Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

su-cilgin-turkler
Kitabın Adı:ŞU ÇILGIN TÜRKLER
Kitabın Yazarı: Turgut ÖZAKMAN
Kitabın Yazılma Yılı:2005
Kitabın Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Kitabın Basım Yılı: 2008
Sayfa Sayısı:747
Kitabın Konusu: Kitabın konusu Kurtuluş Savaşı’nın bilinmeyen yönlerini anlatmaktır.

Kitabın Özeti:
Birinci bölümde genel anlamıyla Yunan Büyük Taarruzu’nu anlatmaktadır.
Bu bölümün ilk kısmı, Kütahya-Eskişehir Savaşına Hazırlık (1 Nisan 1921 -10 Temmuz 1921)’tır. İnönü meydan muharebeleri’nde Yunan ordusunun ilerleyişini durduran Türk ordusu, İngilizler başta olmak üzere bütün İtilaf devletlerini ve içimizdeki İngiliz yaltakçılarını da şaşırtmış ve bir o kadarda korkutmaya başlamıştı. Bu zaferin ardından ordunun kendine olan güveni kendine gelmiş ve düşman işgali altında olan topraklardaki milletinde bağımsızlık duygularını daha da bir ateşlemişti. Ancak Yunan ordusu bu yenilgiyi hiç planlamadığı için daha büyük ve güçlü bir taarruza girişmek için hazırlıklar yapmaktaydı. Türk ordusu o dönemdeki hali, silah ve personel bakımından Yunan ordusu karşısında oldukça güçsüz bir durumdaydı. Bu kısımda ayrıntılı olarak, 1nci ve 2nci İnönü meydan muharebelerinin seyri ve işgal altındaki İstanbul’da ve Londra’da kapalı kapılar altında neler konuşulduğu ve Yunan ordusu ve Türk ordusu’nun müteakip savaşa hazırlıkları ve Yunan tehlikesi yetmezmiş gibi İngiliz yanlısı vatan hainlerinin bağımsızlığa karşı verdikleri mücadele anlatılmakta daha doğrusu belgelerle ortaya konmaktadır.

İkinci kısım Kütahya-Eskişehir Savaşı (10 Temmuz 1921 – 24 Temmuz 1921)’dır. 10 Temmuz 1921 Pazar günü saat 04.00’te Yunan ordusu, cephe gerisinde güvenliği sağlamak için yeterli kuvvet bıraktıktan sonra, Söğüt-Afyon arasındaki 170 km. uzunluğundaki Türk cephesine doğru beş kol halinde harekete geçti. 1921 yılının üçüncü savaşı yola çıkmıştı. Yunanlılar Türklere, yeniden kurdukları orduyu güçlendirebilecekleri genişçe zamanı hiç vermemişlerdi. En fazla iki ay ara verip yeniden saldırıyorlardı. Bu savaşın içinde olan kahramanlıkları özetlemek oldukça zordur. Sayısız kahramanlıktan bir kısmı kitapta yazar tarafından ortaya konmuştur. Ancak bu kitap bir roman havasında yazıldığı için bu bölümdede ana kahramanlardan ikisi olan Yzb. Faruk ve Nesrin’in başından geçenler kitaba oldukça duygusal bir hava katmaktadır.sonuç itibariyle Türk ordusu bu muharebeden yenik ayrılmış, Kütahya ve Eskişehir düşman eline geçmiş ve bu bağısız Türk devleti düşmanlarını ümitlendirmişti.bu savaş neticesinde Ankara gerçekten tarih sahnesinden silinmek üzere miydi, yok­sa Türkler bir yeniden doğuşun eşiğinde miydiler? Zaman gösterecekti

Üçüncü kısıma Sakarya Savaşı’na Hazırlık (25 Temmuz 1921 – 13 Ağustos 1921) adı verilmiş. Bu bölümde Kütahya-Eskişehir yenilgisinin ardından ordunun Sakarya nehri doğusuna çekilmesi kararı ile bunun TBMM’nde ki yankıları ve Mustafa Kemal Paşa’nın bu konu hakkındaki eleştirilere ve meclis içindeki karşıtlara karşı uyguladığı akıllı politikalar ve Başkomutan olarak orudunun başına geçmesi, ve bitmiş denilen Türk halkının kadını erkeği, genci yaşlısı ile dünyaya nasıl kafa tuttuğu ağırlıklı olarak detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Bu kısımda ilgi çeken bir kaç noktadan biride yenilginin ardından yaklaşık 30.000 civarında askerin firar etmesinin belirtilmesidir.

