Tarihi değiştiren 20 büyük isim

Albert_SchweitzerAvrupa Konseyi parlamentosunun girişinde yeni bir sergi  göstrerimde  sergide 21’inci Yüzyıl’ın en önemli kişilikleri belirlenmiş  ve  bir  sandıkta sergiyi gezenler  arasında  21’inci  yüzyılın en etkili  kişisinin  seçilmesi isteniyor. Bu kişiler arasında bir  Türk  “Evliya çelebide “yer alıyor.  Hemen aklımıza  Atatürk geliyor tabi neden o yer almıyor diye  bir  soru yöneltiyoruz. Akla en yatkın yanıt  seçilen kişilerin genelde siyasi alanlarda değil  tüm dünyada  bir  değişimin  tetiklemesine  neden oldukları  geliyor. Şimdi hep birlikte bu issimleri çok kısaca tanıyalım…

konficyusKonfüçyus

M.Ö. 551 – M.Ö. 479 arasında yaşayan büyük düşünür.

Konfüçyüs’ün öğretisi din değil, eski Wu-dinine dayanan etik  felsefedir. Öğretisinde kesin bir hiyararşi sözkonusudur. İnsan ilişkilierinde birbirine itaat etmesi gereken grupler şunlardır:

  • vatandaş – hükumdarına itaat etmeli
  • genç-yaşlıya itaat etmeli
  • kadın-kocasına itaat etmeli
  • çocuklar Ana-Babaya itaat etmeli

Pierre_de_coubertinPierre de Coubertin

Doğum Tarihi: 1 Ocak 1863
ölüm Tarihi:2 Eylül 1937
Fransız pedagog, tarihçi  ve sporcu. Modern Olimpiyat Oyunları’nın kurucusudur.jean_henri_dunant

James William Fulbright

Kızılhaç Teşkilatı’nın kurulmasına ön ayak olmuştur. Un souvenir de Solferino” (Bir Solferine Hatırası) adlı kitabında Kuzey İtalya’daki Solferino Savaşı’nda gördüğü sefaleti, kıyımı ve yaralıların içler acısı halini anlatır.james_william_fulbrightJames William Fulbright

Amarikalı  Senatör  Amarikanın Vietnam savaşı ve politikalarına karşı çıkan muhalefetin öncüsü olmuştur . Aktivist hareketinide ilham kaynağı olmuştur.


Mohandas Karamchand GandhiMohandas Karamchand Gandhi

Hindistanın  ingiliz  sömürüsünden kurtularak bağımsızlığa kavuşmasını , şiddet  eyleminden  uzak , açlık grevleri ve  hoş  görü ile  Hindistan halkında adeta bir  devrim hareketi başlatan lider


buyuk_iskenderBüyük İskender

Yaşadığı çağda adeta  dünya imparatorluğu kuran , keşfettiği ülkeleri  kültürel olarakta  etkileyen  Makedon İmpatatoru.


Johannes GutenbergJohannes Gutenberg

Modern matbaacılığın kurucusudur.


Friedrich_von_HumboldtFriedrich von Humboldt

Alman filozof, dilbilimci ve devlet adamı. Berlin Üniversitesi’nin kurucularındandır.


Martin_Luther_King_Jr.Martin Luther King Jr.

Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi.
Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanmıştır.


Ferdinand_MacellanFerdinand Macellan

Tüm meridyenlerden  geçen ilk insanlardan olmayı başardı. Büyük Okyanus’a seferi esnasında okyanusu çok sakin gördüğü için “pasifik” (sakin) ismini veren, ayrıca Güney Amerika’da keşfettiği boğaza kendi ismi verilen Portekizli denizci Macellan, Büyük Okyanus’u aşan bir araştırma gezisi yapmış ilk insandır.


marco_poloMarco Polo

Tüm dünyayı  gezen ilk insan olarak tanınır.


evliya_celebiEvliya Çelebi

Bu listeye giren tek türktür.Evliya çelebide bir gezgindir ve gezdiği yerleri anlattığı  seyehatname adlı bir eseri mevcuttur.


Eleanor_RooseveltEleanor Roosevelt

Başkan Truman döneminde Birleşmiş Milletler temsilciliği yapmıştır.Dünyanın en önemli  kadınları arasında yer alır İnsan Hakları Bildirisi’ne büyük katkılar sağlamıştır.


iğbni_rüsdİbni Rüşd

İbn Rüşd en çok Aristo’nun eserlerinden yaptığı, bugün Batı’da pek çoğu unutulmuş, tercüme ve şerhleriyle ünlüdür.
Batı’da Aristo’nun mirasının yeniden keşfedilmesi, İbn Rüşd’ün eserlerinin 12. yüzyıl başlarında Latince’ye tercümesiyle başlamıştır.


Albert_SchweitzerAlbert Schweitzer

Geliştirdiği yaşama saygı felsefesi ile günümüzdeki çevreci ve hayvansever hareketlerin öncüsü kabul edilir.1952 Nobel Barış Ödülü sahibi Alman humaniter doktor, filozof, müzisyen, teolog, hayvansever, anti-nükleer aktivist.


Leopold_Sedar_SenghorLeopold Sedar Senghor

Fransız Batı Afrikası’nın bağımsızlık savaşımının önderi ve Afrika Sosyalizmi düşüncesinin savunucusu Senegalli şair, devlet adamı.


Huda_ShaarawiHuda Shaarawi

Huda Shaarawi (1879-1947), feminist . feminizm Mısırda yaygınlaşmasını ve kadın haklarını savunmuştur.


Rahibe_TeresaRahibe Teresa

Hindistanda pek çok kişinin hayatta  kalmasını sağlamış , dünyanın gözünü bu bölgeye  çekmeyi başarmıştır.


Leonardo_da_VinciLeonardo da Vinci

Rönesans  dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503  – 1507) ve Son Akşam Yemeği’dir (1495 – 1497). Rönesans  sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biridir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.


Henrik_Arnold_WergelandHenrik Arnold Wergeland

Oyun yazarı, polemicist, tarihçi ve dilbilimci. Sık sık belirgin Norveç edebi mirasın geliştirilmesi lider bir öncü ve gerçekten modern Norveç kültür olarak tanımlanmaktadır.

Yorumunuzu bırakın