Truva’nın İntikamı-Erhan Afyoncu

truvanin_intikamiKitabın adı :Truva’nın İntikam
Fatih Sultan Mehmed ve İstanbul’un Fethi’nin Bilinmeyen Yönleri
Kitabın yazarı:Erhan Afyoncu
Kitabın yayın evi :Yeditepe Yayınevi
Yayın tarihi :Haziran 2009
Sayfa sayısı:166 Sayfa
Kitap tanıtım yazısı :
Fatih Sultan Mehmed hem büyük bir maraşaldi, hem teşkilatçı bir devlet başkanıydı, hem sanatı ve sanatçıyı koruyan hükümdardı, hem de felsefeye ve serbest düşünceye önem veren, huzurunda tartışmalar yaptıran büyük bir padişahtı.

Fatih, şehzadeliği döneminden itibaren eski Yunan filozoflarıyla ilgili kitapları, Herodot’u, Romalı tarihçi Titus Livius’u, Romalı tarihçi Quintus Curtius Rufus’u, Büyük İskender’in, papaların, imparatorların, Fransa krallarının ve Lombardların vekayinâmelerini okumuştu.

Rönesans dönemi hümanistleri Türkleri Truvalıların soyundan kabul edip, eserlerinde Asya’ya giden Truvalı bir grubun, yani Türklerin geri dönerek Yunanlılardan intikam aldığını anlatırlardı.

Bütün yazılanlardan haberdar olan Fatih Sultan Mehmed, 1462’de Truva harabelerindeyken başını sallayarak, “Allah, beni bu şehrin ve halkının müttefiki olarak bu zamana kadar sakladı. Biz bu şehrin düşmanlarına galip geldik ve onların vatanlarını aldık. Yunanlıların biz Asyalılara karşı yaptıkları kötü davranışların intikamını, aradan uzun zaman geçmesine rağmen onların torunlarından aldık” demişti.

Kitap hakkında inceleme yazısı :

Bu tarihi  romanı  satın alabilirsiniz.

Diğer  Tarih-Roman  görmek  için tıklayınız.

Yorumunuzu bırakın