Dördüncü kısım ise Ankara’ya Yürüyüş (14 Ağustos 1921 – 22 Ağustos 1921) adı altında anlatılmıştır. Bu bölüm sekiz gün kadar bir süreyi kapsamakla beraber, Yunan ordusunun Ankara yolunu açmak için giriştiği en büyük çaplı taarruz harekatı için düzen almasını ve bu esnada Ankara ve cephede gelişen olaylar anlatılmaktadır. Çünkü bu taarruz Yunanlıların son güçlerini kullanacakları en büyük taarruzları olacaktır. Eğer muharebeyi kazanırlar ise Ankara yolu açılmış olacak ve savaşın genelini kazanamış olacaklardır, eğer kaybederlerse, son güçlerinide burada kullanacakları için bir daha taaruz etmek için yeterli gücü bulamayacaklardır.

Beşinci kısım Sakarya Savaşı (23 Ağustos 1921 -13 Eylül 1921)’nın anlatıldığı kısımdır. Askerlik tarihinin en önemli savaşlarından biri olan Sakarya Savaşı 23 Ağustos 1921 Salı günü başladı. Bu savaşın askerlik tarihi ve bilimi açısından önemine gelince, bu savaşta Ataürk o güne kadarki savaş taktiklerini hiçe sayarak askerlik literatürüne yeni bir kavram katmıştır. Buda savunma hattının yarılmasıyla cephe bütünlüğünün bozulmaması için yapılacak toplu bir geri çekilmenin yanlış olduğu sadece cephesi yarılan birliğin geri çekilerek en uygun yerde tekrar tertiplenip muharebeye devam etmesi esasına dayanmaktadır. Yani kendi deyimiyle “Hatt-ı müdafa yoktur, sathı müdafa vardır o satıh bütün vatandır” kuralıdır. O güne kadar hiç uygulanmayan bu taktik sayesinde Türk Ordusu, kendinden hem silah ve araç hemde personel miktarı olarak kat kat güçlü Yunan ordusunun taarruzunu kırmış ve taarruz etme insiyatifini eline geçirmiştir. Bu açıklamanın önemini şu şekildede ifade etmek mümkündür. Sakarya Savaşı sonrasında Yunan ordusu kredisini tüketmiş ve aldıkları toprakları elinden çıkmaması için savunmaya geçmiş buna karşılık savaşın seyrini takip etme hakkındaki üstünlüğünü Türk ordusuna kaptırmıştır. Bundan sonra Türk ordusu ne zaman isterse o zaman savaş olacaktır.

Kitabın ikinci bölümünde ise yazar Türk Büyük Taarruzu adını vermiş ve detaylarıyla bu süreci anlatmıştır.

Bu bölümün birinci kısmı ise Büyük Taarruza Hazırlık (14 Eylül 1921 – 13 Ağustos 1922)’tır. Bu bölümde Mustafa kemal Paşa’nın başkomutanlığın uztılması ile ilgili karşılaştığı güçlükler ve Yunan ordusuna denk bir ordu yaratabilmek için yapılan çalışmalar, Yunan ordusundaki başkomutanlığın değişimi ile Sakarya savaşı’nın dünya kamuoyundaki yankıları anlatılmaktadır. Tabi bu sırada Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra yapacağı devrimlerin temel çalışmalarıda yapılmaktadır. Bütün bunlar olurken Yunan orusuda Afyon ve Dumlupınar hattına çekilmekte ve geçtiği yerleri yakıp yıkmakta, oradaki halka türlü eziyetler yapmaktadır.

