Tarama Yöntemi – Hızlı okuma

Nerede kullanılır?: Aklınızda bir şey vardır: birinin telefon numarasını bulma, bir isim, aradığınız bir dosya, gazete ilânında iş ararken size uyacak iş, afişte mağaza veya konferansın adresi, bir kitabın “İçindekiler”de ilgilendiğiniz konunun sayfası, ansiklopedide, sözlükte bir konu başlığı vb…Araştırma işine giriştiğimizde, okumadan önce ilk kullandığımız yöntemler, “Göz Atma” ile “Tarama”dır.

Nasıl uygulanır?:
Bunun yöntemi öğrenmeden çok kere kendiliğimizden yaparız. Gene de akılda tutulacak bir iki husus vardır: Bir kere, neyi nerede bulabileceğinizi kestirin. Buna “öğrenmeyi öğrenmek” diyoruz.

Sonra, hemen okumaya (veya hızlı okumaya) başlamayın, kendinizi tutun, düşünün, belki de okumadan önce yukarıdaki iki yöntemle başlamanız daha verimli olabilir. Hatta bu iki yöntem yetebilir bile. Bir de yazılı metni tararken, parmağınızla satırlardan aşağı, kâh hızlanıp, kâh yavaşlayıp kayın.
Ada
Aralık 23rd, 2009at9:51 am

Daha uzun ve açıklayıcı özellikle görsel öğelerle zengilinleştirilen hızlı okuma teknikleri varsa yada bu şekilde bir kitap biliyorsanız önerebilir misiniz.. Birde kitapları nerden satın alabiliriz ?

Yorumunuzu bırakın