi şey sokuyor
nefret etttim kitap okumaktan bu kitabı okurken , tiksindim
adama helal bu kadar sıkıcı kitabı yazmayı nasıl başarmış

Yorumunuzu bırakın