İkinci kısımda Afyon Güneyine Yürüyüş (14 Ağustos 1922 – 25 Ağustos 1922)adı altında Türk ordusunun planladığı baskın şeklindeki taaruz için tertiplenmesi ve birliklerin geceleri gizlice Afyon’un güneyine yığması, Yunan ordusunun savunma için tertiplenmesi detaylı olarak anlatılmaktadır.

Üçüncü ve son kısımda ise Türk ordusunun düşmanı vatanından atması ile sonuçlanacak olan Büyük Taarruz (26 Ağustos 1922 -18 Eylül 1922)anlatılmaktadır. Bu bölümde Atatürk’ün askeri dehası bir kez daha gözönüne çıkmaktadır. Bir yılda geçilmez denilen Afyon tahkimatının bir gün içinde nasıl yarıldığı, Yunan birliklerinin nasıl çembere alınıp imha edildiği ve İzmir’e nasıl girildiği detaylarıyla anlatılmakta, Albay reşat gibi vazifesini namus bilen verilen emri istenilen zamanda yapamadığı için yaşamına son veren kahramanların kahramanlıklarından bir kısmı gözler önüne serilmektedir.
Kitabın Anafikri: Bir Tarafta Enperyalist Güçler Diğer Tarafta Bağımsızlığı İçin Ölümü Göze Alan Türkler Ele alınmıştır. Milli Mücadele’nin zorluğu ve ne zor koşullar altında bağımsızlığın kazanıldığı kitabın ana düşüncesidir.

Kitabın Yorumu: Şu Çılgın Türkler romanı uzun bir araştırma döneminin eseri olduğunu belli ediyor. Bence sırf bu bile okunmaya değer yapıyor bu kitabı. Ayrıca sözcüklerin anlaşılabilir olması ve kitabın sürükleyici olması bir diğer artı. Kitabın çok okunmasının bir diğer nedeni de kitabın konusu tabi ki, Türk halkının hassaslık duyduğu bir konu olan Kurtuluş Savaşı konusunun böyle güzel bir şekilde işlenmesi okuyanları çok etkilemiştir.

aLeemdar
Ekim 6th, 2008at3:40 am

Turgut Abinin de dedigi gibi Şu çilgin türkler tarihi okunmaya deger kutluyorum ve Tavsiye ediyorum EDebiyatan sayenizde geçiyoz Alah razi olsun sizden:D

yagmur
Ekim 13th, 2008at9:05 am

güzel kitap ama eleştirilecek yönleride var bana göre yani, kitap biraz karışık ve zor .kitapta birçok isimden baksetmiş vede konudan koyua atlamış valaa güzeldi kitap ama zor anladım bazı yerlerdede sıkılmadım değil , herhalde yaşıma göre biraz ağır kitap ondan zorlandım sıkıldım galiba ama sonuç olarak kitap süper tarihim gelişti soruları çözerken zorlanmıyorum bazı yerleri çok heycanlı ve sürükleyici çok yarar sağladı herkese tavsiye ederim

fxchfgj
Ekim 27th, 2008at5:58 am

şu çılgın türkler çok güzel bir kitap
turgut abiye tşkrlr

ESRA
Ekim 27th, 2008at1:28 pm

offff bu oku oku biter mi yha kim uğraşır kitabı baştan sona okumaya adamlar düşünmüş saolsunlar bizim için özetini çıkarmışlar. Özetinide okumazdımda bizim milli güvenlikci cok ısrar etti sırf dersten kalmamak için okuyorum yoksa kime sorsam nasıl bi kitap die hepsi aamaaan çok sıkıcı dio kimse tavsiye etmedi tavsiye etmedikleri kadarda varmış yhani….

ela
Kasım 11th, 2008at1:38 pm

bencede çok güzel bir roman hele benim gibi orta 1,2,3 e gidenlere daha çok yararlı ben orta 1 e gidiyorum banada çok yararlı olabileceğini umuyorum

