Sözlerin Soyağacı -Sevan Nişanyan

sozslerin_soyagaci_sevan_nisanyanKitabın Adı:Sözlerin Soyağacı
Çağdaş Türkçenin Etimolojik Sözlüğü
Kitabın Yazarı:Sevan Nişanyan
Kitabın Yazılma Yılı:Ekim 2009
Kitabın Yayınevi: Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:773 Sayfa
Kitabın Konusu:

Kitap tanıtımından alıntı;

Sözlerin Soyağacı, çağdaş Türkçenin etimolojisi konusunda bugüne kadar yapılmış en kapsamlı ve sistematik çalışmadır. Günümüz Türkçesinde kullanılan 13.000’den fazla kelimenin kökeni titizlikle araştırılmış ve tutarlı bir leksikolojik anlayışla okura sunulmuştur. Her kelimenin Türkçe metinlerde kayda geçtiği en erken tarih, yıl veya yüzyıl olarak belgelenmiştir. Yabancı dillerden alınmış olan kelimelerin o dildeki kökleri en eski yazılı kaynaklara dek izlenmiştir. Yüzlerce kelimeye ilişkin yaygın yanlış inançlar düzeltilmiştir. Türk sözlükçülüğünde yüz yıldan beri kendini duyuran bir eksiğin giderilmesi yönünde bu eserin önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.

Sözlüğün dördüncü basımı, çoğu son yıllarda kullanıma giren yeni kelimeler olmak üzere 550 dolayında yeni madde başı içermektedir. Türkçe kelimelerin ilk kaydedildiği tarihi belgeleme çalışması bu basımda tatmin edici bir düzeye ulaşmıştır. Türkçe kökenli kelimelerin morfolojik yapısı daha ayrıntılı olarak ele alınmış ve Türkçe yapım eklerine dair bir bölüm eklenmiştir. Arapça gramerdeki bazı hatalar düzeltilmiştir. İki yüze yakın kuşkulu ve yanlış etimoloji gözden geçirilmiş, içeriğe ve sunum biçimine ilişkin binlerce düzeltme yapılmıştır.

Ayrıca online olarak kelime arayabileceğimiz bir site halini alan sözlük bu alanda en geniş kapsamlı ve yararlı bir internet sitesi halini almıştır.Online etimolojik türkçe sözlüğü kullanmak siteyenler buraya Tıklayabilir. Ayrıca yazar Taraf gazetesinde kelimebaz adlı köşe yazıları yazmaktadır.

Yorumunuzu bırakın