Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat-Şemsettin Sami

Taassuk_i-Talat-ve-FitnatKitabın  Adı : Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat

Kitabın yazarı :Şemsettin Sami

Kitabın konusu : Roman acıklı bir aşk  hikayesini  anlatır ,  Osmanlıca harflerle  basılmış  ilk Türkçe roman  özelliğini  taşımaktadır..

Kitap Özetini  yazan : Neşe

Kitabın Özeti :fitnatın annesi ona hamileyken babası ölür aanesi hacı mustafa diye biriyle evlenir bir süre sonrada ölür. talat da babası ölmüş annesinin yanında büyümüş terbiyeli bir gençtir. bir gün işe gidip gelirken hacı mustafanın evinin cumbasında fitnatı görürve aşık olur. Fitnat ta ona aşık olur görür görmez. Fakat üvey babası yüzünden dışarı çıkamaz. talat kadın kılığında çarşaf giyerek eve girer fitnatla konuşmaya başlar. ama bir süre sonra hacı mustafa kızı zengin biriyle evlendirmek ister. Fitnat bunu duyduğunda kahrolur.üzüntüden yüzü çöker bunu gören yardımcı kadın üvey babasına fitnata evlenmeyeceğini söylemeyi ve bu yolada kendini toparlaması için yalan söylerler. bir gün yazlığa gidiyoruz diye zengin ali beyin evine götürürler. fitnat yine hayal kırıklığına uğrar. günlerce ağlar ağlar… sonunda ali bey ona aşık olduğunu söyler ama fitnat ona teslim olmaz. ali bey odadan çıktığında kapıyı kilitle rve kendini çakıyla öldürür. ali bey fitnatın boynundan eline geliveren uskayı farkeder basit bir muska sanarken içinden bir yazı çıkar. onu okuduktan sonrada fitnatın kandi kız olduğunu anlar ve şok olur. fitnatın odasına gider kapıyı aç kızım ben senin babanım der. fakat fitnat ali, bey kapıyı kırdığında kanşlar içinde yerde yatıyordur. bunu gören ali bey ben senin babanaım diyip durur kızım ölmedi der sürekli. bu arada talat daeve gelir ve durumu gördükten sonra ilk önce o da şok olur. fitnat fitnat diye bağırır.. talat ali beyin fitnatın babası olduğunu öğrenir ve inanamaz. ali bey üzüntüden delirir.onu dışarıya çıkartıp geri döneneler ise talatın da aüzüğntüden oracıkta öldüğünü görürler.

Bu Özeti ; kitap Özet Yarışmamıza katılan Neşe’ adlı arkadaşımız hazırlamıştır .. Kendisine teşekkür eder , yarışmada başarılar dileriz..

Bu kitabı satın alabilirsiniz..


göce
Mayıs 21st, 2012at11:24 am

off bizim bi hoca var habire kitap anlatırıyor sıradaki kitap da buna geldi

göce
Mayıs 21st, 2012at11:25 am

off ya bizim bi tane hoca var habire kitap anlatıyo sırada bunda

Yorumunuzu bırakın