şu çılgın türkler
Kasım 18th, 2008at12:17 pm

ben bu kitabı bütün türk olanlara tavsiiye ediyorum okumayanın ALLAH BELASINI VERSİN

cansu
Kasım 27th, 2008at2:03 pm

bence güzel türk ler ölmez
vatan bölünmez

hilal
Kasım 29th, 2008at5:18 am

bence site de süper

Hakkı Devrim
Aralık 5th, 2008at5:32 am

Oku oku bitermi yahu? İlginç bir soru fakat Türk okuma kültürünü yansıtıyor ne yazık ki … Turgut Özakman’ı canı gönülden tebrik ediyorum. Kurtuluş Savaşı’nı bu kadar güsel anlatan bir kitap daha yok diyebilirim. Yakın tarihimize ışık tutan bu güsel eserin özetden deilde bi zahmet kitaptan okununup iyice özümlenmesini de temenni ediyorum. Geçmişimizi iyice kavrayalım ki ileriye sağlam adımlarla yol ala bilelim

derya
Aralık 5th, 2008at7:52 pm

çılgın türkler muhteşem bir eser okudum ve şuan 2.kez okuyorummm çünkü defalarca okunmaya değer bir kitap

fatma
Aralık 14th, 2008at8:56 am

bencede çok güzel kitap herkes okusun

TÜRKÇE ÖĞRETMENİ
Aralık 23rd, 2008at9:22 am

Bu özette bir çok yazım yanlışlıkları vardır en kötüsü ise yüce komutan Atatürkün isminin Ataürk yazılmasıdır lütfen bu yanlışlığı düzeltirseniz sevinirim …!

rabia
Aralık 25th, 2008at11:02 am

ben bu kitabı okumak istiyodum ama yorumlara göre okumucam aliba çünkü bana abim demiştiki sihir öğrenmek istiyosan çılgın türkler kitabını al onun en arka sayfasında yazıyor dedi ama galiba öğle değil öğleyse lütfen bana cevap yazın ve eğer öğleyse ben bu kitabı alıcam eğer tek kurtuluş savaşını anlatıyosa sihir anlatmıyosa almam çünkü ben sihirbazların yaptığı gibi sihir yapıcam lütfen cevap yazın……..

ruziye
Aralık 26th, 2008at8:55 am

ben bu romanı 2.kezde okudum bence her türk okumalı bu ibret dolu çok begendim

ruziye
Aralık 26th, 2008at8:58 am

çok güzelllllllllllllllllllllll bu roman arkadaşım şengülün babası almış ellerine saglık

büşra
Ocak 3rd, 2009at7:25 am

oku oku bitmez yha bu tşkler yararlı oldu

buğra
Ocak 6th, 2009at7:22 am

çok kötü değil bence kötü

adem
Ocak 6th, 2009at1:19 pm

herkes ne anladı bilmiyorum ama ben her sayfasında çok şey hissettim.
Kimi zaman gözlerim dolarken kimi zaman da tüylerim diken diken
olmuştu.Turgut Bey’in ellerine ve yüreğine sağlık…

adem
Ocak 8th, 2009at10:08 am

kitap okumak çok güzel bir sey ama ‘Şu Çılgın Türkler’ kitabını okumak daha bir güzel çünkü geçmişini öğreniyorsun

burak
Ocak 8th, 2009at11:22 am

yha cok uzun bu özetlerrr

gözde
Ocak 10th, 2009at5:17 am

manyaq olmus emegi geçenler için çok tşk ederim benı büyük bi işten kurtardınız u özet sayesınde o koskoca kıtabı okumak zorunda kalmıycam:D:D:D:D:D

gözde
Ocak 10th, 2009at5:19 am

kıs rabia sen malmısın adı üstünde ÇILGIN TÜRKLER sihir ne gezer o kitapta halla halla yhaa ne malla var su dünyada töbe yarabbım töbee senın abınde senın gibi mal olsa gerekkk:D:D:D zuhahahahahaha

merve
Ocak 11th, 2009at3:11 am

ya bana geniş ve kapsamlşi bir özet lazim kşmda var…..

