Suç ve Ceza – Dostoyevski

Suç ve Ceza - Dostoyevski Romanının Özeti

Kitabın Adı:Suç ve Ceza
Kitabın Yazarı:Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Kitabın Yayınevi: Cem Yayınevi
Kitabın Basım Yılı: 1999
Sayfa Sayısı:768
Kitabın Konusu: : Bir hukuk öğrencisinin yaşlı bir kadını öldürmesi ve daha sonra yaşadığı vicdan azabı ve olayları konu alıyor..
Dünyanın en çok  okunan yazarların başında  gelen Dostoyevskinin  en çok  tanınan  romanı olarakta bilinen Suç ve Ceza  psikolojik tahlillerde  yazarın nekadar  usta olduğunu  kanıtlamakta.. Belkide  bu tarzdaki  romanların  öncüsü olan yazar  daha sonraki  tüm yazarlara  esin kaynağı olduğuda  yadsınamaz bir gerçek.
Kitabın Özeti:
Yoksul düşmüş bir öğrenci olan Raskolnikov, hukuk fakültesini yarıda bırakmıştır. Raskolnikov bir tefeci kadına adeta köle olmuştur. Çünkü anne ve babasından ona harçlık olarak ne geliyorsa borçlarını tamamlamak için tefeciye veriyordu. Fakat, kadına olan borcu bir türlü bitmek bilmiyordu ve Raskolnikov bu kadının toplum için bir zararlı olduğunu düşünmekte ve yaşaması için hiçbir neden görmemektedir. Raskolnikov tefeciyi öldürmeye karar verir ama tefeciyi öldürmek için evine gittiğinde işler ters gider ve tefecinin masum hizmetçisini de öldürmek zorunda kalır. Raskolnikov bundan sonra müthiş bir tedirginlik içerisine girer. Belki de yanlış hesap yapmayıp sadece tefeciyi öldürmeyi becerebilseydi, pişman olmayacaktı. Raskolnikov kimsenin kendisini görrmediğini ve geride iz bırakmadığını bildiği halde rahatlamayı ve arınmayı isteyen Raskolnikov tefecinin evine gelir, komiserle tanışır. Komiser Porfiry Petroviç, Raskolnikov’dan şüphelenmiştir. Raskolnikov birgün fatura ödemediği için karakola çağırılır ama o katil olduğunun anlaşıldığını sandığı için karakolda fenalık geçirir ve soruşturmanın baş şüphelisi olur. Komiser Porfiry Petroviç, çok zeki ve tecrübeli bir adamdır. Raskolnikov’un katil olduğunu çok geçmeden anlar ama kendisinin itiraf edip, kendine olan saygısını yitirmemesi için ona bir fırsat tanır. Bir meyhanede babasıyla tanıştığı ve ailesi tarafından fahişeliğe zorlanan temiz kalpli Sonya’ya suçunu ve aşkını itiraf eden Roskolnikov, sonunda Sonya’nın da yardımlarıyla teslim olur. Raskolnikov daha sonra Sibirya’ya sürgün edilir. Daha sonra ise Raskolnikov bir anlamıyla yeniden doğar. Dostoyevski romanını “Ama burada, yeni bir hikaye, bir adamın derece derece yenileşmesinin, yavaş yavaş yeniden hayat buluşunun, bir dünyadan bir başka dünyaya geçişinin, şu ana kadar hiç bilmediği yeni bir gerçekle tanışmasının hikayesi başlıyor” diyerek bitirir.

volkan07
Aralık 13th, 2009at3:37 am

Cok saolun…Bu siteyi cok seviyorum…

sibel
Aralık 28th, 2011at11:21 am

çok saolun çok tşkürler yardımcı 0ldunuz volkana katılıyorUm 😀 😉 <3

sibel
Aralık 28th, 2011at11:22 am

ßencede v0lkan =)

ezq fenev
Şubat 16th, 2012at6:27 am

ii sitemiş ama ana fikri olasydı keşke
😀

hatice günsever
Mayıs 18th, 2014at11:48 am

Tesekkurler 🙂 🙂 🙂 faydalı oldu bnm için. 🙂 🙂 🙂

Yorumunuzu bırakın