Toprak Uyanırsa – Şevket Süreyya Aydemir

toprak-uyanirsa
Kitabın Adı:TOPRAK UYANIRSA
Kitabın Yazarı: Şevket Süreyya AYDEMİR
Kitabın Yayınevi: Remzi Yayınevi
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:440
Kitabın Konusu: Bir öğretmenin emekli olduktan sonra başından geçen olayları;bir öğretmenin görevlerini,yapması gereken şeyleri anlatan bir kitaptır.

Kitabın Özeti:
Olayın içinde geçen öğretmen,aslında emekli olmuş vurdumduymaz bir öğretmendir.Fakat emekli olduktan sonra zamanını bunca sene ne kadar boş şeyler içinde harcadığını anlar.Emekli olmadan önce kurduğu hayallerin hiçbiri gerçekleşmez.eğitim müdürü ile konuşmaya gider.eğitim müdürü ona bir köyde öğreymenlik yapabileceği müjdesini verir.gittiği köy tahmininden kötü çıkar.geri dönmek ister fakat bunu yapamaz.çünkü,oradaki insanları çok sevmiştir ve onlar için birşeyler yapmak ister.köyde ilk olarak ilgilendiği yer okuldur.

daha sonra köyün başına dert olan bataklığı kurutur.bunları yaparkende başından birçok olay geçer.köyü çok iyi bir duruma getirir.öyle ki artık köye yabancılar gelmeye başlar.insanlar iş sahibi olurlar.öğretmen hayatının en verimli yıllarını burada geçirir.köyde köy odaları açılır,bir eğitim seferberliği başlar.köyde yıllardır yapılamayan nüfus sayımı bile yapılır.artık ekmeksizköy için yeni ufuklar açılmıştır.
Kitabın Anafikri: İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu farkedemez.fakat etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar.

Kitabın Kahramanları:
. EKMEKSİZKÖY ÖĞRETMENİ:Vatansever,sosyal,insanlarla çok iyi iletişim kurabilen bir insan.
HOCAEFENDİ:Kooperatifçiliğe merak sarmış,kendi yağında kavrulan bir insandır.
MUHTAR:Öğretmenin köye gelmesinden beri ona yardım eden,dürüst,vatansever bir insandır.

Kitabın Yorumu: Kitap sade bir dille yazıldığı için anlaşılması kolay bir kitaptır.Olaylara yaklaşım tarzı diğer kitaplardan daha güzel ve daha farklıdır.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

ALİ RIZA
Aralık 6th, 2008at4:50 am

ÇOK GÜZEL OLMUŞ AMA BANA İNSAN NE İKE YAŞARIN ÖZETİ LAZIM

ALİ RIZA
Aralık 6th, 2008at4:51 am

BULURSANIZ SEVİNİRİM

hedi 6/e
Şubat 5th, 2009at7:53 am

furka yaz bu büşra sen de yaz 6/e

tuba
Nisan 2nd, 2009at3:40 pm

çok güzel bir site ama aradıklarımı bulamadıkça gözümde güzelligini yitiriyor ayrıca çok güzel kitaplarda var ama benim aradıklarım yok

muhammed furkan yazarr uyanıklar sizi:D
Nisan 29th, 2009at2:54 am

yukarı dudullu 75 yıl i.ö.o uyanıkları hepsini ayşe hocaya dicem:D
merak edmeyin kimlerin yapdığınıda biliorum:D
hepinizin………………..

Yorumunuzu bırakın