samet
Ocak 12th, 2009at4:03 am

samet 12 oocak 2009

çok güzel ve heycanlı bir kitaptı TURGUT ÖZAKMANA teşekkür edip sıradaki kitabını bekliyoruz

ADEM
Ocak 13th, 2009at1:41 pm

BENCE BU KİTAP MÜTHİŞ HERKESİN OKUMASINI İSTERİ

mehmet
Ocak 26th, 2009at6:01 am

daha uzun olmalı bu kadarı yetmiyor benim özetim 30 syfalık öğretmen kabul etmiyor lütfen daha geniş özet çıkartın

mine
Ocak 27th, 2009at9:50 am

yha güzel ama çook uzun oku oku bitmez

ecem
Şubat 10th, 2009at10:18 am

ya güzel de ben kısa özet dedim bu mu yani bunun kısa özeti oku oku yaz yaz bitmez bu özett yha

merve
Şubat 10th, 2009at10:21 am

yha özet güzel ama niye bu kadr uzun biraz daha kısa olmalı

ecem
Şubat 10th, 2009at10:26 am

yha güzel de çok uzun oku oku bitmez yaz yaz bitmez çile gibi bişey bide bu özete kısa diyolar yhhhh yani ama 30 sayfalık 20 sayfalık yaznlara sözüm yokkkk………..

safiye
Şubat 10th, 2009at3:33 pm

ana fikri lazımdı çok tşklrrr…–

özge
Şubat 11th, 2009at7:43 am

yha bence güzel bir kitap ama bası yerleri
hic anlasılmıyooo
ama özet güzel ben bu kitapda cok seyler hissttim
ama herkez anlayamıyoo
ama ben beyendim

ebru
Şubat 15th, 2009at7:52 am

bence harika yha bn bunu okuduğum zaman geçmişte yaşanan zorlukları anladım teşekkürler atatürküm

büşra
Şubat 15th, 2009at11:50 am

bence hiç güzel bir kitap değil daha güzeli olabilirdi salak bir kitap

melek
Şubat 15th, 2009at11:55 am

çok güzel bir kitaptı ama yazım yanlışları var onları düzeltin teşekkürler

ahmet
Şubat 17th, 2009at12:45 pm

ççççççççççooook güzel bir kitap yawwww

LoKmAn
Şubat 19th, 2009at10:04 am

yazım yanlışlıkları var ama emeğe deger.. kitap mükemmelinde ötesi.. yıllık ödevide bu kitaptan aldım zaten.. turgut abi Allah senden razı olsun..—————— ŞU ÇILGIN TÜRKLER———-

sıla
Şubat 22nd, 2009at12:40 pm

çök güzel harika

emrah
Şubat 23rd, 2009at5:42 am

ödevimiz var esrlerniz hangileridir

cafer yazlamaz
Şubat 25th, 2009at6:41 am

kitap inanılmaz çok güzel birde çok yararlandım turgut abi senden allah razı olsun teşekürler…………………….. ********************

büşra
Şubat 25th, 2009at11:21 am

güzel bir roman çk güzel yazmış turgut özakman

FİLİZ
Mart 8th, 2009at12:00 pm

arkadaslar kitap aksine çok basite inerek yazılmışş.. turgut özakman kurtuş ve inkilap tarihinde işin hakkını veren nadir yazarlardann tebrikler diger kitapları gibi bundada gene mükemmeldi.. dirilişten sonra cumhuriyetide belkiyoruz hocam..emegi geçen herkezin ellerine saglıkk..

