Türk Atasözleri Listesi -B-

1        Baba ekmeği zindan ekmeği, koca ekmeği meydan ekmeği : Kadınlar için baba evinde kalmak, belli bir zamana kadar normaldir. Evlendiği zaman ise kendi kurallarına göre yaşayacağından dolayı daha rahat olacaktır.

2        Baba koruk yer, oğlunun dişi kamaşır : Babanın  önceden yaptığı  kötü bir işin ceremesini çocukları çekebilir.

3        Babadan mal kalır, kemal kalmaz : Babası vefat  eden  kişiye maddi varlıklar kalabilir ama olgunluk ve fazileti miras olarak kalmaz.

4        Babaya dayanma, karıya güvenme : Kişi, maddi konularda babasına değil,öncelikle kendine güvenmelidir. Kadın ise kolaylıkla laf taşıyabildiğinden  pek fazla şey söylenmemelidir.

5        Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar : Yaradılışı itibariyle iyi olan kişi en kötü durumda bile olsa bu niteliğini kaybetmez.

6        Bal demekle ağız tatlanmaz : Güzel sözler söylemekle güzel şeyler her zaman gerçekleşmez.

7        Besle kargayı oysun gözün : Kıymet bilmez kişiler kendilerine yapılan iyiliğe, kötülükle karşılık verebilirler.

8        Boşboğazı ateşe atmışlar, odun yaş diye bağırmış : Aklına her geleni söyleyen kişiler, boş boş konuşurlar ne kendilerine ne çevrelerine yararları olur.

9        Büyük lokma ye büyük söz söyleme : Hiçbir zaman  yapamayacağın işler hakkında yaparım denmemeli,kesin yargılarda bulunulmamalıdır.

Yorumunuzu bırakın