THE SUBURBS-ARCADE FIRE-MERGE / MERCURY

INDIE / ROCK
THE SUBURBS
ARCADE FIRE
MERGE / MERCURY

Banliyö hikâyeleri
*****
Bu gibi her türden işin tanıtımına ayrılan bir sayfada, yine her türden gündemi sıkı takip etmek ve tanıtımdan arta kalan minik minik boşluklarda bunları hakkıyla okura anlatabilmek fazladan lükse giriyor. Yine de fırsatı kendim yaratıp ve onu ganimet bilip, özellikle çağın kitle düşüncelerini etkilemede ön alan pop, rock ya da hip hop gibi türler için bunu yapmaya çalışıyorum. Konumuz değil ama şu son cümleyi açmam lazım, çünkü o da bir fırsat içeriyor: Popüler müzik deyip geçmeyin, bugün Lady Gaga’nın çocuklarınız üzerinde yarattığı kalıcı kültürel değişimi hiçbir ideoloji ve inanç yapamaz ve sizin o düşüncenin ne olduğundan haberiniz bile yok. Güldürücü bir durum ve hoşuma gittiğini de söylemeliyim.

Her neyse, konumuz rock dünyasındaki öncü çalışmalarla ilgili ve pop gibi ilk ve büyük ekimi yapmasa da, bireyi onun bıraktığı yerden alarak, belli bir özgürlük noktasma ulaştırmaya devam ediyor rock. Bu yüzden rock’n’roll’un özgürleştirici değirmenine su taşıyan yeni fikirlerden kopmamak, günümüzde rock’la hem hal olan her sanatçının önceliği olmak durumunda.

Rock dünyâsı ’80’li yıllardaki iç boşalmasından (enstrümanda ustalık, ses ve dış görünüme fazla önem verilmişti, halbuki bunlar rock için beşinci-altıncı sırada gelen unsurlar) ’90’larda grunge ile çıkıp köklere dönüş çizgisine girdiğinden beri, fundementalin sağlam olduğu -atıldığı demek daha da doğru olabilir- ’60 ve 70’li yıllara dönüş hareketi, gitgide önem kazandı. Son yıllarda piyasada dikkate değer işler yapan pek çok grubun bu yolu takip ettiğini söyleyebilirim. Bunlardan biri olan ama fazlası da bulunan Kanadalı Arcade Fire’m son albümü “The Suburbs”, grubun The Doors’tan Pixies ve The Cure gibi önemli kilometre taşlarına uzanan müziğini yeni bir noktaya çekti. Bu noktanın, ekibin zamandan bağımsız izlenimi veren önceki işlerinden farkının, bugüne vurgu yapması olduğunun altını çizelim. Albümün adından da ipucu alınabileceği gibi bir ‘banliyö’ albümü “The Suburbs”. Grup elemanlarının orada başlayan, çocukluktan gençliğe evrilen hayat hikayelerinin yansımalarının yer aldığı bu sanat eserinde, geçmişin hüznünden, ‘neydim, kim oldum, ne olacağım?’ gibi sorulann cevaplarına uzanan kapsamlı bir hikaye var. Şarkı ortalaması ‘iyi’nin üzerinde olan ve bir bütün olarak dinlendiğinde ruh ve dimağda lezzetli tatlar bırakan bir albüm bu.

Rock’un 2010 yılındaki fotoğrafını çekmek ve iyi müzikten hoşlananlar için kaçırılmaması gereken bir albüm olduğunu belirterek noktalayalım.

Haftanın albümleri
Kutlu ÖZMAKİNACI
Hürriyet Müzik

Yorumunuzu bırakın