EREN
Mart 22nd, 2009at10:11 am

bende bak şu çılgın türklerin kitabı war ben tekrar tekrar okuyorum ha rika bir kitap bunu bana öğretmenim tavsiye etmişti şimdi ona çok teşekkür ediyorum bu siteyede nedeni böylesine güzel bir kitabı yayınladıklarıİÇİN SAOLUN

HERKESE TEŞEKKÜRLER

yeliz
Mart 28th, 2009at7:46 am

ben 2 günde nasıl okuyucam bu kadar sayfayı ya bu ana kahramanların hayatını nerden bulabilirim biri söylerse sevinirim

halit ziya uşaklı gil
Nisan 16th, 2009at5:52 am

ben aşkı memnun yönetmeniyi
saolun çocukala daha kitap yazıyorum sizi öpüyorum inşallah aşkı memnuyu izliyorsunuzdur ayrıca matematik öğretmeni oldeğumdam dershanede eğitim veriyorum 1 hafta yazılı çalışmalara gelin tanışalım denklemde msn yazın konuşuruz nesev-97@hotmail.com

hakan
Nisan 20th, 2009at12:13 pm

ben bu kitabı okudum cok güzel ama biraz daha kısa olabilirdi ama yinede turgut abiye tesekkürlerrr

fatihmete
Nisan 29th, 2009at11:36 am

romantikseyler okumaya karsıyım edabiyatta okutulmasından da rahatsızım

safiye
Mayıs 4th, 2009at2:19 pm

önce ana fikri istemiştim yarın sınav var kitabı okuduk ama unutuo insan özet de çoğ yardımcı oldu tşkkrler TURGUT ÖZAKMAN

oğuz
Haziran 3rd, 2009at4:25 am

ya ben 1 kez okumaya üşeniyorum ama arkadaşlar 2. kez okuyolarmış helal osun valla.

mehmet
Haziran 10th, 2009at3:59 am

bu kitap muhteşem birşey çok akıcı ben bu kitebı tam 4 kere oku udr herkeze tavsiye edermi turgıt özakman ada çok teşerkürler
bu kitabı yazdığı için

cenk
Ağustos 25th, 2009at3:07 am

tavsiye etmediyse okumasaydın kızım eleştri elbette olucak ama bu senın yaptıgın eleştri degıl saçmalık dogru duzgun eleştri yapmayı ogren sonra buraya yorum yaz olurmu?

cenk
Ağustos 25th, 2009at3:08 am

ne güzel söylemissiniz hakkı bey ne güzel…agzınıza saglık

cenk
Ağustos 25th, 2009at3:12 am

yazanın eline koluna saglık okuyanın da düşüncesine saglık okuyun bence ama okumak için degil anlamak için okuyun…

admin
Ağustos 25th, 2009at8:32 am

Çok güzel söylemişsiniz..

ELENİ KOLOSKA
Ekim 25th, 2009at3:13 am

HARİKA OLMUŞ AMA KİTAP SINAVINDA ÇIKABİLECEK SORULARIDA İÇERSE DAHA İİ OLUR ÖRNEĞİN KONUSU ANAFİKRİ 1. BÖLÜMÜN ÖZETİ FLN FİLAN TBRİKLER

admin
Ekim 25th, 2009at3:57 am

Eleni yorumun için teşekkürler ancak KİTAPLARI öğretmenleriniz OKUMANIZ İÇİN veriyor.. Kopya çekip hazırcılığa konmanız için değil.. Bu Kitabı OKUMALISIN ki kendini Geliştirebilesin.. Lütfen bu kopyacılık alışkanlığından vazgeçiniz.

ebru
Kasım 1st, 2009at8:59 am

ben şu çılgın türkleri okuyorm gecen derste bi öğretmenimiz şöyle ddi: bende bu kitabı okuyordm ama bi gün kitabn içinde yazan bazı seylern yalan yanlıs yazıldıgını öğrendm ddi. bn su an terddütteym cnku okudm kitap tarihimi öğrenmemi sağlıo ben yanls ögrenmek istemiorm bna bi acıklarsanız sewinirm smdiden tesekkrler:)

admin
Kasım 1st, 2009at9:18 am

Ebru hanım kitap okurken ve hangi kitabı okuyacağınıza karar verirken mümkün olduğunca kimsenin etkisi altında kalmayınız ki kendi fikir ve düşüncelerinizin arkasından gidebilesiniz.. Öğretmeniz sizi kötü şekilde etkilemek te istemiş olabilir bu şekilde önyargıların arkasına sığınmadan kendiniz okuyup araştırıp kendi düşüncenizi geliştiriniz.. Okuma ve gelişim hayatınızda başarılar dileriz..

