tavşan ile kaplumbağa hikayesi-fabl

Evvel zaman içinde bir ormanda, diğer tüm hayvanlardan hızlı koşmayı başarabilen bir tavşan yaşarmış. Bu tavşan, çok yavaş yürüyen kaplumbağa ile hep dalga geçiyor ve onu sinirlendirmeye çalışıyormuş. Oldukça bilge ve de akıllı olan kaplumbağa ise tavşana “Çok hızlı koşuyor olabilirsin, fakat bu, kimsenin seni geçemeyeceği anlamına gelmez. Elbet sen de koşuda geçilebilirsin” demiş. tavşana. Bunu duyan tavşan gülmekte yerlere yatmış ve “Beni geçebilecek birisinin olduğunu mu düşünüyorsun gerçekten, kim beni koşuda geçebilirmiş ki, yoksa sen mi?” diye sormuş kaplumbağaya ve “Ben herkesten daha hızlı koşabilirim ve kimse beni geçemez”. İstersen seninle bir yarış yapalım. İstediğin her şey üzerine seninle bahse girerim, beni geçmen mümkün değil”, demiş kaplumbağaya. Kaplumbağa bu meydan okumaya olumlu cevap vermiş ve tavşanın yarış teklifini kabul etmiş. Akıllı ve bilge kaplumbağanın amacı, bu genç ve tecrübesiz tavşana iyi bir ders vermekmiş.

Ertesi gün erken bir saatte tavşan ile kaplumbağa, yarışacakları yolun başına gelmişler ve ikisi de hazır olunca yarışa başlamışlar. Kaplumbağa çok ağır adımlarla çok yavaş bir şekilde ilerlemeye başlamış. Henüz uykusundan tam olarak ayılamamış ve oldukça uykulu olan tavşan, kaplumbağanın ne kadar yavaş ilerlediğini de görünce, kaplumbağaya, “sen yürümeye devam et, benim çok uykum var, şu ağacın dibinde biraz kestiyerim, daha sonra nasıl olsa hemen yetişirim sana”, demiş. Biraz uyukladıktan sonra gözlerini açan tavşan bir de bakmış ki, tavşan hala yolun çok başında ve ağır ağır ilerleyebiliyor.

Tavşan bunun üzerine bir de kahvaltı etmeye karar vermiş ve yakındaki bir tarlada yetişen lezzetli havuçları yiyerek karnını bir güzel doyurmuş. Güneşin de yükselmesi üzerine karnı doyan tavşanın yeniden uykusu gelmiş ve kaplumbağanın yolun neresine geldiğini bir kontrol ettikten sonra bir miktar daha kestirmeye karar vermiş.

Tavşan, yarışta kaplumbağayı geçip onu yendiğinde duyacağı sevinci ve kaplumbağanın yüzünde oluşacak ifadey hayal ederek tekrar güzel bir uykuya dalmış. Ne var ki, tavşanın uykusu tahmininden de uzun sürmüş. Güneş artık ufuk çizgisinde batmaya hazırlanıyormuş ve kaplumbağanın bitiş çizgisini geçmesine ve yarışı kazanmasına sadece bir iki metre kalmış. İşte tam o anda tavşan korku içinde gözlerini açmış. Ne kadar da çok uyumuş olduğunu fark eden tavşan büyük bir korku ve endişe ile kaplumbağaya yetişmek üzere hızla koşmaya başlamış.

Tavşan tüm gücü ile ve hiç durmadan koşmuş. Kaplumbağanın çizgiyi geçmesine ise artık sadece bir kaç adım kalmış. Tavşan son bir hamle ile çizgiye doğru atılsa da, bunun artık bir faydası olmamış, çünkü kaplumbağa çizgiyi ondan önce geçerek yarışı birinci olarak tamamlamış. Çok hızlı koşmuş olduğu için yorgunluktan yere serilen ve nefes nefese kalan tavşana dönmüş ve “Sen, hiçkimsenin seni geçemeyeceğini düşünüyordun, fakat ne kadar yanlış düşündüğünü artık gördün. Önemli olan herkesten hızlı koşabilmek değil, sabırla ve azimle yola devam edebilmektir. Sen beni çok hafife aldın ve çok hızlı koşabildiğin için bütün gün tembellik yapıp uyudun ve benimle alay ettin. Ben ise çok yavaş yürüyebilmeme rağmen hiç durmadan yoluma devam ettim ve yarışı kazandım. Bu da sana ders olsun”, demiş.

Naci
Eylül 9th, 2012at10:57 am

Sana kapak olsun tavşan 🙂 🙂

elanur
Şubat 9th, 2013at11:58 am

ohhhhhhh bu da sana tam ama tam kapak ılsun kaplumbaaa akıllı valla

elanur
Şubat 9th, 2013at11:59 am

hahahahahahhahahhahahhahahhahhahahahha oohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh beeeeeeeeeeeeeeeeeee bi daha okicam harika bir sey ama kaplumbaaa kendine cok guvenıyo ama kaybedıo

dogan
Nisan 18th, 2013at11:12 am

bendogan arkadaşlar slm

rumse
Nisan 3rd, 2014at4:35 am

asdsdsafdf gerizekalı tavşan işte naparsın

Tc57
Mayıs 13th, 2014at3:05 am

Huhu tavsan uyumasaydin yenecektin:)

hevidar
Mayıs 22nd, 2014at8:59 am

hyr yanlış tavşan kendine çok güveniyo ve kaybediyo kaplumbağa kazanıyo

garip kilic
Haziran 6th, 2014at2:28 pm

sabir ve azim basarinin sirridir

nil
Haziran 27th, 2014at11:59 pm

Iyi eh

Yorumunuzu bırakın