veli
Kasım 3rd, 2009at10:05 am

bence şu çılgın türkler kitabı çok güzel ve karışık bir kitaptır.İçinde işimize yarayacak tonla bilgi var.O yüzden bu kitabı herkesin okumasını isterim ve herkese tavsiye ederim

şüeda
Kasım 8th, 2009at10:12 am

1. bu kitabı eleştirmek bize düşmez kim ne ders desin turgut özakman çok doğru vee ders verici bir kitap yazmış eğer sen türk değilsen tarihini merak etmiyorsan yazıklar olsun ESRA senin türklüğüne bak kızım bu kitaptan ders alman gerekliydin daha çok türk insanları anlar ama neysee !!

DamLa
Şubat 8th, 2010at9:58 am

Çok karısık ve qoz doLduran ßi kitap ßence her Türk qenci okumaLiii !!!…

DamLa
Şubat 8th, 2010at10:00 am

Ebrucum öqretmenin seni yanLis biLqiLendirmiss

burakhan
Şubat 16th, 2010at9:11 am

bu kitabı okudum o kadar güzel ki anlatmak imkansız.Böle yazarlara bütün ülkemizin ihtiyacı sayın TURGUT ÖZAKMAN`a teşekkürlerimi iletiyor.Gelecekteki nesle böyle kitaplar yazmasını rica ediyorum

TqCee
Şubat 22nd, 2010at10:44 am

benCEde çoqq gsell bir kitap

yeşim
Mayıs 13th, 2010at6:46 am

bana şu çılgın türkler kitabındaki kahramanlarını yazarmısınız özellikleriyle beraber acil lazım lütfennn

büşra
Kasım 2nd, 2010at8:39 am

ya bu kitap çok kalın ve sadece okumamız için 1 ay süre var bu süre içerisinde nasıl okuycağımı bilmiyorum çünkü öğretmen yazılıda soracak. sadece şu çılgın türklerden olacakmış.konusu ana fikri karakterleri falan

merve ece
Ocak 10th, 2011at7:49 am

kitap oldukça uzun okuması çok zor oluyorrrrrrrrrrr

gerçekci
Ocak 16th, 2011at7:57 am

çok satılmasının en önemli nedeni açık ve gizli reklamının yapılması
1-Para verip reklam yaptırırsın
2-beilrili cevreler kitaptan hoşnut olduğunda ellerindeki gücü kullanarak üstü kapalı reklam yaparlar
örneğin ikide bir haber konusu yapılır böylece hem önemli gösterilir hemde reklam yapılır
sonra milletin dikkatinin yeteri kadar çekildiğine kanaat getirilince tartışma konusu yapılır dahada derinden reklamı yapılmış olur
en çok satılan kitaplar a bir bakın çoğu şeitli reklam taktikleriyle tanıtılmıştır.
halbuki bunların çoğunu 5 katlayacak nice yazarlar vardır aramızda ama çoğunun kitabı ya satmaz yada bir kaç yüz zor satar.
gerçekci olmalıyız 🙂
bir gün süper bir kitap yazsam eminimki hiç satmayacak çünkü doğru söylemeye kalkacağım bunu bazı kesimler hiç istemez .bu yüzdende beni karalamaya bile kalkışmayacaklar çünkü istemeden reklamımı yapmaktan korkacaklardır 🙂

gizo
Şubat 10th, 2011at6:10 am

ilk okuduğumda hiç anlamamıştım burdan okuyunca pekiştirdimmmmmmmmmmmmmmmm

berna
Şubat 13th, 2011at2:29 am

çok güzel yazılmış sadece konu,kahramanlar ve olayın nerede geçtiği yazılmamış

berna
Şubat 13th, 2011at2:31 am

keşke biraz daha detaylı olsaydddddddddddddıııııııııııııı!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

serhat
Şubat 14th, 2011at6:39 am

çok teşekkürler kitabımın özetini çıkarırken unutuğum yerleri hatırlamama yardımcı oldu saolun

mehmet
Nisan 27th, 2011at11:24 am

kitap güzel ama yanlış bilgiler içermektedir

AySeEee
Mayıs 16th, 2011at4:31 am

CoK GuZeL AmA BaNa KaHRrAMaNlAr GerEkiYooo Ve ÖzEllLiKleRR…..

aliş
Mayıs 16th, 2011at9:11 am

çok guzel birkitap ama terbiye bozucu yorumlar varrrrrrrrrrrrrrrrrr

tuba
Mayıs 16th, 2011at9:13 am

biz buraya araştırma için geldik terbiyesiz laflar için değil

tuba
Mayıs 16th, 2011at9:14 am

neyse çççok guzel ayyyyyyyyy devamı yokmu

mehmet
Mayıs 16th, 2011at9:17 am

vardır yukarda çılgıntürleriz bizzzzzzzzzzzzzz

mehmet
Mayıs 16th, 2011at9:18 am

çok güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll hoca beş verdi saol çılgın türkler

bahar
Mayıs 24th, 2011at10:07 am

Güzel fakat şu özetleri biraz kısaltsanız iyi olacak.Adı üstünde özet.
🙂

Ceyda
Haziran 4th, 2011at3:50 pm

Kitap gerçekten geçmişimizi öğrememiz için ışık tutuyor,herkesin okuması gereken bir kitap..İyiki hocam bu kitabı okumamızı istemiş iyiki okumuşum..Kişilerine gelince kitabın sonunda zaten vermiş,eğer okumadıysanız bile kitabın bölümlerini,ana fikrini,kişilerini ve özelliklerini,bakış açısını (ilahi),anlatım türünü (epik,destansı) bunları bari bulun..!!!

selin
Kasım 20th, 2011at7:18 am

şu çılgın türklerin başka özetini çıkarın hocalar bakıp anlıyor

sinan
Aralık 13th, 2011at12:38 am

kişi nin kitap ı nasıl anladığına bağlı olan bi durum söz konusudur. siz nasıl anlamak isterseniz o şekilde yorumlaya bilirsiniz.kişiden kşiye değişir

begüm
Aralık 24th, 2011at9:10 am

ben bu kitabı okudum.tarih hocamız özetini ödev olarak verdi.hocamın ismi enver küçükaslan.çok iyi bir hocadır.bu arada kitap çok güzel

irem
Ocak 3rd, 2012at4:14 am

bnc ck haklısınız admn reply bn 12 yaşındaykn bu ktbı 3 kere okudum

irem
Ocak 3rd, 2012at4:18 am

çokkk Gzl Bir ktppp

KitapSever
Mart 8th, 2012at11:45 am

kitabin başlica karakterleri kimlerdir ?

burak
Nisan 3rd, 2012at9:40 am

GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİR KİTAP VE BU KİTABI ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ TEBRİK EDERİM…

VE TEŞEKKÜR EDERİM…

ZEYNEP
Mayıs 6th, 2012at8:57 am

çok güzel di kesin alıcam

ZEYNEP
Mayıs 6th, 2012at9:00 am

çok güzel di

HaKaN İsPiR
Eylül 26th, 2013at3:11 am

bu kitabı nutuk ile birlikte okudugunuz da hayatınızı değiştirecek bilgi kazanırsınız

Bergen
Ekim 19th, 2013at12:16 pm

elinize sağlık kitap hakkında güzel bir özet olmuş 🙂

ece
Haziran 2nd, 2014at10:14 am

off çok zor yorucu

Yorumunuzu bırakın